U.S. or EU power?

Το power metal εχει περισσοτερη ταχυτητα και ενταση.

Με τη λεξη ‘‘ενταση’’ νιωθεις τι εννοω ακριβως ??
Σκεψου οτι στους heavy metal Judas Priest προσθετεις αυτην την ενταση και γινονται οι power metal Primal Fear.

Πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω, power metal οταν ακουω και πριν ακουσω περισσοτερα πραγματα, ειχα και εχω περισσοτερο στο μυαλο μου το ευρωπαϊκο α λα Helloween, Stratovarius, Rhapsody κτλ, τα υπολοιπα (τοσο τα αμερικανικα οσο και κατι Rage, Stormwitch, Running Wild, Ostrogoth κτλ που αναφερθηκαν) περνανε στο μυαλο μου ως heavy metal.

Δεν αναιρω τις ταμπελες, απλα δεν καταλαβαινω γιατι power, το heavy metal μου φαινεται ταιριαστο για ολους.

Ε λαθος κανεις.

Το κλασσικο ευρωπαικο power metal ειναι οι Rage, οι Running Wild, οι Gamma Ray, οι Heavens Gate και ΟΧΙ οι Stratovarius, οι Rhapsody και λοιποι συμφωνικοι/υπερμελωδικοι.

Ναι ρε, το εχω καταλαβει.

Απλα πιστευω/μου κολλαει καλυτερα ως ταμπελα “power” για Stravomarius και λοιπους παρα για Running Wild ξερω γω.

Τεσπα, λεπτομερειες, it’s all about rock and roll :razz:

Για τους Rhapsody θα συμφωνησω απολυτως! Οι Stratovarius,oμως γιατι;

Ε αυτο ειναι το λαθος που κανουν οι περισσοτεροι οταν αναφερονται στο συγκεκριμενο ειδος και μου σπανε τα νευρα με την ημιμαθεια τους. :stuck_out_tongue: :slight_smile:

Ας πουμε οτι ειναι αλλης σχολης, ενος πιο μελωδικου/λυρικου ειδους power, που ομως δεν ειναι αυτο που οριζουμε ως ‘‘κλασσικο/παραδοσιακο/straightforward’’ power metal το οποιο ειναι κατα βαση ξερο, δυνατο και σπιντατο χωρις να χανει σε ογκο.

Οπως αντιστοιχα στην Αμερικη δεν ειναι το ιδιο πραγμα οι Savage Grace και οι Helstar με τους Heir Apparent και τους Crimson Glory πχ.

βασικα, its all about not being rock n roll. περα απο τη διαφορα πυκνοτητας μεταξυ power και κλασικου metal, στο power υποχωρει το οποιο λιγο rocknroll στοιχειο μπορει να βρεθει στο heavy metal.

Μια ελαφρολαϊκη παπαριτσα ειπα ρε σομν, αστην να πεσει :stuck_out_tongue:

:wink:

Επίσης,δεν νομίζω να έχει αναφερθεί.

[SPOILER]
Πολύ χιούμορ σήμερα.[/SPOILER]

Το έριξα US. Νομίζω πως είναι πιο γαμάτη σκηνή, από άποψη μεγέθους. Δεν ξέρω, ευρωπαικό ναι μεν γουστάρω πολύ, πιθανόν τα αγαπημένα μου γκρουπ να βρίσκονται στην Ευρώπη αλλά είναι πιο λίγα σε ποσότητα.

Επίσης.Μόνο σε μένα δεν φαίνονται οι Riot power metal μπάντα? Δηλαδή, οκ, έχουν κάποιους power metal δίσκους και τραγούδια αλλά για μένα είναι απλά και όμορφα μια
heavy metal μπάντα, η αναλογία heavy/power γέρνει πολύ προς το πρώτο.

Τωρα θυμηθηκα οτι παλιοτερα ειχα κανει το παρακατω ποστ μετα απο προτροπη του angel_death για το τι προτεινουμε απο power metal ωστε να συνεχιζε μετα απο μερικες αγαπημενες του μπαντες.
Και εκανα αυτη τη συνοπτικη καταγραφη ανα κατηγοριες :

γκντουμπ :!:

Πολυ ευστοχο σχολιο :!:

Στο power εχεις -στον ιδιο χρονο- πιο πυκνη/συμπυκνωμενη μουσικη απ’οτι στο heavy. Περισσοτερη πληροφορια ρε παιδι μου. :wink:

Όταν ακούω “power metal”, πραγματικά τέτοιες μπάντες έχω στο μυαλό μου. Όλα τα παραδείγματα us power συγκροτημάτων που αναφέρατε, μέχρι στιγμής τα χαρακτήριζα αλλιώς. Είτε epic, είτε prog, είτε κάτι σαν NWOBHM ή σκέτο heavy metal, πάντως όχι power (με εξαίρεση συγκεκριμένους δίσκους). Μπερδεγουει όλη αυτή η ταμπελολογία, please enlighten me.

  1. Καλα κανεις, γιατι αυτη ειναι η πιο ξεκαθαρη εκδοχη του ηχου.

  2. Δεν εισαι τοσο στα σκοταδια (…in order to enlighten you). Σχεδον ολο το μελωδικο u.s. power ειναι ειτε progressive νοοτροπιας ειτε ενα ‘‘πιο εντεχνο’’ heavy, αλλα χαρακτηριζεται ως power γιατι εχει μια ενταση και μια δυναμικη παραπανω τοσο στο παιξιμο των οργανων οσο και στις φωνητικες ερμηνειες που το διαφοροποιει λιγο απο το παραδοσιακο heavy και το παραδοσιακο prog.

Απ’ ότι βλέπω εδώ πέρα πρέπει να είμαι τελικά από τους λίγους που όταν ακούνε “power” τους έρχονται πρώτα στο μυαλό οι Metal Church, οι Vicious Rumors, οι Jag Panzer, και πολύ αργότερα οι Rage και οι Heaven’s Gate. Τι να κάνεις όμως.
Κατά τ’ άλλα βλέπω αυτό το “EU power” στον τίτλο και μου φαίνεται πολύ αστείο. Μου θυμίζει αυτό που λέει τα τελευταία χρόνια η Κομισιόν για το Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, ότι οι λαοί της Ευρώπης πολέμησαν και αντιστάθηκαν για να γίνει πραγματικότητα “το όραμα της Ενωμένης Ευρώπης”.

Μωρε καλα εισαι αμα σου ερχονται πρωτοι οι 3 που αναφερεις.
Το προβλημα ειναι το να ερχονται στο μυαλο τα εκφυλισμενα πληκτροειδη σαν αυτα που ανεφερε ο martian.

Χαχα ναι ειναι αστειο, μιας και φαινεται σαν τα αρχικα του european union, αν και νομιζω οτι οποιος εβαλε το πολλ εννοουσε τα δυο πρωτα γραμματα απο το europe.

Βασικα μαλακια που μπηκε πολλ τωρα μετα απο 5 χρονια που υπαρχει το θρεντ και οι αποψεις ειχαν κατατεθει χωρις υπαρξη ψηφοφοριας.

Αυτό πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί είναι μαλακία.
Αλλά ξέχασα, εσύ έχεις τα θεματάκια σου με τα πολλ… :roll:

Ααχαχαχαχαχαχαχ

Οχι ρε, τα θεματακια προκυπτουν σε διαφορες περιστασεις, δεν εχουν να κανουν με πολλ συγκεκριμενα.

Απλα λεω οτι τοσοι ανθρωποι μιλησαν σε τοσες σελιδες, χωρις να εχει καταγραφει η προτιμηση τους σε νουμερα.