Vektor (US)

Δες εδώ τι λέει ο τοξικος φαλλοκρατης :stuck_out_tongue:

2 Likes

Θυμάστε πριν λίγους μήνες την επίθεση που δέχτηκε η Κατερίνα Καινούριου επειδή αναφέρθηκε στον μπαμπά των Καρντάσιανς στο αντρικό γένος; Ο Μπρους Τζένερ που άλλαξε το όνομα του (όχι σε Μπρους Ντίκινσον) σε Κέιτλιν Τζένερ και παριστάνει τη γυναίκα.

Και πολύ καλά έκανε το Κατερινάκι να τον αναφέρει στο αντρικό γένος αφού άντρας είναι. Αφού πατέρας τους είναι, τώρα έγινε μάνα τους; Έλεος με το κάθε μασκαρεμένο αγοράκι που παριστάνει το κοριτσάκι και θέλει να το αποκαλούμε και στο θηλυκό γένος.

Άλλη γνωστή περιπτωσάρα ο Ιάσωνας Δούσης που ισχυρίζεται ότι δεν πιστεύει στη διάκριση των φύλων και θέλει να τον αποκαλούν ΤΟ (jason-αντιγόνη). Κι εγώ δεν πιστεύω σε άλλες διακρίσεις όπως η ηλικία για παράδειγμα αλλά εμένα κανείς δεν με ρώτησε.

Κατερίνα Καινούριου σε αγαπάμε. Είσαι πανέμορφη και έχεις τρελές σέξυ πατουσάρες για γλύψιμο!

Η πραγματικότητα των φεμιναζί είναι αυτή και όχι η πραγματική πραγματικότητα. Εκτός αν μιλάς για Αφρική και τέτοια. Εδώ είμαστε Ευρώπη.

Αν εχω καταλαβει καλα, γτ δεν το χω παρακολουθησει πολυ το θεμα, ο Vektor και ο κυκλος της μπαντας επικαλειται οτι αυτος ηταν mental violence θυμα της κοπελας. Και για μενα δεν δικαιολογειται η βια. Υπαρχουν αλλες λυσεις, απλα δεν πιστευω οτι ειναι τοσο απλα τα πραματα σε τετοιες περιπτωσεις που ναι κατω απο το χαλακι για αρκετα χρονια

2 Likes

Φεμιναζι :joy:

Για μισό λεπτό όμως ρε παιδιά. Ο/η/το jason κατέβηκε όμως με ανδρική περιβολή και όνομα σαν υποψήφιος στις εκλογές. Αν σεβόταν αυτό που έλεγε δεν θα κατέβενε με την ταυτότητα για την οποιά κάνει τόσο “ντόρο” ? Εδω επιτρέπουν τα παρατσούκλια. Γεράσιμος (ΜΑΚΗΣ) τάδε στα ψηφοδέλτιά. Σ’ενα Jason (αντιγόνη) θα κολλάγανε ? Αλλά φλούδες για να πάρει κάνα ψιλό απο ΜΚΟ το κόβω. Πρακτορές του Σόρρος και των Illuminati. (πλάκα κάνω)

1 Like

Αυτό που το πάς !
Δέχομαι να πείς με άλλο άρθρο ΑΝ έχει κάνει εγχείρηση. Οκ. Νομικά όμως είτε ανδράς είτε γυναίκα. Αυτό πρέπει να ενδιαφέρει το κράτος. Η ανατομική φύση. Η ταυτοτητά φύλου, αυτοπροσδιορίσου και σαν μπιγκόνια και σαν ταπεινό χαμομιλάκι ή περήφανος κέδρος! Δεν μας αφορά. Αλλιώς να γράφουμε θρησκεία, ομάδα και τι μπύρα μας αρέσει στις ταυτότητες.

Βιά θεωρώ αν της έριχνε ενά μπουκέτο λχ (και όχι απο τριαντάφυλλα). Αν της πέταξε ένα μαξιλάρι…επίθεση ? (ΕΛΕΟΣ) και την ξέχεσε … (δεκτον σαν λεκτική βιά) γράφτο στα υπόψιν αν θέλει διαζύγιο.

Σωστός. Υπάρχουν άνθρωποι που μαζεύουν μέσα τους και οδηγούνται σε άσχημες αντιδράσεις. Καμία φορά είναι καλύτερο να φύγεις όσο είναι νωρίς. Τα πρώην (; ) μέλη της μπάντας ουσιαστικά άφησαν να εννοηθεί αυτό που αναφέρεις.

2 Likes

Ελπίζω να μην είναι και οι πατούσες της πλαστικές πάντως :joy:

4 Likes

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ενδοοικογενειακή βία δεν είναι μόνο η σωματική βλάβη, αλλά και η απειλή, η ψυχολογική βία. Και η σκηνή στο βίντεο είναι σίγουρα τέτοια. Το να φωνάζεις και να σηκώσεις χέρι απέναντι στον άλλον έστω και με μαξιλάρι είναι κάτι τέτοιο. Βέβαια είναι τόσοι πολλοί παράγοντες και περιστατικά που παίζουν ρόλο που σίγουρα είναι αφελές να κρίνουμε μόνο από ένα βίντεο.

2 Likes

Ναι βρε ανθρωπέ, απλά αν είναι ένα περιστατικό που στα κανε μπαλόνια και την ξεχεσές. ΟΚ, άσχημο αλλά νομίζω οτι αν το “έχεις” βρίσκεις κοινό τόπο και το ξεπερνάς.
Αν ο ένας είναι ΓΤΠ, πές οτι ο άλλος τα έπινε και τη χτυπαγέ, την εβριζέ κτλ καθέ μέρα οσο ήταν παντρεμένοι, ΤΙ ΚΑΘΟΤΑΝ? Ας πήγαινε στη μάνα της, μέχρι που να σεβαστεί. Θα τον άλλαζε λέει με την αγάπη της και τρίχες καλαβρέζικες ?
Το περιστατικό λέει εγινε για σκυλοσκατά. Βσκ σκυλιά μεσά σε σπιτιά και να χρησημοποιούν και την τουαλέτα… μπλίαχ. Τεσπά. Αλλά το οτι την είχε πνίξει σε δωμάτιο ξενοδοχείου και ήταν λιάρδα καθε μερά και και και … και αυτή θα τον άλλαζε με την ΑΓΑΠΗ ΤΗΣ ?
Και που ξέρουμε οτι η γκόμενα οσο αυτός ήταν σε τουρνέ δεν τον έκανε ΤΑΡΑΝΔΟ ? Γενικά.
Βλακεία έκανε ο τύπος που βγήκε και εκτέθηκε στο ανώνυμο internet.
Ας καθόταν να γίνει η δίκη και να εβγαζέ άκρη μετά.
Παραλογισμοί και απο τις δυο πλευρές.
Προφανώς καλύτερα και για τους 2 χωριά, αλλά αυτή θα θέλει λεφτά, για να αφήσει το γαμπρό. (ο νόμος είναι αρκετά υπερ των γυναικών)

2 Likes

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες, ειλικρινά.

Θα σου πω όμως πρακτικά και επιστημονικά αυτά που βλέπω και στην δουλειά μου.

Πολλές γυναίκες κάθονται με τον σύζυγό τους χρόνια, παρά το ότι αυτός μπορεί να τις χτυπάει.
Είχα υπόθεση που η σύζυγος είχε υποψίες ότι ο πατέρας παρενοχλούσε σεξουαλικά τα παιδιά τους για ένα χρόνο και μετά από ένα χρόνο σηκώθηκε και έφυγε από το σπίτι.
Μια τωρινή υπόθεση που δουλεύω, η γυναίκα, πάνω σε καβγά έφαγε ανάστροφη που της προκάλεσε τεράστια πληγή στο στόμα και το επόμενο βράδυ έκανε σεξ μαζί του…

Είναι αυτό το φαινόμενο που στην Εγκληματολογία ονομάζουμε θυματοποίηση. Οπότε το “τι καθόταν” είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο και εξηγείται επιστημονικά, όσο κι αν σε εμάς φαίνεται τρελό να κάθεσαι σε μια σχέση που μπορεί να ασκείται βία πάνω σου…

Προφανώς δεν λέω ότι αυτό συνέβη σε αυτήν την περίπτωση. Μιλάω καθαρά γενικά.

5 Likes

Γενικά πάντως, ναι μεν καλό που υπάρχει ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας (για σωματική βια δεν το συζητάω καν - περισσοτερο για λεκτική/ψυχολογική μιλάω), αλλά μου φαίνεται ότι πλέον έχει φτάσει σε γελοία επίπεδα (για νοήμονες ανθρώπους πάντα).
Δηλαδή μιλάμε τώρα αν ο ένας φώναξε στον άλλον και το θεωρούμε λεκτική βία. Εχει ξεφύγει λίγο αυτό, σε όρια που είναι πλέον ανούσια - δηλαδή να φωνάξεις πλέον και περιμένεις μήνυση (νταξ υπερβάλω).
Φυσικά δεν μιλάω για απειλές και τέτοια. Όταν φτάνεις σε τέτοιο επίπεδο για οποιονδήποτε λόγο, το πράγμα έπρεπε να έχει διαλυθεί προ πολλού. Τώρα φυσικά τα πιώματα είναι άλλη περίπτωση που χρήζει αντιμετώπισης, το οποίο επίσης δεν δικαιολογεί καμία συμπεριφορά. Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι μόνο το τι θέλει να δεχτεί ο άλλος, γιατί όντως μπορεί να πιστεύει ότι μπορεί να βοηθήσει. Αλλά και πάλι, είναι επιλογή αυτό.

Φυσικά μιλάω πάντα για φυσιολογικές περιπτώσεις. Αν μιλάμε για αυσταλοπίθηκους, τότε φυσικά τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Ο λόγος που έγραψα τα παραπάνω είναι γιατί μου φαίνεται ότι σε πιο συνηθισμένες περιπτώσεις η πολιτική ορθότητα έχει επιβάλει να είμαστε ευαίσθητοι σε βαθμό ηλιθιότητας και ξαφνικά συμπεριφορές εντος φυσιολογικών ορίων έχουν αρχίσει και γιγαντόνονται. Τώρα για το ποιά θεωρεί ο καθένας φυσιολογικά όρια, είναι άλλη συζήτηση. Αλλά η παραπάνω περίπτωση κάνει μπαμ ότι είναι άρρωστη κατάσταση, γιατί ο μεν απ οτι λέτε είναι αλκοολας, η δε, δέχεται έναν τέτοιο τύπο, και ω τι εκπληξη ο αλκοολας γίνεται βιαιος. Γουάου. Το πρόβλημα θα μπορούσε να έχει λυθεί αρκετά νωρίτερα, χαιρετώντας η τυπισσα και ο φίλος μας να χέζει και να πίνει μαζί με τα σκυλιά του στην κουζίνα.

Θέλω να πω, πως το “κατακρίνω την whatever βια” δεν έχει απολύτως κανένα νόημα για μια συζήτηση σε ένα φορουμ από την στιγμή που μιλάμε για 2 συναισθηματικά ασταθείς ανθρώπους(εχω ταμπελοποιήσει χωρίς να ξέρω λεπτομερώς την ιστορία, αλλά το κάνω για να πω την αποψη μου - δεν κρίνω τους ανθρώπους που συζητάμε). Και φυσικά ευτυχώς που υπάρχουν και οι νόμοι, οι οποίοι προστατεύουν αυτούς που δεν μπορούν να προστατευτούν μόνοι τους, φυσικά και ψυχολογικά, γιατί είτε δεν έχουν βρεί έναν τρόπο να το κάνουν, είτε γιατί δεν τραβάει το μυαλό τους παραπάνω.

5 Likes

Συμφωνώ και με sevek + εσένα.

“Πολλές γυναίκες κάθονται με τον σύζυγό τους χρόνια, παρά το ότι αυτός μπορεί να τις χτυπάει.”

Πιθανά πολλές φορές να είναι ο “κουβαλητής”. Τυπικά η γυναίκα θέλει να κάνει παιδί και ψάχνει όπως όλα τα ζώα, (εμβιά όντα) το πιο ταιριαστό ταίρι. Σε κάποια είδη είναι το πιο δυνατό, σε άλλα το πιο στυλάτο, στον άνθρωπο είναι λίγο πιο περίεργα τα πράγματα, αλλα συνήθως θέλει σιγουριά για το/α παιδί(α) της.

Είχα γκόμενα που μου ζηταγε γάμο για να ξαναπυκνώσει το σέξ και μάλιστα με παιδί. Μιας και δουλέυω σε ΔΥ, είχε το σιγουράκι. Και μου είπε οτι ηθελε να δέσει το γαιδαρό της. Την έστειλα. (Κριμά γιατι ήταν ωραία, αλλά πολύ υπολογιστικό στυλάκι)

Ξύλο, κακοποιήση ανιλήκων κτλ, τι περιμένε ενα χρόνο . ΜΑΚΡΙΑ με 200χμ.

Απο την άλλη μπορώ να το δω μόνο απο την θεωρία/οπτική μου. Εξαρτάται απο το τι πιστεύει, τι βιώματα έχει ο άλλος, τι χαρακτήρα κτλ, το πως θα πράξει.
Το χειρότερο είναι να έχεις κανει παιδιά (και να μην είναι μεγάλα) και να προσπαθείς να τα χρησημοποιήσεις για να πλήξεις τον άλλο.

Πάντως τώρα, μπορεί να προσχωρήσει στους Γερμανούς thrash’n’rollers Wifebeater. Ή σε κανά tribute στους Mentors.

Aυτό (όπως και όλα τα άλλα παρεμπιπτόντως) το λέει η Katy, δεν το λέει κανείς άλλος.

Είπαν δημόσια κάτι τέτοιο; Εγώ το άφησα να εννοηθεί :stuck_out_tongue: Kαι λίγα άφησα.

Από εκεί και πέρα προφανώς υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις που τα θύματα είναι εγκλωβισμένα σε ένα φαύλο κύκλο και είναι πάρα πολύ δύσκολο να βγουν από αυτόν. Στην θεωρία όλα όσα γράφει η Katy στέκουν και είναι αληθοφανέστατα (εκτός από κάποιες χτυπητές λεπτομέρειες αλλά για άλλη ώρα αυτά) και για αυτό έχει γίνει και τόσο πιστευτή.

Πάντως αν είχες έναν βίαιο αλκοολικό που σε δέρνει τακτικά και έχει πάει να σε πνίξει, λογικά ΔΕΝ θα τον κυνήγαγες ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ να μαζέψει τα σκατά του σκύλου. Όπως επίσης θα είχες και πολύ πιο καταδικαστικά βίντεο.

Αλλά φτάσαμε στην εποχή που αρκούν αυτά. Και αν αμφισβητήσει κανείς την ιστορία είναι και νεάντερταλ από πάνω.

2 Likes

Και ΜΠΡΟΥΤΑΛ ΚΑΙ ΝΕΑΝΤΕΡΝΤΑΛ !
1 Like

Δεν με απασχολεί η επιθυμία αυτοπροσδιορισμού του ανωτέρω ανθρώπου

Με ενοχλεί όμως που ενώ πόζαρε με χαρά με την νέα ταυτότητα του ( ίσως θυμάμαι και λάθος) στο ψηφοδέλτιο του Σύριζα για τις ευρωεκλογές τον έγραφαν Ιάσων Δουσης και επιπλέον κουρεύτηκε και έβαλε κουστούμι

Αυτό λέγεται υποκρισία στα μάτια μου… Θέλω να πιστεύω ότι ήταν στιλιστική επιλογή της στιγμής και στο ευρωκοινοβουλιο θα κάνει έστω μια εμφάνιση με φόρεμα όπως επιθυμεί και το σέβομαι

Θυμόμουν και παλιότερο ποστ μετά τις αποχωρήσεις :wink:

1 Like

Ελπιζω να μην αναφερεσαι στο ποστ μου, γιατι τοτε εχεις καταλαβει κατι πολυ λάθος. Το οτι ειναι αλκοολας, δεν το ειπα με βασηβτα δεδομενα, αλλα μονο για να πω λιγο πιο ευκολα την αποψη μου.
Οπως ειπα., δεν τους κρινω καθως δεν εχω την παραμικρη αποψη για την περιπτωση τους.

Όχι, δεν είχα καθόλου εσένα στο μυαλό μου, άλλωστε δεν κατάλαβα να λες κανέναν νεάντερταλ, αντιθέτως είδα να λες ότι έχουμε ξεφύγει και σχετικά ανθρώπινες συμπεριφορές (λάθος συμπεριφορές αλλά που λες μπορεί να συμβεί και σε κάποιον που δεν είναι κτήνος) τις γιγαντώνουμε και τις συμψηφίζουμε (λέω εγώ) με πολύ πιο προβληματικές καταστάσεις.

Πολύ περισσότερο αναφέρομαι στα σχόλια που μάζεψε η ιστορία διεθνώς αλλά όχι μόνο σε αυτή την περίπτωση. Ένας σχετικά γνωστός (στα εξειδικευμένα χωράφια μας, όχι γενικά) μουσικός που γνωρίζει τον DiSanto σχολίασε στον τοίχο της Katy ότι δεν θεωρούσε σωστό που πήγε το θέμα στο κοινό και το ίντερνετ και πέταξε τους Βέκτορ στα σκατά και σε άλλους ότι είναι νωρίς για απειλές για ξύλα και θανάτους με βάση ένα βίντεο και πέσανε να τον φάνε.

1 Like

Ξυλά κα θανάτους μέσω του Ιντερνέτ ? Γιατί σιγά μην πάει κάποιος/α να δείρει τον τύπο επειδή μαλώσε με τη γυναίκα του. Αυτοί που κάνουν τσαμπουκάδες ή εχουν άμεση εμπλοκή ή τους πληρώνουν. Αμα η άλλη δεν έχει λεφτά να πληρώσει δικηγόρους, σιγά μην πάρει και μουσκούλα.Το θέμα είναι οτι αυτή ουσιαστικά τον εξέθεσε και πιθανά η συμπεριφορά της έκανε ζημιά στο συγκρότημα που πιθανά ήταν μέσο βιοπορισμού.
Αν δεν βγεί υπερ αυτής όλο αυτό, θα μπορούσε να φάει αντιμυνήσεις αρκετές. Ακριβό το σπορ βεβαίως.