Universe217 - Familiar Places [2011]

To άκουσα μια φορά.
Συγκλονιστικό.
[SIZE=“7”]ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ!!![/SIZE]

Άντε να το φέρουν τα δισκάδικα τώρα…

Μου φάνηκε πιο ψυχεδελικό και πιο…εσωτερικό ακόμη.

επειδη ειμαι ιταλια και δεν το βρισκω ΠΟΥΘΕΝΑ καποιος να κανει μια καλη; :slight_smile:

Το χα πει οταν τους ειχα δει σε μια συναυλια του Καβαναχ ,οποτε παμε για μια ακομη φορα ! [B][SIZE=“3”]ΤΙ ΦΩΝΑΡΑ ΕΧΕΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ !![/SIZE][/B] :bow2:

Πραγματικα οσο ακουω τον δισκο,καθε φορα βρισκω και ενα διαφορετικο σημειο να με “τρελαινει” !Τα παντα ειναι αψογα,ο τροπος/στυλ της,οι εκταση της φωνης της,οι χαμηλες/οι ψιλές,τα παντα .Ακομα και τα effects που χρησιμοποιουνται κανουν το αποτελεσμα ακομα καλυτερο!Αν προσθεσουμε και τη live παρουσια μιλαμε για αριστο συνολο !

Για να πω και για το αλμπουμ γενικοτερα,η φωνη της Τανιας + τα πολλα πειραματικα στοιχεια (πληκτρα που δινουν μια σκοτεινη ατμοσφαιρα,λοιπα εγχορδα που επιασε το αυτι μου και η τρομπετα ) με εκαναν να κολλησω στον δισκο παροτι να πω την αληθεια μου δν ειμαι φαν του doom που προφανως κατευθυνονται γενικοτερα.

Το sorcerer of light κριμα που κοβεται ετσι,επρεπε να συνεχιζε (να σπερνει).Προσωπικα αγαπημενα seek και nothing,τρελες κομματαρες !

Εν κατακλειδι γουσταρω που ειναι η δευτερη ΕΛΛΗΝΙΚΗ μπαντα φετος, που περιμενω να ανακοινωθει live τους για να παω να ακουσω ΠΡΩΤΑ αυτους !

ναι ενταξει δεν παιζεται η φωνη της πολυ ωραιο αλμπουμ ιντηντ :slight_smile:

Review στο metalstorm

^^ Χαχαχα, οι users την πέσανε στον reviewer επειδή είναι Έλληνας και καλά είναι προκατειλημμένος θετικά και έβαλε υψηλή βαθμολογία…:stuck_out_tongue:
Ωραίο κειμενάκι πάντως.

Μιας και έγινε το bump, ας ποστάρω ένα βιντεάκι από το περασμένο release party του δίσκου :

[B]http://www.youtube.com/watch?v=FEIs2vJsq2U[/B]

Special guests ο πρώην drummer τους Πέτρος (από τους Need) και η Ελένη από Sequence Theory Project (εδώ βάζει στην άκρη την τρομπέτα και πιάνει το μικρόφωνο).

Διπλά drums 8)

Νταξι αυτο το δισκακι εχει γινει μεγαλη αγαπη.Ευχαριστω καποιον.Ξερει αυτος ποιος ειναι :stuck_out_tongue:

Επισης ενα review του πρωτου δισκου τους στο Doomantia.

http://www.doommantia.com/2011/06/universe-217-st.html

Γραφει παααρα πολυ καλα λογια.

κωλοτουμπα απο εδω,ειχα πει οτι οταν τους ειχα πρωτοακουσει πριν κανα-δυο χρονια δεν τους γουσταρα,αλλα ακουγοντας τον καινουριο δισκο,το παιρνω πισω.πολυ καλη μπαντα,εξαιρετικος ηχος και κυριως,μια τρομερη φωνη.στηριζουμε απο εδω και περα!

Αν ψάχνετε την καλύτερη ελληνική μπάντα των πολλών τελευταίων ετών, αυτή ειναι οι Universe217. Έχω 2 μερες τώρα που ξανάπιασα το familiar places και μόνο ανατριχίλες μου χαρίζει. Δισκος της χρονιάς σίγουρα για την ελληνική σκηνή.

Ναι, είναι μαζί με τους Sleepin Pillow μπάντες που έχουν τις προοπτικές για μεγάλα πράγματα. Όσο για το Familiar Places, είναι δίσκος που δεν αφήνει περιθώρια για αμφισβήτηση. Παρόλο που διαρκεί σχετικά λίγο, περιέχει τόση έμπνευση και μαεστρία, που άλλες μπάντες δεν βγάζουν ούτε σε διπλό cd. Και το ζήτημα είναι ότι ενώ θα μπορούσε να σταθεί κάποιος απλά στη φωνή, οι συνθέσεις από μόνες τους στέκονται τόσο ψηλά, που το σύνολο είναι εκπληκτικό. Υπάρχει και το review για παραπάνω.
Δισκάρα πάντως εν ολίγοις.

Επαναφέρω μιας και τελευταία το άλμπουμ συχνάζει συχνά στο player. Φοβερό άλμπουμ, πιο “στρωτό” από το προηγούμενο τους μου φαίνεται, τα κομμάτια τα πιάνεις πιο εύκολα χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό για την ποιότητα τους. Επίσης το nothing είναι ίσως το καλύτερο τους κομμάτι και ένα από τα καλύτερα φέτος.

ο δισκος ειναι φοβερος.τον ειχα λιωσει το καλοκαιρι.χαλαρα παει στα καλυτερα της χρονιας.μπραβο στα παιδια.και λαιβ με αφησαν μαλακα!

Πώς γίνεται πάνω που απογειώνεται το Sorcerer of Light να τελειώνει?Για να το αναζητάω το επόμενο λεπτό?
Γιατί θρηνείς στην εισαγωγή του Insane,γιατί κάθε σπαραγμός σου να μου σπαράζει την καρδιά?
Πώς γίνεται κάθε φορά που ακούω τα πνευστά σου,City,να νιώθω την τρέλα γύρω μου να εντείνεται?Και μετά τα δύο σου λεπτά να βυθίζομαι όλο και βαθύτερα στην παράνοιά σου?
Πώς γίνεται να “σπάει” η φωνή σου και να με τρελαίνει περισσότερο?
Πώς γίνεται να κόβεται το Nothing πάνω που έχει σκάσει το υπερμπουκωμένο riff του Μάνου και νιώθω πως μόλις αρχίζουμε?
Πώς γίνεται να με [B]ΚΑΒΛΩΝΕΙΣ[/B] τόσο ρε Τάνια όπως τραγουδάς στο τέλος του Nothing?
Πώς γίνεται να είσαι τόσο ξένο προς εμένα και τόσο οικείο ταυτόχρονα?Να με απωθείς και την ίδια στιγμή να με παρακινείς να παρασυρθώ πάλι στη δίνη σου?

Πώς γίνεται να μου γεννάς μόνο απορίες και ποτέ να μη δίνεις απαντήσεις?

Επειδή είναι γυναίκα ρε φίλος, γι’ αυτό…

:yes::yes::yes:

*σας ζηλεύω ρε κουφάλες που τους έχετε δει τόσες φορές live