U2

agapite kyrie syggrafea legontas oti oi u2 oxi mono den einai to koryfaio group toy kosmoy,alla antitheta einai ghrasmeno mallon ayto poy mprv na katalavw einai oti apo kathe lp poy kykloforoyn arkeistai sto na akoyte apla epifaneiaka ta singles…tvra an mia mpanta exakoloythei meta apo shedon 30 xronia synexoys paroysias sta charts oly toy kosmoy na gemizei stadia kai na kanei ta plithi na paralhroyn sas fainetai gia mia mpanta gerasmenh tote sigoyra milate ypokeimenika…kai otan milame gia to koryfaio group toy kosmoy,ennooyme gia to koryfaio en zwh…anatrexte pantvs xana sto all that you can’t leave behind prin akoysete pali to atomic bomb.isws allaxete gnvmh…

keep up the good work

Αν και δεν είχα συμμετάσχει στην συζήτηση μέχρι τώρα, επίτρεψέ μου φίλε Γιώργο να πω 1-2 πράγματα…

Το να λες την γνώμη σου για το οτιδήποτε είναι σαφώς υποκειμενικό και έτσι σε αυτήν την έννοια δεν χωράνε αντικειμενικότητες : ο καθένας εκτιμάει κάποια συγκροτήματα και υποτιμάει κάποια άλλα. Μπορώ να καταλάβω γιατί σου αρέσουν οι U2, αλλά συμμερίζομαι την γνώμη εκείνων που τους θεωρούν υπερτιμημένους. Και δεν είναι και λίγοι… Για περισσότερα, ανάτρεξε στο topic για τους υπερτιμημένους…

ΥΓ : τα τελαυταία album των u2 είναι πολύ μέτρια. Και αυτό είναι σαφώς μια υποκειμενική άποψη… :stuck_out_tongue:

ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΙΤΟ,ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΙΑ ΜΠΑΝΤΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕ ΘΕΩΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΤΡΙΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ LP ΤΟΥΣ,ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΜΠΑΝΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΛΛΞΕΙ ΤΟΣΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΑΙΞΙΜΑΤΟΣ ΟΣΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΤΟΥΣ…ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ‘‘U2 ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΑ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ROCK N’ ROLL ΜΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ,ΜΕ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥΣ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΟΥΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ’’.

PS. ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ,ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗΣ ΝΕΩΝ ΔΡΟΜΩΝ…ΚΙΑ ΕΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ…

α) αν ισχύει το πρώτο οι Rolling Stones τί είναι ; Οι μεγαλύτεροι σουβλατζήδες ; Και ποίος το λέει αυτό ; Το διαφημιστικό της εταιρείας τους ;

β) Αν οι U2 προχωράνε μπροστά την μουσική με τους πειραματισμούς τους, τι να πούνε και οι System of a down, φερ’ειπείν ;

ΥΓ: μην ψαρώσεις, τα παραπάνω δεν λέγονται με κακό ύφος… :smiley:

Ηλία μετέφερε το τοπικ στα δημοψηφίσματα (αν έχεις χρόνο) παρακαλώ…

Ευχαριστώ

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΚΕΛΟΣ ΤΗΣ ‘‘ΕΡΩΤΗΣΗΣ’’ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΟΙ STONES ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΠΑΤΟΡΕΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΟΛΥΦΟΡΕΜΕΝΩΝ ΣΥΝΤΑΓΩΝ ΠΙΑ…ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ, ΟΤΑΝ ΟΙ SYSTEM ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥΣ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΚΑΡΙΕΡΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ,ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ,ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΑΡΚΟΥΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ,ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΕΒΑΣΤΗ ΔΟΣΗ ΕΜΠΝΕΥΣΗΣ,ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ…

PS.ΙΣΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ!!

α)Για τους SOAD : point taken, αλλά δεν βρήκα κάποιο καλύτερο παράδειγμα…

β)Για την διαφορά στα γούστα : ούτε λόγος, αλλά έτσι είναι αυτά :slight_smile:

γ)Επειδή η συζήτηση δεν έχει νόημα να συνεχίζεται ανάμεσα στους 2 μας, αν δεν βαριέσαι, πήγαινε και γράψε τις θέσεις σου και στο τόπικ για τους υπερτιμημένους, γιατί είναι πολλοί που θα διαφωνήσουν μαζί σου

δ) οι u2 είναι οι άρχοντες της μανιέρας και σώζονται λόγω καλής παραγωγής. Ναι, οκ, έχουν γράψει και 10 πολύ καλά κομμάτια, αλλά απέχουν πολύ απ’το να είναι “το μεγαλύτερο ροκ συγκρότημα της εποχής μας”

ε)οι u2 παίζουν πλέον ροκ ;

Με την καλύτερη διάθεση πάντα… 8)

ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΔΙΣΚΟΙ ΤΗΣ ΜΕΤΑ ACHTUNG BABY ΕΠΟΧΗΣ,ΟΠΩΣ ZOOROPA,ORIGINAL SOUNDTRACKS 1 KAI POP,ΘΑ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΠΡΙΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟ ΟΤΙ ΟΙ U2 ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΜΑΝΙΕΡΑΣ…ΠΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ…ΓΙ’ΑΥΤΟ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΙΑ ΜΠΑΝΤΑΣ ΠΡΙΝ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΣΕ ΠΑΡΩΧΥΜΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΛΙΓΟ ΝΩΡΙΤΕΡΑ…

ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΤΟΥ ΛΥΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΜΕΣΟΤΗΤΑΣ ΝΑΙ,ΤΗΣ ΜΑΝΙΕΡΑΣ ΜΑΚΡΑΝ ΟΧΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑ…CU!

Εγώ θέλω να προσθέσω ότι ακόμα και η έννοια “πειραματισμος” είναι κάπως υποκειμενική. Δεν αντιλέγω στο ότι οι U2 κατά καιρούς έχουν βάλει νέα στοιχεία στον ήχο τους. Όμως κάθε αλλαγή που έκαναν σε καμία περίπτωση, κατά τη γνώμη μου πάντα, δεν ήταν τόσο τολμηρή ώστε να κάνει τον εκάστοτε δίσκο τελείως διαφορετικό από τον προκάτοχό του. Ότι έκαναν οι U2 το έκαναν πάντα με μέτρο έτσι ώστε να μην σου επιτρέπουν να σκέφτεσαι αν αυτό που ακούς είναι όντως U2 ή όχι. Θέλω να καταλήξω στο ότι για μένα σαφώς και οι U2 ακολουθούν μία δοκιμασμένη συνταγή. Και όπως και να το κάνουμε το να λές ότι οι δύο τελευταίοι δίσκοι είχαν πειραματισμούς είναι για μένα μάλλον άτοπο. Να μου πεις για το “POP”, θα σου απαντήσω: Ναι! Το “POP” έχει πειραματισμούς. (Παρόλο που δεν τους βγήκαν όπως θα ήθελαν νομίζω), αλλά το “How To…” που έχει πειραματισμούς; Οι πραγματικοί και τολμηροί πειραματισμοί κατά την άποψή μου έχουν γίνει από συγκροτήματα όπως οι Queen ή καλλιτέχνες όπως ο Frank Zappa. Περί ορέξεως όμως…ξέρεις 8)
Οι U2 ούτε ήταν ούτε θα υπάρξουν ποτέ η μεγαλύτερη Rock & Roll μπάντα για τον απλούστατο λόγο ότι δεν είναι Rock & Roll!!! Εγώ μάλλον Pop Rock θα τους χαρακτήριζα. Αλλά αυτό κι αν είναι υποκειμενικό 8)
Όπως και να 'χει, είπαμε, αυτά είναι γούστα. Εσύ λατρεύεις τους U2 και καλά κάνεις, όπως και εγώ λατρεύω άλλα συγκροτήματα. Εσύ πιστεύεις κάποια χ πράγματα στα οποία εγώ διαφωνώ όπως μπορεί κάλλιστα και εσύ να διαφωνείς σε πολλές απόψεις μου, αλλά τι να κάνουμε;;; Κανείς δεν πρόκειται να μας αλλάξει γνώμη. :smiley:
Τέλος πάντων, thanks για τα καλά σου λόγια (keep up the good work…κτλ), take care!
Κωστής

Υποκειμενικά πάντως(για αυτό εξάλλου υπογράφω και ως karvou και όχι ως η “υπέρτατη αλήθεια”), το all that you can’t leave behind ήταν πιο κοντά στα δικά μου γούστα, παρά το “How to…”. Μη βιάζεσαι και βγάζεις συμπεράσματα για μένα χωρίς να με ξέρεις, γιατί πρώτον η συλλογή μου από U2 είναι λίγο κάτω από διψήφιο νούμερο (ελέω αδερφής βέβαια…) και σε αυτά συμπεριλαμβάνεται και το “How to…” και δεύτερον θα μπορούσα κάλλιστα να θεωρήσω ότι με κατηγορείς για ανώριμα σχόλια(πράγμα που κάνεις, αλλά θεωρώ ότι το έκανες ακούσια και συγχωρώ).

Όσο για τα στάδια, να σου θυμήσω ότι στο Live aid οι Pink Floyd ήταν το μεγάλο όνομα για το οποίο έγινε τόσος πανικός (όπου μονο το “Dark side of the moon” έχει πουλήσει 26 εκατομμύρια αντίτυπα και δόξα τω Θεό είναι όλοι τους μια χαρά), η Μαντόνα επίσης κάνει σχεδόν πάντα sold out tours(για αυτό το επιχείρημα σου δε μου λέει και πολλά) και τέλος υποθέτω ότι αν οι U2 λέγανε ότι στις συναυλίες τους θα παίζανε τραγούδια αποκλειστικά από τους δύο τελευταίους δίσκους τους, μόνο οι πολύ φανατικοί και όσοι δε θα ξαναέχουν την τύχη να τους δουν θα πήγαιναν(δηλαδή bye bye sold out…)

Ακόμα, το σχόλιο μου δε πήγαινε τόσο για τη μπάντα, όσο για το δίσκο τους. Το ότι έκανα αυτό το σχόλιο δε σημαίνει ότι τους θεωρώ τελειωμένους, μπορεί ο επόμενος να αφήσει ιστορία, εξάλλου είναι ακόμα αρκετά νέοι για να υποστηρίξω κάτι τέτοιο.

Τέλος, θα σε παρακαλούσα την επόμενη φορά να απαντήσεις σε αυτό το topic και όχι κάπου αλλού, 1ον για να ενημερωθώ και να γίνεται κουβέντα για μένα, με μένα παρών και 2ον γιατί θα μας περάσουν και για πόντιους :stuck_out_tongue:

ΚΑΤ΄ΑΡΧΗΝ ΟΤΑΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΔΕ ΜΙΛΟΥΣΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ATYCLV OYTE ΓΙΑ ΤΟ ATOMC BOMB.ΑΚΟΜΑ ΚΑ ΠΡΙΝ ΤΟ POP ΑΝ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙΣ ΛΙΓΟ ΣΕ ΔΙΣΚΟΥΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ORIGINAL SOUNDTRACKS 1(ΣΣ BRIAN ENO,TI NA KANOYME) 'Η ZOOROPA,ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΧΑΣΕΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ SOLD OUT ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΟΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΥΣ FLOYD ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΣΤΝΑΥΛΙΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ SOLD OUT ΕΞΑΤΙΑΣ ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ ΠΑΛΙΩΝ SINGLES ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΟΝΟΜΑΤΑ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΡΛΑΝΔΟΥΣ.ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ LIVE AID ΤΟΥ 85 ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΟΙ FLOYD ΜΕΤΡΟΥΣΑΝ ΗΔΗ ΜΙΑ ΕΙΚΟΣΑΕΤΙΑ Κ ΒΑΛΕ ΕΝΩ ΟΙ U2 ΜΟΝΟ 5…

ANYWAY,TO CUT A LONG STORY SHORT,ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΚΟΣΑΡΙΑ ΜΠΑΝΤΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ FLOYD 'Η TOYΣ ZEPPELIN…

PS.Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΟ ALBUM ΤΟ JOSHUA TREE… SOME MERCY!!!

ΩΡΑΙΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΩΣΤΗ ΟΤΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΜΑΥΙΣΜΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ZOOROPA Ή TO POP ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΑΡΧΙΚΑ ΟΤΙ ΑΚΟΥΜΕ ΤΟΥΣ U2?ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙ?ΑΠΟ ΤΟ ΓΝΩΡΙΜ ΠΑΙΞΙΜΟ ΤΟΥ EDGE 'Η ΜΗΠΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ SYNTHS??ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΧΤΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΙΛΟ,Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΗ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ…

PS.ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ ΣΕΒΑΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕΚΤΗ,NO HARD FEELINGS…CU!

Εγω παλια ακουγα πολυ U2. Αυτο που μου την σπαει ειναι οτι εχουν επαγγελματικοποιηθει! Δεν βγαζουν καποιο σι ντι με μερακι με κεφι για αυτο που κανουν αλλα μου φαινεται οτι το βγαζουν απλως για να το βγαλουν. Ετσι πιστευω…

ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ.ΠΑΡ’ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΕΠΠΑΓΕΛΜΑΤΙΚΟΠΟΙΗΘΕΙ,ΟΠΩΣ ΛΕΣ,ΘΑ ΒΛΕΠΑΜΕ CD ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ,ΝΕΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΜΕ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡ ΠΑΘΟΣ…ΑΥΤΑ…

Κοίτα, τουλάχιστον για το δικό μου σχόλιο,νομίζω ότι ήταν σαφές ότι πήγαινε στο τελευταίο δίσκο τους (και για αυτό έκανα το λογοπαίγνιο με τη διαφήμηση του δίσκου). Αλλιώς, εμένα προσωπικά μου άρεσε αρκετά τόσο το pop όσο και το Zooropα.

Το live aid που αναφερόμουν ήταν το τελευταίο που έγινε στο λονδίνο φέτος (ίσως και να είναι live 8 ο τίτλος, δε το θυμάμαι τώρα αλλά δεν είναι αυτό το θέμα) και η παρατήρηση περί sold out, περισσότερο ήθελε να θίξει τό θέμα ότι υπάρχουν αρκετοί U2 fans που συμφωνούν με το review του cozy. Με αρκετούς που το έχω συζητήσει (βλέπεις σχεδόν όλοι τους ξέρουν τους U2 και συχνά κατέληγε να είναι το μόνο θέμα συζήτησης), συμφωνούν με την άποψη ότι ο τελευταίος τους δίσκος ήταν λίγο “περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις”.

Εγώ πάντως πιστεύω ότι ο τελευταίος τους δίσκος είναι από τους πιο αδύναμούς τους. Εσύ ποίος πιστεύεις ότι είναι ο πιο αδύναμος τους; (με όσο τρομερό πάθος και αν τους ακούς πρέπει να έχεις άποψη για αυτό το θέμα…). Γενικά, πάντως πρόσεχε γιατί αν τα ακούς ΟΛΑ με πάθος μπορεί να καταλήξεις με όλη τη δισκογραφία του Ταμπάκη και του Κατέλη. 1000 φορές καλύτερη είναι πιστεύω η ανεπηρεαστη ακρόαση, σα να μη ξέρεις τίποτα για το καλιτέχνη

ΥΓ1:Απάντα σε παρακαλώ στο ερώτημα μου θα ήθελα να ξέρω την άποψη σου…

Το απο πάνω post είναι από μένα (karvou), ξέχασα να κάνω σύνδεση :? :?

(τώρα δικαιώνεται και η εικόνα που έχω βάλει…)

ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΟΤΙ ΤΟ ATOMIC BOMB ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΜΟ,ΠΑΡ’ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΣΑΝ ΠΙΟ ΑΔΥΝΑΜΟ ΔΙΣΚΟ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ BRIAN ENO,GRAIG ARMOSTRONG ΚΤΛ(RIGINAL SOUNDTRACKS 1)ΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ 'Η ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΙΧΑΝ ΕΝΑ TOP SINGLE,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΜΠΗΚΑΝ ΣΕ ΧΩΡΑΦΙΑ ΨΙΛΟΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ(ΚΙ ΑΥΤΟ ΧΑΡΗΝ BRIAN ENO)ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΧΟ ΤΩΝ U2 ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ!ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΑΝ U2 ΘΕΩΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΣΚΟ ΑΔΥΝΑΜΟ,ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥΣ…ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΩ(ΣΥΜΦΩΝΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ)ΤΑ 5 ΚΑΛΥΤΕΡΑ ALBUMS ΚΑΙ ΤΑ 10 ΚΑΛΥΤΕΡΑ SINGLES ΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ…

Οι Pink Floyd στις περιοδείες του The Wall έπαιζαν μόνο από το τελευταίο τους δίσκο και ήταν όλες φίσκα. Ακόμα, μιας και αναφέρθηκαν, αν έρθουν για συναυλία οι SOAD και πουν ότι θα παίξουν μόνο από Mezmerize kai Hypnotize κομμάτια, κάτι μου λέει ότι και πάλι θα γίνει πανικός στα εισητήρια. Γενικά, όταν ο δίσκος είναι καλός, δεν έχεις και πολλά να φοβάσαι (για αυτό άλλωστε και οι U2 πέτυχαν και έγιναν ότι έγιναν).

Πάντως, για τις γεμάτες συναυλίες, παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο, όπως το promotion του δίσκου (mp3s, ringtones, δημοσιότητα,playlists ραδιοφώνου) αλλά και η διαφήμιση που πέφτει σε κάθε συναυλία. Τρανό παράδειγμα, η τελευταία συναυλία των Scorpions στο Καραϊσκάκη, αμφιβάλλω αν θα μάζευε τόσο κόσμο αν δεν είχε πέσει τόση διαφήμιση.

Το Original Soundtracks 1, νομίζω ότι δεν το είχανε βγάλει με τη δικιά τους ονομασία, καθότι ήταν τέρμα πειραματικός. Πάντως, ανεξάρτητα από αυτό, μη δυσανασχετείς που δε μας άρεσε το “How to dismantle an atomic bomb”, εμείς δε τους χωρίζουμε σε αγαπημένους και μη αγαπημένους τους δίσκους τους, αλλά σε αυτούς που μας άρεσαν και θέλουμε τους ακούμε συνέχεια και σε αυτούς που δε μας άρεσαν και πάνε στο “ράφι”…

ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ FLOYD ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΕΙΑ ΤΟΥ WALL ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΠΑΙΖΑΝ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟ WALL ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΛΙΟΤΕΡΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ(ΕΔΩ ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΤΟ WALL ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΕΚΕΙΝΗ(ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ 1979-1980…?) ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ!!ΓΙΑ ΤΟ ORIGINAL SOUNDTACKS 1 ΑΙ ΜΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ,(ΕΛΑΦΡΩΣ ΑΣΤΕΙΟ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ ΠΑΝΩ Σ’ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΛΕΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ,ΟΙ ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΙ ΠΑΡΕΜΕΝΑΝ ΙΔΙΟΙ).

  ANYWAY,ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΑΥΤΗ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΑΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΟΝΙΜΩΣ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ,ΓΙΑ SABBATH,FLOYD,ZEPPELIN ΚΑΙ ΟΛΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ 3-4 ΣΧΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΝΑΙ ΜΕΝ ΔΙΕΓΡΑΨΑΝ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΣΚΗΝΗΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΕΚΑΔΕΣ ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΣΧΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ SMITHS,CURE,WATERBOYS,SMASHING PUMPKINS ETC. ΠΟΥ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΑΞΙΟΠΡΟΣΕΚΤΗ ΠΟΡΕΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ...



OK RESPECT ΣΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΙΜΑ ΓΥΡΙΣΜΕΝΟΙ ΣΤΑ 70'S 'Η ΣΤΑ EARLY 80'Σ KAI NA ΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΔΗΓΕΙ ΚΑΠΟΥ

ΦΙΛΙΚΑ,ΓΙΩΡΓΟΣ

PS.DEFINETELY,TO BE CONTINUED…

Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!

  ΟΙ SOAD ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΓΕΜΙΣΟΥΝ ΣΥΝΑΥΛΙΑΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ(ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ)ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΟΙ U2 ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΓΗΠΕΔΑΡΕΣ(ΒΛ.AN SIRO) GIA AYTO ISVS KAI TA MP3 H TA RINGTONES ΚΤΛ ΚΤΛ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ9 ΠΙΟ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ!!   




ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ U2 ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ MP3 H RINGTONES ΓΙΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ SOLD OUT??? ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!

ΠΟΥΛΑΝΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ!!!