Us INDIE rock thread

Παιδιά θα έγραφα στα υπόλοιπα threads αλλά δεν πληρούν τον χαρακτηρισμό indie rock πολύ απλά γιατί α) σπανιώς πατάνε στα ιδιώματα που ξεπετάχτηκαν μέσα από το Αμερικάνικο hardcore και το post-punk της εποχής (noise rock, math rock, lofi, college rock κτλ) και β) τα περισσότερα κυκλοφορούν σε πολυεθνικές η παραρτήματα τους. Αν θέλετε σβήστε το εγώ θα παραθέσω μία εικοσάδα δίσκων που θεωρώ πολύ σημαντική για όποιον δεν έχει ασχοληθεί. Σε τυχαία σειρά πάντα :


Dinosaur (jr) - Dinosaur
Αν και το αγαπημένο μου, είναι το αμέσως επόμενο (You’re leaving all over me) το ντεμπούτο κάνει μεγάλο μπαμ.


Μission of Burma - Signals Calls and Marches
Απλά αριστουργηματικό. Post-punk στα καλύτερα του.


Pavement - Slanted and Enchanted
Από τους καλύτερους δίσκους όλων των εποχών.


Sonic Youth - Evol
Αποφεύγω τα επόμενα γιατί κυκλοφόρησαν σε πολυεθνικές. Το evol πρωτοβγήκε στην SST (τα δικαιώματα τα έχει η Geffen τώρα, aaaargk) και μπορούμε να γράψουμε ένα βιβλίο γι’αυτό.


Silkworm - In the West
Απίθανο indie rock στις διδαχές των μεγάλων του είδους.


Μudhoney - Superfuzz Bigmuff
Λίγοι έπιασαν τους Stooges και τους Black Sabbath με τέτοιον τρόπο


Butthole surfers - Hairway to Steven
Ίσως να έπρεπε να πω για το Locust abortion technician, η αλήθεια είναι όμως πως μάλλον παίζουν στην ίδια κατηγορία. Sludge, rockabilly, americana, στρουμφάκια και πρωτοπορία!


Fugazi - Repeater
Λίγες προσωπικότητες στον χώρο της μουσικής βιομηχανίας είχαν το ήθος και το όραμα του Ian Mackaye. Εδώ παρέα με τους μισούς Rites of Spring και τον Joe Lally μεγαλουργούν.


Guided By Voices - Bee thousand
O Robert Pollard φημολογείται πως έχει γράψει πάνω από 10.000 τραγούδια. 20 από τα καλύτερα του, βρίσκονται εδώ!


Ηusker Du - Flip your Wig
Ενα βήμα πριν την Warner Bros. Oi Husker du είναι απλά μία από τις πιο επιδραστικές μπάντες της μουσικής μας.


Love Battery - Between the Eyes
Ψυχεδέλεια και alternative rock. Ότι πιο artsy έβγαλε το Grunge.


Meat Puppets - II
Άλλη μία περίπτωση μπάντας που δεν έχω να προσθέσω τπτ παραπάνω. Cowpunk ρε!


Τhe Replacements - Let it be
Άλλη μία περίπτωση μπάντας που δεν έχω να προσθέσω τπτ παραπάνω. :roll:


Sebadoh - Bakesale
Χμ, που είναι το III θα αναφωνήσετε οι πιο ενημερωμένοι. Η αλήθεια είναι ότι ολοκληρώθηκαν καλλιτεχνικά σε τούτο δω.


Die Kreuzen - Century Days
Ειναι τρομακτικό το πως μία τόσο ιδιαίτερη hardcore μπάντα (και όταν λέμε hardcore εννοούμε hardcore) εξελλίχθηκε σε κάτι τόσο όμορφο και μοναδικό.


Killdozer - Snake boy
Αχμ, γκτζζζζ, μπζζζζ


Big Black - Atomizer
Ίδια κατηγορία με songs about fucking. Στα σημεία ΊΣΩΣ.


Tad - 8 way santa
Heavy as god’s balls!


Beat Happening - Jamboree
Τwee pop. Punk without bass. Ο Calvin Johnson έχει φωνάρα και λέτε ότι θέλετε (και αυτός μαζί σας)


Slint - Spiderland
Ο τελευταίος ΜΕΓΑΛΟΣ δίσκος της Touch & Go. Δεν γίνεται να μην τον έχετε ακούσει. Oριοθέτησε ολόκληρο το post rock μεταξύ άλλων.

Φυσικά και λείπουν άπειρα πράγματα τα οποία στάθηκαν επιδραστικά (βλ.pop-punk, surf punk, The Cows, Paisley underground, Minutemen, Built to Spill, Screaming Trees, Polvo, Nirvana, Dream syndicate, Rain Parade, DEAD MOON, REM) καθώς και κυκλοφορίες από μικρότερα αλλά εξίσου σημαντικά labels (Simple Machines, posh boy, Cruz) αλλά λέω να το βάλω σκοπό να τα μαζέψω μέσα στα επόμενα ποστς μου κάπως τα πράγματα. Kαι πόσα άλλα που ξεχνάω για πλάκα. Ενστάσεις κτλ. ελεύθερα.

Χαχαχα πάμε μωρή τρέλα, πάλι μόνος σου θα γράφεις αλλά δεν γαμιέτ’ =p
Θα διαβάσω εκτενώς σε λίγη ώρα, και βλέπουμε.

χαχα!

εχω ακουσει τα Dinosaur Jr, Sonic Youth, Fugazi, Tad και Slint.

με ποια συνεχιζω;

Blast From The Past !1

Λοιπόν αυτό εδώ έχει προοπτικές να γίνει ένα πολύ όμορφο θρεντ, απλά πρέπει να αφιερώσουμε και πολύ χρόνο για όλο το υλικό που λες. Pavement τα είπες πολύ όμορφα, Fugazi είναι πλέον ίσως η αγαπημένη μου indie rock μπάντα (αν και αυτός ο δίσκος είναι πιο θορυβώδης και “πάρτα” από την συνέχεια), Die Kreuzen εχω ακόμα την κομματάρα που μου ‘χες στείλει αλλά δεν προλαβα ν’ ασχοληθώ και οι Big Black είναι γλυκός θόρυβος στ’ αυτιά μου. Όλα αυτά παίζουν στο ipod μου όταν ταξιδεύω στο λεωφορείο για την πατρίδα.
Για Slint δεν υπάρχουν λόγια αλλά πες και για τις math rock επιρροές, όχι;

Έχω εδώ και καιρό στα σκαριά τους Butthole Surfers (μου έδωσε ο γνωστός Παύλος χειροποίητη κασετούλα του :oops:) και Sonic Youth (ντροπή μου σε τέτοια ηλικία ;p).

ΕΝΕΡΓΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΛΩΡΟΥΜΠΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ, ΓΙΑ ΠΑΜΕ.

Οι Sonic Youth πρέπει να μπούν σε περίοπτη θέση ΒΑΝ.
Όπως και οι Tad φυσικά, τους οποίους και ο surfer rosa αναφέρει σε κάθε ευκαιρία.Από τις πλέον σημαντικές μπάντες του ήχου και σίγουρα υποτιμημένοι.
Επίσης από Pavement και αυτό:

Mόνο Fugazi και Sonic Youth έχω ακούσει απ’ αυτά :oops: Άντε και διάσπαρτα Mudhoney και Dinosaur Jr

Και οι Dino πολύ καλό γκρουπάκι αλλά δεν έχω εντρυφήσει τόσο.

@Ban
Tι γκρουπάκι ρε αθεόφοβε!
Ποιο butthole σου έστειλε ο Παύλος; Οι όροι post & math rock συσχετίζονταν πολύ τις πρώτες μέρες. Για την ακρίβεια το math rock προυπήρχε σαν ορολογία. Mπορούμε να πούμε πως οι Slint οριοθέτησαν το ποστ ροκ έχοντας math rock τεχνοτροπία. Ζαλάδα λίγο αλλά έτσι είναι.

@dyingfreedom
Σωστός ο παίκτης. Πιο ώριμο το crooked rain crooked rain και άλλο ένα που παίζει μπάλα με τους ίδιους όρους. Βασικά όλα τα Pavement είναι εξαιρετικά εδώ που τα λέμε.

@NoMisteraki
Xμ, σαφώς με Mudhoney, Killdozer & Big black. Για πιο σκληροτράχηλα και δύσπεπτα πράγματα!

@manos87
Δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι. Βασικά χωρίς να καταλαβαίνω τον λόγο (γεωγραφικά μόνο μπορώ να αξιολογήσω κάτι τέτοιο) το εναλλακτικό παρελθόν των Ελλήνων πατάει περισσότερο στην Βρετανική σκηνή. Καλή φάση δεν λέω, αλλά αν γενικεύσουμε θα δούμε πως όλα τα μπάσταρδα υποιδιώματα του ροκενρολλ εκφράζονται καλύτερα στις US. Με τα καλά του και τα κακά του αυτό εδώ.

Λυπάμαι που δεν μπορούσα να γράψω περισσότερα για κάθε δουλειά. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω (τόσο) ελεύερο χρόνο για κάτι τέτοιο την συγκεκριμένη στιγμή. Σκέφτομαι να κάτσω να παρουσιάσω αναλυτικά κάποια από αυτά στην συνέχεια, μαζί με πολλά που δεν χωράνε ή που ξέχασα να αναφέρω (γιατί ήδη ξύνω με απορία το κεφάλι μου για μερικά). Πιστεύω πως είναι καλός οδηγός και για τον θεό, ακούστε έστω και επιφανειακά μερικά που πόσταρα και αναπτύξτε έστω τις πρώτες σας σκέψεις. Θα χαρώ να συμπληρώσω κάτι αν είναι δυνατο.

προσφατα ακουσα το plans των death cab for cutie.Μου αρεσε αρκετα δεδομενου οτι δεν εχω ξανακουσει indie.Ειδικα το marching bands of manhattan τα σπαει!

Λοιπόν συνολικά πήρα 3 κασετες, Hawkwind - Space Ritual, Butthole Surfers - Electriclarryland και Dinosaur Jr. - Hand It Over!
Pavement όντως είναι ΟΛΑ καταπληκτικά. Θα επιστρέψω.

ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΛΩΡΟΙ, ΟΧΙ ΓΚΟΜΕΝΕΣ.

Άρχισε το condamination. Eίναι ωραία κανα δυο άλμπουμς των Death Cab αλλά αισθητικά θα μπορούσα να τα παρομοιάσω μονάχα με τους Beat Happening (και αυτό λόγω των πιο ποπ επιρροών). Hχογραφούν για την Atlantic όμως πλέον και αποτελούν κομμάτι της σημερινής έκφανσης του όρου indie. Δηλαδή dull και μη ηλεκτρισμένες καταστάσεις, τουλάχιστον τις περισσότερες φορές. Δεν είναι ότι είν κακοί πάντως, απλά δεν χωράνε (και) σε αυτό το Indie rock thread.

θα έμπαιναν Rem και Pixies αλλιώς, ας μην το ξεχνάμε αυτό.

edit : To συγκεκριμένο butthole είναι το πιο straight forward rocking και λιγότερο άρρωστο απ’ολα. Προτείνω τον δίσκο της λίστας για να καταλάβεις την διαφορά!

και εγω ελεγα οτι τα indie ειναι για φλωρους αλλα κολλησα.Εξ’αλλου αυτους ξερω μονο αυτους ακουσα πρωτους εγω φταιω;Παντως ειναι κομματαρα

Κι εγώ γουστάρω αλλά το λέω ακόμα, φοβερό δεν είναι;!
Αυτό που είπε ο Surfer_rosa όμως πιο πάνω ήθελα να σου δώσω να καταλάβεις, είναι άλλη φάση.

anyway για κοιτα τα genres:http://en.wikipedia.org/wiki/Death_Cab_for_Cutie
δεν το λεω εγω γιατι δεν εχω πολλες γνωσεις στο indie.
Οι the subways ειναι τουλαχιστον indie rock;οχι us

Koϊτα άπειρα πράγματα μπαίνουν στην γενικότερη κατηγορία indie ακριβώς γιατί είναι πολύ γενική (Σαν υποιδίωμα μιας μεγάααααααααααλης κατηγορίας ένα πράγμα). Εγώ δεν διαφωνώ στο ότι έχουν ορισμένα σημεία επαφής με σχετικά σχήματα που αναφέρω, απλώς εξετάζω και φιλτράρω τον όρο σε πιο συγκεκριμένα πράγματα. Όπως τουλάχιστον διαμορφώνονται με την εικοσάδα που έδωσα. Που και σε αυτήν τα σχήματα διαφέρουν πολλές φορές ριζικά μεταξύ τους.

Και ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κάποιος τι έχω στο κεφάλι μου αλλά όποιος θελήσει ας δώσει λίγο χρόνο στο βιβλίο του Azerrad (Οur bands could be your life) που είναι από τις λίγες (για να μην πω η μόνη) προσπάθειες επεξήγησης αυτού του φαινομένου. Συμφωνούμε σε αρκετά πράγματα.

Squall γενικά έχουμε αυτό http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=7180&page=6&highlight=indie

Εδώ ας το συγκεκριμενοποιήσουμε λίγο, όπως προσπάθησε να κάνει ο surfer