U2 αθηνα 3/9/2010

:lol3: :lol3:

:lol: Kορυφαιο! :stuck_out_tongue:

:lol3: φοβερός…

Ελπίζω να έρθουν οι U2 στην Αθήνα και όποιος θέλει θα πάει.Αλλά προβλέπω ότι θα γίνει χαμός (μεγάλη ζήτηση) αν και νομίζω ότι τα εισιτήρια θα είναι ακριβά.Αν έρθουν θα πάω αν και τους έχω δει στη Ρώμη πριν από 15 χρόνια περίπου.Νομίζω ήταν η “zoo tv tour”.

Θα γίνει χαμός διότι -καλώς ή κακώς- είναι τρέντι.
Σαν την εθνική μετά το Euro ένα πράμα.

Είναι trendy αλλά και διαχρονικοί.Πάνω από 20 χρόνια στο προσκήνιο.

Απαραιτητη διευκρινιση: ΔΕΝ ειμαι φαν των ΓΙΟΥΤΟΥ.

Πριν απο λιγο ενας συναδελφος με ρωτουσε αν ψηνομαι να παμε Λοντονιουμ Γουεμπλιουμ για να τους δουμε και ομολογω οτι το κρυφοκοιταξα. Οταν ειδα ομως οτι λιγο πιο πανω απο το θρόνο του Θεου το εισιτηριο κοστιζει 150 λιριτσες (οχι τις παλιες ιταλικες λιρετες, οοοοοοχι) εκλεισα τον browser στο πιτς φιτιλι. Αν το ticketmaster δεν κλεβει τον κοσμακη με τα γνωστα κολπα του, τα 150 γιουρο-λιρες ειναι υπερβολικα μεγαλο ποσο για μισα συναυλια, οσο μεγαλη κι αν ειναι η σκηνη. Δλδ, αν γεμισουν ολη την αρενα με το Τζουρασικ Παρκ, θα πληρωνεις χρυσαφι επειδη μειωνονται οι θεσεις; Ασε το αλλο κουλο: ειχε 85 λιρες σε εξεδρα πισω απο τη σκηνη! Αυτο πως λειτουργει παλι;

Ασε Μπονε, θα παω να δω Κριστιανο-Κακα με τα ιδια λεφτα. Βαστα μην εχει και Ριμπερι μεσα…

οι 150 λιρες, ειναι καποιες ελαχιστες θεσεις διπλα στην σκηνη σαν VIP, στο Παρισι εκλεισα αρενα με 67,5 ευρω (μαζι με ταχυδρομικα). AC/DC ηταν 80 εδω να θυμισω…

Οι θεσεις πισω απο την σκηνη ειναι αυτο που υπονοει το ονομα της περιοδειας “360”… Το “360” δεν εννοει οτι θα περιστρεφεται η σκηνη, αλλα οτι η σκηνη ειναι ανοιχτη απο ολες τις πλευρες και ετσι γεμιζει ολο το σταδιο, δεν “καιγονται” οι πισω θεσεις… επειδη ομως οι πισω θεσεις ξαφνικα εχουν μετατραπει στις πιο κοντινες σε κερκιδα, ε φυσικο ειναι να εχουν και το πιο ακριβο εισιτηριο.

Οι ψηλες, μακρινες θεσεις στις κερκιδες, σε ολη την περιοδεια ειχαν τιμη 34-35 ευρω… οτι πρεπει για καποιον που δεν ειναι μεγαλος fan, δεν θελει να δωσει πολλα, αλλα θελει να παει σε μια συναυλια τους

ναι, οι u2 ειναι trendy ενω οι scorpions ειναι underground. Στη Ελλαδα ο κοσμος εκτος απο μπουζουκια καταλαβαινει μονο scorpions , madonna και τις τελευταιες ημερες και m.jackson. Ολα θεμα διφημησης ειναι. Οταν οι scorpions εκαναν την περιοδεια unbreakable με το ζορι γεμισαν λυκαβητο. Ενα χρονο μετα και χωρις δισκο γεμιζουν το καραισκακη. Και με την καταλληλη διαφημιση το κανουν καθε χρονο. Μονο που και σημερα ο κοσμος θα βαριεται οτον βγει αυτος ο αγνωστος γερος μαζι τους και θα τους κουρασει με τα ντραγκα ντρουγκα στην κιθαρα. Γιατι ολοι θα εχουν παει για το wind of change…οπως αλλωστε εκανε και η Βισση που πηγε στη Μυτηλινη να τους δει. Αρα ουτε οι u2 ειναι trendy ουτε κανενας. Απλα ζουμε στη μπουζουκοχωρα!

Καλημερα. Σε πληροφορω οτι το Ticketmaster δινει στην τιμη των 150 λιρων εισιτηρια στη θυρα 103 (αν θυμαμαι καλα), εφοσον μπορεις να δεις το σχεδιαγραμμα του γηπεδου, ή -πιο γραφικα- στη γωνια του κορνερ απεναντι απο τη σκηνη. Κατι αντιστοιχο με τις θυρες 5-7 του ΟΑΚΑ για οσους ξερουν. Η αποσταση ειναι μεγαλη, τουλαχιστον στα δικα μου ματια. Καλα, για αρενα και red area ουτε λογος για διαθεσιμο εισιτηριο.

Σαφως καταλαβα οτι οι πισω θυρες βλεπουν κανονικα σκηνη, απλα αναρωτηθηκα “πως λειτουργει” το συστημα μιας μπαντας που θεωρητικα θα πρεπει να δωσει “ισο χρονο θεασης” στους πολλους που βρισκονται στην αρενα και στους αλλους που θα ειναι στο πεταλο πισω απο τη σκηνη. Μονο σε βιντεο κλιπ εχω δει τετοιες σκηνες κι αυτες στο κεντρο του γηπεδου, οχι στη μια ακρη του.

Τελος παντων, με το ποστ μου ηθελα να καταδειξω οτι τα εισιτηρια του Λονδινου ειναι υπερβολικα ακριβα και εκμεταλλευονται τους φαν της μπαντας σε πολυ δυσκολες εποχες για τους αγγλους. Ενας μη φαν -οπως εγω- ειτε θα παρει τα φτηνα που ανεφερες ή δε θα παει καθολου, σιγα το θεμα. Ετσι πεφτει στα “ναρκωτικα” και παει να δει Κακαδες και Ροναλντους :lol::lol::lol::lol:

Δεν εχεις αδικο στο μεγαλυτερο μερος του ποστ σου αλλα ειδα μια ιστορικη ανακριβεια και επρεπε να απαντησω. :stuck_out_tongue: Σε εκεινη την συναυλια του Λυκαβητου εμεινε κανα διχιλιαρο απ’εξω. :slight_smile:

Παιδιά, όλοι Fail βγήκατε… Επικότατη συναυλιάρα από U2. Καταπληκτική απόδοση, 2+ ώρες συναυλίας, στη μακράν πιο εντυπωσιακή και ακριβή παραγωγή που έχω δει ποτέ μου σε συναυλία, με καταπληκτικό κοινό (Παρίσι) που χοροπηδούσε τουλάχιστον το 1/4 από ό,τι χοροπηδούσαμε εγώ κι ο Giannis…, με πανέμορφο σετλιστ, μία αναπάντεχη αλά Strange Sensation εκτέλεση ενός από τα νέα κομμάτια (βασικά σαν το Ηidden track του Shine it all around) που με πόρωσε (και απέδειξε, πως καλώς ή κακώς το ξέρουν το τόπι οι U2) και ακολουθήθηκε στο καπάκι από το υπερλατρευτό Sunday Bloody Sunday (για να με αφήσει στο τόπο εκείνη τη στιγμή).

Και όντας, από αυτούς που κράζουν Μπόνο, μπορώ να πω πως στη συναυλία δεν έκανε τίποτα που να σε εκνεύριζε. Ίσα ίσα, μέχρι και το κομμάτι που αφιέρωσε στην πολιτικό από τη Βιρμανία που είναι φυλακισμένη εδώ και 15 χρόνια, επειδή την εξέλεξε ο λαός, ή η ομιλία ενός τύπου για το φιλανθρωπικό έργο που γίνεται στην Αφρική, μπήκαν με υπερβολικά κομψό τρόπο στη συναυλία.

Οι U2 στην Ελλάδα γεμίζουν το ΟΑΚΑ για την πλάκα τους. Μακάρι να τους φέρουν αν κάνουν και του χρόνου περιοδεία. Οι περισσότεροι της γενιάς μου έχουν μεγαλώσει με U2 και το να τους ακούς live (και μάλιστα με τόσο καλή απόδοση), μόνο χαρά μπορεί να σου προσφέρει.

Νταξει μωρε karvou καλα ηταν…:stuck_out_tongue:

Προσωπικο απωθημενο ενα live των U2 που εκπληρωθηκε εις διπλουν με τον καλυτερο τροπο. Δυο super βραδιες, με φανταστικο σετλιστ και εξωπραγματικο show και φυσικα με καλη παρεα:). Το Stade De France γεματο και τις 2 βραδιες με 100.000 κοσμο. Ετσι οπως ειναι η σκηνη ειναι απιστευτη ταβλα να βλεπεις την μπαντα και καθε γωνια του σταδιου γεματη με κοσμο

Αντε τωρα NIN και FNM για να μπω φανταρος με την ησυχια μου…

Μόλις επέστρεψα από Βερολίνο…Οτι και να πω είναι λίγο…Τους είδα πρώτη φορά (μεγάλο απωθημένο) και προτιμώ να μην γράψω πολλά για να μην φανώ υπερβολικός!
Σούπερ η σκηνή, φοβερή η παραγωγή, τίγκα το στάδιο με πολύ λίγα κενά, σούπερ καυτός ο κόσμος και αρκετοί Έλληνες παρακαλώ!

Θα προσπαθήσω να χωνέψω αυτά τα λουκάνικα με τη σάλτσα curry που πουλούσαν ασύστολα και θα επανέλθω με καμιά φώτο…

Επίσης κάτι άλλο: Πειράζει που μου άρεσαν και οι Snow Patrol (μου φάνηκαν πολύ καλοί και γούσταραν και οι Γερμαναράδες!)

Off topic1: Περπατούσα στους δρόμους του Βερολίνου και κοίταζα τις ατελείωτες αφίσες με συναυλίες και με έπιασε η καρδιά μου…
Off topic2: Ανατριχίλα στα απομεινάρια του Τείχους (συμπληρώνονται και 20 χρόνια φέτος από την πτώση)

ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ ΑΣΥΣΤΟΛΑ ΛΕΜΕ

τους ειδες στο καλυτερο σημειο της καριερας τους εχοντας μολις βγαλει ΔΙΣΚΑΡΑ (achtung baby απλα επος)και ερχομενοι απο αλλη ΔΙΣΚΑΡΑ (joshua tree)

εκει καπου πεθαναν δημιουργικα/καλλιτεχνικα και μπηκαν στη λιστα συγκροτηματων οπως οι rolling stones/metallica/acdc (η αγια τριαδα των δεινοσαυρων)

δλδ εχουμε καλο back catalogue για greatest hits setlist/tour
εχουμε περασει σε ολα τα κοινωνικα επιπεδα αποδοχης
εχουμε το budget για τρελο οπτικοακουστικο show που θα χαζεψει τα πληθη

οι u2 τωρα οπως και τα παραπανω γκρουπ βγαινουν,παιζουν επγγελματικα για 2 ωρες για να τιμησουν και το χρυσοπληρωμενο εισητηριο των φιλων τους και μετα παμε παρακατω στην επομενη πολη-σταθμο της περιοδειας και ας τυπωσουμε λιγο ακομα merchandise

αυτα ολα τωρα το 2009

αλλα τοτε στα 1992/93 οι τυποι γαμουσαν

απιστευτα σετλιστ
απιστευτη ενεργεια επι σκηνης(και πολυ κοκα ο μπονο)
απιστυτο interaction με τη τοτε τεχνολογια
και σαρκαστικη αποτιμηση της πνευματικης μαλακυνσης/απονευρωσης της μαζας απο τα ΜΜΕ (zoo tv , τηλεοραση για πιθηκους ονομα και πραγμα)

ειμαι τυχερος γιατι μολις βρηκα σε επισημο διπλο cd τη συνυαλια που εδωσαν το 93 στο sydney,australia το οποιο κυκλοφορει και καλα ως limited κδοση μονο για τα μελη του φαν κλαμπ(και καλα γιατι στο νετ με λιγο ψαξιμο βρισκεις τα παντα)

μακαρι να μπορουσα να τους ειχα δει τοτε αλλα ημουν σχολειο και διαβαζα μασημενες μαλακιες ‘γνωσης’

τους ειδα το 97 στη θεσσαλονικη αλλα ειχαν ηδη κλεισει το κοφινι με το πτωμα

οσοι λοιπον ειστε φιλοι τους και γουσταρετε ειδικα το δισκογραφικο διπολο joshua/achtung ψαχτε βρειτε το συγκεκριμενο διπλο cd

με λιγο ψαξιμο στο διαδικτυο βρισκεις απιστευτους ηχητικους θησαυρους-ντοκουμεντα της συγκεκριμενης συναυλιακης περιοδου

και το love is blindness ειναι απλα απιστευτο κομματι συναισθηματικη γροθια στο κεφαλι που σε αφηνει μαλακα

Live stream απο Σεφιλντ ΤΩΡΑ!

Σημερα στις 00.30, το MEGA θα δειξει φετινο λαιβ των U2 απο τη Βοστωνη.

Το φετινο live στην Βοστωνη… δεν εχει γινει ακομα:p

Υποθετω πως θα δειξει το live του 2001 που εχει κυκλοφορησει σε dvd εδω και χρονια

Εdit: Και ομως δειχνει ενα mini secret concert που ειχε γινει φετος σε ενα θεατρο στην Βοστωνη!!

Aμα μιλαει ο iron. 8)

Ετσι θα το 'λεγα γω, στην τυχη;; :smiley:

Ποση ωρα κρατησε, γιατι εγω οταν γυρισα κατα τις 2 ειχε τελειωσει;;;

Δεν το ειδα ολο και εγω, γιατι οπως σου ειπα νομιζα πως ηταν το live του 2001 που εχω δει πολλες φορες…#-o

Δεν πρεπει να ηταν και πολυ μεγαλο παντως γιατι στην συγκεκριμενη συναυλια ειχαν παιξει 5 κομματια:

11-03-2009: Somerville Theatre - Somerville, Massachusetts, USA

Get On Your Boots
Magnificent
Breathe
I’ll Go Crazy If I Don’t Go Crazy Tonight
Vertigo

Εδειχνε και προσφατες συνεντευξεις αναμεσα στα τραγουδια

Ανακοινωθηκε σημερα, για τις 3 Σεπτεμβριου 2010 στο ΟΑΚΑ