V.I.C (Villagers of Ioannina City)

[B][I][COLOR="#FF0000"]Πάρτε σβάρα τα βουνά τις κορφές?[/COLOR][/I][/B]

Το μάη στο κούκου τους ήρθε ξαφνικό αφού πάνω από 500(!) άτομα έμειναν έξω και κλαίγανε. Τώρα όλοι το περιμέναμε το sold out. Καλύτερος χώρος λοιπόν (αυτή τη φορά δε σαρδελοποιηθήκαμε, μπορούσαμε να πάμε και τουαλέτα, wow!), καλύτερος ήχος, μέχρι και το support ήταν πιο καλό (αν και οι smallman βγήκαν πιο μεταλικοί σε σχέση μαυτό που είχα στο μυαλό μου ως φουσιον από ροδόπη).
Επίσης διορθώθηκε το λάθος του μαϊου και ακούσαμε επιτέλους τη χαλασιά (άπειρα ρεσπέκτ).
Τα λίγα cd στο μερτς εξαντλήθηκαν σε χρόνο dt προφανώς, ευτυχώς προλάβαμε βινύλιο καιρό πριν.

Βιντεάκια:
[B][U]SMALLMAN ?parvom parvom[/U][/B]
[B][U]VIC ?ti kako[/U][/B]

Mόνο διθυραμβικά σχόλια έχω ακούσει για τα live τους!
Θα επιδιώξω να τους δω στην επόμενη ευκαιρία.

VIC στα Γιάννενα, από την προηγούμενη Πέμπτη
http://www.i-jukebox.gr/live-reviews/item/5651-vic-mpougio-dirty-johnny-factory-of-sound-ioannina

θα παιξουν στο resistance 20 ιουνιου στο γεωπονικο αθηνα…τους εχω ξαναδει μεν αλλα δεν τους ειχα ψαξει τοτε. τρελα.

Villagers of Ioannina City Signs Worldwide Contract with Napalm Records!
Physical Re-Release Of Latest Album, Age Of Aquarius, Out April 3, 2020!

Experimental psychedelic rock standouts VILLAGERS OF IOANNINA CITY have officially signed a worldwide contract with Napalm Records.
Since their formation in 2007, VILLAGERS OF IOANNINA CITY have drawn listeners into the heat – their sound slowly flowing melancholically yet booming with irrepressible energy and wildness. With a sonic synthesis of post and stoner rock influences and waving yet vibrant soundscapes topped by a large dose of Greek-folk elements, the quintet precisely hits the mark.

VILLAGERS OF IOANNINA CITY released their atmospheric debut, Riza, in 2014 followed by the sophomore digital album, Age of Aquarius (2019), which was enthusiastically received by critics and audiences.
Napalm Records is thrilled to announce the physical re-release of Age of Aquarius on April 3, 2020.

VILLAGERS OF IOANNINA CITY on the signing:
“We are very happy and thrilled to announce the beginning of our collaboration with Napalm Records! One of the leading rock/metal labels in the world. You can only be honored to be a part of such a great roster of artists and we are looking forward to our collaboration, which came at the right place and the right time to spread the message and the music of our new album “Age of Aquarius” all around the world.”

About Age of Aquarius:
The region of Epirus is famous for its landscape of mammoth mountains and holy rivers - and now experimental heavy rock. VILLAGERS OF IOANNINA CITY are deeply influenced by Greek nature and cosmic phenomena and infuse their unique brand of heavy psychedelic rock with folk instruments such as bagpipes, flutes and didgeridoos. Their second album, Age of Aquarius - originally released in September 2019 - will now be reissued by Napalm Records. Epirus may become the unlikely epicenter of the heavy rock universe: A mantra for the new age!
The first physical edition of Age of Aquarius will be exclusively available on the band’s upcoming tour!

4 Likes

Συγχαρητήρια. Απο ότι βλέπω τους εβαψέ βεβαίως όπως κάνει με όλα τα γκρούπ σχεδόν που έχει. Για να δούμε με τι θα τους βάλει.

Μπράβο στα παιδιά…

1 Like

Νομιζω οτι αυτη την στιγμή ειναι η καλύτερη ΡΟΚ μεταλ μπάντα!!!Δισκάρα και το Age of Aquarius και ετοιμαζουν λαιβ οπου θα ειμαι πρώτη μουρη δεν τους έχω δει ποτέ αλλα μου αρεσουν παρα πολύ αυτο το υβριδιο

1 Like

Βίντεο…

…και βινύλιο:

3 Likes

Ο δίσκος αρχίζει να μου αρέσει όλο και περισσότερο με την πάροδο του χρόνου και έχω την εντύπωση ότι τα τραγούδια θα είναι ακόμα καλύτερα στο σανίδι.

Θα τους δω για πρώτη φορά στο Βιζμπάντεν (Γερμανία) και ελπίζω πέρα από το να περάσουμε καλά :grin: να έχουν μαζί τους και μερτς για να πάρω τον δίσκο.

Πρωτομαγιά με Βικ στην Γερμανία…αυτά είναι… :joy:

2 Likes

Επί τη ευκαιρία, μεταφέρω αυτούσιο ένα κείμενο που είχα γράψει σ’ ένα site, το Νοέμβριο του 2015, μετά τη μοναδική φορά που τους είχα δει live, στην Τεχνόπολη, τέλη Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους.

" VIC + GUESTS live @ TECHNOPOLIS

Τέλη Σεπτεμβρίου και σε μία ιδανική βραδιά για συναυλία σε ανοιχτό χώρο, κατηφορίσαμε στην Τεχνόπολη, στο Γκάζι, για να παρακολουθήσουμε το τι μας είχαν ετοιμάσει οι Villagers of Ioannina City (a.k.a. VIC), για τους οποίους πολύς «θόρυβος» έχει γίνει τα τελευταία χρόνια, και όχι άδικα. Φτάνοντας στο χώρο, διαπιστώσαμε ότι υπήρχε ένα ενδιαφέρον μείγμα κοινού, το οποίο συμπεριελάμβανε από κλασσικούς «μεταλλάδες» και hipsters (σε αλλοτινές εποχές, η συγκεκριμένη συνύπαρξη θα «μύριζε μπαρούτι»), έως clean-cut μεσήλικες με τα παιδιά τους στους ώμους και μεγαλύτερης ηλικίας άτομα που αρέσκονται στους ήχους του παραδοσιακού κλαρίνου. Πλειοψήφησαν καθαρά οι οπαδοί του «σκληρού» ήχου. Στα θετικά, η άψογη διοργάνωση, χωρίς αχρείαστη αναμονή στην είσοδο και στα bar του χώρου. Ως κύριο αρνητικό του live καταγράφεται ο κακός ήχος κατά τη διάρκεια των πρώτων κομματιών της εμφάνισης των VIC.

Ξεκίνημα λοιπόν με τους Vavoura Band, οι οποίοι παραμένουν ακμαιότατοι και γεμάτοι ενέργεια. Με ήχο «κρύσταλλο», το power trio κέρδισε πραγματικά τις εντυπώσεις, αποδεικνύοντας ότι δεν αποτελεί «δεινόσαυρο» του χώρου που «μηρυκάζει» περασμένα μεγαλεία, αλλά έχει ενεργό παρόν. Παρουσιάζοντας μία μίξη πρωτόλειου phychedelic και progressive rock, με άμεσες αναφορές σε Aphrodite’s Child και Socrates και με γενναίες epic/heavy δόσεις στα lead σημεία των κομματιών τους, μας γύρισαν πίσω στο χρόνο και αποτέλεσαν ιδανικό support.

Συνέχεια με το πολυφωνικό σύνολο των Πλειάδων. Αν και αρχικά θεώρησα πως η συγκεκριμένη εμφάνιση θα αποτελέσει «κοιλιά» σε μία εκρηκτική βραδιά, μετά και την εξαιρετική εμφάνιση των Vavoura Band, ευτυχώς έσφαλα. Η εμφάνιση των κοριτσιών με τις εξαιρετικές φωνές, αποτέλεσε την ιδανική «ηρεμία πριν την καταιγίδα». Αν και με κάπως αδύναμο ήχο, που αδίκησε την προσπάθειά τους, κατάφεραν να μας «σεργιανίσουν» σε παραδοσιακά μονοπάτια των Βαλκανίων, της Μεσογείου και φυσικά της Ηπείρου. «Κέρδισαν» το κοινό και κατάφεραν να συνεισφέρουν στον folk (με την αυθεντική έννοια του όρου) χαρακτήρα της βραδιάς.

Η ώρα όμως είχε φτάσει για τους πρωταγωνιστές του event. VIC λοιπόν και το γκελ που έχουν κάνει στο μουσικό κοινό της χώρας, αποδείχτηκε πέρα για πέρα δικαιολογημένο. Με πολλή δουλειά και «χτίζοντας» το όνομά τους στη σκηνή (γεγονός που αποτυπώνεται και στην χαρακτηριστική τους άνεση κατά τη διάρκεια της εμφάνισης, ιδιαίτερα από πλευράς μπασίστα) και όχι μέσω P.R. τακτικών, κατάφεραν να γεμίσουν την κεντρική αυλή της Τεχνόπολης και να κάνουν ένα live που θα αποτελεί ορόσημο για τη μελλοντική τους πορεία. Το σημαντικό είναι να καταγράψει κανείς το μυστικό της επιτυχίας τους. Κατ’ αρχάς, αυτό που επιχειρούν είναι εκ προοιμίου δύσκολο και απαιτεί θάρρος, καθώς είναι δυσδιάκριτα τα όρια μεταξύ του να πετύχεις αυτό που κατάφεραν οι VIC και του να γελοιοποιηθείς. Κατά την άποψή μου, η μπάντα πέτυχε λόγω του σεβασμού που επέδειξε σε αυτό το -κατά τα φαινόμενα- «αταίριαστο πάντρεμα», εστιάζοντας την προσοχή της στην έννοια της αυθεντικότητας. Η VIC είναι μία folk rock -αν όχι folk metal (ω ναι!)- μπάντα, που μένει ωστόσο μακριά από «φιοριτούρες» και εξυπνακίστικες τακτικές. Γι’ αυτό άλλωστε κατάφερε να έχει χιλιάδες κόσμου να «παραληρεί», να χορεύει, να κάνει headbanging και να «ξελαρυγγιάζεται» στα hits της βραδιάς (Zvara, Karakolia, Ti Kako, Nova). Στις υπόλοιπες, εξίσου ανατριχιαστικές, στιγμές του live απολαύσαμε καίριες συμμετοχές καλλιτεχνών που κάθε φορά προσέθεταν ένα νέο στοιχείο στη μουσική των VIC. Συνδυάζοντας άψογα stoner και desert ηχητικά υποστρώματα, έως αντίστοιχα post και phychedelic, με solo κλαρίνου σε παραδοσιακές ηπειρώτικες κλίμακες κατάφεραν να «μεθύσουν» το κοινό και το «ταξιδέψουν». *

Υιοθετώντας μία πιο τολμηρή προσέγγιση, θα μπορούσε κανείς να ισχυριστεί ότι οι VIC αποτελούν ένα φωτεινό παράδειγμα του πώς αξιοποιεί κανείς με σεβασμό τη μουσική παράδοση της χώρας του και την φέρνει στο σήμερα δίνοντας της μία νότα ανανέωσης μέσω της χάραξης νέων δρόμων, στάση που απαιτεί τόσο τόλμη, όσο και ικανότητα. Πανάξιοι!"

1 Like

Δεν τους ακούω πολύ αλλά διαβάζω ότι σχεδόν γέμισαν το κλειστό του Φαλήρου. Όλη η Αθήνα ήταν χτες βράδυ στο λάιβ (εντάξει περίπου :stuck_out_tongue:). Είχε πάει και μια γνωστή από τη δουλειά που προσωπικά δεν τη χαρακτηρίζω και ροκού. Θα τη ρωτήσω αύριο να μου πει εντυπώσεις.

Με αφορμή το παραπάνω ας παραθέσω ένα πραγματικό γεγονός, το έχω ξαναγράψει κάπου, αλλά κανονικά εδώ πρέπει να βρίσκεται:
Λοιπόν, πριν από 5 χρόνια περίπου ήταν να παίξουν live εδώ, οι περί ων ο λόγος. Παίρνει λοιπόν ένας γνωστός τηλέφωνο στο μαγαζί που θα εμφανιζότανε και λέει το αμίμητο: “Θα θελα να κλείσω ένα τραπέζι για τους V.I.C.”!
Δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι άλλο!

Αφού δεν ρώτησε για προβατίνα πάλι καλά …

1 Like

Βγάλανε το βινύλιο το καινούργιο. CD όχι ακόμα. Επίσης, επανεκδόθηκε το Riza σε CD, το πουλούσανε στο merch προς 12 ευρώ (όπως πουλούσανε και το Age Of Aquarius το βινύλιο, προς 25 ευρώ αυτό). Κάτι κινείται στο στρατόπεδό τους :smile:!

EDIT: στο οποίο βινύλιο έχουν φερθεί με εξαιρετική φροντίδα, και μπράβο τους. Είναι gatefold σφραγισμένο. Τα βινύλια ΔΕΝ τα έχουν βάλει μέσα στο jacket κανονικά, αλλά τα έχουν τοποθετήσει ανάμεσα στα δύο φύλλα, στη μέση. Με αυτόν τον τρόπο ελαχιστοποιείται ο κίνδυνος να μετακινηθούν οι δίσκοι κατά τη μεταφορά (αν το πάρεις μέσω ταχυδρομείου, ας πούμε) και να σκίσουν το jacket. Εντυπωσιάστηκα τώρα.

12 ευρώ και το βινύλιο;;;;;;

(έκανα διόρθωση)

A ok,λέω και γω.

Έχω κι εγώ τέτοια παραδείγματα. Ρε τι γίνεται εδώ;

1 Like

Λίγη τύχη, μπόλικο μάρκετινγκ και προώθηση διαφήμιση , πολύ πολύ ταλέντο και ποιότητα

Το ρίζα ήταν φουλ πιασαρικο και εξαιρετικό σαν σύλληψη και εκτέλεση.