Ελληνική underground σκηνή

ξέρει κανείς αν οι [B]sarabante[/B] έχουν κυκλοφορήσει κατί?εκτός από το κομμάτι στη συλλογή ‘‘greek crust mayhem’’

demo με τρία κομμάτια, όπου το ένα απ’ αυτά υπάρχει και στη συλλογή. Νομιζω.

thanks!
άκουσα από το myspace τους τα κομμάτια που έχουν ανεβάσει.πολύ ωραίοι και δεν τους είχα ψάξει παραπάνω εκτός από εκείνη τη συλλογή

[B]Πειραματική Ορχήστρα Ασυμφωνίας[/B]

[CENTER][/CENTER]

Λιγοστά γνωρίσαμε για αυτούς, και κατά πάσα πιθανότατα δεν θα μάθουμε ποτέ τίποτε παραπάνω :stuck_out_tongue: Προέρχονται από την Θεσσαλονίκη ηχογράφησαν ένα demo το 97, σύν κάποιες πρόβες το '98. Έχω την εντύπωση ότι στο demo ακούγονται λίγο ξεκούρδιστοι (χωρίς να είμαι σίγουρος), αλλά στην πρόβα μοιάζουν πιο δεμένοι και η κιθάρα γίνεται πιο αισθητή. Σίγουρα, θα σας θυμίσουν αρκετά τους [B]Εν Πλώ[/B], ενώ σε κάποιους μπορεί να φέρουν στο μυαλό και κάτι από τους σύγχρονούς τους [B]Αγάπη Πιο Κρύα Από το Θάνατο[/B] ή ακόμη ακόμη και μια πρώιμη μορφή των [B]Έρεβος[/B]. Οι νταουνιάρικες μελωδίες, κάποια σκόρπια γυναικεία φωνητικά, μερικά ξεσπάσματα με κραυγές, τα χαρακτηριστικά πλήκτρα (τσεκάρετε πχ τον “Περαστικό” και θα σας καρφωθεί μια για πάντα ο ρυθμός του), και γενικά η ανέμελη μουσική προσέγγιση των ΠΟΑ αφήνει μια γλυκειά ψευδαίσθηση μιας ανεκπλήρωτης υπόσχεσης ότι θα μπορούσαν να κάνουν πολλά παραπάνω.

Απο τοτε που τους ειδα στην Θεσσαλονικη και πηρα το album τους (εννοειται χωρις αντιτιμο, προκειται για DIY μπαντα), εχω πωρωθει. Αναφερομαι στους Αμοκ, απο το Αγρινιο. Το cd ονομαζεται Ψυχογεωγραφια, και παιζουν punk, ιδιαιτερα πωρωτικα! Παρα πολυ καλη δουλεια!!! Εχει και 2 διασκευουλες μεσα, γαμω!

Αμοκ - Μηδενικη Ανοχη

Αμοκ - Αναζητηση

Αμοκ - Ψυχογεωγραφια

μιλάμε για αυτούς > [SPOILER]http://www.diymusic.org/index.php?option=com_remository&Itemid=150&func=fileinfo&id=330[/SPOILER]

Xθες τους είδα για δεύτερη φορά live και πραγματικά πορώθηκα. Μιλάω για τους δικούς μας [B]incognita sperans[/B], οι οποίοι μουσικά, κινούνται σε post-rock μονοπάτια, ενώ η όλη φιλοσοφία τους βρίσκεται αυστηρά σε DIY πλαίσια, όπως έχω καταλάβει. Ορισμένα κομμάτια τους είναι instrumental, ενώ άλλα συνοδεύονται από τα φωνητικά της κοπελιάς της μπάντας, η οποία από τη μία έχει φωνάρα, από την άλλη όμως η φωνή αυτή δεν είναι του στυλ μου, ούτε μου κάθεται και καλά με το συγκεκριμένο είδος/τη συγκεκριμένη μουσική. Κοινώς προτιμώ τα instrumental κομμάτια τους. Ωστόσο οι τύποι φαίνεται να έχουν δέσει μεταξύ τους, και αυτό μετράει (ενώ και χθες στο live δε με πείραξε καθόλου η παρουσία της). Τώρα για τους οργανοπαίκτες τί να πω?!?! Οι τύποι παίζουν μουσικάρα! Τρομερές συνθέσεις, πολύ καλά παιγμένες, απίστευτα εφέ, πετάλια ιστορίες κλπ. Και γαμώ. Αποδοση τρομερή στο λαιβ, μεγάλη πόρωση από τα μέλη και visuals από πίσω για το κερασάκι στην τούρτα. Αψογοι.

Πάντως αν είχαν σκληρά/hardcore/πείτε-τα-όπως-θέλετε φωνητικά, θα μιλούσα για μια πολύ αγαπημένη μου μπάντα:p

Ερώτηση: υπάρχει τίποτα να κατεβάσουμε απ’ αυτούς?

Στα σαιτ τους (myspace, blog) δεν έχει κάτι, παρά μόνο για να τους ακούσεις επί τόπου.

[B]http://www.myspace.com/incognitasperans[/B]

Απ’οσο ξερω ειναι στην διαδικασια γραψιματος,αλλα αυτο μου το εχουν πει εδω και 1 χρονο.

Και πριν 3 χρόνια που είχα ρωτήσει, ακόμα σε διαδικασία γραψίματος ήταν. :slight_smile:

Υπάρχει οι γνωστοί τρόποι να κατεβάσεις κομμάτια τους αν θες από σωλήνα ή το_κενό_μου, ως εκεί απόσο ξέρω ότι μπορείς να βρεις.

ΥΓ: Μετά από 10+ χρόνια αναζήτησης, κατάφερα να βρω έστω κι από κακογραμμένη κασσέτα από το ραδιόφωνο, ένα κομμάτι που με έχει στοιχειώσει ψάχνοντας να βρω τόσα χρόνια ποιανού είναι.

Υπάρχουν κάποιες σκόρπιες πληροφορίες, αλλά τίποτα οριστικό και σίγουρο.

Μήπως τα εδώ ευρισκόμενα τσακάλια έχουν καμιά έμπνευση;

Α, ναι. Το κομμάτι ξέχασα:

από ό,τι φαίνεται αν δεν εμφανιστούν οι ίδιοι οι δημιουργοί, το κομμάτι θα παραμείνει ανάμνηση από εκείνες τις μυθικές εκπομπές που το παίζανε!

ωραίος πάντως για το upload όπως και να χει!

Ας είναι καλά ο φίλος που ανέβασε το κομμάτι με την βέσπα(δε γνωρίζω ποιοι το λένε)
¨Εχω και εγώ ένα κουιζάκι…απο κακογραμμένη κασέτα εποχής 1998 περιπου το κομμάτι,απο απόλλων fm 94.0 fm αν δε κάνω λάθος…
Ψάχνω χρόνια τίτλο/συγκρότημα χωρίς επιτυχία όμως.Το ανέβασα λοιπόν προ λίγου.
Οποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει.Παναγιώτη βάλε τα δυνατά σου!..ξανά! :lol:
ΗΕLP!!!

edit: Κάτι σε Dna ελεγε η εκφωνήτρια…δεν είναι πάντως οι DNA. :-s
Και το κομμάτι γαμεί,από τα καλύτερα που έχω ακούσει στο είδος του(μουσική και στίχοι για πολιτικούς και ρέστα).

Siags, το κομμάτι παίζει και να το έχω άκουσει κάποια στιγμή στο παρελθόν αν και δεν με βοηθάει η μνήμη μου. Έχω την υποψία ότι παίζει να είναι Έβερεστ (αυτοί που είχαν το κομμάτι [U]Miss Fantasy[/U]). Του πούστη δηλαδή, μοιάζει πάρα πολύ για δικό τους.

Οντως panagiotis είχα υποψιαστεί τους Εβερεστ (ή Φάτσα-Κάρτα αργότερα) γιατί η φωνή μοιάζει πολύ,έχουνε και αυτά τα επικά-europe φάση-πλήκτρα :stuck_out_tongue: αλλά δε κατάφερα να βρώ περισσότερα. Επίσης η φωνή μου θύμισε Eκτός μάχης (που δεν είναι τελικά) αν και μουσικά δε μοιάζουν και τόσο.
Τζίφος.Βοηθήστεεε

Υγ: Το Miss Fantasy πρέπει να είναι μέσα στα 10αγαπημένα μου όλων των εποχών:)

Εχεις τίποτε άλλο από Έβερεστ; Το μόνο που γνωρίζω για αυτούς είναι η συμμετοχή στις Rock n Roll Βοήθειες. Αν υπάρχει κάτι άλλο, τότε η καλύτερή μου μαντεψιά λέει ότι θα βρεις και αυτό που ψάχνεις!

Τι σου είναι το ιντερνετ…
Αφού γκούκλαρα,βρήκα τον Πέτρο Μπαλτάση,τοτε drummer των Εβερεστ στο facebook :stuck_out_tongue: … και μου γνωστοποίησε ότι δε ξέρει το κομμάτι κ την μπάντα. :-k
edit ρώτησα αν υπάρχει άλλο υλικό να μοιραστεί αν έχει (κ θέλει) βεβαίως

[SIZE=“4”]Live των Φόβων του Πρίγκηπα μετά από 10 χρόνια[/SIZE]

αν και είναι Λάρισα, και δεν προβλέπεται. Γαμάτα θα ήταν

και ναι! Ξανακάνουν λάηβ, θα πιω του θανατά πάλι.

Παίδες υπάρχει ένα καλτ ντοκυμαντέρ αν γουστάρετε να χαζέψετε.

[B]“Η Ανεξάρτητη Ροκ Σκηνή στην Ελλάδα”[/B] λέγεται.

Παραγωγή: 1987, Σκηνοθεσία: Γιάννης Κασπίρης

Συμμετέχουν:
Δημήτρης Πουλικάκος, Χρήστος Δασκαλόπουλος
Last Drive, Yell-O-Yell, South of No North, Γενιά του Χάους

Μπορείτε να το δείτε [B]εδώ[/B].

Είναι αρκετά παλιό όπως καταλαβαίνετε και σε μερικά σημεία ίσως σας φανεί λιγάκι “αστείο”, αλλά αξίζει να το δείτε.

ναι ρε το παραπάνω βίντεο είναι διαμαντάκι. Μόνο και μόνο με τις μορφές που εμφανίζονται εκεί μέσα. Α ρε Φιλ! Tεσπά, εγώ δεν το βρίσκω “αστείο” πουθενά (μπας και εννοείς τι στιγμή που δείχνει τον Πουλικα να ξυρίζεται;;;οκ τότε!).

Σήμερα είμαι εξοδούχος και δηλώνω ευθαρσώς ότι γειώνω το λάηβ death angel για τη ροκαμπιλαδικη χάρη των Ducky Boyz που παίζουν αφτερ νταρκ. Ε θέλω να πιω αρκετά βασικά, οπότε το δίλημμα Death Angel vs Ducky Boyz είναι στανταρακι υπέρ των δεύτερων. :dunno::drunk::drunk:

Τσεκάρετε τούτους δω τους Σαλονικείς:

αυτό το άλμπουμ κυκλοφόρησε το 07 και λέει είναι το δεύτερό τους. Παίζουν κάτι ανάμεσα σε glam/punk και αναφέρουν ως επιρροές του New York Dolls (ε το όνομα κάνει μπαμ) και Dead Boys - βασικά αν σας αρέσουν οι GNR νομίζω ότι αξίζει να τους ακούσετε.