Λευτεριά στον Unholy!

Οι φώτος ήταν τέλειες!!! μπορεί να μην ήταν οι δικές του, αλλά ήταν τόσο αστείες που και στα link άξιζαν να ποσταριστούν…

Την παρακάτω φωτογραφία, την ποστάρω, ως φόρο τιμής στον άνθρωπο που με δίδαξε πως να ποστάρω φωτογραφίες. Τον αξεπέραστο Unholy!!!

Τα παρακάτω απότελούν προσωπικές σκέψεις και σε καμία περίπτωση δεν είναι η “επίσημη” θέση του σάιτ… Με τον μεγάλο δεν έχουμε μιλήσει ακόμα κανονικά. Μόλις το κάνουμε, θα έχω μια πιο ξεκάθαρη άποψη.

Δεν θα αναφερθώ στο τι έγινε κ τι δεν έγινε. Θα αναφερθώ στο αγαπημένο μου τόπικ : την νοοτροπία.

Καλώς ή κακώς είμαστε ένα μουσικό φόρουμ κ σάιτ. Όσοι από εσάς ξέρετε προσωπικά αυτούς που κάνουν κουμάντο - πέρα από τις όποιες γκρίνιες σας - νομίζω πως ξέρετε ότι είμαστε συζητήσιμα άτομα. Το ότι είμαστε συζητήσιμα άτομα κ ότι γνωρίζουμε κάποιους από εσάς και προσωπικά, δεν πάει να πει ότι για το τι είναι πρέπον στο σάιτ αποφασίζουμε όλοι μαζί. Ακούγεται σκληρό μεν, αλλά κ αλήθεια είναι και νομίζω ότι προκύπτει από την δράση μας. Επίσης ας γνωστοποιηθεί ότι οι “πάλιουρες” δεν έχουν ασυλία. Την συμπάθειά μας την έχουν. Όχι όμως ασυλία.

Μπορούν να χυθούν τόνοι μελανιού για το τι είναι πρέπον κ τι όχι, τι είναι σωστό κ τι όχι και που σταματάει ο έλεγχος και αρχίζει η λογοκρισία. Καλώς ή κακώς όμως στο φόρουμ κάνουν κουμάντο κάποιοι άνθρωποι που μοιάζονται κάποιες συγκεκριμένες απόψεις πάνω στο θέμα. Αν κάποιος δεν συμφωνεί με την διαχείριση, απλά φεύγει. Κανείς δεν είναι αλάνθαστος ή υπεράνω κριτικής, αλλά δεν μπορούμε να αποφασίζουμε και όλοι μαζί, καθώς τότε θα επικρατούσε το απόλυτο μπάχαλο.

Περί οφ τόπικ : οφ τόπικ ΔΕΝ σημαίνει λέω ότι παπαριά μου έρχεται στο μυαλό, ακόμη και αν την θεωρώ άπολυτα χιουμοριστική. Υπάρχουν κάποια τόπικ που θεωρούμε πως συμφωνούν με την “αισθητική του σάιτ” και κάποια άλλα που δεν μας αρέσουν. Δεν θα μπω σε περιπτωσιολογία. Απλά υπάρχουν τόπικ που μπορούν να ένταχθουν στο οφ τόπικ, που μπορούν να μας κάνουν μπάχαλο. Η “δημοκρατία” λέει πως πρέπει να τα αφήνουμε όλα. Η εμπειρία δεν μας το επιτρέπει.

Δεν θέλω να γράψω κάτι μακρύ κ να μην το διαβάσει κανένας. Δέχομαι ενστάσεις.

Αν και δεν είναι 100% σχετικό με Unholy, αυτή είναι μία ένσταση που έχω εγώ.Πιστεύω θα βοηθούσε στην αμφίδρομη επικοινωνία της διοίκησης του Forum με τους χρήστες, έτσι ώστε μέσα από συλλογική δουλειά και κατανόηση των προβλημάτων που απασχολούν την κάθε πλευρά, και το forum να γίνει πιο λειτουργικό, αλλά και παρόμοιες εντάσεις να αποφεύγονται.

Μερικές φορές το κλείδωμα είναι προφανές. Στις Φάτσες 2, εμένα δε μου φαίνεται προφανές, μου φαίνεται μάλλον παρατραβηγμένο. Ο Unholy, μιας και ιδρυτής του Φάτσες 1 και 2 (πολύ πετυχημένα topic που είχε φτιάξει) ήθελε να διαμαρτυρηθεί με τον τρόπο που ξέρει καλύτερα. Με την ίδρυση των νέων topic.

(Οι επόμενες γενιές πώς θα έβλεπαν τον Rychehead στη σελίδα 3 ενώ ήταν στην παραλία???)

Επί του προκειμένου η διαχείρηση ήταν το λιγότερο απαράδεκτη, να μην πω και πιο βαριά κουβέντα…

Επίσης το γεγονός ότι κάποιοι κάνουν κουμάντο και κόβουν ότι δεν ταιριάζει με την αισθητική τους δεν έχει σχέση ούτε με την δημοκρατία, ούτε με τους κανόνες συμμετοχής… Έχει σχέση με τα προσωπικά θέλω “και έχω την δύναμη να τα επιβάλλω”…

Είπαμε να υποστηρίξουμε μια μαλακία, αλλά να μην το βαπτίζουμε και δημοκρατία…
ΕΛΕΟΣ

Επίσης πόσο σοφή μπορεί να είναι η εμπειρία ενός 20χρονου για να ξεπερνάει την δημοκρατία…

Με έκανε ΚΚΕ κι εμένα η Χριστίνα

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ολα αυτα που λες ειναι ωραια και με βρισκουν συμφωνο ως ενα σημειο. Το θεμα ειναι αλλο ομως. Τι απ’ολα αυτα εγινε και ποσο επιβλαβες ηταν για το φορουμ ωστε να πεσει μπαν. Και γιατι δεν εγινε προηγουμενως παρατηρηση. Γιατι αν ειναι να φευγουν ετσι τα μπαν, την κατσαμε…

Έχει να κάνει με το τι θέλω να “προβάλλεται σπίτι μου” (η ορολογία είναι κάπως αδόκιμη, αλλά το νόημα είναι πάνω κάτω αυτό).

Αν κάποιος (οποιοσδήποτε και εγώ ακόμα) θέλει να λέει ΟΤΙ θέλει, ανοίγει ένα σάιτ και τα γράφει. Ένα φόρουμ το διαβάζουν πολλοί. Δεν πάει να πει ότι όλοι πρέπει να ανέχονται “το χιούμορ” ή μη του καθενός. Πχ, το τόπικ “Ελληνίδα γυναίκα”, στο σάιτ www.kaimenoi_adres_vs_satanikon_thilikon.com, θα είχε μεγάλη επιτυχία κ αναγνωσιμότητα, με ποστ αντίθετα της λαϊκής κραυγής που βγήκε στο φόρουμ του ρόκιν. Αυτό δεν πάει να πει ότι μας άρεσε το περιεχόμενό του.

Το ξαναλέω Τέλη : δεν θα μπω στο τι είναι δημοκρατία ή όχι. Δεν συντάσσουμε λεξικό, συζήτηση κάνουμε. Απλά ο κανονισμός νομίζω ότι είναι κάπως απλός για να μην πω απλοϊκός : ΝΑΙ αποφασίζουν κάποιοι συγκεκριμένοι για το τι είναι “καλό” και τη “μη καλό” για το φόρουμ μας. όπως ο καθένας από εσάς αποφασίζει αν θα μπει και αν θα γράψει.

Τα παραπάνω δεν φωτογραφίζουν κανένα.

Α. για τον Ανχόλη ήταν τόσο “ξαφνική”, όσο “ξαφνικός” είναι ένας θάνατος ενός ανθρώπου που μεταφέρεται στο νοσοκομείο κομμένος στα δύο, μετά από τροχαίο. zep είσαι νέος στο φόρουμ, αλλά με τον ανχόλη έχουμε παίξει (κυριολεκτικά) πολλές κλωτσές…

Β.Η εμπειρία όχι ενός, αλλά τριών 20χρονων είναι αυτή που προσπαθεί να κρατήσει τις ισόρροπίες εδώ μέσα. Δεν εξετάζω αν είναι καλό ή κακό. It’s just the way it is

Αυτό είναι το νόημα των όσων είπες

To μπαν δεν είναι (πιθανότατα) μόνιμο…

Για τον Unholy αποφάσισαν άλλοι. Η απόφαση του Forum δηλαδή είναι ότι δεν θέλουν τον χρήστη Unholy???

Εγώ πάντως το δηλώνω εξ αρχής. Δε θα αλλάξω το εαυτό μου γιατί το ζητάει ο οποιοσδήποτε μέσα σε ένα forum (δε το πέτυχαν άλλοι και άλλοι). Αν το forum αποφασίσει ότι δε με θέλει, ας με κάνει ban. Από τη στιγμή που δε βλέπω κάτι μεμπτό στη συμπεριφορά μου δεν προκειται να αλλάξω για κανέναν. Με λίγα λόγια καταννοώ πλήρως τον Unholy. Αυτός είναι, τέτοιου στυλ ποστ κάνει, και κανείς δεν του είπε έστω ένα λόγο για να αλλάξει. (να γίνει έστω η συζήτηση…)

Στο forum είναι άλλοι οι υπεύθυνοι, αλλά στο πληκτρολόγιο μου είμαι μόνο ΕΓΩ…

Αυτή είναι η ουσία του συγκεκριμένου τόπικ…

Τα υπόλοιπα περισσεύουν…

Επιστροφή του Unholy λοιπόν…

Επίσης γίνεται αίτηση από εμένα προσωπικά να ξεκλειδωθεί το τοπικ “Φάτσες επιστροφή Νο 2”…

Ήρθαν οι φωτό το Cozy από Duran Duran

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Αυτό είναι το νόημα των όσων είπες[/quote]

Παίζουμε με τις λέξεις… Σιγά μην το δηλώσω και στο Ε9 ρε Τέλη. Το σίγουρο είναι ότι σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ φόρουμ, ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να κάνει ΟΤΙ θέλει. Ακόμα και αν το θεωρεί το σούπερ σωστό ή χιουμοριστικό.

Α… Και btw μιας και το συζητάμε : τα pm "μάζεψε αυτόν ή μάζεψε τον άλλον σε εμένα έρχονται, όχι σε εσένα… Γιατί ωραία η πλάκα, αλλά επειδή κάποιοι εδώ μέσα είναι μια παρέα, νομίζουν ότι ότι και να κάνουν δεν πειράζει κανένα άλλο μιας και στο φόρουμ γράφουν μόνο οι φίλοι τους και έχουν ασυλία επειδή έχουν 1000+ ποστ ή μπήκαν στο φόρουμ το 1821… Υπάρχουν και άλλοι που διαβάζουν κ γράφουν (ίσως όχι τόσο φανατικά) αλλά έχουν εκφράσει πλειστάκις παράπονα. Επειδή δεν υπάρχουν σε “επισημα” ποστ, δεν τα ξέρετε, αλλά υφίστανται…

Τέτοιου είδους πμ, εφόσον συμφωνείτε ρε παιδιά,δεν είναι κακό να τα λέτε σε αυτούς που πρέπει, εκεί που πρέπει. Μεγάλα παιδιά είμαστε (οι περισσότεροι), πρέπει να υπάρχει κάποιος κώδικας επικοινωνίας…

Όποιος έχει πρόβλημα με συμπεριφορές να μην τα στέλνει σε pm… Να τα δημοσιεύει στο φόρουμ… Να αποδείξει σε όλους με επιχειρήματα ότι έχει δίκιο. Δηλαδή αν κάποιος έχει πρόβλημα με την συμπεριφορά μου, κρίνεις σωστό να σου στείλει pm να με κάνεις νταντά;
Προσωπικά πιστεύω ότι είμαι πολύ ανεκτικός, (το απέδειξα στην περίπτωση του διπλού account, όταν μου ζητήθηκε να πάψω να ασχολούμαι, κάτι που έγινε, μόνο και μόνο για την αισθητική των υπολοίπων), επειδή ζητώ και την ανεκτικότητα των άλλων στην παπαρδέλα μου…
Επίσης στο θέμα των post θα πρέπει να γνωρίζεις ότι έχουν αφαιρεθεί από την αρίθμηση μου γύρω στα 3000… Την προσωπικότητα (καλή ή κακή) δεν την κάνει ο αριθμός των post? Ούτε οι τίτλοι? Ούτε το πότε μπήκε κάποιος στο site?
Όποιος ενοχλείται από το χύμα στυλ που έχουμε κάποιοι user, ας το γράψει δημοσίως? Θ? αποτελέσει αντικείμενο μιας σοβαρής, αλλά ευχάριστής συζήτησης?

Συμφωνω με karvou, εξαλου κανεις δεν εχει διαθεση να διαλυσει το forum αφου μπαινουμε για να συζητησουμε να κανουμε πλακιτσα και γενικα για να περασει ευχαριστα η ωρα μας κανεις δεν σκοπευει να τα κανει μπαχαλο (με ελαχιστες εξαιρεσεις, αλλα αυτοι φευγουν με οριστικο μπαν απο οτι εχω δει, και πολυ συντομα μαλιστα).

Το επιχείρημα “εγώ που στηρίζω το ρόκιν από το 2004”, δεν το έχω πει εγώ πάντως…
Κανείς δεν ενοχλείτε από το “χύμα” στυλ. οταν κάποιος ενοχλείται, we take action.

When the game gets tough, the tough get going… :wink:

Το έχεις το e-mail μου ε? :twisted: :twisted: :twisted:

Το επιχείρημα “εγώ που στηρίζω το ρόκιν από το 2004”, δεν το έχω πει εγώ πάντως…
Κανείς δεν ενοχλείτε από το “χύμα” στυλ. οταν κάποιος ενοχλείται, we take action.

When the game gets tough, the tough get going… :wink:[/quote]

Aυτό που γράφεις δεν το έχω πει εγώ… Το έχει πει ο Ανδρέας… Δεν ε΄χω την δύναμη να στηρίξω κανέναν, εκτός από τον εαυτό μου… Μην παραπληροφορείς

Λοιπον, κατοπιν παραγγελειας Ανχολη απο το μσν, παραθετω την αποψη του αυτουσια. ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΓΩ, ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ.

“εχω μια απορια. γιατι αραγε αυτος που διαχειριζεται το φορουμ - ενα φορουμ που οπως ισχυριζονται μερικοι προωθει το διαλογο για τα κακως κειμενα - ειναι Ο ΜΟΝΟΣ που δεν εχει ποσταρει ακομα (ωστε να ενθαρρυνει ετσι το διαλογο ισως?) ΤΙ ακριβως του εφταιξε, τι πιστευει πανω στο θεμα γενικα, και ποιοι ειναι οι νομοι του απο δω και μπρος? η δια της σιωπης απαξιωση, η κρυφτουλι?”

© All rights reserved