Ελληνική underground σκηνή

ναι ναι αυτοί είναι! Αλλά αυτό δεν είναι στο πρώτο τους άλμπουμ που είπα. Καλά βρήκα και μια συλλογή με έναν ποπ διαγωνισμό κάπου το 1973 - 1974 και συμμετέχει και ο Ρακιντζής, αλλά δεν την έχω ακούσει ακόμα. Αυτό και αν είναι cult - ίλα! χαχα!

Ελπίζω να μπορώ να αναφερθώ και σε ελληνική ακραία σκηνή. Όσοι γουστάρουν Immolation, Incantation και Kaamos να τσεκάρουν τους δικούς μας Dead Congregation. Σας λέω απλά ότι κοιτάνε κατάματα τις προαναφερθείσες μπάντες. Σκότος, έμπνευση αλλά και τεχνική κατάρτιση. Και όχι παραγωγή κασέτας!

Φίλος εδώ αναφέρουμε αναλαφρα ποπ συγκροτήματα και μόνο. :-s

[SPOILER]:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

χώσε ελεύθερα ό,τι θες, εννοείται[/SPOILER]

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4252&page=75&highlight=dead+congregation

:stuck_out_tongue: Tους ξερουμε και τους εκτιμαμε ! Και λαιβ (support στους Primordial) ηταν θεοι !

Ωραίος! Πρέπει να ακούσω και Inveracity (δικοί μας και αυτοί). Επίσης μια και φαίνεται να ξέρεις από μουσική (αν κρίνω από Monstrosity -να δω πότε θα βρω το Millennium) να ακούσεις επειγόντως Sickening Horrorα αν δεν το έχεις κάνει.

Οι Ιnveracity εβγαλαν ενα απο τα καλυτερα αλμπουμ περισυ.Και οι Sickening Horror ειναι
παρα πολυ καλη μπαντα.Εγω εχω απο Monstrosity (σε cd γιατι mp3 τα εχω ολα) τα In Dark
Purity και την συλλογη Εnslaving The Masses.Καποια στιγμη πρεπει να τσιμπησω και εγω το
Millenium,βασικα ολα τα θελω αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα.

Y.Γ. 1 Ωραιο avatar
Υ.Γ. 2 Ψαξε στο τοπικ στις κυκλοφοριες.Εχουμε αναφερει πολλες μπαντες.

Έγινε απλά είμαι λίγο φρέσκος και δεν τα έχω ψάξει καλά τα πράγματα στο φόρουμ. Σίγουρα υπάρχουν μπαντάρες που έχουν αναφερθεί και πρέπει τις μάθω! Ευχαριστώ αλλά καλύτερο από το avatar είναι η μουσική του. Που την έχω και αυθεντική μάλιστα!

Από ένα live που τους είδα πριν κανα 2 βδομάδες, οιThree Way Plane μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση

Είναι πολύ καλύτεροι απ’ ό,τι φαίνονται στο myspace…

να συμπληρώσω ότι παίζει μπάσο ο τυπάς από τους ΘΕΟΥΣ Make Believe από ό,τι είδα και πορώθηκα. Κιε γαμώ τις προτάσεις Μάνο. :thumbup:

Στα 90΄ς υπήρχε ένα γκρουπ που είχε μελετήσει τους Kreator πάρα πολύ καλά!! Το ονομά τους Cremate.

[CENTER][/CENTER]

Είχαν βγάλει ένα demo και ένα 7" EP από την τότε νεοσύστατη darkside records. Γενικά τα τυπάκια σπέρνανε τον όλεθρο, σε μία εποχή που το συγκεκριμένο είδος μουσικής δεν ήταν καν retro μόδα όπως είναι σημερα. Ακολουθώντας πιο γνωστά εγχώρια συγκροτήματα όπως οι Epidemic και οι Flames προσπαθούσαν μαζί με υπόλοιπα μικρά γκρουπς να αναβιώσουν την συγκεκριμένη σκηνή. Η κομματάρα “die as you lived” από το demo τους, άνετα θα μπορούσε να υπήρχε σε κάποιον από τους πρώτους 3 δίσκους των γερμανικών μεγαθηρίων του χώρου.

End Of Time demo tape

Enchanting Black Recess 7’’

Ρε με Γενιά τι θα γίνει τελικά; :-s

Aκόμα περιμένουμε! Μην ανησυχείς!:smiley:

Μία πολύ καλή ανερχόμενη ελληνική μπάντα είναι και οι Autumn Machinery. Παίζουν ένα στυλ Floyd, tool, ozric tentacles ,μπουζουκο heavy rock . τσεκάρετε τους http://www.myspace.com/autumnmachinery

Μεταφερω απο αλλο τοπικ.

Μιας και πηγαμε στα underground stuff καλοι ειναι και οι Αθηναιοι Winter Path
http://www.myspace.com/winterpath
Βασικα ειναι φιλοι μου αν και πιστευω οτι ειναι πολυ καλοι.Το λενε ολοι.
Εχουν ενα demo το οποιο κινειται σε old skool μονοπατια προς Νορβηγια μερια.
Σε οποιον του αρεσουν να μου πει μπας και υπαρχει κανα ντεμο ακομα.
Τα τελευταια 2 χρονια η μπαντα εχει μπει στον παγο λογω βαρεμαρας,πανω που
βαλανε avantgarde-o-behemoth-ικα στοιχεια στα τραγουδια τους.

http://www.parekosme.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=2&products_id=373

:roll: :-s 8)

τους έχω τσεκάρει αυτούς τις τελευταίες μέρες (βασικά τα κομμάτια που έχουν στο myspace) και ακούγονται μια χαρά.

Ας προτείνω μια πολύ καλή περσινή DIY κυκλοφορία:

Kill The Cat - 2007 EP

Το δεύτερος cd των Kill The Cat συνεχίζει την ανέμελη περιπλάνηση σε σκα πανκ μονοπάτια, μόνο που αυτή την φορά είναι λίγο πιο heavy και οι στίχοι είναι εξ ολοκλήρου στα ελληνικά. Οι στίχοι καυστικοί παρά τον χιουμοριστικό τους χαρακτήρα. Επίσης συμμετέχει ο κιθαρίστας των Χάσμα. Στα συν τα πολύ καλά γυναικεία φωνητικά που συνοδεύουν τον τραγουδιστή.

trivia: πριν κάτι χρόνια η μπάντα είχε παίξει στο “ΑΝ” την ίδια βραδιά με την Σοφία Βόσσου, και είχε σκάσει και το Star channel… Η ιστορία θέλει την Βόσσου να φεύγει κλαίγωντας.

Μόλις ανέβηκε από τον Γιώργο:

Δείγμα από την πολυαναμενόμενη νέα δουλειά του Γιώργου Τσίγκου και Μαύρων Κύκλων:

θα κυκλοφορήσει γύρω στον Σεπτέμβρη 2008. Έλα ρε Γιώργαρε!!!

Kαθε φορα που βλεπω στο θρεντ οτι εχει γραψει ο Παναγιωτης λεω τωρα θα μας πει το πολυαναμενομενο νεο, αλλα μεχρι στιγμης τιποτα:p

Ρε παιδιά, τα έχουμε πει αυτά! Με τον καιρό τους!!! Ούτως ή άλλως η ανακοίνωση που όλοι περιμένουμε θα βγει από την ίδια την μπάντα στον καιρό της.

βρήκα και αφίσα για Μαύρους Κύκλους:

Εσύ ο αποπάνω, ψήσου για λαηβακι Πανξ Ρομανα σε μια βδομάδα ακριβώς στο Πέραμα, μ;