Vektor (US)

τοτε σε τι διαφωνουμε ; Δεν θυμαμαι ποιος ειπε για hype αλλα συμβαινει αυτο ακριβως που περιγραφει ο quintom .

Διαφωνει καποιος σε αυτο; Εγω δεν λεω οτι τρωνε σπρωξιμο , δεν με ενδιαφερει κιολας. Αλλα αν ειναι θεμα σπρωξιματος (που δεν το πιστευω) θα φανει σε μικρο χρονικο διαστημα. Οτι ανθρωποι που ακουνε κατα μια εννοια thrash και ψαχνουν να βρουν αυτο το κατι νεο -φρεσκο που φερνουν οι Vektor (οπως εφεραν οι Slipknot στο σκληρο ηχο συνδυαζοντας πολλα διαφορετικα στοιχεια , το ιδιο εκαναν και οι SOAD και μου αρεσουν παρα πολυ και οι δυο μπαντες και τις γνωριζα απο τις αρχες τους πριν προλαβουν ουσιαστικα να ακουστουν στην Ελλαδα τουλαχιστον ) συμφωνα με τα λεγομενα αρκετων και τελικα βλεπουν κατι που τους χαλαει ή δεν τους κολλαει ειναι προβλημα αν το πουν ;Δεν γινεται να το κουβεντιασουμε χωρις απολυτοτητες ;

Και αυτο που λεει ο rebel ειναι αυτο που ενιωσε μολις ειπε οτι δεν του αρεσουν τα φωνητικα των Vektor . Δηλαδη και αυτο προβλημα ;

1 Like

Δεν είχε κανείς ένσταση σε αυτό. Από την αρχή του thread αν διαβάσεις λένε όλοι για τα φωνητικά.
Σε αυτό [quote=“Rebel, post:182, topic:17420”]
Hype είναι η δυσανάλογη προώθηση συγκροτήματος , σε σχέση με την ποιότητα της. Πράγμα που είναι και λίγο υποκειμενικό
[/quote]

ήταν η ένσταση.

1 Like

Ο Αλεχάντρο μια χαρά τα λέει πάντως.

1 Like

Σε μια μαύρη μέρα για τη μπάντα (διήμερο βασικά) της δόθηκε όση σημασία δεν της είχε δοθεί ποτέ, τουλάχιστον εδώ μέσα. Τελικά ο κόσμος διψάει περισσότερο για δράμα από ότι για καλή μουσική. Για κουτσομπολιό και για μια καλή αφορμή να πει το σχόλιό του, που φυσικά όταν η αγαπημένη του μπάντα θα βγάλει μια μαλακία (δυστυχώς σχεδόν όλοι βγάζουν και μια μαλακία) θα σκεφτεί 3 φορές πριν μιλήσει, ενώ εδώ δεν θα σκεφτεί καν. Τέσπα.

Οι Vektor για όσους γουστάρουν Disanto γαμάνε. Και πέρα από την απίθανη μουσική τους, ο Dave τους κάνει πραγματικά ξεχωριστούς με τη μη-mainstream φωνή του. Όπως σωστά είπε ο Vic, ειδικά στα 2 πρώτα. Πλέον και εγώ φοβάμαι ότι mainstreamιζουν 1 κλικ αλλά οκ. Αρκεί να έχουμε καμιά τσιρίδα σαν και την 1η του Destroying the Cosmos που νομίζεις ότι παίζει η κιθάρα αλλά είναι η φωνή του υπέρτατου.

Όσον αφορά στα του χωρισμού, ο Dave κατά την προσωπική μου άποψη και μόνο, θυμίζει ΙΣΩΣ Chuck στο πως τρέχει τη μπάντα. Και ίσως αυτό είναι δύσκολα ανεκτό από άλλους μουσικούς. Εκείνος την έφτιαξε, εκείνος έγραψε το πρώτο αρχικό υλικό, εκείνος γράφει ακόμα τον κύριο όγκο, εκείνος όλα. Συν το ότι αν δεν κάνω λάθος ήταν και μεγαλύτερος και από τους 3 (πρέπει να είναι +3-4 χρόνια από όλους) οπότε άλλο ένα μπόνους προς μια σχετικά δικτατορική συμπεριφορά.

Τέτοια άτομα με πρωτότυπες ιδέες και ακαλούπωτες προσωπικότητες μόνο έτσι μπορούν να αποδώσουν στο έπακρο τις δυνατότητες τους. Αν βρει καλούς μουσικούς με όρεξη (γιατί νελσον και μπλεικ ήταν σουπερ στα αυτιά μου, ειδικά ο λεπτούλης σολάκιας) δεν τον φοβάμαι…

2 Likes

δλδ η λέξη “hype” δεν έχει αρνητική έννοια ;;; Αν την έχω τόσο λάθος στο μυαλό, τότε οκ…σαφώς είναι hyped οι Α7Χ και όλες οι “μεγάλες” μπάντες . Για μένα το δικαιούνται

Τεσπα, μικρή σημασία έχει

Εγώ απ τον τρόπο που έγραψαν τα μέλη που αποχώρησαν, μου έδωσαν την εντύπωση ότι είχαν κάποια διαφωνία για την πιθανή πορεία του συγκροτήματος με τον DiSanto. Επίσης, ότι μάλλον είχαν κουραστεί . Παίζουν και γαμώ τις μουσικές , ειδικά οι κιθάρες του ήταν τρομερές και μάλλον ήθελαν/προσδοκούσαν κάτι καλύτερο βάσει του επιπέδου τους. Και έχουν δίκιο αν είναι αυτός ένας απ τους λόγους

“no big story or drama,” but "people and personalities simply change and drift apart and we’ve reached our limit.

δλδ , στέκομαι στο we’ve reached our limit για την υπόθεση μου

Και δεν μπορώ να πω ότι αν δεν ήμουν θαμώνας του ροκινγκ, θα ήξερα ότι υπάρχει σαν μπάντα. Έχετε δίκιο ότι δεν ήταν και τόσο “hyped” . Το αν συζητιούνται στους μεταλ κύκλους δεν λέει κάτι για μένα

Παράδειγμα, εγώ δεν έχω κανένα μεταλά φίλο , απλώς τυπικούς ακροατές των ας πούμε γνωστών μπαντών

Ε ακόμα κι οι φίλοι μου, ξέρουν και γουστάρουν κάργα Α7Χ , BFMV , Gojira, Disturbed και άλλες “σύγχρονές” , “μοντέρνες” αν μπορώ να τις χαρακτηρίσω έτσι λίγο αυθαίρετα . Αλλά δύσκολα θα έφταναν στα αυτιά τους οι Vektor

Μακάρι να συνεχίσουν όλοι να παίζουν μουσική και να συνεχίσει και το όνομα Vektor. Καλό θα κάνει

νομίζω πως συμφωνώ με τον Vaggg ως προς το τι εικάζουμε πως έγινε.
Η μπάντα ήταν του DiSanto ο οποίος είναι ο mainman, είχε όλο το project με το scifi στο μυαλό του, γράφει τη μουσική, τραγουδάει και λογικά είχε ένα πολύ συγκεκριμένο όραμα στο οποίο οι υπόλοιποι δεν είχαν λόγο.

Για εμένα ίσως όλο αυτό βγει σε καλό (αν ο Eric πχ εκτός από παικταράς είναι και συνθέτης ίσως έχουμε 2 μεγάλες μπάντες στο μέλλον).

Είμαι πραγματιστής, όταν δεν ακούς κάποιο είδος, δεν έχεις ακούσματα, δεν σ αρέσει κλπ ΔΕΝ μπορείς να έχεις γνώμη και να περιμένεις να σε πάρει σοβάρα ο οποιοσδήποτε…είσαι ΑΚΥΡΟΣ, το βουλώνεις και ακούς τι λένε οι άλλοι Η’ ρωτάς για να μάθεις αλλά γνώμη με φανφάρες κιόλας ΔΕΝ εκφράζεις…το καταλαβαίνεις αυτό? Δεν μπορείς να μπαίνεις σε κουβέντα σαν την σφηνόπουτσα για ακραίο ήχο όταν ΔΕΝ ακούς ακραίο ήχο, απλά επειδή ΘΕΣ να πείς μια παπαριά. Αυτό λέγεται trolling, αγαπητό troll. Να μιλήσει κάποιος που έχει ανάλογα ακούσματα και αγαπημένες μπάντες/άλμπουμ και μια ιστορία/εμπειρία στα αυτιά του, ΟΧΙ εσύ ή ο οποιοσδήποτε επειδή απλά έχει αυτιά…τις παπαριές περι ελιτισμού και τέχνη σε κανένα παιδάκι πέστα.
Δηλαδή νομίζεις οτι απλά αρκεί να ακούσεις οποιοδήποτε άλμπουμ ενός ακραίου είδους για να μπορείς να έχεις γνώμη περί αυτού και να την εκφράσεις με στόμφο σε μια παρέα που έχει εντρυφήσει στο εκάστοτε ακραίο είδος έχοντας αφιερώσει χρόνια από τη ζωή του, και να περιμένεις και σεβασμό κιόλας γιατί έχεις δικαίωμα στην άποψη? Κούνα την κεφάλα σου λίγο, social justice warrior του κώλου και της πυκνής ομίχλης, get real. Ο εγωισμός σου έχει φτάσει στην στρατόσφαιρα…spare us.

Επιστρέφοντας λοιπόν από την στρατόσφαιρα που βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο εγωισμός του Quintom πάμε σε άλλα νέα, οι Vektor ΔΕΝ παίζουν thrash, ίσως αυτό σας μπερδεύει και νομίζετε οτι θα ακούσετε Metallica ή Megadeth ή τι στο πούτσο θεωρείτε thrash. Οι Veκtor παίζουν αυτό που είπε ο Vic, υπερτεκblackdeaththrashmetal, είναι σχετικά μοναδικοί και τα φωνητικά τους προσδίδουν ακόμη μεγαλύτερη μοναδικότητα. Μουσικά/Ηχητικά απευθύνονται σε ήδη ψημένους στον ακραίο ήχο ώς επι το πλείστον, όσο hype και να φάνε από άκυρους τυπάδες που αγνόησαν το Black Future αλλά ψάρωσαν με το Terminal Redux (έλεος δηλαδή), παραμένουν ιδιαίτερα πολύπλοκοι και δυσκολοχώνευτοι για τους μη μυημένους σε ακραίο ήχο.

3 Likes

Προσπαθείτε να κάνετε κουβέντα για Vektor με κάποιους που μιλάνε για “μεγάλες μπάντες” οπως Disturbed, A7X κλπ, και με άλλους που έχουν γράψει 2600+ ποστ στο νεο αμπουμ των Metallica…

2 Likes

αν δεν νιώθετε από mainstream metal , δεν έχετε δικαίωμα γνώμης, ΕΙΣΤΕ ΑΚΥΡΟΙ

απευθύνονται σε ΜΗ ΨΑΓΜΕΝΟΥΣ , οπότε δεν είναι για σας, είναι για μένα, τον Drenie & τον Quintom

ε ρε τι τραβάμε Παρασκευιάτικα . Έρχεται το 2017 σε 2 μέρες ή το 1987 ;; Γαμώ τους μεταλάδες , τους μεταλοπατέρες και τους πρωτοδισκάκιδες . Καρκινώματα της μουσικής

Σταματάω να αυτοπροσδιορίζομαι ροκας/μεταλάς. Βρισιά είναι

μείνετε 3 άτομα να μιλάτε για Μετάλλικα, άλλοι 3 για ψαγμενιές και άλλοι 3 να μαλώνετε για Λεμπρον vs Τζορνταν

2 Likes

Πολύς θυμός ρε παιδί μου, τι έγινε, δεν σε παίζουν τα άλλα παιδάκια στο σχολείο?

Επειδή ερωτήθηκα προηγουμένως αν θα συγκρίνουμε τους Vektor με τους Death/Bathory κτλ, αρχικά να πω πως ΝΑΙ θα τους συγκρίνουμε. Στον Chuck αναφέρθηκα γιατί η φωνή των Vektor είναι τίγκα Chuck κατά κύριο λόγο (και Schmier) στα αυτιά μου, και αυτό το λέω για καλό. Για τους Bathory δε θα μπω καν στη διδικασία σύγκρισης, 1ον) γιατί ποτέ δεν κατάλαβα το λόγο που θεωρούνται μεγάλοι - δε μου αρέσουν/δεν τους αντέχω, 2ον) γιατί μουσικά δεν έχουν καμία επαφή με αυτό που παίζουν ο Vektor, 3ον) δε με απασχολούν και δε μου κινούν το μουσικό ενδιαφέρον οι μπάντες που επηρεάστηκαν κυρίως από αυτούς.

@QuintomScenario δεν αναφερόμουν σε εσένα συγκεκριμένα για τον Araya, το είχα διαβάσει παραπάνω ως κριτήριο ακραίων φωνητικών. Αλλά γελάω πραγματικά με αυτό που έγραψες για τα φωνητικά του Corey, εκτός αν εννοούσες κάτι άλλο που δεν έπιασα. Ο πρώτος δίσκος (και οι υπόλοιποι) των Slipknot έχει σεμιναριακά φωνητικά σε όλους τους τομείς.

Επίσης δεν είναι η πρώτη φορά που φεύγουν μέλη από μπάντα, συμβαίνει συχνά. Ειδικά αυτή την περίοδο που δεν παίζουν λεφτά παγκοσμίως. Από τη στιγμή που ο DiSanto έγραφε τα πάντα νομίζω ότι δε θα έχουμε τραγικές αλλαγές μουσικά, αλλά και να έχουμε θα προέρχονται από το ίδιο κεφάλι οπότε λογικά θα ακούγεται Vektor και πάλι.

Κάτσε ρε συ rebel, έπειτα απο 3 χρόνια απραξίας σε αυτό το τοπικ με αφορμή αποχώρηση μελών άρχισαν κάτι ωραία ποστ για RIP (ενδεικτικό της επιδερμικής επαφής με την μπάντα μιας και δε γνωρίζουν ότι Vektor=DiSanto), βόθρους κλπ. Απο την άλλη σε αυτούς που αρέσει η μπάντα Όλοι ανεξερετως δέχονται πως σε κάποιον μπορεί να μην αρέσουν. Αν κανεις τον κόπο να διαβάσεις τα πρώτα ποστ απο το 11 αυτό γράφονταν.

Η μεταλοπατεριαση που είναι; Στο ότι με αφορμή τη σκατιλα που γράφτηκε κάποιοι απάντησαν επιχειρηματολογοντας τι είναι ή θεωρούν hype και σε τι κοινό αναφέρονται; Έγραψε κάνεις “δε σου αρέσουν άρα είσαι αμπαλος”; Όλοι εγραψαν, δε σου αρέσει το extreme άρα λογικό να μη σου αρεσου. Που είναι το μεμπτό η ελιτιστικο;

Δηλαδή αν εγώ πάρω με τη σειρά τοπικ όλων των συγκροτημάτων που δε μου αρέσουν και σρχισω τα “με πήρε ο ύπνος με το νέο Cave”, τι μαλακια είναι το adore life, τι gay φωνητικά έχουν οι Hammerfall θα βρεις ουσία;
Η επειδή το adore life μπήκε σε 10 λίστες πρέπει να το βαφτίσω hype επειδή δε μου άρεσε; προφανώς δε μου άρεσε αφου δεν ακούω ποστ-πανκ. Θα αφήσω τους οπαδούς του είδους να το κρίνουν.

Επίσης @nikosPL εμένα μια χαρά μου άρεσε και το metallica και το Vektor. Μου αρέσουν και οι Disturbed. Λέει κάτι για το γούστο μου;

1 Like

Αυτό που εικάζει ο Vagg εικάζω και εγώ αλλά υπάρχει και ο παράγων Katy που φρονώ ότι επιδείνωσε την κατάσταση στο απροχώρητο. Δηλαδή σε φάση “δεν τους χρειάζεσαι, είσαι όλα τα λεφτά”(*) που είναι εν μέρει αλήθεια αλλά όπως έλεγα και στο FB αλλιώς απέδωσε ο Mustaine με τους Friedman/Menza και αλλιώς με τους Broderick/Drover.

Συμφωνώ απολύτως ως προς το πόσο ξεχωριστός είναι ο Erik (πρωτίστως) αλλά και ο Blake. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι μπορεί να βρει τόσο καλούς αντικαταστάτες. Πάντως, 5 χρόνια για το Terminal Redux με αυτήν την ομάδα, καλή τύχη για τον επόμενο.

(*): ενδεικτικό της νοοτροπίας η ανακοίνωση του Dave που αναφέρεται στα παλαιά μέλη (πριν των αποχωρησάντων) λες και είναι ίσα κι όμοια ο McGovney με τον Burton πχ και το γεγονός ότι στην πρώτη μου αντίδραση στην είδηση (που έβαλα στο FB) έσπευσε η σύζυγος να με προτρέψει να την σβήσω καθώς ο μοναδικός ορίτζιναλ, ο μοναδικός συνθέτης, ο μοναδικός γενικώς DiSanto δεν είχε εκφραστεί ακόμα. Μετά μου έβαλε και την εν λόγω ανακοίνωση.

Γενικώς, φοβάμαι ότι το κλισέ της συζύγου που παρεμβαίνει στα εσωτερικά της μπάντας πρέπει να έχει κάποια εφαρμογή εδώ, η Katy (συμπαθέστατη κατά τα άλλα) ταξίδευε σε κάθε περιοδεία και συναυλία (ήταν υπεύθυνη στο merch, πίσω από το πάγκο, ενώ έχει κάνει και το artwork για κάποιες μπλούζες).

Η εικόνα από την Αθήνα, in retrospect, ήταν όντως κάπως απόμακρη. Μίλησα με τον Dave πριν το λάιβ, του συστήθηκα, με κατάλαβε ποιος είμαι (από το Χάμερ και το FB) και επειδή είχε φασαρία (μόλις ξεκίνησαν οι Rapture) και δεν γινόταν βέβαια κουβέντα, τον ρώτησα αν θα έρθει μετά στο Ragnarok για το αφτερ να μιλήσουμε σαν άνθρωποι. Μου είπε “ναι” και μετά δεν εμφανίστηκε. Δεν έδωσα σημασία, ταξιδεύανε αδιάκοπα καθημερινά, λογικό να ήταν κομμάτια. Ο Erik από την άλλη ήταν εγκαρδιότατος και φιλικότατος και τα είπαμε εκτενώς. Παρεμφερείς μαρτυρίες και από φίλους στην Θεσ/νίκη, όλοι γαμώ αλλά ο Ντέιβ λίγο απόμακρος, όχι ενοχλητικά, απλά οι άλλοι ήταν πιο προσεγγίσιμοι.

ΥΓ: Για τις άλλες κουβέντες, έχω γράψει χιλιάδες γραμμές κειμένου για τον μεταλλοπατερισμό, για τον σνομπισμό, την αντικειμενικότητα, την υποκειμενικότητα, τον φανμποϊσμό, την αξία της αποψάρας, έχω γίνει όσο πιο σαφής γίνεται, συνεπώς να βλέπω από συγκεκριμένους (εσένα λέω Δημήτρη) να παρεξηγούν στο ΠΙ ΚΑΙ ΦΙ και να υποθέτουν και να εκφράζουν απορίες επί αυτών (με παράπονο από πάνω) - με κουράζει πάρα πολύ. Το αυτό να μου εξηγούν ότι τα φωνητικά του DiSanto είναι το deal breaker, έκφραση που χρησιμοποίησα αυτούσια εγώ το 2011 στην κριτική του Οuter Ιsolation. “That review warmed my little heart!” μου είπε ο Erik, που μόλις συστήθηκα μου είπε “Oh, Vic! Of course!” και με αγκάλιασε - νιώστε το βαθμό που αγαπάω αυτή την μπάντα και πόσο κοντά μου τους ένιωθα και συγχωρήστε μου το φορτισμένο ύφος, μείνετε σε αυτό που λέω, όχι στο σπάσιμό μου…

3 Likes

Vic, είσαι ιδανικός για τρολλάρισμα :yum:.

Γιατί;

Δεν ξερω τι πηρες δυο μερουλες πριν τελειωσει ο χρονος, αλλα αν θελεις να σου στειλω διευθυνση να το μοιραστεις γιατι πρεπει να εχουν πολυ καλη επιδραση. Οταν διαβαζεις αυτα που γραφεις, δε γελας μετα?

Δεν ξερω που ειδες τις φανφαρες ή που καταλαβες οτι εγω μπηκα για να κραξω τους Vektor ενω στην πραγματικοτητα επλεξα το εγκωμιο τους μουσικα. Σε πειραξε τοσο πολυ που εγραψα πως η φωνη του τυπου ειναι dealbreaker? Ξαδερφος σου ειναι? Εντωμεταξυ το (ακομα ενα) παραληρημα σου ειναι εντελως αστοχο. Ειναι φοβερη αυτη η λογικη “δεν ειμαι ελιτιστης, απλα αμα δε σου αρεσει αυτη η μουσικη τοτε εισαι ασχετος προφανως”. Ακομα πιο φοβερο απο αυτο ειναι βεβαια το οτι εξεφρασα καποια αποψη με “στομφο” σε μια παρεουλα που εχει εντρυφησει στο ειδος εχοντας αφιερωσει χρονια απο τη ζωη του. Συγγνωμη, δεν ηξερα οτι σου χαλασα τον κοπο μερικων ετων δουλειας ε. Οσο για το social justice warrior μονο ενα εχω να σου πω… ALL EARS MATTER!!! :joy:

Vic ενδιαφέροντα τα όσα είπες για την… γκόμενα του Ντειβ. Φυσικά και δν αποκλείεται να υπάρχει και αυτή στον ορίζοντα. Τα τελευταία περί απόμακρου Ντειβ και χαλαρών Έρικ και Μπλεικ (που τα παρατήρησα και εγώ σαν γενική εικόνα στα διαστήματα πριν το λαιβ) ισχυροποιούν την εικόνα ενός χαρακτήρα που φέρνει σε Chuck στα μάτια μου…

Αγάπη στον Ντειβ φυσικά. Γτ μας έχει χαρίσει επικές στιγμές. Από Demolition μέχρι 2016…

1 Like

Ουπς

ινβ4 the apologists…

Κρίμα γιατί μιλάμε για τεράστια μπάντα που θα εκτιμηθεί εν καιρώ από περισσότερο κόσμο. Τυχερός που είδα εκείνο το live.
Για εμένα ίσως η μπάντα της δεκαετίας στο ακραίο/progressive metal.

ΥΓ: Λυπηρες καταστάσεις εφόσον ισχύει το δημοσίευμα και δεν υπάρχει δικαιολογία. Μιλάμε για άρρωστο άνθρωπο και εφόσον ισχύουν τα περί αλκοολισμού εύχομαι να λάβει την κατάλληλη θεραπεία πρώτα πρώτα για αυτόν και τους δικούς του ανθρώπους.

3 Likes