Us INDIE rock thread

Οκ είναι. Τώρα άκου το Pavement και μετά τους The Subways, και πες μου που υπάρχουν τα κοινά σημεία. Τέλος πάντων, ότι είπαν τα παιδιά αποπάνω.

οκ παιδια δικιο πρεπει να εχετε,θα τα εχω υπ’οψιν μου. Τωρα ομως θα γινω μ@λ@κ@ς:οι fugazzi δεν ειναι emo;

Ωραία πάσσα. Έχω γράψει για τους fugazi σε thread για screamo, emocore κτλ. στην κατηγορία διάφορα ψάξτο.

Αν βαριέσαι ας ξαναεπαναλάβω πως ακόμη και το πρώιμο emocore το βάζω άνετα στα πράγματα που εξετάζω εδώ. Γενικά το πρώιμο post-hardcore βασικά. Όπως και να χει όμως, οι Fugazi δεν είναι emo. Βασικά συγκροτήματα για την συγκεκριμένη σκηνή ύπηρξαν οι μπάντες που είχαν τα μέλη τους πριν τους Fug (βλ. Embrace, Rites of Spring, One Last Wish). Eίναι πιο στρυφνοί, πιο σκληροί, πιο funky, πιο punk με τον πραγματικό ορισμό της λέξης. Και πάλι με λίγες ακροάσεις των συγκροτημάτων που αναφέρω στην παρένθεση, θα καταλάβεις την διαφορά.

btw ο τυπάς από τους Chemical στο avatar σου, είναι ίδιος με τον Corgan στην φάτσα ρε γμτ, απίστευτη ομοιότητα αν είναι δυνατόν.

Εγώ λέω για κανέναν λόγο. Τους έχεις ακούσει βασικά;
Βέβαια τώρα από άποψη επιρροών και το πως ήταν τότε το screamo κρατάω μια πισινή γιατί ο καμένος θρεντ στάρτερ μου έλεγε κάτι περίεργα για το είδος (πως δεν είναι αυτό που 'χω στο μυαλό μου) και με προβλημάτισε. Ας μιλήσει καλύτερα αυτός.

των smashing pumkins;σε μια πικ που τον εχω δει μονο εχει κουρεμα γκουσκγουνη

Η έννοια του πάτου :

συμφωνω κι επαυξανω

Του pitchfork είναι αυτό ή άλλο;

Oι editors του άμαζον έκαναν την λίστα. Μερικά είναι πολύ οκ και πετυχημένα αλλά οι τύποι είναι ανεκδιήγητοι όταν χώνουν δίσκους που κυκλοφόρησαν πριν από δύο ή τρεις μήνες χώνοντας παράλληλα άπειρα πολυεθνικά πράγματα!

Ψαγμένο το κολπάκι να βάλουν το imperial f.f.f.r. από unrest στην πρώτη δεκάδα αλλά χριστος και απόστολος που είναι οι dinosaur οεο.

edit : α και belle and sebastian στο 6. γελάει ο κόσμος

Ουπς! Τώρα είδα το θρεντ!
Ρε γαμώτο το 8-way santa δεν το βρίσκω πουθενά!

Anyway, να προσθέσω δύο άλμπουμς με πιο industrial πινελιές:
Swans - The Great Annihilator
και Cop Shoot Cop - Release, με τα διπλά μπάσα.

A! Και Girls Against Boys - House of GVSB

Τι Swans ρε συ στο us indie rock thread :stuck_out_tongue:

Και πού να τους βάλω ρε;
Με Sonic Youth κολλάνε…
Και με Big Black επίσης…
Εξάλλου όλοι new wave υπόβαθρο έχουν!

Βan καταλαβαίνω την αναμπουμπούλα σου αλλά ο forkboy έχει δίκιο. Η no wave σκηνή συνδέεται άρρηκτα με όλα όσα αναφέρω και εγώ εδώ, ασχέτως αν οι swans ήταν περίπτωση. Ωραίος ο μαν!

edit : Και cop shoot cop φοβερή περίπτωση μπάντας. To ask questions later είναι Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο άλμπουμ και τώρα που το σκέφτομαι θα χωρούσε στην πρόχειρη εικοσάδα μου. Way to go!

Το 8way santa θα το βρεις για παραγγελεία στο stonerrock.com :slight_smile:

forkboy γιατι δε βαζεισ απαντα των girls against boys ? το ενα καλυτερο απ’το άλλο

Είπα να βάλω ένα δίσκο από κάθε συγκρότημα.
Και νομίζω το “House” θεωρείται χαρακτηριστικό του ήχου τους.

Σε παραπλήσιο ύφος και αυτό:
Jon Spencer Blues Explosion - Orange

Surferrosa, πολύ καλή παρουσιάση, χώρεσες πάμπολλα πράγματα μέσα σ’ ένα ποστ. Μερικά δεν τα έχω ακούσει, αλλά θα τα ψάξω, προφανώς θα σκίζουν κι αυτά. Πρόσφατα μου έδωσαν δυο βινύλια από helmet κι άλλα δύο από quicksand που δεν είχα ξανακούσει. Προς το παρόν ακούω το Slip από Quicksand και έχω κολλήσει, νομίζω ταιριάζουν στο θρεντ και στα όρια που έθεσες. Γενικά ωραία μίξη του πρώιμου alternative ήχου, με post-hardcore και metal. Τρομερά heavy ήχος, τρανές κιθάρες και θόρυβος που μας αρέσει =)

Αγαπημένο κομμάτι μέχrι τώρα το baphomet. Τέλειο.

έντιτ: βέβαια είναι άκυρη τελικά η παρέμβαση μου, αφού ο δίσκος βγήκε από την polydor, xaxa.

Οι σπιούνοι μου με πληροφόρησαν πως είχαμε ποστ στο θρεντ μου. Τι ωραίο νικνεημ που έχεις αδερφέ. Τώρα μίλαγα για quicksand και γω σε γνωστό. Cult! Μέλη gorilla biscuits εντωμεταξύ οι κύριοι. Όντως γήκε σε πολυεθνική αλλά δεν γαμιέται άξιζε την αναφορά. Ο ντραμμερ τους πήγε και seaweed λίγα χρόνια αργότερα. Αυτοί να δούμε πότε θα βγάλουν δίσκο

Εσύ δηλαδή, αν δεν σε πληροφορήσουν οι σπιούνοι σου δεν μπαίνεις σ’ αυτό το φόρουμ; :stuck_out_tongue:

Quicksand είχα σκοπό να βάλω στις “δισκάρες που προτείνουμε” αλλά με έφαγε η βαρεμάρα!
Θα το κάνω σύντομα πάντως.

Τώρα τελευταία σκαλίζω Amphetamine reptile και Touch & Go και γουστάρω!
Έχουν πολλά noise rock διαμάντια!

By the way, μόλις παρήγγειλα και το 8way santa αλλά και το Hog Molly. Για να δούμε πότε θα έρθουν…

χαχα, ε γράφω σε τρία φόρουμ δεν γίνεται να τα παρακολουθείς όλα! :stuck_out_tongue:

έχετε υπόψη πως οι κουικσαντ είναι πιο χελμετικοί πάντως, δλδ διαφέρουν από τα πράγματα που κυρίως ανέφερα εγώ. μεγάλη και τεράστια μπάντα αλλά πιο heavy και ρυθμικοί από τους φουγκάζι για πάραδειγμα. όπως και να χει όμως δεν είναι καθόλου άσχετοι. τσεκάρετε και jawbox όσοι γουστάρετε και πιο συγκεκριμένα τον δίσκο Novelty.

ε αμφεταμιν εννοείται παίζει πράγμα.
αν δεν έχεις το έχεις κάνει ήδη, τσέκαρε τις συλλογές της ονόματι dope guns ‘n’ fucking in the streets. βρίσκονται και σε βινύλιο σε αρκετά λογικές τιμές. εκεί παίζει και η μοναδική συμμετοχή των ταντ σε δίσκο της εν λόγω εταιρείας ε. σκέτη κάβλα δηλαδή.

έχει νέα μπάντα ο ταντ, δυστυχώς δεν έχω ακούσει παρά μόνο κάτι πράγματα στο myspace τους. Ψαξτους, brothers of the sonic cloth λέγονται. Kαι yob-ίζουν

Ναι… για τους brothers of the sonic cloth μου είχες πει σε παλαιότερη επικοινωνία μας. Δεν έχουν βγάλει κάτι πάντως τώρα τελευταία που τσέκαρα. Νομίζω ένα split ετοιμάζονται να κυκλοφορήσουν.

Τα dope guns ‘n’ fucking in the streets τα έχω υπόψη μου, μόνο που εφόσον δεν αγοράζω βινύλιο θα περιοριστώ στα mp3.
Παραπλήσια συλλογή, με τα ίδια συγκροτήματα πάνω-κάτω είναι και το Mesomorph Enduros από την Big Cat.

Επίσης, τώρα τελευταία ανακάλυψα τους Willard, οι οποίοι μοιάζουν αρκετά με TAD. Και λογικό αφού είναι η μπάντα του πρώην drummer του. Ένα δίσκο έχουν βγάλει, το Steel Mill:

Και κάτι άσχετο. Πάνω που είπα να ασχοληθώ και με Pavement, έμαθα ότι επανασυνδέονται!

Α! Και die kreuzen μη χάνεσαι!