Ved Buens Ende-06/03/2020@Temple (Athens), 07/03/2020@8ball (Thessaloniki)

Μην προκαλείς την τύχη σου τώρα και εσύ με τα spoilers :stuck_out_tongue:

Και εμένα. Η συναισθηματική φόρτιση που προκαλεί είναι εξωπραγματική…

2 Likes

Ε ακριβως, οπως ειπε ο @apostolisza8 προκαλείς!! Αντε καλα να περασετε οι σημερινοι

2 Likes

Για αυτούς τους 2 βλάκες μπροστά στη μπάρα λες με τα ραφτά ή τους δύο ΚΡΕΤΙΝΟΥΣ με τις μπλούζες DHG και Killing Technology?

Ε καλά, μπορούσατε να μου πείτε ότι παίζουν ΟΛΑ τους τα κομμάτια, τότε το spoiler δεν έχει νόημα! :stuck_out_tongue:

6 Likes

Ναι όμως πως θα έμενες κάγκελο σαν κι εμένα όταν βγήκαν για encore και λέει ’ Έχουμε κάνα-δυο ακόμα τραγούδια’ και πετάει autumn leaves;

5 Likes

Αααα, σε μας δεν το έπαιξαν σε encore, όλα μονοκοπανιά τα έπαιξαν. “Remembrance of things past”, κλείσιμο με “The plunderer”, τι λες τώρα!!! Αλλά και για εμένα μάλλον το “Autumn leaves” ήταν η έκπληξη της βραδιάς, γιατί το θεωρούσα απίθανο να το παίξουν λόγω της έλλειψης γυναικείων φωνητικών. Τελικά δεν άφησαν τίποτα άπαιχτο οι άτιμοι, άντε μόνο το outro του “Written in waters” δεν παίξανε που ΟΚ, που να κουβαλάνε ακορντεόν και ξεκούρδιστα πιάνα.

Εντωμεταξύ φρίκαρα κάποια στιγμή που σε κάποιο τραγούδι (δε θυμάμαι σε ποιο) ακούστηκαν τα ουρλιαχτά του Vicotnik αλλά αυτός ήταν μακριά από το μικρόφωνο, και λέω μέσα μου: “έχει γούστο…” (… να είναι προηχογραφημένα τόση ώρα), αλλά τελικά απλά σ’ εκείνο το σημείο είχανε και προηχογραφημένα ουρλιαχτά. Και στο “It’s magic” ήταν έτσι, στο σημείο με τις διάφορες τρομαχτικές φωνές.

Νομίζω σιγά-σιγά μπορούμε να μεταφερθούμε και στο topic των Ved Buens Ende στο Groups & Artists ώστε να βγάλουμε εκεί την τρέλα μας. Όχι τίποτα άλλο, εγώ είχα καιρό να τ’ ακούσω και τα δύο CD τους κι έπαθα ένα overdose νομίζω. Και θεωρώ (ξανά) ότι είναι το πιο ξεχωριστό συγκρότημα που βγήκε ποτέ, παρ’ ότι πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να πει κάτι τέτοιο για πολλά άλλα συγκροτήματα. Όχι, καθένα, κάνεις λάθος!

6 Likes

Δε θυμαμαι τι φορουσαν, να πω την αληθεια. Κεντρο πισω καθονταν και στο autumn leaves πχ καναν οτι χορευαν επιδεικτικα (γιατι προφανως ηταν πολυ λαιτ για σκληρους μπλακαδες σαν κι αυτους), εκραζαν και γενικοτερα φερονταν ως γελοιοι που ειναι. Καμια ελπιδα γενικα

1 Like

Τι πληρώνεις τα 22 ευρώ τότε άν πάς να κάνεις το μαλάκα σε συναυλία;
Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι κάποιοι έχουν λεφτά και χρόνο για πέταμα. Πρέπει να σαι κοινωνιοπαθής για να κάνεις κάτι τέτοιο ηθελημένα, επομένως καταληγω στο ότι απλά η εξωτερίκευση των συναισθημάτων τους ήταν απλά αποτυχημένη. Τώρα βέβαια είπες ότι θάβανε, οπότε…

Τέλος πάντων, γάμησε η συναυλία και ειδικά στο τέλος που έβλεπες το μάτι του Czral να γυαλίζει ήταν ωραίο. Ή - όταν δεν θυμάμαι σε ποιο τραγούδι - τραγούδούσε τους στίχους σε ένα μέτρο απόσταση από το μικρόφωνο… Vicotnik πάντα πωρωμένος και πιο χαρούμενος (το εξωτερίκευε σε όλη τη διάρκεια της συναυλίας) , ενώ και ο Skoll γαμάτος. Επίσης ο Drummer τα τσάκισε όλα και ενώ τα παιξε όλα γαμάτα διαφοροποιήθηκε λίγο παίζοντας κάποια πρόσθετα γεμίσματα. Φοβερός.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι στη 2η σειρά που ήμουνα, δεν είχε τόσο καλό ήχο στις κιθάρες*. Πράγμα που είχα παρατηρήσει και στους Psychotic Waltz το 2012. Βέβαια τώρα δεν έπαθα εμβοές, πράγμα περίεργο μιας και ήμουν πιο κοντά στη σκηνή.

*Βασικά όχι τόσο στις κιθάρες, απλά δημιουργόταν αυτή η αναπόφευκτη βαβούρα από την επιστροφή και ζούσες τον ήχο του άλμπουμ στο 70% ενώ όλοι τα παίξανε τέλεια.

Ο drummer όντως αξίζει να σχολιαστεί. Ήταν άψογος. Και σκεφτείτε για τι drumming μιλάμε, ε.

Μάλλον λες το σημείο στο “Remembrance of thing past”; Όπου στο CD ψιθυρίζει, αλλά στη συναυλία έφευγε από το μικρόφωνο, έκανε τα χέρια του σαν χωνί και φώναζε ώστε ν’ ακουστεί πιο μακρινό (τουλάχιστον εδώ πάνω έτσι το ΄κανε).

2 Likes