V^^V Βρυκόλακες - Vampires V^^V

[CENTER]
[/CENTER]

Γενικά:
Σύμφωνα με το wikipedia:

οι βρυκόλακες είναι μυθικά όντα, δημιουργήματα της λαϊκής φαντασίας, τα οποία στην ελληνική και χριστιανορθόδοξη παράδοση έχουν ποικίλα χαρακτηριστικά. Πρόκειται για σώματα νεκρών που αναστήθηκαν αφού καταλήφθηκαν από κάποιον δαίμονα και μπορούν να πάρουν διάφορες μορφές ζώων, ειδικά τη νύχτα, πχ σκύλου ή κατσικιού. Έτσι συνδεόνται άμεσα με το Κακό και τον Σατανά. Σε κάποιες περιοχές λέγονται “καταχανάδες” ή “τυμπανιαίοι” γιατί είναι φουσκωμένοι από το αίμα των ανθρώπων που έχουν πιεί.

[SIZE=“3”]Ελλάδα…[/SIZE]
Στις δοξασίες του ελληνικού λαού ο βρυκόλακας διαφέρει από το στοιχειό, που είναι η ψυχή του ανθρώπου που πέθανε με βίαιο θάνατο και που καταντά φύλακας και ευεργέτης του τόπου όπου σκοτώθηκε . Ο βρυκόλακας αντίθετα είναι το ίδιο το σώμα με την ψύχη μαζί όσων πέθαναν απο βίαιο θάνατο, είναι πάντοτε κακοποιός και με την επήρεια του διαβόλου μετατρέπεται σε γάτα ή ποντικό για να μπορέσει να πλησιάσει τον νεκρό και να μπεί στο σώμα του. Ο βρυκόλακας αντίθετα από ότι συμβαίνει με το στοιχείο προβαίνει σε θυσίες αιμοχαρείς ακόμη ανθρώπων ή ζώων. Κοιμάται κρυφά με τις γυναίκες γεννώντας παιδιά που το σώμα τους δεν έχει κόκαλα . Πνίγει ανθρώπους ιδιαίτερα τα νήπεια, πίνει το λάδι από τις καντήλες εξωκκλησιών και νεκροταφίων, πετροβολεί τους διαβάτες, ρουφά το αίμα των κοιμωμένων ανθρώπων ή ζώων τους κανει ωχρούς και αρρωστιάρικους, τρώει τα σπλάχνα τους,σπάει έπιπλα, μολύνει τρόφιμα αλλά κάποτε ξαναγυρίζει και στα ειρηνικά του έργα αυτά που ασκούσε πριν από τον θάνατό του.
Ταξιδεύει ακόμη μακριά από την πατρίδα του όπου ζει άγνωστος μαζί με τους ανθρώπους . Παντρεύεται και αποκτά παιδιά ώσπου να ανακαλυφθεί και να καεί μαζί με αυτά στην φωτιά . Εμφανίζεται με μορφή ανθρώπου ή ζώου αλλά και ως άψυχο αντικείμενο, φωτιά ή ασκός γεμάτος αίμα. Βρυκόλακας γίνεται ο πεθαμένος με βίαιο θάνατο, μαχαιρωμένος ή γκρεμισμένος από βράχο ή αυτός που πάνω του όταν ήταν νεκρός είχε περάσει γάτα,ποντικός ή πουλί . Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο δεν πρέπει να περάσουν αυτά τα ζώα πάνω απο τον νεκρό . Αν με όλα αυτά περάσει γάτα πρέπει να συλληφθεί και να κάνει εφτά γύρους γύρω απο τον νεκρό. Βρυκόλακας γίνεται ο νεκρός στον οποίο ο ιερέας δεν διάβασε ολόκληρη την νεκρώσιμη ακολουθεία, αυτός που ο ιερέας τον είχε καταραστεί να μην λιώσει. Ο αφορισμένος, ο αναθεματισμένος, ο τοκογλύφος, ο φονιάς, ο αμαρτωλός γενικά όποιος μολύνθηκε απο βρυκόλακα, έφαγε φαγητό μολυσμένο, τον βύζαξε ο βρυκόλακας αλλά κάποτε κι αυτός που αγάπησε πολύ κάποιον και δεν μπορεί ούτε και μετά το θάνατό του να τον αποχωριστεί. Η Πίστη στην κακοποιό δράση των βρυκολάκων ήταν πολύ δυνατή παλιότερα. Χωριά ολόκληρα εκγαταλείφθηκαν απο τους κατοίκους τους για να γλυτώσουν απο το βρυκόλακα και περιηγητές. Παλιότεροι συγγραφείς αναφέρουν αποτρόπαιες σκηνές όπου παιδιά ξέθαβαν τα πτώματα των γονιών τους για να αφαιρέσουν απο αυτά την καρδιά τους, να τρυπήσουν και να κάψουν τα πτώματα για να απαλλαγούν απο τον δαίμονα.

Βέβαια οι βρικόλακες έχουν αλλάξει μορφή ανά τους αιώνες, αφού παλιότερα παρουσιάζονταν σαν αιμοβόρα άσχημα πλάσματα, ενώ στην νεότερη ιστορία σαν σέξυ σούπερ σταρς.
Σήμερα, οι σύγχρονοι ανθρωπολόγοι προσπαθούν να διαχωρίσουν τον μύθο από την πραγματικότητα και να εξηγήσουν γιατί οι παραδόσεις για τους «απέθαντους» είναι τόσο διαδεδομένες. Yπάρχουν αναφορές σε ανθρώπους οι οποίοι είναι ή νομίζουν ότι είναι κάτι σαν “Vampires”. Αυτό, στηριζόμενοι είτε στην συμπεριφορά τους- Μαρκήσιος Ντε Σαντ , Elizabeth Bathory,
είτε σε προβλήματα υγείας: η σπάνια ασθένεια Πορφυρία, στην οποία ο πάσχων έχει χλωμό άσπρο δέρμα, και κόκκινα μάτια, κάτι που οφείλεται σε δυσλειτουργία του αίματος, η οποία προκαλεί τα παραπάνω συμπτώματα, καθώς και αλλεργία στο σκόρδο και φωτοευαισθησία. Αυτό είναι πιθανόν να επηρεάσει και πνευματικά τον πάσχοντα.

Αν ψάξει κανείς βέβαια το google θα βρεί ΑΠΕΙΡΑ πράγματα γραμμένα που αφορούν βρυκόλακες και παρόμοιους μύθους…(που πολλά απ’αυτά μπορει να είναι άνετα βλακείες… ).

Η ιδέα να ξεκινήσω αυτό το thread, μου ήρθε καθώς συνέκρινα στο μυαλό μου τα χαρακτηριστικά που έχουν οι “vampires” από διάφορα βιβλία, anime, ταινίες κλπ.
Και γι’αυτό εκτός απο τις μυθολογίες που υπάρχουν γενικότερα στον κόσμο για τους vampires, θα είναι ωραίο να μιλήσουμε και για λογοτεχνικά έργα ή ταινίες.

ΟΠΟΤΕ [SIZE=“3”]ΠΡΟΣΟΧΗ: ΠΙΘΑΝΑ SPOILERS!!![/SIZE]

 Στο [B]"Twilight Saga" [/B]είναι πανέμορφα πλάσματα (που είναι σαν άνθρωποι) με χλωμό άσπρο δέρμα που ζουν αιώνια. Οι άνθρωποι και ο κόσμος δεν "ξέρουν" την ύπαρξή τους, αλλά πιστεύουν οτι είναι απλά μύθοι. 

Χαρακτηριστικά: πάρα πολύ μεγάλη ταχύτητα, σκληρό σώμα σαν μέταλλο, πολύ μεγάλη φυσική δύναμη, αυξημένες αισθήσεις.
Δεν κυκλοφορούν σε ηλιόλουστες μέρες, όχι όμως επειδή καίγονται αλλά επειδή το φως του ήλιου κάνει το δέρμα τους να λάμπει λες και είναι φτιαγμένο απο άπειρα διαμάντια…
Δύσκολα πεθαίνουν! Αυτό μπορεί να γίνει με φωτιά (να καούν), ή απο λυκανθρώπους(werewolves).
Τρόπος μετάλλαξης ενός ανθρώπου σε vampire: αφού έχει δεχτεί επίθεση απο έναν άλλον βρυκόλακα (απλά να τον δαγκώσει, όχι όμως να του πιεί όλο το αίμα, γιατί έτσι θα τον σκοτώσει), τότε παραμένει σε κατάσταση οδυνηρού πόνου για μεγάλο διάστημα μέχρι το “δηλητήριο” που είχε στα δόντια του ο vampires να απλωθεί παντού μέσα του.
Οι Vampires του Twilight χωρίζονται σε 2 κατηγορίες:
οι κανονικοί vampires/“ανιχνευτές” με τα κόκκινα μάτια, οι οποίοι ψάχνουν για ανθρώπους θύματα για να πιουν το αίμα τους.
και οι “χορτοφάγοι” vampires με τα χρυσά-μελί-σκούρο καφέ(ανάλογα την “δίψα” τους) μάτια, οι οποίοι ζουν σε ομάδες/“οικογένειες”, προσπαθούν να συμβιώσουν με τους υπόλοιπους φυσιολογικούς ανθρώπους, και επιλέγουν να μην πίνουν ανθρώπινο αίμα αλλά αίμα ζώων, κάτι δηλαδή σαν υποκατάστατο. Αυτοί είναι και οι πιο “ανθρώπινοι” vampires.

   Στο [B]"True Blood"[/B] είναι πλάσματα όχι απαραίτητα πανέμορφα, που ουσιαστικά θεωρούνται νεκροί που ζουν αιώνια. Οι άνθρωποι γνωρίζουν την ύπαρξή τους, και κάποιοι τους θεωρούν "πλάσματα του σατανά-του σκότους". 

Χαρακτηριστικά: πάρα πολύ μεγάλη ταχύτητα, κρύο δέρμα, πολύ μεγάλη φυσική δύναμη, αυξημένες αισθήσεις. (παρόμοιες με τα αποπάνω δλδ…)
Καμιά φορά συνάπτουν σχέσεις με τους ανθώπους, είτε σεξουαλικές, είτε υπηρεσιακές.
Δεν κυκλοφορούν τη μέρα γιατί ο ήλιος τους ΚΑΙΕΙ, τους λιώνει το δέρμα. Γι’αυτό τις ώρες της ημέρας κοιμούνται είτε γενικά σε μέρη που δεν περνάνε καθόλου ακτίνες ήλιου, είτε συγκεκριμένα σε φέρετρα ή θαμμένοι στη γη.
Είναι εύκολο να πεθάνουν σε σχέση με τους vampires του twilight, γιατί μπορεί κάποιος απλά να τους καρφώσει ένα ξύλο και σκάνε σαν ζελεδένια μπαλόνια με αίμα…
Ο τρόπος μετάλλαξης ενός ανθρώπου σε vampire: αφού ένας άλλος βρυκόλακας έχει πιεί όλο το αίμα του ανθρώπου, τότε θάβονται μαζί στο έδαφος για μία (νομίζω) μέρα.
Οι Vampires του True Blood χωρίζονται σε 2 κατηγορίες:
οι βρυκόλακες που πίνουν αίμα ανθρώπων-χωρίς απαραίτητα να τους σκοτώνουν,
οι βρυκόλακες που πίνουν ένα συνθετικό αίμα που το αποκαλούν “true blood” (εξού κι ο τίτλος της σειράς).

Επίσης θα ήθελα αν κάποιος έχει δει να αναφερθεί σε χαρακτηριστικά βρυκολάκων απο άλλες πηγές, όπως:
>εκείνη την ταινία με τους Pitt, Banderas και Cruise. (το είχα δει πάααρα πολύ παλιά και τότε δεν είχα ασχοληθεί τόσο… οπότε δε θυμάμαι).
>τον κόμη Δράκουλα (το βιβλίο του Bram Stoker )
>μια επική ταινία με τον Leslie Nielsen: “Dracula: Dead and Loving It”
> άλλα δικά σας…

αγριεύτηκα εντελώς με τα παραπάνω…και είναι 5μιση η ώρα το πρωί…:wink:

έδιτ: έχεις διαβάσει τον κόμη Δράκουλα (του Bram Stoker )? τι λέει?

Το βιβλίο πάνω στο οποίο βασίστηκαν οι περισσότερες ταινίες για τον Κόμη Δράκουλα!

μαλιστα . . . αρα στο χωριο μου ολες οι κατσικες ειναι βρικολακες ? ? ?

Μεγάλο τόπικ, μεγάλη απάντηση απο πάνω.

Στο “Twilight Saga” είναι πανέμορφα πλάσματα (που είναι σαν άνθρωποι) με χλωμό άσπρο δέρμα που ζουν αιώνια. Οι άνθρωποι και ο κόσμος δεν “ξέρουν” την ύπαρξή τους, αλλά πιστεύουν οτι είναι απλά μύθοι.
Χαρακτηριστικά: πάρα πολύ μεγάλη ταχύτητα, σκληρό σώμα σαν μέταλλο, πολύ μεγάλη φυσική δύναμη, αυξημένες αισθήσεις.
Δεν κυκλοφορούν σε ηλιόλουστες μέρες, όχι όμως επειδή καίγονται αλλά επειδή το φως του ήλιου κάνει το δέρμα τους να λάμπει λες και είναι φτιαγμένο απο άπειρα διαμάντια…
Δύσκολα πεθαίνουν! Αυτό μπορεί να γίνει με φωτιά (να καούν), ή απο λυκανθρώπους(werewolves).
Τρόπος μετάλλαξης ενός ανθρώπου σε vampire: αφού έχει δεχτεί επίθεση απο έναν άλλον βρυκόλακα (απλά να τον δαγκώσει, όχι όμως να του πιεί όλο το αίμα, γιατί έτσι θα τον σκοτώσει), τότε παραμένει σε κατάσταση οδυνηρού πόνου για μεγάλο διάστημα μέχρι το “δηλητήριο” που είχε στα δόντια του ο vampires να απλωθεί παντού μέσα του.
Οι Vampires του Twilight χωρίζονται σε 2 κατηγορίες:
οι κανονικοί vampires/“ανιχνευτές” με τα κόκκινα μάτια, οι οποίοι ψάχνουν για ανθρώπους θύματα για να πιουν το αίμα τους.
και οι “χορτοφάγοι” vampires με τα χρυσά-μελί-σκούρο καφέ(ανάλογα την “δίψα” τους) μάτια, οι οποίοι ζουν σε ομάδες/“οικογένειες”, προσπαθούν να συμβιώσουν με τους υπόλοιπους φυσιολογικούς ανθρώπους, και επιλέγουν να μην πίνουν ανθρώπινο αίμα αλλά αίμα ζώων, κάτι δηλαδή σαν υποκατάστατο. Αυτοί είναι και οι πιο “ανθρώπινοι” vampires.

ΚΑΙ ΝΑΙ ΒΡΗΚΕΣ ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΠΗΓΗ
ΕΥΓΕ

Ενδιαφέρον θέμα… ρεαλιστικό πάνω απ’ όλα :lol:
Έχω, όμως, μια απορία τόσα χρόνια… ο Μητσοτάκης είναι βρυκόλακας ή ζόμπι; :-k

[SPOILER]Τον είδα τις προάλλες που άκουγε τα κάλαντα, όρθιος χωρίς πρόβλημα στα 90+ του!!! 8O[/SPOILER]

Φτάνει πια με τη βαμπιρομανία

:lock:

To thread γιατί βρίσκεται στο podium?

εγώ ξενέρωσα πάντως :stuck_out_tongue: το περίμενα καλύτερο.

πήρες όλο το αρχικό ποστ και έβγαλες γενικό συμπέρασμα αυτό??

τέσπα, για να απαντήσω στην ερώτησή σου, όχι όχι… δεν είναι όλες οι κατσίκες του χωριού σου βρυκόλακες… απλά σε κάποιους μύθους παρουσιάζονται με μορφή τράγου…

κι εσύ, έδωσες την πιο έγκυρη απάντηση. Εύγε x2!
Όπως είπα και το αρχικό ποστ, το thread είναι για να μιλάμε γι’αυτό το πλάσμα “φαντασίας”, “τρόμου” όπως θες πές το… ό,τι σκέφτεται ο καθένας γι’αυτα, ή ό,τι έχει δει απο διάφορες πηγές ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ!!!και για έργα που έχουν βασιστεί σ’αυτούς τους μύθους, όπως ταινίες ή λογοτεχνικά βιβλία.

Ω ναι, αυτός είναι η περίπτωση που έλεγα για τους ανθρώπους για τους οποίους υπάρχουν υποψίες ότι τελικά ίσως να’ναι βαμπίρ… !

Πασχαλάκε, κι εσύ όπως κι ο nope απο πάνω, κάνετε το ίδιο λάθος.
Για να δείξετε ότι είστε σκληροπυρηνικοί και δεν σας αρέσει το “σοφτ” βιβλίο και ταινία που λέμε “Twiligt” μπαίνετε για να σνομπάρετε ένα θρεντ, που απ’ο,τι κατάλαβα μάλλον δεν έχετε κάτι να προσθέσετε.

ποια είναι αυτή?? που παίζει? τι κάνει?

γιατί όχι?

Δηλαδή πως ήταν το βιβλίο ? γιατί ούτε εγώ το’χω διαβάσει
και τι περίμενες/θα ήθελες να ήταν?

Καλά ρε Ανμπέρντ, δεν ξέρεις τη ΜΠΑΦΙ ΤΗ ΒΑΜΠΙΡΟΦΟΝΙΣΣΑ και έχεις και άποψη για βρυκόλακες και βαμπίρ ξέρω γω;

ΟΥΣΤ ΛΕΜΕΝΣ :!:

this.

lock μέχρι να δει όλες τις σεζον

Λοιπόν, για να ανέβει κάπως το επίπεδο και μη πάει άπατο το thread, μιας που αναφέρθηκαν οι βρυκόλακες στη λογοτεχνία νομίζω ότι αξίζει να παραθέσω ένα ποιήμα του Αριστοτέλη Βαλαωρίτη με τον ταιριαστό τίτλο “Ο Βρυκόλακας”. Να σημειώσω ότι ο Βαλαωρίτης πέθανε το 1879, δηλαδή σχεδόν μια εικοσαετία πριν κυκλοφορήσει ο “Δράκουλας” του Στόκερ και συνεπώς το εν λόγω ποιήμα είναι κατά πολύ προγενέστερο.

[B] Ο Βρυκόλακας[/B]

[I]-"Πες μου τι στέκεσαι Θανάση, ορθός,
βουβός σα λείψανο, στα μάτια μπρος;
Γιατί Θανάση μου, βγαίνεις το βράδυ;
Ύπνος για σένανε δεν είν’ στον 'Αδη;

Τώρα περάσανε χρόνοι πολλοί…
Βαθιά σε ρίξανε μέσα στη γη…
Φεύγα, σπλαχνίσου με. Θα κοιμηθώ.
‘Ασε με ήσυχη ν’ αναπαυθώ.

Το κρίμα που 'καμες με συνεπήρε.
Βλέπεις πως έγινα; Θανάση σύρε.
Όλοι με φεύγουνε, κανείς δε δίνει,
στην έρμη χήρα σου, ελεημοσύνη.

Στάσου μακρύτερα… Γιατί με σκιάζεις;
Θανάση τί έκαμα και με τρομάζεις;
Πώς είσαι πράσινος; Μυρίζεις χώμα…
Πες μου… δεν έλυωσες, Θανάση, ακόμα;

Λίγο συμάζωξε το σάβανό σου…
Σκουλήκια βόσκουνε στο πρόσωπό σου.
Θεοκατάρατε, για δες… πετάνε
κι έρχονται πάνω μου για να με φάνε.

Πες μου πούθ’ έρχεσαι με τέτοια αντάρα;
Ακούς τι γίνεται; Είναι λαχτάρα.
Μες απ’ το μνήμα σου γιατί να βγεις;
Πες μου πουθ’ έρχεσαι; Τ’ ήλθες να δεις";[/I]

Ακολουθούν δύο στροφές με ένα “διάλογο” του βρυκόλακα με τη γυναίκα του τις οποίες δε θα ποστάρω εδώ λόγω χώρου. Σημειώστε πάντως το εξής τετράστιχο:
[I]
Ω τι μαρτύρια! Ω τι τρομάρες!
Πόσες μου ρίξανε σκληρές κατάρες!
Μου 'δωκαν κι έπια αίμα πηγμένο.
Για δες το στόμα μου, το 'χω βαμένο.[/I]

Ολόκληρο το ποιήμα υπάρχει εδώ: http://www.peri-grafis.com/ergo.php?id=469

Όσον αφορά το ποιός είναι ο Θανάσης, πρόκειται για τον Θανάση Βάγια, έμπιστο σύμβουλο του Αλή Πασά που σύμφωνα με το θρύλο (ιστορικά δεν αποδεικνύεται) κατέσφαξε εκατοντάδες κατοίκους του χωριού Γαρδίκι Θεσπρωτίας, κατ’εντολή του αφέντη του.

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά τούτη δω λογικά θα ακούει ΝΤΟΥΜ με τέτοιο όνομα οπότε στηρίζω. :blues:

Δεν ακούει ντουμ.

και πάλι δικιά μας είναι.
Ποστ πιξ της με μαγιώ/σορτσάκι ασαπ οκπλζθνξ. :blues:

Mε εμπνευσατε πρωι πρωι…

Δεν προσπαθώ να δείξω σκληροπυρηνικός(Harry Potter fan!πόσο πιο soft?:p) απλά επειδή αναφέρεις το twilight, είναι ότι πιο fail έχει βγει με θέμα βρυκόλακες(βγαίνω στο φως και λαμπυρίζω)!#-o
Eπίσης το True Blood από το λίγο που είδα(το κατέβασα για τη γκόμενα μου) μου έκανε περισσότερο σε sex and the city με βαμπίρ
Απλά το όλο theme έχει γίνει trendy και πουλάει και το έχουν ψιλογελοιοποιήσει!
:slight_smile: