Vektor (US)

καθολου απλα ο τυπος δεν το 'χει

Ξέρω ότι παίζω επικίνδυνα τώρα αλλά πάρε ρε ror ένα like και από μένα !

Στο thread των Judas Priest μιλήσαμε νορμάλ και με τον @Tataros123… Όντως το 2017 μπορεί να είναι καλύτερη χρονιά .

1 Like

έρχονται τα ύστερα του κόσμου!!!

κι εγώ συμφωνώ με ρορ

Μου άρεσε η μουσική τους, αλλά με την φωνή απλά έκλεισα το player και δεν ξανασχολήθηκα . Not my kind of metal

1 Like

Παιδιά και οι Jag Panzer καλη ώρα, παικτούρες 1&1 και οι Riot, γαμάτοι και δεν πήγαν πουθενα (σχεδον) μετά απο χρόνια και συνεχεις δισκάρες. Ναί. όταν ανακυρήσεται γκρουπάρα κτλ μπάντα των 3 δίσκων, που δεν έχει καν δικο της λογότυπο, ok ναι μπορώ να πω, hype. Hype ήταν και οι Nevermore, Hype είναι και οι τωρινοί Iced Earth που αν δεν είχαν το παρελθόν για να παίζουν κανα χιτάκι, θα ήταν στο πουθενά. Φωνη disanto απλά ΔΕΝ.

Σωστε μας απο το hype των vektor, πειτε κι αλλα τετοια

3 Likes

E, εντάξει, αφού “δεν έχει δικό της λογότυπο”, τι γκρουπάρα να είναι; Που μια χαρά δικό της είναι, (είναι βασισμένο στους Voivod, ντροπή τους, να βάζανε γοτθική γραμματοσείρα!), είναι δυνατόν να παίζουν γαμάτη και πρωτότυπη μουσική; Αστεία πράγματα. Φυσικά, μουσικά οι Vektor απέχουν πολύ από τους Voivod και ξεχωρίζουν από χιλιόμετρα αλλά λεπτομέρειες…

Η φωνή είναι απολύτως love/hate και το τελικό deal breaker, αυτό είναι προφανές στον οποιονδήποτε. Αν δεν σας αρέσει η φωνή του DiSanto είναι απολύτως σεβαστό προφανώς αλλά κρίμα (για σας) αλλά μην μας σκοτίζετε και τα παπάρια από πάνω για “με τέτοια φωνή” και “ο τύπος ΔΕΝ”, ακούγεστε ακριβώς σαν τους χεβυμεταλλάδες το 1984 που χαρακτήριζαν σκουπίδια τους Venom και τους Bathory και αργότερα όλο το θρας, όλο το ντεθ κλπ (“φασαρία”, “δεν έχει μελωδία” και πίτσες μπλε) - φτάσαμε το 2016 να παραπονιούνται κάποιοι για τα ακραία φωνητικά. Οποία πρωτοτυπία. Σαν τον άλλο τον άνιωθο που με έπρηζε για το πόσο γαμάει ο Κίσκε και πόσο απαράδεκτοι είναι κάτι Hansen, κάτι UDO και τέτοια.

Hype εντωμεταξύ μπορεί να γίνει και με ένα ντέμο, όχι 3 δίσκους. Και οι Cynic γκρουπάρα ήταν για 2 δεκαετίες με έναν δίσκο, τι να λέει να πούμε; Ο Buckley τότε πρέπει να είναι ο πιο hyped καλλιτέχνης έβερ.

Τώρα αν δεν αρέσουν σε όλους, ΓΚΑΣΠ, τι θα κάνουμε τώρα; Σημαίνει ότι αδίκως εισπράττουν κολακευτικά σχόλια από τόσο κόσμο, ε; Και το hype ποιο ήταν; Ότι γαμάνε και είναι η καλύτερη θρας μπάντα (ή μια από τις καλύτερες και πρωτότυπες) σήμερα ανάμεσα σε όλες τις καινούργιες. Τι άλλο έχει ακουστεί δηλαδή; Και από πόσες μεριές; Εγώ την δική μου μεριά ξέρω ως την πιο λαλίστατη, κυριολεκτικά, πού το είδατε ακριβώς το υπερhype; Και αν διαφωνείτε ότι είναι μια από τις καλύτερες και πιο πρωτότυπες, ακούω εναλλακτικές. Ποιοι; Oι τρακόσες χιλιάδες φορές πιο προβεβλημένοι Evile; Oι Suicidal Angels; Warbringer; Municipal Waste, Toxic Holocaust;

Παρεμπιπτόντως, ΓΑΜΑΝΕ τα φωνητικά του DiSanto, ειδικά στα 2 πρώτα, δυστυχώς γίνεται πιο συμβατικός μπλακ τραγουδιστής στο τελευταίο αλλά νταξ, εσείς όλοι που δεν την παλεύετε λέτε τα ίδια ας πούμε για τους Immortal ή τους Absu ή τους Emperor ή τους Cradle of Filth; “Hyped μπάντες γιατί πώς τραγουδάνε έτσι;”

Σόρι για το μακροσκελές και το φορτισμένο ύφος αλλά δεν μας φτάνει που γαμήθηκε ο Δίας με μια αγαπημένη συγκροτηματάρα που μας συγκίνησε όσο πολύ λίγες τα πολλά τελευταία χρόνια, έχουμε τώρα και τον καθένα που βρήκε ευκαιρία να ρίξει το θάψιμό του.

ΥΓ: Οι Nevermore ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ήταν από τις καλύτερες 90ς μπάντες και μια από τις καλύτερες 00ς. Αλλά τους γούσταρε και ο Χάκος και τους έσπρωχνε το Χάμερ άρα υπερεκτιμημένοι και αυτοί. Φυσικά.

5 Likes

Μπορεί και να υπάρχει εξήγηση για το Hype των Vektor…

Δεν είναι ακριβώς σωστός ο όρος αλλά νομίζω ότι και εσύ καταλαβαίνεις τι εννοούν όσοι τον χρησιμοποιουν για να περιγράψουν το τι συμβαίνει με αυτή την μπάντα .

Ακούς , διαβάζεις για αυτούς και για ένα είδος που αρέσει σε αρκετούς , μπαίνεις στη διαδικασία να δώσεις στο συγκρότημα μια ευκαιρία και τελικά οι περισσότεροι δεν πείθονται ότι αξίζει αυτός ο ντόρος ( έστω και σε underground επίπεδο ) γύρω από το όνομα τους. Αυτό μάλλον εννοούν Hype .

Όπως και να έχει εγώ τουλάχιστον δεν τους βλέπω ως leaders μιας νέας τάξης πραγμάτων . Μπορεί και να κάνω λάθος , ελπίζω να είμαστε εδώ να δούμε τι ισχύει.

Και ερώτηση προς εκείνους που ασχολούνται . Τι έφταιξε και έφυγαν 3 μέλη ταυτόχρονα; τόσο απόλυτος είναι ο αρχηγός ; ήθελαν οι υπόλοιποι κάποια μουσική αλλαγή ; τα χρήματα ήταν λίγα ;

1 Like

παιδιά ψυχραιμία , εννοείται μεγάλη μπάντα οι Vektor και εννοείται δεν θα απολογηθεί κανείς που δεν του αρέσουν τα φωνητικά . Και δικαίωμα του καθενός να την θεωρεί hyped αν την βρίσκει “κακή” ( που για μένα δεν είναι σε καμία περίπτωση, αλλά δεν μπορώ να την ακούσω κιόλας)

επίσης αν ο άλλος γουστάρει φωνή τύπου Κισκε , λογικό να θεωρεί κακή του Χανσεν , στα παπάρια μας . Αν του άρεσε του σημερινού Ντερις θα ήταν το περίεργο :stuck_out_tongue_closed_eyes:

καλά για nevermore τι να πω;; Δεν βγήκαν και πολλοί Jeff Loomηδες την περασμένη δεκαετία , overall υπήρξε μεγάλη μπάντα

Για 1 hit wonder έχω ακούσει για 3 hit wonder δεν έχω ακούσει. Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως μόνο από τους Vektor περιμένω πως και πως πότε θα βγάλουν άλμπουμ με τις προσδοκίες μου στον θεό κάθε φορά. Δεν ξέρω πως είναι δυνατόν να βγούνε οι Vektor hype μπάντα, δηλαδή με τίποτα.

1 Like

Ποιο είδος είναι αυτό; Το θρας μέταλ; Γιατί οι Vektor παίζουν υπερτέκ μπλακ/ντεθ Θρας, το οποίο δεν έχει καμία σχέση με τους Metallica και τους Megadeth ή τους Slayer. Ποιοι είναι αυτοί οι αρκετοί που τους αρέσει κάτι τέτοιο; Eγώ δεν ξέρω πολλούς.

Χαχαχα, ποιοι είναι οι περισσότεροι; Εσείς; Ε, εντάξει. Οι Vektor δεν είναι μουσική για το mainstream προφανέστατα - και καλά κάνουν. Παίζουν ιδιαίτερα, πρωτότυπα και με ασύλληπτη τσίτα και ακρίβεια ταυτόχρονα. Σου αρέσουν δεν σου αρέσουν, αυτά είναι δεδομένα. Αυτά αρκούν και περισσεύουν για να τους ξεχωρίσουν από τον σωρό.

Όσο για το πόσο leaders είναι, εγώ έχω ήδη μετρήσει τουλάχιστον 5 μπάντες που κινούνται προς το τεκ στην φάση τους με space/sci-fi θεματολογία και κόβω το μέλος μου ότι έπονται και άλλες - και καλό είναι να διαβαστούν και οι απόψεις της νέας θρας σκηνής για τους Vektor.

Εντωμεταξύ όλο το hype έγινε στον ΤΡΙΤΟ δίσκο, ποιος μιλούσε για αυτούς πριν; Μόνο όσοι την παίζανε για πάρτη τους, πολύς κόσμος μεν, στο underground δε, το mainstream ξύπνησε το 2016 - και βγαίνει τώρα ο καθένας να μας πει ότι ήταν και υπερβολικό…

Rebel, εγώ δεν έχω κανένα θέμα να σιχαίνεσαι την φωνή του DiSanto και του Χάνσεν και του Udo και του Lemmy και του Tom Waits και του Quorthon και όποιου, φυσικά και το καταλαβαίνω. Αυτό που με κάνει να τα παίρνω είναι κάτι δηλώσεις “σκατοφωνές”, “αγριοφωνάρες”, “άμουσοι” κλπ, κλπ και με ύφος μάλιστα αφ’υψηλού (γιατί αυτοί ακούνε μόνο αηδόνια του ωδείου ένα πράμα) και πρόσεξε, την συγκεκριμένη ώρα και στιγμή και μέρος. Δεν μας λέει ότι δεν του αρέσουν τέτοιες φωνές, όχι, αυτές οι φωνές είναι το πρόβλημα γιατί δεν του αρέσουν αυτού. Ε, ας πάει να δει αν έρχομαι. Όποιος.

Πάω να κοιμήσω τα παιδιά…

1 Like

Ίσως γιατί ο μεγάλος ενθουσιασμός των σχετικά λίγων που τους αρέσει η μπάντα δεν δικαιολογήται από τους πιο “αδιάφορους” - "ψύχραιμους " , πιο μακρυά από τον ήχο τους ( που είναι και περισσότεροι ).

Και εμένα δεν μου αρέσουν οι Deathspell Omega για παράδειγμα αλλά δεν θα βγω να τους πω hype μπάντα και ας ακούω black. Το πόσοι ακούνε μια μπάντα δεν λέει κάτι για την ποιότητα της μουσικής τους.

Καλά, αυτοί οι “ψύχραιμοι” να ακούσουν τι λένε άτομα σαν τον Skolnick, τους Voivod, τους Toxik και να (ξανα)πάνε να δούνε αν έρχομαι που θα μας κάνουν και κουμάντο στο πόσο ενθουσιασμένοι θα είμαστε. ΘΟΥ ΚΥΡΙΕ εντωμεταξύ, μην μιλήσω για υπερενθουσιασμό ορισμένων σε άλλες περιστάσεις…

Δεν καταλαβαίνω την ένσταση σου . Όπως δεν καταλαβαίνω και τα γέλια για την δική μου άποψη .

Όχι δεν λέει τίποτα για την ποιότητα της μουσικής τους .

Λέει όμως για το Hype στο οποίο αναφερόμαστε.

Εμενα μ’αρεσουν λιγο ως πολυ ολες αυτες οι φωνες που ανεφερες. Τα φωνητικα στους Vektor με χαλανε γιατι ειναι κατι μεταξυ ξερατου και επιθανατιου ρογχου τσαλαπετεινου.

2 Likes

Καλά φίλε για τη “βιβλό” του μέταλ, έχω μάθει τώρα τελευταία απο γνωστό το απόλυτο ξεφτυλίκι, οτι αρνείται να παρουσιάσει δίσκο μπάντας γνωστής, επειδή έχουν μαλώσει με την εταιρία που το κόβει. Κατα τα άλλα υποστήρηξη της σκηνής και δημοσιογραφική εγγυρότητα. Πάνω απο όλα.

Nevermore - καλοι. Αλλά αποθεώθηκαν ΚΑΙ οι 2-3 τελευταίες πατάτες που βγάλανε, και ενώ ο λουμις, ήθελε να παίζει τζέντ και τελικά εισέπραξε 2 παπάρια.Αυτο εννοώ hype. Μπάντες που με 2-3 κλεμμένα riff, βλέπε symphony στο Ritual, βλέπε Slayer στο άλλο, λέγε με ghost και με 2 ράσα, κάνουν “καριέρα” και ονειρεύονται άσχετες γκόμενες οτι ο πάπας, είναι ο πά-πα τους. Τους απαράδεκτους μπατούσκα, που παίζουν το πουλάκι τους με λαμέ ράσα και όλες οι γκοθομπλακούδες που μποκωνονται στα κλαμπάκια στου Ψυρρη, τους κάνανε sold out. Αυτό εννοώ hype. Αρκετοι τιμιτές του μέταλ. Αρκετοί βινυλιάκηδες που πουλάνε δίσκους 300ε, αρκετοι πρωτοδισκάκηδες, αρκετοί μεταλλοπατέρες/DJ/promoters/σερβιτόρες και ίντριγκες του κώλου.

Και φυσικά επειδή κάποιοι πρέπει να πουλήσουν, δίσκους, περιοδικά, image, δεν θα καταπιούμε τα πάντα αμάσητα.

3 Likes

Καλή χρονιά παιδιά… :christmas_tree:

2 Likes

Καλό! :smile: Αλλά ξερατό ενός εξωγήινου από το Star Wars που λατρεύει τον King Diamond και τον Schmier. Και εγώ τα λατρεύω. ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι για να είναι τόσο τέλειοι οι Βέκτορ.

Λατρεύω επίσης (παθολογικά) τον Sargent Salsten και περιμένω ειλικρινά περιγραφή ανάλογη.

PrimalRager: Δικαίωμα να μη σου αρέσουν, για το Enemies συμφωνώ εν μέρει (έχει έπη όπως το Seed Awakening που είναι για μένα τοπ έβερ), το Godless Endeavor δισκάρα και το Obsidian αναγνωρίζω ότι είμαι στην μειοψηφία που το βρίσκει καλύτερο από την κοινή γνώμη - αλλά το ομώνυμο είναι πάλι τοπ έβερ. Με αυτά και λόγω της υστερίας (του λαού γενικά, μέχρι σήμερα) με το Dead Heart και πιο πριν του Dreaming… (πιο πίσω τους ακούγαμε λίγοι και τρώγανε γιούχα) δεν θεωρώ ότι τους αξίζει η ταμπέλα overhyped. Ήταν μια αγαπημένη μπάντα του ελληνικού κοινού και προβλήθηκε όπως όλες αυτές, εμένα με χαλάει περισσότερο να με πρήζουν για Amon Amarth, Nightwish και Paradise Lost πχ αλλά δεν απορώ κιόλας.

Γενικώς στο θέμα Χάμερ δεν θα εμβαθύνω, δεν θέλω καν να μπλέξω σε τέτοια συζήτηση για πολλούς λόγους (ελπίζω κάποιοι να είναι προφανείς και σεβαστοί), ειδικά δημόσια - αλλά θα πω κάτι, σχετικώς με τους Ghost (αλλά και τους κάθε Ghost).

Οι Ghost είναι παγκόσμια πια τεράστιοι και είμαστε πολλά χρόνια μετά την εποχή που τα περιοδικά ή ακόμα και οι εκπομπές μπορούν να πείσουν την μάζα να θεοποιεί πράγματα που δεν της αρέσουν. Έχουμε ίντερνετ και οι Ghost είναι στα τέρματα μαρκετίστες (οι ίδιοι, δεν τους φτιάξανε τα περιοδικά) αλλά βγάζουν και πραγματικά ΚΑΛΗ μουσική. Για το ντεμπούτο έχω εκφραστεί πολλάκις και εντύπως τότε ότι δεν μου κάνει καμία αίσθηση και έβγαζα χολή για τους (μουσικούς ειδικά!) παραλληλισμούς με τους Mercyful Fate και τον King Diamond. Λάιβ ήταν ευχάριστοι (έως και πολύ) αλλά δεν παίζανε μέταλ. Και μόλις το έκαναν και πιο λιανά και ξέφυγαν από την ταμπέλα του προτο-μέταλ βίνταζ ντουμ και μαλακίες τέτοιες, εγώ το λέω, έχουν γράψει κομματάρες. Ακόμα περισσότερο στο τελευταίο. Και δεν το λέω εγώ που στ’αρχίδια μας κιόλας, πολύς λαός που ακούει σοβαρά μουσική τους γουστάρει πολύ. Παγκοσμίως. Hype είχαν οι Ghost στο ντεμπούτο, επίσης παγκοσμίως. Όχι λόγω Χάμερ (και κάθε Χάμερ, θυμήσου και από πού ξεκίνησαν…), στην εποχή του ίντερνετ γιγαντώθηκαν (όσο τέλος πάντων, δεν έχουν γίνει και Avenged Sevenfold…!).

Tέσπα, εγώ μετανιώνω για το ύφος μου πριν, μπριζωμένος είμαι με την φάση γιατί τους παρακολουθώ χρόνια και προσωπικά και έχουμε ανταλλάξει και κουβέντες και γενικώς ήταν αγαπημένη μπάντα και μου έπεσε λίγο βαρύ να ακούω και “επιτέλους” και “σιγά τα ωά” και τέτοια. Και με το Χάμερ είχα μουντζώσει την παρένθεση (“ΕΥΤΥΧΩΣ!”) όταν έγραφε ότι διαλύθηκαν το 1995. 20 χρόνια μετά η ίδια ζοχάδα πάντως!

Καληνύχτες.

1 Like