Vektor (US)

Προφανώς και το να αρέσουν ή όχι τα -ιδιαίτερα- φωνητικά των Vektor είναι θεμιτό. Είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό αν θα σου αρέσουν. Ειδικά σε άτομα που η έκθεση τους σε ακραίο μέταλ φτάνει στους Slayer, μάλλον είναι και λογικό.

Το Hype όμως είναι κάτι εντελώς απτό, μετρήσιμο και άρα αντικειμενικό. Στο μικρόκοσμο και την μικρή αγορά που αφορά το μεταλ, hype έχουν οι Ghost (δικαίως, είναι μπαντάρα και γράφουν μουσικάρες), hype έχουν οι Volbeat (δικαίως και πάλι), hype έχουν και οι A7X και οι Babymetal. Παρεμπιπτόντως, το hype για μέταλ μπάντες σημαίνει πως παίζουν σε χώρους 1000-2000 (με εξαίρεση τους A7X και εσχάτως τους Volbeat).
Hype σύμφωνα με τη δική μου λογική είναι να πάει να τους ακούσει κάποιος που δεν είναι οπαδός ενός ιδιώματος, παρακινούμενος από τον τύπο, social media κλπ, ενώ δεν θα το έκανε για μία άλλη μπάντα του ιδιώματος. Στα παραδείγματα που προανέφερα, μπορεί κάποιος να πάει στους Ghost αλλά όχι στους Blood Ceremony.

Όπως λέει και ο Vic, σε πιο ακριβώς ποσοστό αυτού του μικρόκοσμου αναφέρονται οι Vektor; Στο κοινό που λατρεύει Voivod, Coroner, Aspid, Sadus, Atheist, Deathrow (μπαντάρα, ακούστε τους) και λοιπά “μεγαθήρια”. Και τι είναι hype; Να τους ανακαλύπτει το pitchfork 7 χρόνια μετά το ντεμπούτο τους ή να γράφουν 5 άτομα κριτική στο sputnik; Μιλάμε για μπάντα που σε ολόκληρη Αγγλία έδωσε 1 live στο Camden.

Και πως ορίζεται η αποδοχή από τους μακριά από τον ήχο τους; Αποδέχεται ο κλασσικόμεταλας τους Darkthrone; Αυτό τι σημαίνει ότι δεν είναι τεράστιο μέγεθος; Αποδέχεται ο οπαδός του Lou Reed τους Metallica; Προφανώς και δεν θα τους αποδεχτούν ποτέ. Οι Vektor έχουν κάνει θόρυβο γύρω από το όνομα τους γιατί έφεραν νέο αέρα σε ένα είδος που μετρούσε 30 χρόνια ζωής και η τελευταία ανάσα στον ήχο του έλαβε χώρα στα τέλη των 80s. Και η αποδοχή τους περιορίζεται κυρίως σε μουσικούς και ένα μέρος του κοινού και κριτικών. To να έχεις καθολική αποδοχή από ένα τέτοιο κοινό δεν μεταφράζεται σε hype.

ΥΓ: Επίσης, καλό είναι να σκεφτούμε αν κάποιες μπάντες ξεχωρίζουν λόγο hype (A7X) ή λόγο ποιότητας (από Ghost και Baroness, μέχρι Gojira και Mastodon και ναι, Vektor)

3 Likes

Hype είναι η δυσανάλογη προώθηση συγκροτήματος , σε σχέση με την ποιότητα της. Πράγμα που είναι και λίγο υποκειμενικό

Αλλά hype οι Α7Χ ;;; Ήμαρτον. Και πάλι δεν θα ξεσπάσω σε κανέναν που το πιστεύει , γιατί ΓΙΑ ΜΕΝΑ κάνει λάθος. ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΝ είναι σωστό

εν τω μεταξύ είστε 2-3 , που γράφετε λες και είδατε το φως το αληθινό και εμείς οι υπόλοιποι είμαστε οι συμπέθεροι απ τα Τίρανα ( θεατρική παράσταση btw ) που “δε νιώθουμε”

Και σα να μη φτάνει η ρητορική του στυλ “όσοι δεν ξέρετε από ακραίο μεταλ” & " είναι υπερ παίκτες του ντεθ-μπλακ-θραςwhatever" , κάνατε αυτό που κράξατε τους υπόλοιπους , δλδ το παίξατε αφ υψηλού ότι είστε οι “ψαγμένοι” του φόρουμ

τεσπα, δεν αξίζει τον κόπο να αναλωθούμε άλλο και μάλλον κακώς το συνέχισα κι εγώ. Δεν αξίζει και στο τοπικ της μπάντας

Τρομεροί παίκτες οι Vektor , κρίμα που έφυγαν τα υπόλοιπα μέλη. Μακάρι να προσφέρει ο καθένας από όποια θέση τον ευχαριστεί . Υπήρξε κάποια ένταση που απ όσους αγαπάνε την μπάντα, δικαιολογείται . Κάποιοι μπορεί να ήθελαν να σας “ενοχλήσουν” , εγώ πάντως όχι ( και είμαι σίγουρος ότι δεν ήθελαν και κανα δυο άλλοι )

Ντροπή, να πέσει φωτιά να με κάψει. Τους λατρεύω. Ηταν υποχρεωτικό disclaimer:grin:

Όλες το αξίζουν . Ειδικά Gojira , Mastodon & A7X απ τις μεγαλύτερες των 00΄ς μέχρι και σήμερα . Baroness θα ήθελα να είχα ακούσει περισσότερο. Ghost δεν μ αρέσουν και την θεωρω hyped

Αλλά κανείς δεν έχει διάρκεια εάν δεν το αξίζει , ε;;; Δεν θα σε προωθήσει κανείς επ άπειρον

1 Like

Κάνεις ένα λάθος. Ξεκινάς από τις απαντήσεις.
Άλλο να απαντάς σε κάποιον γιατί δεν θεωρείς τους Vektor hyped μπάντα, ή σε επιχειρήματα του στυλ “δεν το έχουν” ή ότι “ο τύπος τραγουδάει σαν επιθανάτιος ρόγχος”. Προφανώς και είναι love/hate και προφανώς αν κάποιος αρέσκεται σε καθαρά φωνητικά και θεωρεί τον Araya ή τον Schmier ακραίους δε θα του αρέσουν (δεν καταλαβαίνω τι σε πείραξε στο επιχείρημα αυτό. Αν για το de mysteriis dom sathanas π.χ. σου πει κάποιος πως δε θα σου αρέσει γιατί δε σου αρέσει το black θα το θεωρήσεις επίθεση; )

Ποιο είναι το αληθινό φως που σε κατηγόρησαν πως δε βλέπεις; Εγώ (και ο Vic απ’ όσο διαβασα) για γούστα μιλήσαμε. Υποκειμενικό. ΑΝ σου αρέσουν οι τεχνικές θρασοντεθ μπάντες κατά 99.9% θα σου αρέσουν και οι Vektor. Και σε αυτό το είδος είναι εξαιρετικοί και κοιτάνε στα μάτια μπάντες-θρύλους. Γι αυτό και αποθεώνονται σε αυτούς τους κύκλους. Παρέθεσε αν θες το σημείο που [quote=“Rebel, post:182, topic:17420”]
γράφετε λες και είδατε το φως το αληθινό και εμείς οι υπόλοιποι είμαστε οι συμπέθεροι απ τα Τίρανα ( θεατρική παράσταση btw ) που “δε νιώθουμε”

Και σα να μη φτάνει η ρητορική του στυλ “όσοι δεν ξέρετε από ακραίο μεταλ” & " είναι υπερ παίκτες του ντεθ-μπλακ-θραςwhatever" , κάνατε αυτό που κράξατε τους υπόλοιπους , δλδ το παίξατε αφ υψηλού ότι είστε οι “ψαγμένοι” του φόρουμ
[/quote] γιατί στο ποστ μου δε βρίσκω.

Το να βγάζεις μία μπάντα που για χ, ψ λόγους δε σου αρέσει hyped (το κάνεις με τους Ghost btw, εγώ -όπως έγραψα και πριν- θεωρώ πως έχουν και hype* και ποιότητα) και να προσπαθούν να σε πείσουν με επιχειρήματα του στυλ “δεν αρέσουν στους αντικειμενικούς/ουδέτερους” είναι το μη-υποκειμενικό στο οποίο απάντησα. Κατ’ αρχάς γιατί δεν υπάρχουν αντικειμενικοί όταν μιλάμε για μουσική.

*a situation in which something is advertised and discussed in newspapers, on television, etc. a lot in order to attract everyone’s interest

1 Like

Σιχένομαι αρκετούς ακραίους. Και δη όταν είναι χαρακτηριστικά φάλτσοι, και με άσχημο τρόπο βλέπε ο μακαρίτης ο Bathory’s. Ναι όταν ακούς dio & dickinson κτλ, θα σου ακούγωνται ΚΑΠΩΣ πολλοί ακραίοι. Αλλά πολλοί το υποστηρίζουν. Άλλοι όχι.

Μερικά είναι mainstream πλέον.
Hype όμως είναι να εμφανίζονται και να αναγνωρίζονται, και αυτο γίνεται κυρίως μεσω περιοδικών ή ατόμων, συγκεκριμένα πράγματα, που μετά λιγο “μαγικά” παρουσιάζονται απο όλους σαν γαμάτα. βλ ο βλάκας απο τους darkthrone παρουσιάζε σε περιοδικό πράγματα και τα έκανε “hype”. και ενώ όντως κάποια μπορεί να είναι και καλά μετά απο λίγο μετατράπηκε σε κάτι “βδομαδιάτικο” κτλ κτλ. Όταν λοιπόν το καθε αγγλικό μεταλ hammer όπως και το ελληνικό πλεόν αρνείται να κριτικάρει πράγματα, ελέω, editorial decisions (sic) τότε υπάρχει θέμα, όταν δε παρουσιάζει σαν “μαννα εξ ουρανού” τις BABYMETAL όχι επειδή είναι κάτι φοβερό, αλλα επειδή είναι κατι περίεργο τότε έχουμε θεματάκι… στις BABYMETAL τουλάχιστο στη backing μπαντα τους παίζουν 2 φοβεροί δεξιοτέχνες, ο ένας δε ο takayioshi ohmura έχει περιοδεύσει με friedman κτλ. Και εδώ λέγανε οτι έχει κάτι κινέζους όταν ήρθε και σε διάφορες δισκογραφικές απόπειρες που έκανε είχε Doogie White, Tony Moore etc etc. Απλά όταν μου παρουσιάζει για την ιντριγκα και όχι για το μουσικό περιεχόμενο τότε είναι hyped. Μπορεί να είναι δικαιολογημένο… μπορεί να ναι και φλούδα. Στους Ghost δε σχολιάζω αν παιζουν κάλα ή όχι, αλλά το οτι είναι λίγο ΦΟΙΒΟΣ ή φάση. Αν πάρουμε κι εμείς το ριφ του black sabbath πιθανά να ναι πιασιάρικο το κομμάτι που θα γράψουμε.

Εγω που δε θεωρω ακραια τα φωνητικα του Αραγια και που λατρευω τα φωνητικα των In Flames (τα παλια ντε) και των Rotting Christ, αλλα βρισκω τα φωνητικα των Vektor το ΑΠΟΛΥΤΟ dealbreaker και εντελως αισχρα και αταιριαστα με τη μουσικη, σε ποιο καλουπι μπαινω?

Αυτο που μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο τη μουσικη των Vektor, ειναι τα artworks τους και η αισθητικη τους. Υπεροχα εξωφυλλα, υπεροχοι τιτλοι τραγουδιων, αλλα κριμα για τη φωνη. Πρωτη φορα γελασα τοσο με ποστ του ROR (αυτο για τον επιθανατιο ρογχο τσαλαπετεινου :joy: )

1 Like

Τα φωνητικά του Chuck των Death σας κάνουν ή εκεί υπάρχει ασυλία?

Ψιλοαισχρα κι εκεινα δυστυχως

:stuck_out_tongue: Δεν υπάρχει σωτηρία λέμε…

Εντάξει τότε είναι προφανές ότι ο ακραίος ήχος δεν είναι για τα αυτιά σας, σεβαστότατο, για ποιο λόγο μπαίνετε στον κόπο και ασχολείστε και προσπαθείτε να πείσετε και εμάς ότι αυτό που ακούμε δεν είναι άξιο λόγου?

Επίσης, επειδή καταντά αστείο, τα φωνητικά του Araya ΔΕΝ είναι ακραία.

4 Likes

Furor δεν έχει σημασία…μερικοί εξασκούν το δικαίωμα της γνώμης γιατί έτσι επιβάλλεται από την λογική τους…το ότι δεν μπορείς να έχεις γνώμη για τα πάντα είναι λεπτομέρεια…χαρακτηριστικό ξεροκεφαλιάς, γυναικείας ως επι το πλείστον…

Αφού μπαίνετε στο thread κάντε την χάρη στον εαυτό σας και ακούστε το Black Future μπας και δείτε το φώς το αληθινό…

3 Likes

ποιος ειπε οτι δεν ειναι αξιο λογου ; Και θα συγκρινουμε τωρα τους Vektor Με τους Death ή τους Bathory ?

Ειναι πολυ νωρις ακομα. Και οντως μην τρελαινεται καποιος οτι επειδη του αρεσουν οι Vektor ειδε το φως το αληθινο και ειναι μεσα στους λιγους τους εκλεκτους. Και αν σε καποιον δεν αρεσει κατι δεν πρεπει να το πει;;

Οι μπαντες που αναφερατε με τον καιρο εγιναν σεβαστες και απο κοσμο που δεν ακουει “ακραια” πραγματα.

Κουβεντα προσπαθουμε να κανουμε και ισως μερικοι να θελουν ή να προσπαθουν να εκτιμησουν κατι που ακομα δεν το πιανουν . Και μην νομιζετε οτι επειδη κατι δεν μας αρεσει δεν εχουμε ασχοληθει κιολας. Αν τωρα η απαντηση και ποιος εισαι εσυ για να μπορεις να το καταλαβεις - εκτιμησεις , οκ κατι εχω μαθει λαθος σε αυτη την ζωη.

Επισης εχω ρωτησει και πιο πανω . Γιατι εφυγαν τα αλλα 3 μελη ; Ειναι τοσο απολυτος ο DiSadio ; Τωρα δεν τελειωσαν την περιοδεια ; Οσοι τους ειδαν απο κοντα τον Αυγουστο στην Ελλαδα ή και αλλου ισως , ειδαν κατι παραξενο στην σκηνικη τους παρουσια ;

Εγω παντως δεν εκανα τιποτα απο οσα λες. Μια χαρα ειναι οι Vektor, εγω απλα απαντουσα στα προηγουμενα που γραφανε αλλοι και βαζανε κοσμο σε καλουπια. Ουτε ημουν εγω που ειπα οτι τα φωνητικα του Αραγια μπορουν να θεωρηθουν ακραια. Ηρεμια παιδια

1 Like

Λέει κάτι, απλώς δε λέει τα πάντα.

ΟΚ είναι οι Βέκτορ, δεν κόβω και φλέβα. Τι να συνέβη άραγε για να φεύγει όλη η μπάντα και να μένει ένας;

Εκπληκτικη προταση!!! Μου προκαλει αρκετα ερωτηματα ομολογουμενως:

  1. Εισαι ελιτιστης που θεωρεις οτι σε μια τεχνη οπως η μουσικη πρεπει να εχει κανενας καποια πτυχια και διαπιστευτηρια για να εκφρασει μια αποψη για τα φωνητικα ενος ανθρωπου?
  2. Γυναικεια ξεροκεφαλια? Ειναι χειροτερη αυτη απο την αντρικη ξεροκεφαλια?
  3. Το γυναικεια ας πουμε το εγραψες για να τσιγκλησεις? Σε φαση “α θα τον υποτιμησω λεγοντας τον κοριτσακι τωρα”?
  4. Is this 2016?

Βέβαια για να λέμε την αλήθεια, τα φωνητικά θυμίζουν Ψ.Χ σε κάποιες φάσεις, μάλλον οι Ψ.Χ. ξεπατίκωσαν κι από Vektor λίγο.

Στα 5 χρόνια που υπάρχει αυτό το thread υπήρχαν 150 ποστ από 10 άτομα τα οποία -κατά σύμπτωση- λατρεύουν το θρας ή/και άλλα πιο ακραία ιδιώματα και μαζί και τους Vektor. Δεν έγραψε κανείς στο thread για το Book of Souls ή το Hardwired “τι ακούτε ρε άμπαλοι, 2016 έχουμε πηγαίνετε ακούστε Vektor”.

Αντίθετα, από χθες που έφυγαν κάποια μέλη μίας μπάντας που ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ δε θα αρέσει σε κάποιους προσπαθούν να μας πείσουν ότι η όποια επιτυχία αυτής της μπάντας είναι θέμα hype.
Άρα ΜΑΛΛΟΝ το αντίθετο συμβαίνει από αυτό που λες!

Ξαναλέω λοιπόν πως το να μη σου αρέσουν είναι απόλυτα σεβαστό. @QuintomScenario τα φωνητικά είναι dealbreaker, είναι αυτό που τους κάνουν ιδιαίτερους και μπορεί να σου αρέσουν, μπορεί όχι. Αυτό είναι το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ. Το αντικειμενικό -ξαναλέω- είναι το θέμα hype που επειδή σε κάποιους δεν αρέσουν τους βαφτισαν trendy μπάντα!

@pantelis79 η επιτυχία λέει κάτι αλλά με μέτρο το κοινό που απευθύνονται. Οι Thorns λ.χ. που τους ακούει όποιος ακούει black είναι επιτυχημένοι και ποιοτικοί ή όχι; Πόσοι εκτός του ιδιώματος τους ακούνε;

1 Like

ειπα εγω για Hype ? ειπα οτι καταλαβαινω αυτους που θεωρουν οτι και καλα ειναι hype η μπαντα οπως καταλαβαινω και εκεινους που τους αρεσει η μπαντα. τωρα το ποσο Hype ή trendy ειναι ή δεν ειναι θα το δειξει ο χρονος (εδω βγαζουμε τους Avenged τρεντηδες ).

Και μου λες οτι πρεπει να παρω την αδεια απο τα ατομα που εγραφαν μεχρι προχτες εδω για να ποσταρω ή ουτε αυτο το καταλαβα σωστα ;

Και ποιος σου ειπε οτι η μουσικες μου γνωσεις περιοριζονται στους Metallica αντε και στους Maiden ? Θα πρεπει να την βγαζω εξω την μουσικη μου γνωση για να εχω γνωμη ; Σοβαρα τωρα ;
Τι εχετε παθει , αληθεια ; Ο ενας γελαει οταν ποσταρω την γνωμη μου γιατι προφανως δεν αξιζω να ασχοληθω με τους Vektor , ο αλλος μου λεει οτι 5 χρονια για τους Vektor δεν ειχα ποσταρει και νομιζει οτι τωρα που εφυγαν 3 μελη , μου ηρθε η καψουρα να αποδειξω οτι δεν αξιζουν.
ο vic μου λεει να δω τι αποψη εχουν γνωστοι και “επωνυμοι” μουσικοι και καλα κανουν και την εχουν την θετικη τους αποψη , εξακολουθουν να μην μου αρεσουν και σε αλλο thread που λεμε για λιστες μου λες οτι κανω λαθος που νομιζω οτι κατι που ειναι ψηλα σε αυτες , δειχνει οτι ειναι και καλο. Καμια σχεση . Ουτε το ενα με ψαρωνει , ουτε το αλλο .Και επειδη εχουμε πει και πολλα για το φανμποηλικι μου ουτε ολα οσα ποσταρει ο Hammett μου αρεσουν , ουτε τα ακολουθω με κλειστα τα ματια. Απλα αυτο που συμβαινει οτι αν ενας ή και περισσοτεροι απο τους μουσικους που εκτιμω δειχνουν ενα ενδιαφερον για ενα συγκροτημα ισως να δωσω λιγη σημασια παραπανω , να ειναι αφορμη για να ακουσω κατι που δεν ειχα προσεξει μεχρι τοτε.

Αντε λοιπον να το ξαναπω . Δεν μου αρεσουν τα φωνητικα τους ομως κατι θα κανουν καλα για ενα εχουν αποδοχη απο αρκετο κοσμο και να τους υπογραφει και μεγαλη εταιρεια που εγω προς το παρον δεν το πιανω (δεν ειπα να μου αρεσει, δεν μου αρεσουν ολα οσα παραδεχομαι - αποδεχομαι ή σεβομαι) και αν επαιρναν αλλον στα φωνητικα μπορει και να ακουγονταν και καλυτερα , μπορει να εχαναν και την μαγεια που βλεπετε εσεις τωρα, μπορει να αλλαζαν και μουσικο στατους και να μην ακουγονται τοσο ακραιοι και να μπορουσαν να τους ακουσουν - απολαυσουν και αλλοι που τωρα απλα τα φωνητικα τους φαινονται καπως αποτρεπτικα.

Θα μας πει κανεις γιατι εφυγαν 3 μελη ταυτοχρονα ; Δεμενοι δεν ηταν σαν μπαντα ;Τι πηγε στραβα ;

Φυσικά. Δεν είπα αν καλώς ή κακώς είναι επιτυχημένοι ή όχι οι Vektor, όσο επιτυχημένοι είναι τέλος πάντων. Όμως, η επιτυχία κάτι λέει και για την αξία. Δε σου λέω πως όλοι οι καλοί πρέπει να παίζουν σε στάδια και να πουλάνε εκατομμύρια, όμως αν είσαι πραγματικά καλός, ΜΑΛΛΟΝ θα έχεις κάποια σχετική επιτυχία. Αν είσαι κακός, είναι σίγουρα λιγότερο πιθανό.

2 Likes

Εγω δεν αναφερθηκα στο hype. Μου κανει λιγη εντυπωση ομως που ενω δεν ασχολουμαι ενεργα με το thrash metal περα απο καποιες αγαπημενες μπαντες εδω και χρονια, με εβαλαν στο τριπακι να ακουσω τους Vektor τον τελευταιο καιρο κατι φιλοι. Και ακουγονται γενικα ΑΡΚΕΤΑ στους χωρους που ασχολουνται με το σκληρο ηχο. Υπαρχει μια εκθεση στο ονομα τους και τη μουσικη τους, πως το λενε. Το αν δικαιολογειται το hype ή οχι ειναι ενα αλλο θεμα, αλλα ενα καποιο hype υπαρχει για τους Vektor. Το να ειναι trendy ε οχι, δε γινεται να ειναι trendy μια μπαντα με τετοια φωνητικα σορρυ. Η μοναδικη μπαντα που ηταν trendy με αηδιαστικα φωνητικα στην ιστορια της μουσικης ηταν οι Slipknot, και ακομα δεν εχω καταλαβει πως εγινε αυτο.

Κάτσε ρε συ drenie, ότι θες διαβάζεις;
Πάρε τα ποστ από την αρχή να δεις σε τι απαντάμε και τι ειπώθηκε.
Κουράζει όλο αυτό που βάζουν κάποιοι λόγια που δεν ειπώθηκαν. Ο ένας λέει ότι είμαστε 2-3 ελιτιστές εδώ μέσα και αντιμετωπίζουμε τους υπόλοιπους σαν να μη νοιώθουν, ο άλλος ότι δεν του επιτρέπεται να γράψει τη γνώμη του…

Το ότι απάντησα στο θέμα “hype” δεν πάει μόνο σε σένα. Το πόσοι έγραφαν επίσης έχει να κάνει με το hype και αυτό ήθελα να καταδείξω.

Επίσης, δεν είπα ποτέ ότι οι γνώσεις σου περιορίζονται σε 1-2 μπάντες, παράδειγμα ήταν για να καταλάβεις πως κάποιοι θέλουν να βγάλουν τους Vektor πως “δεν το χουν”, ενώ δεν ακούν αυτό το είδος μουσικής και αντέστρεψα το παράδειγμα.

@pantelis79 δε διαφωνώ σε κάτι. Προφανώς οι Ghost κάνουν κάτι καλύτερα από τους Kadavar, οι A7X από τους Mudvayne πχ και άρα οι Vektor από το σορό της νεοθρας τυποποιημένης πλαστικούρας.

@QuintomScenario μια χαρά ήταν οι Slipknot ρε! Αλλά εκεί έπαιξε ρόλο και το timing -τέλη 90s, numetal- και το έξυπνο concept με τις μάσκες και χωρίς ταυτότητες (βλ. Ghost).

1 Like