Ελληνική underground σκηνή

Ε εισαι λιγο οφφ-τοπικ αλλα δεν πειραζει.Το θεμα της ελληνικης σκηνης ειναι τεραστιο
και σηκωνει πολυ κουβεντα.Βαριεμαι τωρα να γραφω αλλα υπαρχουν αρκετοι που θα
συμφωνησουν μαζι σου.

δεν ξέρω σε ποιο συγκρότημα αναφέρεσαι, αλλά έστω ότι έχεις δίκιο. Είναι όμως σαν να ακούω εγώ ένα γκρουπ από το τάδε είδος που το πλασάρουν σαν ωραίο, και στην περίπτωση που δεν μου αρέσει να ισχυρίζομαι ότι ολόκληρο το είδος αυτό είναι για πέταμα. Και τι με αυτό? Αντιστρέφοντας λίγο το σενάριο, αν σου αρέσαν θα έλεγες “ναι, η σκηνή αξίζει”? Η ελληνική σκηνή θέλει ψάξιμο φίλε μου. Θέλει να πας σε μια συναυλία άγνωστων γκρουπς και να ακούσεις κάτι που θα σου αρέσει. Θέλει να ακούσεις ένα γκρουπ που ούτε καν έχουν βγάλει ντεμο, από τις πρόβες του ίσως και να πεις ότι “αυτοί παιζουν ωραία”… Το θέμα αυτού του τόπικ δεν είναι να υμνήσουμε “το νέο όνομα που είναι η ανακάλυψη για τα ελληνικά κ όχι μόνο δεδομένα”, αλλά να κάνουμε αναφορές σε όλες εκείνες τις μπάντες - μικρές ή μεγάλες, γνωστές ή άγνωστες, παλιές ή καινούριες - που έκαναν κλικ στον καθένα από μας, και όχι κλικ στην τάδε μεγαλοεταιρία, ή στον τάδε μεγαλο-μανατζερ, ή στην τάδε εκπομπή. Μόνο και μόνο σαν έκφραση με ανατριχιάζει… ποια είναι τα ελληνικά δεδομένα? και ποιος τα καθορίζει? Ευθύνες υπάρχουν και από τις δύο πλευρές. Στην πλευρά του κοινού λοιπόν, τα μόνα ελληνικά δεδομένα που γνωρίζω εγώ είναι ότι η πλειοψηφία του “εναλλακτικού”, “ροκ” ή “μέταλ” κοινού διακατέχεται από έναν σνομπισμό για τα εγχώρια γκρουπς άσχετα αν αξίζουν παραπάνω από πολλά ξένα, ή στην καλύτερη ότι τα μόνα ελληνικά γκρουπς που γνωρίζει, ή έχει στηρίξει είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού, άσχετα αν υπάρχουν πολύ περισσότερα.

Εγώ πάλι θα έλεγα το εξής : Η Ελληνική underground σκηνή έχει πάρει τα πάνω της γενικώς. Βγαίνουν καλές μπάντες σε διάφορα είδη και υπάρχουν αρκετοί τύποι που ψάχνονται και “τρέχουν” κάποια πράγματα. Βέβαια για να διαπιστώσεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να σηκωθείς από το σπίτι σου και να πας σε μια , δυο συναυλίες.

πρώτον.
δε μου αρέσει καθόλου το ελληνόφωνο ροκ.
και πίστεψέ με, στα εφηβικά μου χρόνια ασχολήθηκα περισσότερο από όσο νομίζεις.

στο χώρο λιγότερο ή περισσότερο ασχολούμαι κάποια χρόνια και έχω παρακολουθήσει αρκετά live, έχω δει αρκετές underground μπάντες.

προσωπικά πάντα έβρισκα όλες τις μπάντες τύπου ξύλινα σπαθιά, χαοτική διάσταση κλπ μετριότητες και για εγχώρια κατανάλωση. Ας μην αναφερθώ σε ροκ τύπου Παπακωνσταντίνου… Μιλάω για το προσωπικό κριτήριο στο οποίο έχω φτάσει μετά από κάποια χρόνια.

Η μόνη μπάντα που πραγματικά εκτιμώ σαν στάση, μουσική, απόδοση είναι οι Χάσμα.

Από εκεί και πέρα περιμένω και περιμένω χρόνια να δω κάτι καλό από την ελληνική σκηνή στο Αγγλόφωνο κυρίως hard rock και metal.

Πέραν 2-3 συγκροτημάτων όπως οι Nightstalker όλοι οι άλλοι κατ’ εμέ είναι Β’ κατηγορίας.
Κυρίως το θέμα έχει να κάνει με τα φωνητικά.
Μουσικά υπάρχουν αρκετά καλοί παίκτες, αλλά δεν αρκεί.
Οι παραγωγές είναι συνήθως ερασιτεχνικές, τα support live είναι σα να βλέπεις μια καλή πρόβα.

Υπάρχουν αξιόλογες μπάντες όπως οι Horizon’s End οι οποίοι αδικούν τους εαυτούς τους, έγιναν καλές στουντιακές προσπάθειες από συγκροτήματα όπως οι Fragile Vastness και οι Wastefall.

Ο τύπος κάνει ότι μπορεί να σπρώξει τους φίλους και συνεργάτες ( Septic Flesh, Infidel κλπ).

Δεν μπορώ να θεωρήσω πρώτης κατηγορίας μια μπάντα όπως οι Firewind με στίχους επιπέδου pro-lower.

Πολλά λόγια και ελάχιστη ουσία.

Ερασιτεχνικά πράγματα για εγχώρια κατανάλωση.

Αν κάνει σε κάποιον έχει καλώς.
Εγώ έχω δώσει ήδη πολλά λεφτά για να στηρίξω την εγχώρια σκηνή και είναι πεταμένα, εκτός εξαιρέσεων.
Δεν έχω κανένα λόγο και κανένα συμφέρον να είμαι επιεικής.

Ούτε εμένα μου αρέσει το ελληνόφωνο ροκ :stuck_out_tongue: Όντως οι περισσότερες ελληνικές μπάντες έχουν πρόβλημα και στον ήχο τους αλλά και στον στίχο τους. Πάντως υπάρχουν αρκετά συγκροτήματα που είναι αξιόλογα και δεν θα τα χαρακτήριζα ως Β διαλογής, απλά θέλει ψάξιμο. Και φυσικά και δεν έχεις κανένα λόγο να είσαι επιεικής. Ο καθένας την άποψη του καταγράφει.Και για να μην μιλάω στον αέρα θα σου πρότεινα να ακούσεις κάποιες μπάντες για να μου πεις την άποψη σου: Sleepin Pillow, Cube, Sugah Galore, Lucky Funeral, Semen Of the Sun, Planet Of Zeus

ποιες είναι οι μπάντες τύπου ξύλινα σπαθιά? μπορείς να αναφέρεις μερικές? εγώ πάντως όταν λέω για ελληνόφωνο ροκ τα ξύλινα σπαθιά και ο παπακωνσταντίνου είναι από τις τελευταίες επιλογές που θα σκεφτόμουν. Αυτοί που δώσαν την ψυχή τους ήταν άλλοι… ήταν οι Έρεβος, οι Scoria, ο Τσίγκος, οι Αγάπη Πιο Κρύα Από το Θάνατο, οι Χερουβείμ και τόσοι άλλοι. Και όλοι αυτοί την εποχή που “μεσουρανούσαν” τα Ξύλινα Σπαθια για να μην σε πάω παραπίσω.

Όσο για αγγλόφωνα γκρουπς διαφόρων ειδών, έχεις ακούσει τα περσινά άλμπουμς των Will-o-the Wisp και των Sigmatropic?
Siva Six χτυπούν κανένα καμπανάκι? Θες κατι πιο βαρυθρασομέταλο? Released Anger. ή κάτι πιο μοντέρνο-μεταλο? D-Volume μια νέα μπάντα που αποτελείται από μέλη των ιστορικών Love In Sadness. Δεν λέω υπάρχει και η σαβούρα, αλλά μην τα εκμηδενίζουμε όλα.

Τωρα το ειδα! 8O Αυτα ειναι!!!
Ξερουμε για ποτε υπολογιζετε;Το blog λεει δεν υπαρχει οταν το ανοιγεις.

http://hiddendiaries.blogspot.com/2008/09/by-kt_21.html

τώρα είναι οκ μου φαίνεται.

Ρε το κειμενο σου που το χουν παει???

είδα ότι έχουν αλλάξει τοποθεσία στην συνέντευξη, και έχουν βάλει αλλες φωτος πχ από αυτές που είχε αρχικά. ε λογικά το παλιό θα το αντικατέστησαν με αυτή την βέρσιον.

Σκατα στα μουτρα τους:p

Σε ζηλευουν!!!:lol:

Ελπίζω να μην τους έχετε ξεχάσει…

Less than Human - To Breed True (1999)

Θεσσαλονικείς σε thrash/core ύφος. Δυστυχώς έβγαλαν μόνο αυτό το άλμπουμ, ενώ ένα 2ο που ετοίμααν δεν κυκλοφόρησε ποτέ. (Σήμερα είναι διαθέσιμο για download μέσω myspace). Όταν βγήκε αυτό όμως, είχε δημιουργηθεί αρκετός θόρυβος με το όνομά τους, λόγω ΚΑΙ των φοβερών λάιβ εμφανίσεών τους. Είχαν και κάποια πολυ καλά support σε deicide, Rage Against the Machine, καθώς και μια εμφάνιση στο Rockwave του 2001.
Κάποια μέλη τους επίσης έπαιζαν στους πολύ καλους doom/deathsters Mind Revolt, των οποίων το demo “pale horizons” (1997) ήταν πάρα πολύ καλοδουλεμένο.

Προσωπικό κόλλημα:

Sun of Nothing


Λογικά όσοι ασχολείστε με τον ευρύτερο sludge/doom/core/post/black whatever χώρο, κάπου θα τους έχετε πετύχει, κάνουν λάιβ συνέχεια, ενώ έχουν και κάποια πολύ καλά σαπορτ στο ενεργητικό τους. Για μένα και τα 2 είναι μεγάλες δισκάρες!

εμένα αυτό που μ έκανε εντύπωση είναι η αναφορά στους mind revolt. με πήγες χρόοονια πισω. Lake Of Affliction κ ετσ.

Μάλλον λες για ο 1ο ντέμο τους. Δεν το έχω ακούσει. Από την αλληλογραφία που είχα τότε με την μπάντα, είχα μάθει πως το 1ο ήταν πιο death/thrash. Έχω μόνο το 2ο, όπου έπαιζαν πάααααρα πολύ καλό doom/death. Αδικοχαμένοι!

Αυτό βασικα είναι ένα κομμάτι που υπήρχε σε μια κασσετοσυλλογή που κυκλοφόρησε από μια εταιρία της Πάτρας κάπου το 96 αν θυμάμαι καλά. Η συλλογή είχε thrash γκρουπς όντως, και το κομμάτι ήταν σε αυτά τα νερά.

ΠΟΣΑ χρόνια έχω να ακούσω αυτή τη λέξη!!! :lol::lol::lol:

Underground tapes.?:stuck_out_tongue: Εγώ αγόραζα demos απο μια εταιρεία στο Αργος ονόματι Dark Mourning…700-800 δρχ το κομμάτι…

Ωραιες οι προτασεις απο τον Bleedin!
Οι Sun Of Nothing ειναι οσο σαπιοι γινεται και γιαυτο τους λατρευουμε!
Οι Less Than Human ηταν φοβεροι αλλα κανανε κατι αρκετα πρωτοποριακο για εκεινα τα χρονια
και αναγκαστικα και μη τους εφαγε η μαρμαγκα.

Αυριο εχει λαιβ Χαοτικη Διασταση στο Παραρτημα στην Πατρα :har::har::bounce:

Ναι ρε γαμωτο,ακομα θυμαμαι την εμφανιση τους στο rockwave το 2001 οπου κυριολεκτικα γαμησαν(χωσανε και davidian αν θυμαμαι καλα).Πραγματικα κριμα που διελυσαν ειχαν πολλες προοπτικες για κατι μεγαλο εξω απο τα συνορα της ψωροκωσταινας.

Δν ξερω αν εχουνε αναφερθει ξανα παντως εμενα μου αρεσουν ιδιαιτερα οι poem και οι voldera cult