Up the hammers festival viii 8&9 march 2013

BLITZKRIEG (UK)
ANGUS (NL)
ADRAMELCH (I)
STORMZONE (IRL)
WIDOW (USA)
BLOOD COVERED (GR)
ALPHA TIGER (D)
SIN STARLETT (CH)
RULER (I)
SANCTUAIRE (F)

1 HEADLINER + MORE BANDS T.B.A
AN CLUB

Αν και είναι νωρίς, είμαι μέσα… Καλά νάμαστε, λεφτά νάχουμε…

Εντάξει, είναι πολύ νωρίς ακόμα για να πει κανείς οτιδήποτε. Μέχρι τότε…
Πάντως οι Alpha Tiger το 2011 είχαν ένα πολύ ενδιαφέρον ντεμπούτο στο power, είναι καλή μπάντα. Με τους υπόλοιπους δεν έχω ασχοληθεί.

οι adramelch από μόνοι τους φτάνουν 8)
μανώλη φέρε domine να παίξουν όλο το champion eternal να πάθουμε εγκεφαλικά και εμφράγματα μάζί :smiley:

οκ, και γαμω με τους ιταλους, αλλα διακρινω μια μικρη “ανακυκλωση” ? οι Adramelch εχουν ξαναπαιξει στο φεστιβαλ, νταξει, οχι οτι δεν ειναι καβλα κ οτι δεν ειχαμε παθει παρακρουση τοτε, αλλα οπως και με Holy Martyr και Metal Inquisitor, δεν ειναι προτιμοτερο να παιξουν μπαντες που δεν εχουμε ξαναδει ? μπαντες που ειτε εχουν παιξει, ειτε εχουν ξεσκιστει να παιζουν εδω (omen, cloven hoof κλπ, κ δεν μιλαω απαραιτητα για το φεστιβαλ), νομιζω θα επρεπε να ειναι δευτερες, μη σου πω και τριτες λυσεις…

σωστοτατος

περα απο 2 ονοματα, ολα τα αλλα πρωτη φορα ερχονται, οποτε δεν ειναι και πολυ ευστοχη η παρατηρηση (αν και για περισυ ταιριαζει, αλλα και παλι υπαρχουν ονοματα που δεν χορταινεις να βλεπεις, και οι adramelch σιγουρα ανηκουν σε αυτη τη κατηγορια)
οταν ανακοινωθει παντως και ο 2ος headliner η γη θα στααματησει

Μόνο Blitzkrieg θα με έψηνε να ξαναδώ. Adramelch δεδομένου ότι θα τους δω για 2 φορά στο Keep it true, με αφήνουν ψιλοαδιάφορο. Angus… καλά που τους ξεθάψαμε τώρα αυτούς? Δεν είναι μπάντα που θα τρέξω με τα χίλια να δώ σε καμία περίπτωση. OK, καλή φάση αλλά μέχρι εκεί. Για τις νέες μπάντες δε μπορώ να πω κάτι γιατί μου αρέσουν γενικώς ελάχιστα πράγματα.
Τα λεφτάκια έχουν αρχίσει και μειώνονται δραματικά και φαντάζομαι του χρόνου τέτοια εποχή θα είμαστε ακόμα χειρότερα, οπότε αν δεν υπάρξει κάποια προσθήκη δυνατή δε με βλέπω ούτε για την υποστήριξη να πηγαίνω έστω μία από τις δύο μέρες.

Hail Metalheads!
We have a huge update on Up the hammers festival VIII which will take place on 8&9 March 2013. First of all we can now announce the headliner! A band that is a myth in Greece, the Tennessee epic metal warriors MEDIEVAL STEEL will headline Saturday night! This would have never happened without the help of my longtime friend Oliver Weinsheimer of Keep it true festival. Originally Medieval Steel was planned for the October up the hammers special edition. Keep it true started everything with Medieval Steel and gave us the chance to see the band live and the plan was they do them in April and we do them in October. We had major issues though coming up with a suitable headliner for Up the hammers March edition this year. So? the demand for Medieval Steel in Greece, the early sold out of Keep it true and the brotherhood of the 2 festivals made the decision easier. This is the spirit of the underground! Apart from that we have new announcements that complete the line up. Jess Cox?s Tygers of Pan tang will perform an exclusive set with songs of the Legendary album ?Wild Cat?. Another great addition is the Chicago based cult heavy metal band Damien Thorne performing songs from the classic ?Sign of the Jackal? album and some new tunes. Last but not least the Danish cover band Mercyfull Diamond! These guys are the closest thing you can get to King Diamond!

So here is the final line up:

Friday 8 March 2013
BLITZKRIEG (UK)
ADRAMELCH (I)
DAMIEN THORNE (USA)
ALPHA TIGER (D)
STORMZONE (IRL)
BLOOD COVERED (GR)
SAD IRON (NL)

Saturday 9 March 2013
MEDIEVAL STEEL (USA)
ANGUS (NL)
JESS COX?S TYGERS OF PAN TANG (UK)
WIDOW (USA)
RULER (I)
SIN STARLETT (CH)
SANCTUAIRE (F)

Special guests: MERCYFULL DIAMOND (DAN)

As far as the ticket price is concerned we decided to decrease the already low prices of the tickets respecting the difficulties many Greek people have to survive in this fucking crisis. Please note that this happens despite the increasing expenses and taxes, we hope this will be rewarded by the fans.
Ticket for friday 27 euro
Ticket for Saturday 30 euro
2 day ticket 50 euro!!!

Την δευτερη μερα σιγουρα εκει, ισως και την πρωτη.

Εξηγηστε μου την διαφορα μεταξυ Tygers Of Pan Tang και Jess Cox’s Tygers Of Pan Tang.

Και Medieval Steel ευκαιρια να ακουσω, αλλα ολα τα κομματια τους φτανουν με το ζορι 50λεπτο, πως θα ειναι headliners?

Ενδιαφερον line up, πιο κατω απο τα δεδομενα των προηγουμενων 3, αλλα θα στηριξουμε.

Παντα τετοια :smiley: :smiley:

ε ο Jess Cox ειναι απλα ο original τραγουδιστης και θα παιξει με την μπαντα του :stuck_out_tongue:
set απο wild cat λεει!
πιστευω θα μπορουσαν να εβαζαν κατι αλλο στη θεση του αλλα οκ μην γκρινιαζουμε!καλο line up θα ξανατιμησουμε εννοειται!

Είναι ο 1ος τραγουδιστής των Tygers of Pan Tang και θα παίξουν λογικά με τους υπόλοιπους το Wild Cat ολόκληρο όπου και συμμετέχει…Έτσι κατάλαβα τουλάχιστον…
Εγώ πάντως τον είχα βρει στο live των Holocaust όπου και τσίμπησα το Wild Cat.Πουλούσε cd και βινύλια.Καλός τύπος λίγο βαρεμένος όμως.Από φωνή δε ξέρω πως πάει πλέον…Ίδωμεν λοιπόν.

Α καταλαβα. Νταξ, γουσταρω πααααρα πολυ Tygers, δεν θα με χαλασει :stuck_out_tongue:

Παρατηρω φετος μια ταση προς εντελως καλτ και καθαρα χεβυ μεταλ πραγματα και λιγοτερο ντουμ. Βασικα καθολου ντουμ. Δεν το λεω για καλο ή κακο, απλη παρατηρηση κανω.

ΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑ ΜΗ ΤΑ ΛΕΤΕ ΑΥΤΑ ΕΤΣΙ ΡΕ

Δεν ηθελα να το θιξω,αλλα μου δωσες την αφορμη.Εχει μεγαλη ιστορια αυτο το ιβεντ,δεν ειναι με ενα ep κι ενα compilation να μπαινεις headliner.Δε με ψηνει γενικα το λαιναπ φετος και λογικα δε θα ειμαι.Βεβαια καταλαβαινω οτι στον συγκεκριμενο χωρο το τι λαιν θα κατσει(επειδη τα ονοματα δεν ειναι και απειρα κι η γκαμα οχι και τοσο μεγαλη)ειναι θεμα συγκυριων καθε χρονια.Ρισπεκτ που συνεχιζεται η φαση παντως.

Εξηγησε μου λιγο ποιον “συγκεκριμενο χωρο” εννοεις γιατι δεν σε επιασα…Και δεν το λεω ειρωνικα, οντως ρωταω (προς αποφυγη παρεξηγησεων λογω γραπτου λογου).

Βεβαιως.Φεστιβαλ σα το KIT,το UTH και το Headbangers στηριζουν αρκετα συγκεκριμενες(ηχητικα)σκηνες…κλασσικο χεβι,αμερικανικο παουερ/επικοντουμ,nwobhm κλπ.Βεβαιως και ξεπεταγονται καινουρια καλα ονοματα στο underground καπου καπου αλλα συνηθως στο headlining αλλα και γενικα στις ‘‘πανω’’ θεσεις παρατηρειται το φαινομενο της ανακυκλωσης ανα τα χρονια.Δε το λεω για κακο προφανως αλλα οταν ο κορμος σου αποτελειται απο κατι που εχει παψει να εξελισσεται σε επιπεδου πρωταγωνστικου ρολο στη μεταλ(ηχος 80s)ειναι λογικο να συμβαινει αυτο.Γι’αυτο ας πουμε ο,τι δεις φετος στο KIT,θα παιξει ψιλοστανταρ του χρονου UTH κλπκλπ.Κι επειδη το καλτ που ακολουθει καθε μπαντα ειναι κυριο συστατικο αυτων των φεστιβαλ θα υπαρξουν και χρονιες που επειδη δε θα υπαρξει κατι πραγματικα μεγαλο(Doomsword,Manilla,Panzer πες το οπως θες),η σιγουρη λυση ειναι να στηριχτεις σε αυτο το συστατικο.Τωρα εμενα δε με ψηνει το φετινο οχι επειδη θα παιξουν οι M.Steel head αλλα επειδη σα συνολο δε με τραβαει κι ο,τι με τραβαει το εχω δει.

Σε καλυψα;

edit: Επισης εννοειται οτι πριν 2 χρονια θα πηγαινα απλα και μονο για να στηριξω τη φαση.Πλεον ετσι πως εχουν γινει τα πραγματα με τη κατασταση στην Ελλαδα,εχω πει οτι θα πηγαινω μονο εκει που πραγματικα θελω να παω.Μανιλλα πχ θα μαι.

Κ εμένα δυστυχώς δε με ψήνει το lineup φέτος… Μπορεί τη τελευταία στιγμή να αποφασίσω να πάω τη 2η μέρα, ανάλογα τα οικονομικά κ.τ.λ.!!!

Με καλυψες απολυτα και σε γενικες γραμμες συμφωνω, ιδιως οσον αφορα τον headliner. Απλα για εμενα το παιχνιδι κρινεται σε τετοια φεστιβαλ στα δευτεροτριτα ονοματα κυριως και υπαρχουν αρκετα στο χωρο που θα μπορουσαν να μαζεψουν κοσμο ισως και αναλογο με τον κοσμο που θα μαζευε ο εκαστοτε headliner.

Τεσπα, κουβεντα να γινεται, χαιρομαι που εξακολουθει να ειναι ζωντανο το φεστιβαλ, αλλα με τετοια ονοματα φοβαμαι πως κλεινεται ολο και περισσοτερο στον εαυτο του. Οκ, πανω κατω καθε χρονο ειμαστε τα ιδια ατομα και γνωστες φατσες και θα επρεπε να τιμησουν την προσπαθεια περισσοτεροι που αγαπουν αυτη τη μουσικη, αλλα ειδικα φετος μου φαινεται πως το line up στοχευει σε πιο συγκεκριμενο κοσμο.

Εδιτ: Τωρα ειδα το εδιτ σου, συμφωνω και σε αυτο, απλα θαρρω πως αξιζει να καψεις 1-2 συναυλιες τον Μαρτη και να σκασεις 30 ευρω για το UTH. Προφανως δεν εχεις υποχρεωση ε. Και φυσικα, εξαρταται απο τα δεδομενα. Και εγω αν εβλεπα πως ερχοντουσαν καποιοι που σκοτωνα να δω τοτε, ε θα το εκαιγα το φεστ αλλα μιλαω για κατι πολυ αγαπημενο. Οχι τιποτα αλλο, αλλα ειναι και η μονη μας ελπιδα το UTH να βλεπουμε τετοια ονοματα (μεμονωμενες συναυλιες δεν ειναι και πολλες οσον αφορα αυτον τον χωρο).

Θα γούσταρα τρελά να έβλεπα τους Medieval Steel ως 2ο ή 3ο πχ όνομα με κάποιο μεγάλο headliner, αλλά για one hit wonder δε δίνω 30 ευρω…