Vektor (US)

Καλο αρχιδακι και αυτος αν η γυναικα του λεει την αληθεια…

Hey, there’s a lot of misinformation going on. I tried to stay quiet, but there is too much hatred spawning off of everything. I’ve gotta say something but keep things vague. I need everyone to know that sometimes relationships get tricky and people say and do bad things when things turn sour. I never wanted my life to turn into a dumb reality show/Soap Opera, but here it is. It really demeans the music this band has created. There’s a person who has destroyed this entire band and, (surprise!) it wasn’t me. I honestly feel very embarrassed that I lied for many years trying to save that person, while hurting myself, band mates, friends, and family in the process. All I ask is for all the hatred to stop. That’s all I’ve wanted from the beginning. Please don’t get swallowed up in drama. Think for yourself, take the best knowledge you’re presented with and make up your own mind. That’s what VEKTOR is all about. Personal BS doesn’t have a place in all this. Be nice to each other. Be fair and ethical. I got stuck in a difficult situation, and one 15 second instant of my personal life was blown up on the internet. I’m sure a lot of you out there have lived through something similar, maybe to less of an extreme… Not fun for both sides. I’m lucky to have such supportive friends and family. I don’t want to imagine what would’ve happened to someone who didn’t have that kind of support… Anyone who has something bad to say: Go ahead. I’m sorry for you in the future because it probably means you haven’t been through something like this before. It’s hard, and it will ruin you. I’ve received a lot of hate mail… Please, please, please do not send any hate mail to the other party involved. Don’t even respond to negative comments. Let those people say what they gotta say and let’s be cool to each other. Let’s stop this hatred and move forward. This personal crap, dirty laundry doesn’t belong online or in metal, especially when dealing with false accusations. For the fans… I’ve been talking with Erik. We’re friends again, and we’ll see what happens.

από το φβ της μπάντας

Και αμέσως μετά αυτό

vektor

Βack ! Δεν μ αρέσανε, αλλά παρακολουθησα λίγο τη σαουνόπερα. Το καλύτερο σε αυτες τις περιπτώσεις είναι να μην ΛΕΣ τιποτά. Σε περίπτωση που θες να ξεχαστεί κατί. Η αν θες να πάρεις θέση, πολυ ψυχραιμά βγες και πες τη θέση σου. Προφανώς η γυναίκα του είναι ασόβαρο ατομό, αλλα και ο ίδιος είναι μουσικός δλδ ανήκει σε μια φάρα ανθρώπων που δύσκολα μπορεί να στεριώσει οικογένεια, για πολλούς και διάφορους λόγους.

Μεγάλη ιστορία. Κάποια στιγμή θα την πούμε με όσες λεπτομέρειες γνωρίζουμε. Τώρα, ο όχλος ξέρει καλύτερα ποιος λέει ψέμματα και ποιος όχι γιατί “έτσι είναι πάντα, τι θα έλεγε δηλαδή ο wifebeater;” και αν πεις το ο,τιδήποτε κάνεις victim-blaming. Το χειρότερο που έπαθε η Katy είναι αυτό που βλέπουμε στο βίντεο, δηλαδή σπρώξιμο στο κρεβάτι και μαξιλάρι στο κεφάλι. Το ότι έχει προηγηθεί κάτι άλλο είναι δεδομένο, και μόνο από τα συμφραζόμενα είναι αρκετά προφανές. Αν κανείς κοιτάξει προσεκτικά και τι ισχυρίζεται η Katy στο αρχικό μήνυμα (και που μπλέκει απόπειρα βιασμού με το ότι δεν πήγε το σκύλο βόλτα), με το ότι τα 2 χρόνια abuse, γίνανε 8 στο gofundme και ότι βεβαίως δεν χρειάζεται λεφτά για το σπίτι ή για healthcare γιατί τα πληρώνει το κορόιδο (έχει βγει από σενάριο Bill Burr η φάση), μπορεί να βγάλει κάποια πρώτα συμπεράσματα.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι και οι δύο πλευρές το 2016 μου είχαν ζητήσει να μην πω πράγματα και το σεβάστηκα, εκτός από την Katy που μου έριξε ένα παραληρηματικό σεντόνι πριβέ (“δημοσιογράφος δεν είσαι; ε, άντε γράψτα να πουλήσεις!”) και ο David την υπερασπίστηκε σε σημείο να φαίνεται μαλάκας. Χωρίς να της χώσω τίποτα εγώ εντωμεταξύ, μόνο από αυτό που υπέθεσε η ίδια (την αλήθεια δηλαδή) ότι γνωρίζω τι λένε για αυτήν.

Στο άσχετο και πριν βγει η ιστορία, o David μου ζήτησε συγγνώμη που μου είπε ψέμματα τότε (για ποιο λόγο “διέλυσαν οι Vektor”) και σήμερα νιώθει και κερατάς και δαρμένος και το ποστάρισμα έγκειται στο ότι είναι άνθρωπος που πρέπει να καταπιεί ότι όλοι τον λένε κτήνος που πρέπει να πεθάνει και να φυλάγεται. Άντε να αποδείξεις τώρα ότι δεν είσαι ελέφαντας, δεν είσαι Lambesis, κλπ.

Σίγουρα πάντως οι 3 δεν έφυγαν γιατί ήταν μαλάκας τοξικός όπως βγαίνουν και γράφουν όλοι οι μεγάλοι ψυχολόγοι του ίντερνετ. Τα σεντόνια (του τότε) από τους άλλους για την Katy και για ποιο λόγο έφυγαν υπάρχουν ακόμη και το γνωρίζω πρώτο χέρι.

Εγώ είχα ψυλλιαστεί την δουλειά από την αρχή, αλλά σε τέτοια θέματα δεν μιλάς μέχρι να γνωρίζεις κάτι παραπάνω. Στην πορεία έγινε προφανές, ειδικά με τις μούφες που πούλησε στο gofundme. Πεντοχίλιαρο πάντως στην υγειά των κορόιδων και ηρωίδα όλο γενναιότητα από πάνω.

Έχω μιλήσει αρκετά με τον David έκτοτε. Δεν ξέρω γιατί λύγισε και άρχισε να ποστάρει, δεν σκόπευε όπως τα λέγαμε, σε κακό του βγήκε. Ελπίζω να σιωπήσει μέχρι τα δικαστήρια πάντως.

ινb4 “να ο κλασικός apologist φανμπόης μεταλλάς λευκός στρέητ άνδρας με το victim blaming”.

9 Likes

Στην Αμερικη βσκ, πολλές το παιζουν “βιασμένες” για λεφτά. Βλεπε η άλλη με τους Πολωνους που το είχε ξανακάνει (το έκανε για να βγάζει γούστα και φράγκα μαζί).
Τωρα αν είναι και παντρεμένη η άλλη … μικρή η διαφορά, εκανε λιγο μπάμ οτι ήταν βλήτο. Κι ο άλλος αντι να το γειώσει, να χωρίσει και να τελειώνει, καθοτάν και έπινε.

Καριολες όλες ρε, τι να πει κανείς. Λυπάμαι κάθε φουκαρά που πέφτει θύμα εξαπάτησης όταν το μόνο που έκανε είναι να ρίξει και καμιά ψιλη που κατά 99% την άξιζε κι αυτό το βρωμοθηλυκο, ποιος ξέρει τι κόλαση του χε κάνει τη ζωή

1 Like

Χμ και πάλι. Αμα σπάει αρχίδια γειώση και χωρισμό. ΔΕΝ βαράς γυναίκα.
Παντώς χ…κά για τα σκυλιά. Πολύ πρίζουν με τα ζωντανά. Δεν μισώ αλλα δεν γουστάρω κιολά. Ασε τα σκυλιά και βγάλε τα β@ζιά, ναουμέ.

Προφανως ειρωνικα το ελεγα φιλε μου.

2 Likes

Ναι αλλα πέστο εστω και “ειρωνικά” και θα ακούσεις τα γνωστά περι πατριαρχίας, τοξικής αντρίλας κτλ, όλο τον φεμινιστικό αχταρμά των μιλλενιαλς.

1 Like

Δηλαδη θα ακουσω καποιον να τα λεει οπως εχουν στην πραγματικοτητα?

2 Likes

Μικρή παρένθεση: Δεν ξέρω τι παίχτηκε από σαπουνόπερα, πάντως υπάρχει κανένας που να διαφωνεί ότι οι Vektor παίζουν μουσικάρες; Μιλάμε οι τύποι παίζουν τις κάλτσες τους και ο όλος ήχος γαμάει, σαν συνθέσεις, σαν τα πάντα όλα.
Η φωνή είναι άθλια though, οπότε για αρκετό κόσμο νομίζω αυτό είναι: άλλη μια μπάντα με μουσικάρες που δεν μπορεί να ανέβει άλλο λόγω άθλιας φωνής.

6 Likes

Θα χαρακτήριζα τη φωνή ιδιαίτερη που συνηθίζεται και δε νομίζω να μπορούσαν να γίνουν π.χ. metallica. Κατά τα άλλα συμφωνώ.
Δεν μπορώ να τους φανταστώ με άλλα φωνητικά…

1 Like

Ελάχιστοι μπορούν να πουν ότι ξέρουν όλα τα πραγματικά γεγονότα κι έχουν γνώση και των 2 πλευρών. Εμείς οι υπόλοιποι μπορούμε να κρίνουμε μόνο από αυτά που λέει ο καθένας από τους 2 (που δεν ξέρουμε ποια είναι αληθινά και ποια όχι), επομένως δε θα βιαστώ να βγάλω συμπεράσματα.

Γενικεύσεις και συμπεράσματα που εξάγονται από (οποιασδήποτε μορφής) υλικό που έχει προέλθει μονομερώς, θα αποφύγω να κάνω. Η μέθοδος αυτή έχει χρησιμοποιηθεί πολλές φορές στην ιστορία και - guess what - όχι για να λάμψει η αλήθεια αλλά για να χειραγωγηθεί ο υπόλοιπος κόσμος που δε γνωρίζει τα γεγονότα.

Για τη μουσική καθαυτή, δεν έχω καταλάβει κάτι… το διέλυσαν εντελώς; Ισχύει ότι ήταν από τα πιο ιδιαίτερα, και με χαρακτηριστικό ήχο, συγκροτήματα της τελευταίας δεκαετίας. Φοβερά τεχνικές και prog κυκλοφορίες. Τα φωνητικά μπορεί να είναι dealbreaker αλλά η ευρηματικότητα και η ποιότητα των συνθέσεων είναι στον θέο…

5 Likes

Τα φωνητικά εξυπηρετούν το σκοπό τους. Δε χρειάζεται όλες οι μπάντες να γίνουν Metallica, καθείς εφ’ ω ετάχθη.

Από εκεί και πέρα, συμφωνώ με κάτι που είχε πει ο Ούλριχ όταν ξέσπασε το Mee too κίνημα:

Noting the double-edged nature of this conversation, Ulrich added that the “part that becomes questionable” is “when it becomes a trial in the court of public opinion.” The drummer went on to state that “at some point” an accusation will not be truthful and can have a damaging effect. “And when that happens, you’re going to get into… Basically, what’s happening is you go straight to execution.” He hopes that when a false accusation does occur "that we can find ways to, sort of, navigate as a society, media just through that and hopefully that we make the best choices. Because that is in front of us at some point

1 Like

Καλές οι θεωρίες, αλλά εδώ δεν υπάρχει false accusation. Υπάρχει βίντεο. Το οποίο δικαιολογήθηκε ως κάτι που “μπορεί να συμβεί στον καθένα και πως είναι φυσιολογικό σε μια ερωτική σχέση με πάθος κτλ” από τον θύτη. Όχι φιλε Ντέηβιντ, αν μπορούσε να συμβεί στον καθένα, θα συνέβαινε. Εμένα δεν το χωράει το μυαλό μου να ασκήσω την οποιαδήποτε mental violence στην σύντροφο μου, πόσο μάλλον physical. Δν υπάρχει λαϊκό δικαστήριο, υπάρχει ένα βίντεο που μπορεί να το κρίνει οποιος το βλέπει. Εγώ αυτό που βλέπω είναι 100% καταδικαστέο, όποιος θέλει μπορεί να διαφωνεί. Όχι όμως και να παρουσιάζεται ως φυσιολογικό.

2 Likes

Το βίντεο σαφώς και είναι καταδικαστεο, υπάρχουν όμως κατηγορίες μέχρι και για βιασμό.

Επίσης, δε μπορώ προσωπικά να ξέρω τι προηγήθηκε και τι ακολούθησε από ένα βίντεο 15" που ανέβασε το θύμα (χωρίς εισαγωγικά, προφανώς).

Έχω την υπομονή να περιμένω να δω τι θα αποφανθεί το δικαστήριο στο οποίο φαντάζομαι πως το θύμα προσέφυγε. Έχω απορρίψει πολλές αγαπημένες μπάντες γιατί δε διαχωρίζω το δημιουργό από το δημιούργημα, αν και εφόσον ο DiSanto είναι βιαστής, ασκεί βία οποιασδήποτε μορφής κοκ θα διαγράψω και αυτόν. Για την ώρα αποφεύγω το public shaming και “execution” που λέει και ο Lars και περιμένω να δούμε τι θα κρίνουν οι αρμόδιοι. Άλλωστε εκεί θα δικαιωθεί και το θύμα, όχι από μερικά μηνύματα συμπαράστασης και κάποιες χιλιάδες στο gofundme

3 Likes

Σε γενικές γραμμές , αυτό το πως το public shaming είναι μάστιγα πλέον …

Αχεμ. ναι τι να πω ολη μέρα, σαν το Σταλόνε κυκλοφοράμε (τον τέλη) και καταπιέζουμε τις γκόμενες και δεν σεβόμαστε τα τραβέλια ώστε να τα αποκαλούμε ΤΟ. Εμ είμαι hetero, οπότε αν δεν κάνω κάτι σε κάποιον διαφορετικής σεξουαλικής προτίμησης, που να είναι κολάσιμο, δεν μπορώ να είμαι στο κεφάλι κάθε ατόμου με σεξουαλική δυσφορία κτλ κτλ. Αυτά είναι ψυχολογικά. Εγώ δεν έχω καμιά σχέση, αλλα ούτε και είναι η σφαίρα επιρροής μου, το τι θα κάνει ο άλλο/η/ο, με τη ζωή του. Αν έχει, ας του παρέχεται υγειονομική κάλυψη. Εκεί τελειώνει για μένα όλο αυτό. Και εμένα μου τη σπάει που οι γυναίκες παίρνουν αδειά για να κάνουν παιδιά. Γιατί οχι και οι αντρές για να είναι και οι δύο γονείς κοντά στο παιδί. Αίσχος και απαραδεκτό. Επίσης γιατί να μην πληρώνουν οι γυναίκες αν ευθύνονται αυτές σε διαζύγιο, διατροφή ? Χειραφέτηση. Δουλεύουν πλέον.

Το γεγονός οτι σκάει η Yoko Vektrono και ζητάει φράγκα για να ζήσει και βγάζει μιρλά οτι δεν έχει αρκετά φράγκα για διαζύγιο (που θα μπορούσε να πάει με state attorney) κτλ κτλ, μου φαίνεται απλά αρπακτική συμπεριφορά. Η οποία κιολάς διαβάλει τον μεθυστάκα ασχημάντρα της (ειτέ ισχύουν όσα λέει, είτε όχι).
Αξίζουν ο ένας τον άλλο πάντως.

3 Likes