U2

Φίλε Γιώργο να σε στηρίξω και σε κάτι… Έχεις δίκιο. Το rock δεν σταμάτησε να ζει μετά το 1990 και θα έπρεπε όλοι μας να ασχολούμαστε και με την συγκεκριμένη δεκαετία. Αν έχει τύχει να διαβάσεις και άλλα post μου θα έχεις σίγουρα καταλάβει ότι είμαι ακροατής πιο σύγχρονων συγκροτημάτων, αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε να καταλαβαίνεις την αναγκαίοτητα της κάλυψης των παλαιότερων : είναι αυτά από τα οποία ολοι ξεκινάνε και τα οποία οι περισσότεροι συνεχίζουν να ακουν. Τώρα στο site (a propos με λένε Λουκιανό και γράφω και εγώ εδώ :wink: ) γίνεται μια προσπάθεια να καλύπτονται τα πάντα, η οποία (επιτυχημένη ή μη) ΄ξέρω πως είναι γνήσια και θέλω να πιστεύω πως αυτό βγαίνει και προς τα έξω. Απλά η αλήθεια είναι ότι στο έτος 2005 που βρισκόμαστε είναι δύσκολο πια να προσδιορίσεις ποιός παίζει rock και γι’αυτό θα παρατηρήσεις ότι οι κυκλοφορίες που καλύπτονται έχουν κυρίως metal χαρακτήρα. Πάντως η προσπάθεια συνεχίζεται και ελπίζω να βελτιωθούμε στο μέλλον…

ΥΓ : γράφεις που γράφεις… Γιατί δεν κάνεις register και είσαι μόνιμα “επισκέπτης” ? :wink:

ΔΕ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΛΟΥΚΙΑΝΕ ΣΆΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΠΑΡ’ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ‘‘ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ’’ ΣΕ 5 ΜΠΑΝΤΕΣ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΦΑΛΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ROCK ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΗΣ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ ΛΟΓΟ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΗ ΑΔΥΝΑΤΟ ΤΟ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟ ROCK ΤΟΥ 1970 ΜΕ ΤΟ ROCK ΤΟΥ 2005.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΤΟΗΝ 21Ο ΑΙΩΝΑ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΠΑΙΖΕΤΑΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΡΙΖΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΟΜΟΙΑ…ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΣΧΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ OI U2 ME TOYΣ FLOYD EINAI AN MH TI ΑΛΛΟ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΤΟΠΟ!!ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΘΕΙ ΠΙΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΛΟΥΚΙΑΝΕ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΙΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΑ 60’S ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΘΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΒΛ. ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΛΟΥΛΟΥΔΙΩΝ),ΣΤΑ 70’S ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ APPARTHEID KAI ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.

ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ…ΤΟ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥΣ U2 Ε ΤΟΥΣ FLOYD 'Η TOYΣ ZEPPELIN EINAI Α ΝΑ ΣΥΓΡΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ…

ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ…

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ POST ΚΑΠΟΙΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΟΠΟΙΟΥΣΕ ΤΟΥΣ EUROPE!!!

ΕΛΕΟΣ!!!ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΕ ΤΟΝ ΔΕΣΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!

ΠΑΝΤΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΑ ΑΡΚΕΤΑ…!!

Καταρχάς, συγγνώμη για την καθυστέρημένη απάντηση, περίεργο Σαββάτοκύριακο…

Πράγματι, δεν είναι τόσο σημαντικό το θέμα με το όνομα, αλλά δεν είναι και τόσο ασήμαντο ώστε να το παραβλέψουμε. Το ίδιο το συγκρότημα, αποφάσισε ότι αυτός ο δίσκος δεν έπρεπε να είναι μέρος της δισκογραφίας των U2 και κάποιο λόγο θα είχε…

Όσο για τα υπόλοιπα, βλέπεις που λίγο πολύ το ίδιο υποστηρίζουμε; Αυτό λέω και εγώ με τον Cozy! Τα παλιά άλμπουμ “απαντούσαν” σε μουσικά ερωτήματα (και θέματα κατ΄επέκταση) της δικίας τους εποχής. Για αυτό και δεν ενθουσιαστήκαμε με το “How to…”, γιατί απαντά σε ερωτήματα που απαντήθηκαν (και από τους U2) την προηγούμενη δεκαετία!!! :smiley: :smiley:

Εντάξει, δεν έχουν περάσει δα και αιώνες από τα 70s και τα 80s, πάντως σε γενικές γραμμές (όχι 100%) συμφωνώ με την άποψη σου (άκου τα ψηλέ!!! :twisted: ) . Όσο για τη συναυλία του Wall, ήταν (από ότι έχω ακούσει τουλάχιστον,δεν ήμουν δα και τόσο τυχερός… :cry: ) ένα υπερθέαμα, με ένα τοίχο που χτιζόταν μεταξύ του κοινού και του συγκροτήματος στο πρώτο μισό της συναυλίας και ο οποίος γκρεμιζόταν στο δεύτερο μισο, ενώ το track list ήταν αποκλειστικά από το the Wall (εξού και το live album που είχαν κυκλοφορήσει στη συνέχεια)

Όσο για το promotion, να σου θυμίσω ότι στα 80s κάθε κοριτσόπουλο είχε αφίσα Duran Duran και οι οποίοι ξεχαστήκαν πολύ γρήγορα (φέτος μετά κόπων και βασάνων ξαναήρθαν στο προσκήνιο…). Σαφώς και τη δεδομένη στιγμή, αν οι U2 έρθουν Ελλάδα, μπορούν να γεμίσουν όχι το ΟΑΚΑ, αλλά ολόκληρη την Καλογρέζα, αλλά: πρώτον τα λεφτά για αυτούς δεν είναι η Ελλάδα (και για αυτό έχουν έρθει μόνο μία φορά), και δεύτερον, δίχως promotion μακροπρόθεσμα θα τους παρουσιαστούν πολλά προβλήματα. Εμένα δε με πειράζει να προμοτάρουν τον εαυτό τους, αλλά με θεωρώ αρκετά ικανό να φιλτράρω τι μου αρέσει και μου ταιριάζει και να μη παρασύρομαι…

ΥΓ1: Είναι δυνατόν να μη γράφεις με κεφαλαία; Είναι κουραστικά :? . Αν οι τόνοι είναι το πρόβλημα, παράτα τους (ή κλάσε εμένα :smiley: )

ΥΓ2: Σου προτείνω και εγώ να γραφτείς στο forum…

Κατ’αρχην καλο ειναι να ξεχωρησουμε καποια πραγματα(σεβομαι και την επιθυμια σου οσον αφοτα στα κεφαλαια),εσυ τωρα θεωρεις οτι αυτη τη στιγμη οι U2 απαντουν σε ερωτηματα που απαντουσαν στη δεκαετια του 90?Κι αν ναι το βασιζεις εχοντασ σαν παραδειγμα καποιο συγκεκριμενο δισκο αυτης της δεκαετιας?Οχι τιποτα αλλο γιατι αυτο το τελευταοπ μου φανηκε εντελως ατοπο…

Βασικα αυτο το site το ανακαλυψα τελειωσ τυχαια ψαχνοντασ στο yahoo για το live που εδωσαν στο μιλανο κι αυτο που εχω καταλαβει απο τα μελη κυριως στις συζητησεις ειναι μουσκιη που περιεχει κιθαρα,μπασο,ντραμς και φωνητικα ειναι μονο το metal και οτι τελωσ παντων υπαρχει απο rock λεγεται pink floyd,deep purple,sabbath(…rock???) ενω σχηματα οπωσ οι placebo προμοταρονται απο τισ εταιριες,οι u2 ειναι γηρασμενοι(ελεος!!!) οi cure το ιδιο και ολοι οσοι τελικα δεν ασχολουνται με metal,πλην των προαναφερθεντων ειναι του πεταματου.

Τωρα το αν εσυ θεωρεις τους u2 γηρασμενους ειναι ασφαλως μια αποψη ειναι απολυτως σεβαστη κι αυτο γιατι ειναι μια αποψη…

Εγω παντως γερασμενο και βαριεστημενο συνθετη που γραφει τουσ θειικους στιχουσ που γραφει ο κυριοσ bono με συγχωρεις αλλα δεν ξαναδα…

Ξεχασα για το show ου ανεφερες…

Μην ξεχναμε μια ZOO TV TOUR 'η μια POP MART που ειχαμε την τυχη να δουμε…

Μάλλον, μπερδεύεις λίγο πρόσωπα και καταστάσεις. Ο καθένας σε αυτό το site έχει τη δική του άποψη, μη παίρνεις συγκεκριμένες απόψεις (που εκφράζονται συνήθως και με μεγάλες δόσεις χιούμορ) και τις “προβάλλεις” σε όλους όσους γράφουν στο forum.

Τι ακόμα μπερδεύεις;1ον)Δε μίλησα για στίχους, μίλησα για το μουσικό κομμάτι του δίσκου (υπάρχει και αυτό σε ένα δίσκο), το οποίο μου θυμίζει πάρα, μα πάρα πολύ τον ήχο που είχαν στις επιτυχίες τους τη δεκαετία του 80 και του 90 (και όχι μόνο δική μου άποψη). 2ον) Δε νομίζω να αμφισβήτησα σε κανένα σημείο της συζήτησης μας την αξία των U2, τον τελευταίο τους δίσκο ΝΑΙ!!! 3ον) Το σχόλιο για τις συναυλίες που κάνεις, δεν έρχεται σε αντίθεση με ότι λέω. Ο καλός δίσκος έχει και καλό tour…4ον) Μου δίνεται η εντύπωση από το γράψιμο σου ότι εκνευρίζεσαι που δε δεχόμαστε τους U2 ως το καλύτερο συγκρότημα αυτή τη στιγμή. Θα πρέπει να καταλάβεις ότι εσύ πρέπει (με επειχηρήματα εννοείται) να μας αποδείξεις τη θέση σου και όχι εμείς να αποδείξουμε το αντίθετο (συνήθως αποδεικνύουμε ότι κάποιος είναι ελέφαντας και όχι το αντίθετο).5ον)(περισσότερο αφορμή από το σχόλιο σου και λιγότερο διαφωνία με κάτι που είπες) Ο Bono δεν είναι οι U2 (αυτό πηγαίνει και για όσους τους κριτικάρουν για τις πολιτικές ενέργειες ΤΟΥ Bono)

ΥΓ1: Εγώ πάλι, έχω δει πολλούς μεγάλους σε ηλικία καλλιτέχνες (και αρκετά μεγαλύτερους από τον Bono) να γράφουν και πολύ καλύτερους στίχους. Δε τους αναφέρω,γιατί θα ξημερώσουμε…
(Ευχαριστώ για τα μικρά γράμματα…)

Να’μαστε πάλι… Καλό θα ήταν να ξεκαθαρίσουμε ένα-δύο πράγματα : στο forum ο καθείς έχει την γνώμη του, την λέει και εμείς την σεβόμαστε. Στο site το κάθε κείμενο αντιπροσωπεύει αυτόν που το γράφει και μόνο. Δεν ξέρω πόσο καιρό μας διαβάζεις, αλλά δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο με το να θεωρείς πως όλοι μας κατηγορούμε τα νεότερα συγκροτήματα…

Θα θέσω ένα ερώτημα, και θα υπερασπιστώ την θέση που εκφράζεις στο παραπάνω απόσπασμα και την ασπάζομαι : ποιός παίζει στις μέρες μας καθαρόαιμο ροκ ; Και τι είναι εν έτει 2005 το ροκ ; Μεγάλες απορίες…

Στο σχόλιο για τα media και τους Placebo, επειδή θεωρώ πως είναι κάτι σαν προσωπική αιχμή γιατί αναφέρω τέτοια πράγματα στα κείμενα μου, πιστεύω πως στην Ελλάδα είμαστε έντονα τηλεορασόπληκτοι και τα τελαυταία χρόνια madόπληκτοι. Μπάντες όπως οι HIM, oi Iced Earth και οι Placebo, δεν θα ήταν ούτε στο μισό γνωστοί αν δεν μας είχε φάει τα αυτιά και το mad και το hammer για τους συγκεκριμένους… Αν θες το επεξηγώ περισσότερο…

Βασικα δε με ενοχλει καθολου που δε θεωρεις τους u2 το κορυφαιο εν ζωη συγκροτημα(ειπαμε ξανα οτι αυτα ειναι τελειως υποκειμενικα).Αυτο που με ενοχλει ειναι οτι επιμενεις να τους συγκρινεις με με σχηματα των 70’s…

συγγνωμη για αυτο που θα σου πω αλλα επιμενω οτι γενικα τους εχεις ακουσει σε πολυ γενικεσ γραμμες και αρκετα επιφανειακα(φαινεται αλλωστε απο τον τροπο που γραφεις για αυτους και απο αυτα που υποστηριζεις) και γενικοτερα μαλλον απο τα hit singles εν πρεπει να εχεις ακουσει και κατι περισσοτερο!

Τωρα οσον αφορα στο αν εθειξες την αξια τους γενικα,εσυ δεν εισαι που εγραψες οτι ‘‘ενταξει εχουν γραψει και μερικα καλα ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙΑ’’

Λουκιανε Λουκιανε…

 Κατ'αρχην ΠΟΤΕ δεν ειπα οτι ολοι μεσα στι site υποστηριζετε το metal και θαβετε το rock,απλα ειπα οτι με ενοχλει που ενα πολυ μεγαλο ποσοστο μελων μιλαει μονο για το metal αγνοοντας τελειωσ το πιο πανω(υποψιν,το rock γεννησε το metal και οχι το αντιθετο,αυτο οσον αφορα το σχολιο σου οτι ειναι καποια πραγματα απο τα οποι,πολυ σωστα ειπες,ξεκιναμε και που ολοι σχεδον συνεχιζουμε να ακουμε...)

Οσο για τους placebo το οτι τουσ εχουν υποστηριξει τα μεσα αυτο αυτοματωσ καταργει την αξια τους ως μπαντα???κι αν ναι ποιος το λεει αυτο…???

Για το υπόλοιπο που post σου, οκ, το δέχομαι. Για το παραπάνω απόσπασμα έχω να κάνω μια ερώτηση :

ποιός παίζει στις μέρες μας rock ? Και τί ειναι το rock του 2005 ; Προσωπικά δυσκολεύομαι να το προσδιορίσω…

Και νομίζω πως σίγουρα δεν είναι μπάντες τύπου placebo που παίζουν ουσιαστικά κιθαριστική ποπ, με ολίγη από παραμόρφωση. Το γεγονός ότι μια μπάντα την πάνε τα media δεν την ακυρώνει από μόνο της… Τα τραγούδια της το κάνουν. Και οι placebo kai οι him, όπως ξαναέγραψα, είναι δύο συγκροτήματα που στην Ελλάδα έχουμε σχεδόν υποχρεωθεί να ακούμε…

Το παραπάνω ερώτημα αξίζει να τεθεί σε δημοψήφισμα, στην αντίστοιχη ενότητα. Τώρα βαριέμαι, αλλά μπορεί να φτιάξω ένα τέτοιο τόπικ αργότερα…

Μα το βλεπεις αυτο που σου εχω πει?γιατι νομιζω οτι βλεπω μια ταση κολληματος σε προηγουμενες δεκαετιες?

το οτι το rock ειχε μια συγκεκριμενη μορφη πριν 20 ή 30 χρονια ειναι απαραιτητο οτι πρεπει να την εχει ακομα??

Δηλαδη,στην τελικη δεν πρεπει ο ηχος να εμπλουτιστει 'η να συμπεριλαβει νεα στοιχεια?

Δε μπορει να τα κανει ολα αυτα χωρις να χαρακτηριστει πολυ ευκολα pop rock?Δε μπορω να καταλαβω τελικα(εξηγησε μου το σα να ειμα πενταχρονο),γιατι πρεπει τελικα να οριοθετουμε το rock και να το βαζουμε σε στενα και κατα τη γνωμη μου σε ανουσια καλουπια…?

Αυτα κανουμε για αυτο η αγαπημενη μας μουσικη δεν παει μπροστα,τουλαχιστον στην Ελλαδα.δεν ειναι προσωπικη αιχμη αυτη,αλλα οι Floyd με την τοση ψυχεδελεια τους διακρινει παιζουν rock??
Θα ηθελα πολυ να διαβασω την απαντηση σου,γιατι απο οσο ξερω τουλαχιστον,οι ιδιοι ουδεποτε υποστηριξαν οτι ανηκουν στο χωρο του rock…

PS.Καλο θα ηταν παντως να γινουμε ολοι μας λιγο περισσοτερο ανοιχτοι στη μουσικη οπως κι αν λεγεται αυτη,χωρις να την καλουπωνουμε…

Hey, ho let’s go… Λοιπόν… Μ’αρέσει η συζήτηση που έχουμε ανοίξει, τόσο για το περιεχόμενό της όσο και για το κλίμα της. Να’μαι και πάλι και έχω να πω :

α)δεν είμαι floydοπατέρας. Από floyd εχω ακούσει τα βασικά και δεν μπορώ να σου απαντήσω στο ερώτημα που θέτεις. Δεν ξέρω πως χαρακτήριζαν οι ίδιοι την μουσική τους. Γενικά θεωρείται ότι εντάσσονται στο φάσμα της rock, και πιστεύω δικαιολογημένα. Τώρα όταν ζητάς από καλλιτέχνη να σου χαρακτηρίσει την μουσική που παίζει είναι σαν να ζητάς από σιτεμένη,παρθένα μεγαλοκοπέλα να σου πει την ηλικία της…

β)Κολλήματα έχει ο καθένας. Δεν θέλω να αναφερθώ για το τι ακούω εγώ ή πόσο και αν ανοικτόμυαλος είμαι, γιατί το θέμα θα πάρει προσωπική διάσταση και δεν μου αρέσει. Ας απαντήσω λοιπόν γενικά : δεν ξέρω αν υπάρχει πλέον ροκ. Καθαρόαιμο ροκ εννοώ. Χωρίς επιθετικούς προσδιορισμούς. Γιατί αν το ροκ το όρισαν κάτι μαλλιάδες πίσω στα 70s, τότε η σύγχρονη μουσική με δυσκολία θα χαρακτηριζόταν ροκ. Αν πάλι το ροκ αλλάζει από περίοδο σε περίοδο, τότε η συζήτηση εκτρέπεται όμορφα και θα μπορέσουμε να την μεταφέρουμε σε άλλο επίπεδο…

γ)για τους placebo επιμένω. Οι άνθρωποι δεν παίζουν καθαρόαιμο ροκ (με την ίδια λογική που ο Γεωργάτος δεν είναι αριστερό μπακ). Ξέρεις κάτι ; Οι ταμπέλες είναι ότι χειρότερο και ότι πιο απαραίτητο στις κριτικές που κάνουμε. Όλοι προσπαθούμε να τις αποφεύγουμε, αλλά όταν κάποιος μας ρωτήσει “τι παίζει ο δείνα??” δυστυχώς πάλι σε αυτές καταλήγουμε… Είναι το ναρκωτικό μας και είναι απαραίτητες.

Ροκ σήμερα (αν υπάρχει, δεν είμαι σίγουρος) πιστεύω πως παίζουν οι Muse (το τελευταίο ήταν απίστευτο και heavy as hell, check the review) και π.χ. (τώρα έχω κολλήσει και ζορίζομαι) οι My chemical romanche που ακούω και υπερεκτιμώ αυτές τις μέρες (review is on the way)…

Θα επιστρέψω… Με την καλύτερη διάθεση πάντα…

Ο γεωργατος παντως σιγουρα δεν ειναι αριστερο μπακ.Πιο πολυ δεξιος μεσος του αντιπαλου ειναι…

Τα γράφω με τη σειρά που τα θεωρώ πιο σημαντικά:

:x Παρατήρηση 1) Είναι πάρα, μα ΠΑΡΑ πολύ αλλαζονικό να λες σε κάποιον που διαφωνεί μαζί σου ότι κάθεται και σου τσαμπουνά ανακρίβειες, ή ότι μιλάει για κάτι που δε ξέρει. Άσε που είναι η δεύτερη φορά που με προσβάλλεις (και μάλιστα με ακριβώς τον ίδιο τρόπο (δες τα πρώτα post της συζήτησής μας)) και πλέον “μπήκες μόνος σου στη μαύρη λίστα”…

:x Παρατήρηση 2) Βλέπεις που έχεις μπερδέψει πρόσωπα και καταστάσεις; Όσο και αν ψάξεις στα λόγια μου (για να μη παιδεύσαι το έκανα εγώ για σενα) ΟΥΔΕΠΟΠΟΤΕ είπα ότι “έχουν γράψει και μερικά καλά τραγουδάκια” ή οτιδήποτε παρεμφερές. Ήμουν σίγουρος από την αρχή ότι αυτό που πέταξες ήταν ΜΟΥΦΙΑ και ξέρεις από που το ξέρω; Γιατί εγώ εκφράζω πάντα τις απόψεις μου και τις ιδέες μου, δίχως να προσβάλλω ή να χρησιμοποιώ επειχηρήματα που δε τα πιστέυω ή δε τα ξέρω στα σίγουρα…

Αν τώρα δεν έχεις ιδέα από τεχνολογία και δεν έχεις καταλάβει ότι επάνω αριστερά εμφανίζεται το nickname αυτουνού που γράφει, τότε σου ζητώ συγγνώμη για την αγενή συμπεριφορά μου. Αλλά αν από την άλλη, τις παραπάνω ανακρίβειες (που δεν είναι και οι μοναδικές στις απαντήσεις σου, θυμίσου τι υποστήριξες για την περιοδεία του “the Wall”) τις έκανες ενσυνείδητα, τότε ειλικρινά γεμίζω θλίψη που ξέρω ότι υπάρχουν πράγματι τέτοιοι τύποι…

:idea: Παρατήρηση 3)Όσο για τα συγκροτήματα των 70s που χρησιμοποίησα, σου είπα και προηγουμένως ότι εν μέρει συμφωνώ με την άποψη σου ότι πρέπει μερικοί να ξεκολλήσουν από αυτά κάποτε. Όμως, συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι ιδανικά για συγκρίσεις. Αρχικά, γιατί όλοι τα ξέρουν και είναι πιο εύκολο να συνεννοηθείς με αυτόν που μιλάς. Εν συνεχεία, τα συγκροτήματα των 70s έχουν διανύσει μιά ολόκληρη μουσική ζωή, έχουν τεσταριστεί στο χρόνο και στο κάτω κάτω της γραφής ξέρουμε ποιά ήταν τα αποτελέσματα των διάφορων ενεργειών τους. Με αυτά πιστεύω μπορούμε να οδηγηθούμε σε πιο ασφαλή συμπεράσματα για τα πιο καινούργια σχήματα (στο κομμάτι του ήχου, εννοείται και δε πρέπει να τα συγκρίνουμε μεταξύ τους, θα ήταν άδικο). Αν το πρόβλημα σου περιορίζεται στο ότι χρησιμοποίησα το παράδειγμα των Floyd (rock τους θεωρώ), προσπάθησε να σκεφτείς άλλα rock συγκρότηματα που να είχαν τόσο μεγάλη απήχηση στο κόσμο. Είναι πολύ λίγα (συμπεριλαμβάνω και τους U2 σε αυτά), οπότε αφού έψαχνα καποιο για να το συκρίνω με το αγαπημένο σου συγκρότημα, από αυτό το σύνολο συγκροτημάτων όφειλα να επιλέξω. Πως ακριβώς τεκμηριώνεις την άποψη σου ότι συγκρίνω ανόμοια πράγματα;
(Άσε που δεν έχουν περάσει όπως προείπα και αιώνες από τα 70s)

Ξερεις ειναι πολυ ευκολο να κρυβεσαι πισω απο ενα πληκτρολογιο και λες σε καποιο οτι εχει μπει σε μαυρεσ λιστες ή οτι λυπασαι που υπαρχουν τετοιοι τυποι και ολες αυτες της αηδιες που,ευγλωττα οφειλω να ομολογησω,οτι αμολησες…

Θα σου πω αυτο που ξαναειπα με αποτελεσμα στο τελος να γινω και κουραστικος!
Εχεις ενα μονιμο κολλημα το οποιο φανεται απο τον τροπο που γραφεις,με περασμενες δεκαετιες και αρνεισαι πεισματικα να δεχτεις οτι η μουσικη οπως ολα τα πραγματα στη ζωη προχωρουνε.Δε προκειται να μπω στη διαδικασια να σε πεισω για το ποιοι ειναι οι u2 και οι καθε u2 γιατι πολυ απλα πρεπει εσυ αν θες να μαθεις να μπεις στη διαδικασια να τους ακουσεις,εκτος αν ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου για τα δικα σου ακουσματα.

Οσον αφορα στις συγκρισεις η αντικειμενικη αληθεια ειναι οτι προσπαθεις να συγκρινεις σχηματα που μετυαξυ τους οχι μονο δεν εχουν καμια σχεση(βλ. τροπουσ παιξιματος,στιχους,κοινο στο οποιο απευθυνεται ο καθενας κτλ.).

Τωρα αν εσυ θεωρεις οτι σε προσβαλλω με αυτα που γραφω ουτε ηταν στις προθεσεις μου κατι τετοιο αλλα δε μπορω να διαβαζω τσιτατα και σφιχτοκωλα πραγματα σαν μερικα που εχεις γραψει!!

Τελικα εχω την εντυπωσση οτι μονο μαζι μπορουμε να συζητησουμε καποια πραγματα τελειως αντικειμενικα,γιατι μου φανεται οτι πολυ παρεξηγιαρηδες ειναι καποιοι εδω μεσα και δε τολμαμε να πουμε και τιποτα παραπανω…

Αnyway,βλεπεις που λιγο πολυ τα ιδια υποστηριζουμε??συμφωνω απολυτα οτι δεν πρεπει να βαζουμε ταμπελες στη μουσικη.Οι muse και εμενα μου αρεσουν παρα πολυ,και μονο που ακουω plug in baby τυχαια μου ηρθε αυτο,ξεφευγω!Αλλα ας μη σχολιασουμε οτι και αυτους τους εχουν θαψει με σχολια του στυλ οτι πηραν λιγο απο radiohead λιγο απο garage σκηνη τησ Βρετανιας τα ανακατεψαν με μπολικες επικες παραμορφωσεις στις κιθαρες κ εβγαλαν το αποτελεσμα…(αυτο οσον αφορα στις ταμπελες…)

Δηλαδη τελικα ειναι να μη σου κολλησει καμια ρετσινια,απαξ και γινει κατι τετοιο δε σεγλιτωνει τιποτα,βγαλαμε τωρα ενα συμπερασμα(στους muse αναφερομαι) και οπου σταθουμε και βρεθουμε λεμε τα ιδια και τα ιδια!!!Ξεφυγα παλι απο το θεμα μας αλλα με κατι τετοια τα παιρνω!!!

Στο θεμα μας τωρα…Λοιπον Λουκιανε η αποψη μου εχει ως εξης…Παλι θα αναφερθω σε περασμενες δεκαειτιες και θα γινω βαρετος στο τελος,ολη αυτη η ιστορια με αυτα που διαβαζω απο πολλους εδω για floyd,stones,sabbath κτλ(τα αναφερψ συνεχεια γιατι κατα κορον σε αυτουσ γινεται αναφορα)με κανει και νυσταζω γιατι βρε παιδι μου οσο να ειναι εχουν μια δοση απο '‘περασμενα μεγαλεια και διηγωντας τα να κλαις…’'Ωραια κι ας υποθεσουμε οτι καθαροαιμο rock δεν παιζει κανεις στο 2005,αλλα μου φανεσαι πολυ αντικειμενικος και θα σου πω οτι ναι μεν αλλα…

Ναι μεν δεν υπαρχει καθαροαιμο rock αλλα απο την αλλη πιστευω οτι υπαρχουν σχηματα που με μια κιθαρα,ενα μπασο,ενα drum set και καλους στιχους προσπαθουν επαξια να υποκαταστησουν ενα κενο που αφησαν οι μεγαλοι…Ωραια καλοι ηταν και οι scorpions καλοι και οι floyd καλοι και οι zeppeliολοι τους ειχαν δωσουν κατι σπουδαιο και το εδωσαν πραγματι,δεν αμφεβαλλε ποτε κανεις για κατι τετοιο…Αλλα στο 2005 ποσα μυνηματα μπορουν να περασουν ολοι αυτοι σε ανθρωπουσ 20 'η 25 ετων,οχι μουσικα οσο και στιχουργικα…Δηλαδη το να βγαινεις τη σημερον και να παιζεις live το another brick in the wall ειναι τοσο λαθος οσο και να παιζεις live to sunday bloody sunday.

Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι το rock δε το αλλαξαν ουτε οι μουσικοι,ουτε το mtv ουτε το mad oυτε το internet.Το rock το αλλαξαμε εμεις οι ακροατες για τον απλουστατο λογο οτι τα χρονια περασαν,οι αναγκες αλλαξαν,οι ιδεες αλλαξαν,αρα και τα μυνηματα της μουσικης.

Και για να σου δειξω οτι συμφωνω μαζι σου οσον αφορα στα ΜΜΕ και στο πως προσπαθουν να μας περασουν τα δικα τους θελω θα σου αναφερω το εξης παραδειγμα.

Τον Ιουλιο του 1993 οι U2 εβγαλαν το zooropa.Τον ιδιο μηνα ειχαν φιλοξενηθει στο εξωφυλλο ενος εγκριτου rock περιοδικου και στο αρθρο ο δημοσιαγραφος θεοποιουσε το album μιλωντας για ενα απιστευτο comeback με πειραματισμους,τραγουδια γεματα ατμοσφαιρα και λυρισμο κτλ. κτλ. κτλ. Το Δεκεμβριο του ιδιου ετους στο ιδιο περιοδικο,ο ιδιος αρθρογραφος στον απολογισμο της χρονιας με τα καλυτερα και τα χειροτερα του 1993 ψηφισε ως απογοητευση της χρονιας τo…To zooropa…!!!

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ…

Γιώργο επειδή βλέπω καινούγια ποστ αυτήν ακριβώς την στιγμή από εσένα, φαντάζομαι ότι περιμένεις απάντηση, γιατί βλέπεις ότι είμαι online και συνδεδεμένος. Δυστυχώς το θέμα είναι μεγάλο και επειδή πρέπει να φύγω τώρα, επιφυλάσσομαι να απαντήσω άμεσα και εκτενώς, όταν προλάβω… :wink:

Στο ποστ σου για τον karvou ξέφυγες λιγο, εε ;;; 8O

Ok περιμενω απαντηση οποτε μπορεις.

Ε οχι και ξεφυγα…

Μη ξεχνάς ότι εγώ είμαι γραμμένος στο forum(δηλαδή έχω δώσει στοιχεία), άσε που ξέρω προσωπικώς και μερικούς από το site, δηλαδή δεν είμαι και τόσο ανώνυμος.Όσο για το σχόλιο περί μαύρης λίστας, υποθέτω μόνο οι κολημένοι με το metal και τα 70s θα έκαναν χιούμορ με αυτό, μιας και είναι από τα γνωστότερα άσματα της Άντζελας Δημητρίου(!)

Τι να σου πω, εσύ θα ξέρεις καλύτερα από εμένα. Τι χρωστώ γιατρέ;

Είμαι σίγουρος ότι δεν ήταν στις προθέσεις σου να με προσβάλλεις, καταλάθος έγινε όλες τις φορές…( 8O “τσιτάτα” ;;;:?: )

Επειδή, έχω και ζωή, που δε περιστρέφεται γύρω από τους U2 και συζητήσεις που δεν οδηγούν πουθενά, θα σε παρακαλούσα να μη μου απευθύνεις ξανά το λόγο, γιατί θα με αναγκάσεις να απαντήσω και δε θέλω να συνεχιστεί αυτή η παρωδία συζήτησης.Είναι εμφανές ότι δε ταιριάζουμε τόσο σε μουσικά γούστα και απόψεις, όσο και σε νοοτροπία

Χάρηκα…