Uriah Heep τον Ιανουάριο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη!

Ωραια τα βιντεακια!
Αλλα λειπει η φωναρα γαμωτο (Byron = κολλημα)…

Φχαριστούμε! :slight_smile:

Ήταν πολύ καλά!! :smiley:

Ίσως είμαι πια πολύ απαιτητικός πια από τους Heep, αλλά δεν έμεινα απολυτα ικανοποιημενος. Επειτα απο πέντε ή έξι φορές φορές που τους έχω δει (τη μία σε Magician’s Birthday Party στο Λονδίνο), θεωρώ ότι ίσως ήταν η πιο μέτρια εμφάνισή τους. Ο ήχος ήταν μπουκωμένος, τουλάχιστον εκεί όπου καθόμουν εγώ, η κιθάρα και τα φωνητικά (σχεδόν εναλλάξ, αλλά ποτέ μαζί και τα δύο) χάνονταν πίσω από το πραγματικό χέβι παίξιμο στη ντραμς.

Ο τύπος έδωσε μεγάλη ζωντάνια στα κομμάτια της μπάντας, άσχετα αν λατρεύω τον Kirslake και δεν τον αλλάζω με τίποτα. Όποιος παρατήρησε τον “Animal” από το Muppet Show μπροστά από τη ντραμς ίσως σκέφτηκε ότι κάποτε το “animal” καθόταν πίσω από αυτή… Ωστόσο, φάνηκε από τη στάση του Box και των άλλων στη σκηνή ότι το νέο μέλος έχει δώσει άλλον αέρα στο συγκρότημα και τους παίρνει όλους η μπάλα προς το καλύτερο. Ο Shaw είναι σπουδαίος frontman, αλλά χθες δεν με έπεισε, ίσως επειδή μετά από τόσα χρόνια που παίζουν τα ίδια και τα ίδια τραγούδια, αποφάσισε να τα ερμηνεύσει λίγο διαφορετικά για καλό δικό του. Εμένα με ξένισε, όμως…

Σημασία έχει, πάντως, ότι το διασκέδασα με την ψυχή μου και το κοινό ήταν θερμό. Από τα νέα τραγούδια μου άρεσαν τα δύο (Tears…, Shadow) και ιδιαίτερα το δεύτερο, ενώ είμαι σίγουρος ότι όταν ξεκινήσει περιοδεία για το νέο δίσκο πάλι κάπου στα τελειώματά της θα περάσουν από Ελλάδα και, φυσικά, πάλι θα είμαι εκεί.

Υ.Σ.: Μου φαίνεται ότι οι Rush με κακόμαθαν. Στο χρονικό διάστημα που οι Heep έβγαιναν για το encore, οι καναδοί έκαναν “διάλειμμα ολίγων λεπτών” για το πρώτο μέρος του set… ¶ντε, πάμε για BOC τώρα. Οι “δεινόσαυροι” ζουν!

Ωραία ήταν…Αν κ ψιλοξενερωσα σε φασειςγιατι μάλλον περιμενα να δω (για αγνωστο λόγο) τους παλιους Uriah πραγμα το οποιο οπως ηταν λογικό δεν εγινε…Αλλα μονο κ μονο που παίξαν wizard και bird of prey αξιζε πραγματικά…το ηλικιακό μου σοκ…:stuck_out_tongue:

Ωραία ήταν … :wink:
larocca ευχαριστημένη με July Morning ???

Τσίμπησα και ένα setlist στο τέλος …

εγώ ήμουν ακριβώς πίσω σου … :stuck_out_tongue:

Nαι Κωνσταντίνε!!
Πόσο χάρηκα που ήρθατε τελικά σας το είπα?? :stuck_out_tongue:

Καταφχαριστήθηκα!! :smiley:

To ελάχιστο παράπονο…εκεί που στεκόμουν… ο ντράμερ (που τα έσπαγε :)) μου προκάλεσε δυσφορία στην αρχή… αν μπορεί να καταλάβει κανείς τι εννοώ…:-s έφταιγε το σημείο που στεκόμουν και τα ηχεία(?)… αλλά μετά από λίγο συνήθισα και ανέπνεα άνετα :-s

Είναι αυτό που λέμε…the very first time i saw you (live :p)… you took my breath away :lol:

Καλημέρα και μια δεύτερη γνώμη για Θεσσαλονίκη. Όντως πολύ καλοί οι Heep και με πολύ καλό ήχο για ακόμη μια φορά το Principal. Τα περισσότερα θετικά έχουν ήδη ειπωθεί οπότε ας γκρινιάξω λίγο. Μεγάλο αρνητικό. Τι άλλο, η μικρή προσέλευση του κόσμου σε μια περίοδο που δεν παίζουν και τόσες πολλές συναυλίες. Μαζί με τους εξώστες πάνω από 500 άτομα δεν πρέπει να ήταν. Αφού στον χώρο της αρένας, και προς τα πίσω βέβαια βάλανε και σταντ για να γεμίσει κάπως ο χώρος. Οι Heep πάντως (κατά την άποψη μου) δεν πολυπτοηθήκανε από την σχετικά μικρή προσέλευση του κόσμου και ήταν αρκετά ενεργητικοί. Σίγουρα σε αυτό βοήθησε και ο νέος ντράμερ ο οποίος ήταν αρκετά ενεργητικός δυναμικός και heavy. Προσωπικά θεωρώ ατυχή επιλογή το ότι ξεκίνησαν με ένα καινούριο κομμάτι (το οποίο βέβαια μου άρεσε) και ακόμη ατυχέστερη επιλογή τα επόμενα δυο που ακολούθησαν, τα Cry Freedom και ειδικά το Falling in love το οποίο θεωρώ ένα μέτριο κομμάτι ούτε live δεν ακουγόταν καλύτερο. Από την στιγμή που έπαιξαν μιάμιση ώρα θα προτιμούσα κάποια άλλα κομμάτια αντί αυτών. Από το Between Two Worlds και μετά βέβαια το live απογειώθηκε. Ο Shaw είναι όντως σπουδαίος frontman και προσπαθούσε διαρκώς να ξεσηκώσει τον κόσμο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Free Me. Εντύπωση μου είναι πάντως πως το κοινό δεν ανταποκρινόταν και γι’ αυτό από το Sunrise και μετά τα κομμάτια τα έπαιξαν συνεχόμενα χωρίς προλόγους και εισαγωγές. Στα τελευταία κομμάτια αυτός που προλόγιζε ήταν ο Box.
Ελπίζω να ξαναπεράσουν από Ελλάδα αν και για Θεσσαλονίκη το βλέπω δύσκολο με τέτοια προσέλευση.
Υ.Γ : Wishbone Ash άραγε πόσο κόσμο να έχει;
Υ.Γ. 2: Αντίστοιχο ντοκουμέντο audio υπάρχει στο live in greece.

:wink: :wink: :wink: …το ενστικτο ομως λειτουργησε…ειδικα οταν ειδα και το σετ λιστ…το κακο ηταν οτι λογω κινησης αργησα να ερθω και δεν συναντησα οσους θα ηθελα…αλλα ειδα τοσος γνωστους και φιλους…που μονο γι’αυτο αξιζε…επισης οπως εχουμε διαπιστωσει ολες τις προηγουμενες φορες,ο ηχος ηταν φανταστικος
Τωρα για τους HEEP,τι να πω…ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΙ…και τα νεα τους κομματια ηταν πολυ καλα!!!

οι Heep ηταν ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ!!!ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!!8O 8O
επισης και τα νεα κομματια αν και δεν το περιμενα ηταν αξιολογοτατα!!! παντα τετοια λοιπον…
Οι υμνοι ακομα σιγοπαιζουν στα αφτια μου…

Ομορφα ητανε!:smiley: Η αποδοση των Heep μου φανηκε αρκετα καλη αν και ηταν η πρωτη φορα που αξιωθηκα να παω να τους δω απο κοντα οποτε δεν εχω και καποιο μετρο συγκρισης… Ειδα οτι η μπαντα ειχε πολυ καλη “επικοινωνια” με το κοινο σε καποια σημεια και ειδικα ο Box φανηκε να γουσταρει τρελά. Απιστευτο κεφι ο ανθρωπος που του εβγαινε και πανω στη σκηνη! Πραγματικα η μιση μπαντα μονος του ηταν και δεν χορταινα να τον βλεπω!!
Απο κει και περα υπηρξε μεγαλη συγκινηση σε καποιους παλιους υμνους που ακουστηκαν αλλα μαλλον δεν χρειαζεται να αναφερω τα αυτονοητα… Τα 3 καινουρια που ακουστηκαν δεν μου φανηκαν ασχημα. Μαλλον το Shadow ειναι αυτο που αρεσει και σε μενα περισσοτερο απο τα υπολοιπα. Θα δουμε…

Ευχαριστουμε για τα βιντεακια ρε!!!:smiley:

Και επειδη ειμαι στις καλες μου παρτε και μερικες φωτο που προσπαθησα να βγαλω με το κινητο μου. Ελπιζω εσεις να εχετε καποιες καλυτερες!

Ομως επειδη αμα δεν γκρινιαξω δεν γινεται, ας πω και 2πραγματακια που δεν εχουν και πολυ σχεση με τη συναυλια και μαλλον δεν εχουν και καμια σχεση με τους διοργανωτες. Ας τα γραψω ομως μηπως τα διαβασει κανεις και μπει κανα τελος στην αισχροκερδια ορισμενων…
Φτανοντας στο “κλαμπ” ειπα να αφησω το αυτοκινητο στο γνωστο “παρκινγκ” (ναι εκεινον το κατηφορικο χωματοδρομο) το οποιο απ’ότι ξερω εκμεταλευονται καποιοι “ιδιωτες”. Ηξερα απο περσυ στους Guardian που ειχα κανει το ιδιο πραγμα πως η τιμη ηταν 5ευρω… Ως δια μαγειας, μεσα σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα η τιμη εφτασε τα 10 ευρω!!!8O Αληθεια, αυτοι οι “ανθρωποι” ελεγχονται απο κανεναν? Ζητανε ο,τι τους κατεβει στο κεφαλι και χωρις αποδειξη ε. Κανενας “υπευθυνος” εκει εξω…?:–
Το αλλο μου παραπονο εχει να κανει με το ιδιο το κλαμπ. Εκανα το λαθος να παρω ενα ποτο πριν αρχισει η συναυλια (πιο πολυ για να μου περασουν τα νευρα απο τους μαλακες στο “παρκινγκ”) και πληρωσα 9ευρω… 9ευρω για ενα ποτο σε συναυλιακο χωρο? Δεν ηξερα οτι ειχα κατεβει παραλιακη… Αλλο ενα εισιτηριο πληρωσα σχεδον με ολα αυτα αλλα ενταξει τωρα εβαλα μυαλο. Αλλη φορα με ταξι (πιο φθηνα ερχεται) ή με τα ποδια αν υπαρχει παρεα και ποτο ποτε ξανα εκει… ετσι θελετε, ετσι θα γινει.

Kαλα εκανες και εθιξες το θεμα του παρκινγκ και του ποτου στο συγκεκριμενο κλαμπ…επειδη εχω παει σε πολλες συναυλιες εκει…οσο ευχαριστιεμαι τον’ηχο’τοσο δεν γουσταρω να ‘μου πιανουν τον κωλο’και παρκαρω οπουδηποτε αλλου και δεν παιρνω ποτο απο εκει…παλιοτερα ειχα ενε’δειγμα μπυρας’,6e(!!!)…