U.S. or EU power?

Επι του θεματος τωρα, ψηφιζω euro-power λογω ανωτερωτητας σε μελωδια/ταχυτητα/τεχνικη/φωνητικα.
ΥΓ:Για να μην παρεξηγηθω, δεν εχω κατι με το US. Aντιθετα ειμαι φανατικος ολου του Power στερεωματος και γουσταρω ολα τα ειδη του.[/QUOTE]

:ban: :ban: :lightsabre: :lightsabre: :stuck_out_tongue:

Η απαντηση βρισκεται στην αλλη ηπειρο…
Υπαρχουν ομως και καποιες κυκλοφοριες απο Ευρωπη που κανουν τα Αμερικανακια να φαινονται πολυ ‘‘λιγα’’.

Avalanche-Here Comes the King

Οι Avalanche (με e,καμμια σχεση με τους Ισπανους Αθλιους) παιζουν power σχολης Helloween των 3 πρωτων δισκων και τα καταφερνουν ισαξια(οποιος μπορει,ας μου τι εχει να ζηλεψει το The King απο ενα τραγουδι των Αρχηγων).Τα χει,ΟΛΑ.Μελωδιες απο παντου,πιασαρικα ρεφραιν (ολα τα λεφτα το A Romantic Lovesong,γμτ δεν υπαρχουν στιχοι στο cd και δεν τα πιανω ολα),φωνη σαν του Kiske,μπαλαντα(A Song About a Lady ) για ολες τις συλλογες γεματες αγαπη απο σκληρους αντρες (εμας δλδ,γκουχου γκουχου),συναυλιακο/κλαμπτραγουδο (Private Guardians ),το ανευ σχολιων καταπληκτικο United,το Heavens Gateικο υμνο Hungry, το…και το…
Οσοι αρεσκονται στα Keepers,Walls Of Jericho αλλα και το Livin’ In Hysteria,ας αραξουν εδω.

Αν εξαιρεσουμε Guardian-Gamma Ray-Helloween (και καποιες ακομα εξαιρεσεις) δεν με τραβαει το ευρωπαικο.

Βασικα US Power σχετικα ευκολα, Riot, Fates, Heir Apparent, Apollo Ra, Fifth Angel, Sanctuary και ποσοι αλλοι. Πολυ ευκολα US.

ψηφισα Ευρωπαικο, κυριως γιατι Helloween. :stuck_out_tongue:

καταρχην πως οριζεις το “power metal” γιατι αν μου λες η γερμανια εχει τους gamma ray κ η αμερικη τους jag panzer ΔΕΝ στεκει, γιατι με την στενη εννοια του ορου, οι panzer ειναι heavy metal ρε φιλε, δεν ειναι power δισκος το ample πχ…

EU για μενα υπερεχει. και μονο γερμανια να πιασεις, τελος για μενα. για μενα, το ξαναλεω. και χωρις να βαλεις heavy load, tarot, ostrogoth κλπ (γιατι με βαση τον ηχο των γκρουπ που αναφερατε, helstar κλπ κλπ, ΚΑΙ ΑΥΤΑ μπαινουν στο power για μενα. οχι μονο οτι εχει ταχυτητα και τσιριδες…). helloween, running wild, stormwitch, rage, gammaray, blind guardian, noisehunter, grave digger, κοιτα τι δισκρες βγαινουν μονο τα mainstream να πιασεις… χωρις να υποτιμαμε τα αμερικανικα προσωπικα αγαπημενα μου fifth angel, shok paris κλπ κλπ, δισκαρες εννοειται, αλλα για μενα μαλλον γερνει προς ευρωπη η ζυγαρια.

ισοπαλια,ε; Χα! ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΑΓΚΩΤΟ!!! Τα μεγαλυτερα επιτευγματα του Power ειναι ευρωπαϊκης προελευσης!

Γελαμε γαργαρα.

Προσεχε μην πνιγεις!:stuck_out_tongue:
Τα μονα αξιολογα δειγματα US Power ειναι οι Crimson Glory,Queensryche και Savatage!
Eνω στην Ευρωπη το ιδος εχει καπιταλευτει απο Γερμανια και Σκανδιναβια… Αμετρητες μπαντες!:!:

Απλα, αν δεν ξερουμε, δεν μιλαμε :slight_smile:

Αν Rumors και Riot ηταν Ευρωπη θα πηγαινε ανετα Χ και ισως διπλο στα σημεια.Τωρα ειναι ασσος ψιλοανετος,μιλωντας για συνολο.

Φυσικά US Power που έχει καμια 800 μπάντες που γ@μ@νε.
Απο EuroPower αξίζουν μόνο…Kai Hansen, παλιοί Guardian, Domine. (Rage, Digger, R. Wild δεν τους λες euroPower).

Στα λογια μου ερχεσαι…:wink:

Οσο power ειναι το Ample Destruction που φιγουραρει σε καθε us power best of λιστα,αλλο τοσο ειναι και οι RW.Η μαλλον αναποδα.Βιτριολ το ποστ σου ηταν οντως απαραδεκτο,χωρις παρεξηγηση.Οι Rage τι παιζουν δηλαδη ρε συ πετρανκαρας;Μελωδικο speed;Η ειναι οι Domine πιο europower απο τους Rage;Η αληθεια ειναι οτι το us power το τεντωνουμε οσο παει χωρις τυψεις αλλα οταν παμε Ευρωπη μερια αμφισβητουμε ο,τι δε θυμιζει Helloween.

Εσυ μου λες 3 μπαντες που αναθεμα και αν εχεις ακουσει τελικα (αυτο βγαζω απ’οσα λες, οτι πηρες τρια ονοματα και τα εβαλες στην προταση) και οτι μονο αυτες ειναι αξιολογες στην Αμερικη, πως θες να απαντησω; Μιλαμε Φελιξ Μπορχα μεγατονων!

Εγω απλα ειπα οτι δεν με τραβαει τοσο ευρωπαικο και καποιες μπαντες που γουσταρω τις ανεφερα ενδεικτικα, παπαρολογιες για πραγματα που δεν κατεχω δεν λεω.

Απο ποτε ξερεις εσυ τι ακουω εγω;; Εγω ανεφερα απλα 3 πιο χαρακτηριστικα παραδειγματα για να υποστηρηξω την αποψη μου… Δεν επιτεθηκα σε κανεναν,οπως εσυ…:!:

“Τα μονα αξιολογα δειγματα US Power ειναι οι Crimson Glory,Queensryche και Savatage!”

Αυτο δεν ειναι αποψη, αυτο ειναι μια μαλακια που απορρει απο αγνοια. Συγγνωμη αν σε προσβαλλω, αλλα ειναι.

Παμε παρακατω…

Καλα,το βιολι σου εσυ… Εδω υπαρχει και Post που λεει οτι οι Rage δεν ειναι Power(!!!) και εσυ σταθηκες σε αυτο που ειπα εγω… Αnyway,πλουραλισμος αποψεων…
Παμε παρακατω!

Us γιατι υπαρχουν οι Savatage,Riot,Sanctuary,Fates Warning,Heir apparent,Crimson Glory, και αλλες ποσες underground μπανταρες οπως οι Winters Bane που τυχαια ακουω τωρα…

και στη τελικη γτ ειναι πιο True! :har:

ΤΙ-ΛΕΣ :?: :blink: Ορισμος του ευρωπαικου power metal ειναι.

Πες τα ρε μαν, γιατι θα καραφλιασουμε…:wink:

Μην θεωρειτε μπαντες οτι ανηκουν ή δεν ανηκουν στο ενα ή στο αλλο ειδος, αναλογα με το αν σας αρεσουν ή οχι !

Aπο τους οποιους ΟΛΟΙ εκτος των Riot επαιξαν power για 2 δισκους ο καθενας στην αρχη της καριερας τους (ασχετα αν ηταν διαμαντια οι περισσοτεροι)…
Να βλεπουμε και λιγο την συνεχεια και συνεπεια στο ειδος ετσι ? :slight_smile:

Επειδη εχουμε αρχισει την ταμπελοκουβεντα, θελω να μου λυσει καποιος μια απορια.

Τι διαφορα εχει το heavy metal απο το power? Γενικοτερα το power ειτε αυτο ειναι Riot ειτε Running Wild, ειτε Heir Apparent ειτε Gamma Ray.

Τυχαια παραδειγματα.