Vektor (US)

Και το θεμα δημιουργία εντυπώσεων…
ΕΣΤΩ οτι εδω, βγούμε και καταδικάσουμε ΑΠΕΡΙΦΡΑΣΤΑ, τους βιαστές κτλ κτλ, και αν ειμαστέ τοξικοί ανδρές πετάξουμε και καμια βάση πανω μας για να ισορροπήσουμε το ph, ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, θα αλλάξει κάτι με δηλώσεις και με ευχολόγια ? Για να υποστηρίζεις ή να διαπράττεις βιασμό, πρέπει να είσαι αρρωστημένος. Οταν δεν δέχεσαι όμως να σου πατάνε τα δάχτυλα, δεν είσαι ανόητος που δεν το δεχεσαί.
Δλδ, αν εγώ έκανα παιδί σε στιγμή που δεν ήμουν έτοιμος να ανταπεξέλθω, αυτό δεν θα ήταν αρνητικό προς την έτσι και το πιθανό τέκνο μου ?

Αντρες παντοδύναμοι ψυχολογικά ? Γι αυτο οι αυτοκτονίες είναι διπλάσιες ?

1 Like

Διαφωνώ κάθετα με αυτό. Κατανοώ από που έρχεσαι αλλά διαφωνώ. Η γενίκευση και η τσουβαλοποίηση οδηγούν σε δολοφονίες χαρακτήρα αν δεν έχουμε την ψυχραιμία να δούμε την κάθε περίπτωση με βάση τα γεγονότα. Κάθε περιστατικό είναι μοναδικό και πρέπει να κρίνεται μακριά από στερεότυπα. Τσουβαλοποίηση είναι το “κάτι θα έκανε” ή “ντύθηκε προκλητικά” ή “πουτάνες γυναίκες” που διαβάζουμε σε σχόλια (όχι εδώ απαραίτητα), τσουβαλοποίηση είναι στις ΗΠΑ το “Μεξικάνος βιαστής” ή “μαύρος βιαστής” (που κάποτε οδήγησε σε λιντσαρίσματα και κρεμασμένους χωρίς δικαστήρια), τσουβαλοποίηση είναι και το να δεχόμαστε κάθε κατηγορία που εκτοξεύεται ως εκ των προτέρων αληθινή. Κατανοώ τις κοινωνικές τάσεις που αναφέρεις και το γενικό κανόνα, αλλά ακριβώς αυτός ο γενικός κανόνας είναι που πάντα οδηγεί σε διακρίσεις εις βάρος των εξαιρέσεων. Δηλαδή αν κανένας φουκαράς κρεμαστεί γιατί κατηγορήθηκε άδικα τι θα πούμε, πως είναι παράπλευρη απώλεια;

Σε αυτό έχω ευαισθησία γιατί βλέπω ένα κίνδυνο να εκφυλιστεί ένα πολύ σοβαρό κίνημα όπως αυτό του Me too και αποδυναμώνει τις πραγματικές περιπτώσεις δίνοντας παραδείγματα και όπλα στα χέρια ηλίθιων, φαλλοκρατών κλπ. Εκτός κι αν δε βλέπει κάποιος τελευταία ένα αναδυόμενο μοτίβο ψευδών κατηγοριών που προσωπικά με εξαγριώνει γιατί κοπέλες που βίωσαν πραγματικά άσχημες καταστάσεις κινδυνεύουν να μη γίνουν πιστευτές.

Επίσης, διατηρούμε το δικαίωμα να κρίνουμε κατά περίπτωση ακόμα και μετά τη δίκη. Πχ αλλιώς θα εκλάβω το αν ο Kevin Spacey αθωώθηκε επειδή το θύμα ή “θύμα” απέσυρε τις κατηγορίες, αλλιώς για άλλη περίπτωση που αποδείχτηκε πως το σεξ με συγκατάθεση μετατράπηκε σε “βιασμό” για χ, ψ λόγους.

6 Likes

Είναι πάνω απ όλα τεράστια προσβολή στα αληθινά θύματα

Υπάρχουν αυτοί που κάνουν κάνουν κηρύγματα ηθικής στα φατσοβιβλία, υπάρχουν και αυτοί που το πάνε και 5 βήματα παραπέρα και θέλουν να βρουν τον τραγουδιστή των Vektor και να τον αρχίσουν στα κλωτσομπουνίδια και το ζίου-ζίτσου. Ευαίσθητες ψυχές όλοι αυτοί που λυγίζουν αμέσως στον ανθρώπινο σπαραγμό και πόνο, όχι σαν κάποιους άλλους ανάλγητους.

Ειρωνικά το γράφει ρε!

Ωραίος εγώ, ωραίος και ο Λέπερ (στο γ’ πρόσωπο, απευθυνόμαστε στο αμφιθέατρο, όχι στο συνομιλητή μας) ο οποίος κάνει πολλές υποθέσεις και κάπου τα έχει μπλέξει ή ξεχνάει. Να βοηθήσω λίγο:

  1. Δίκασες το φόρουμ (όχι όλο το φόρουμ προφανώς, έκφραση είναι, μόνο όσους οπαδούς δεν σχολίασαν το φαινόμενο της βίας κατά των γυναικών), δίκασες εμένα ως κουτσομπόλη και όσους προφανώς ασχολήθηκαν με αυτά που έγραφα. Στο πρώτο σου μήνυμα γράφεις ευθαρσώς “κρίνω” παραπάνω από μία φορές, λες γελοίους τους Decapitated, τους οπαδούς τους και πάλι το ίδιο στην περίπτωση των Vektor. Δεν νομίζω να το ξέχασες, ούτε νομίζω ότι δεν καταλαβαίνεις. Προφανώς δεν έβγαλες δικαστικό πόρισμα για τη συγκεκριμένη περίπτωση (ή των Decapitated), επιμελώς τόνισες ότι δεν σε ενδιαφέρει παραπάνω από μία φορά.

  2. Χαίρομαι ειλικρινά που κοιμάσαι καλά τα βράδια και σου εύχομαι να κοιμάσαι πάντα έτσι.

  3. Ερμηνεύθηκε ως ειρωνεία από μέρους σου. Μπορεί να είμαι μυγιάγγιχτος, ποιος ξέρει.

  4. Πράγματι, υπάρχει το ποστ μου και υπάρχει και η ερμηνεία σου. Στην ελληνική γλώσσα πάντως αυτό που περιγράφεις δεν είναι κουτσομπολιό (του οποίου ο ορισμός θα ήταν αρκετός κανονικά για να καταλάβεις γιατί με ενοχλεί και το παίρνω “πατριωτικά” εκτός και αν θεωρείς το “αργόσχολος” κολακεία. Αυτό που περιέγραψες είναι “πουλάω μούρη”. Ας κρίνει ο κάθένας με την προαίρεσή του τι κάνω και τι έκανα. Το ποστ μου είναι όντως εκεί. Αν ήθελα να κάνω κουτσομπολιό πάντως μπορούσα να ποστάρω και να πω πολλά πράγματα παραπάνω. Από το 2016. Έμεινα μόνο στην ουσία αντί να βγάλω στη φόρα κάθε μπινελίκι. Γενικώς, όταν μιλάω για κάτι, μιλάω γιατί με ενδιαφέρει και γιατί θέλω να ξέρω τι μου γίνεται και μου αρέσει να προσεγγίζω την αλήθεια όσο μπορώ. Εσύ ενδεχομένως όπως λες το κάνεις για άλλους λόγους. Να μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

  5. Έκφραση ήταν καλέ, τα είπαμε και στο (1) ποιούς και γιατί δίκασες για πέταγμα χαρταετού γιατί δεν γράψανε αυτό που σε ενδιέφερε και ήθελες να δεις. Κάνανε κουτσομπολιό. Πράγματι, ο καθένας μπορεί να κρίνει τον άλλο όπως νομίζει και ο άλλος μπορεί να απαντήσει κιόλας σε αυτά (να το πάρει πατριωτικά κιόλας).

  6. Αφού το εννοείς, μπράβο σου. Η συνεισφορά σου στην κουβέντα θα ήταν αν σχολίαζες τα φαινόμενα βίας. Εσύ μαζί με αυτό όμως σχολίασες και τι κάναμε και δεν κάναμε οι υπόλοιποι.

  7. Σου απάντησα ήδη. Και για το δάχτυλο και για το είσαι ηθικά άμεμπτος (αυτό από το προηγούμενο ποστ κιόλας). Νομίζω ότι δεν σε κατηγόρησα για δικαστή του DiSanto σε σχέση με το περιστατικό.

  8. Ο όρος statement σημαίνει δήλωση και ζητάω συγγνώμη που μου ξέφυγε το αγγλικό αλλά μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας ότι δεν κατάλαβες ή σου είναι ανοίκειος, ε; Δεν είναι δα και στην κατηγορία appropriation, gaslighting, whitewashing, reclaiming, cisgender κλπ. Νομίζω είναι πολύ πιο απλό. Ήμουν σαφής γιατί θεωρώ ότι το κούνημα αυτού του δαχτύλου (που για δεύτερη φορά δεν αφορά την άμεμπτη ηθική σου την οποία δεν σχολίασα επί προσωπικού) είναι προσβλητικό και κάνει πολλές υποθέσεις και γιατί η δήλωση που ήθελες είναι απλώς το αίμα που θέλει ο όχλος.

  9. 21:00 είναι ώρα για βουρτσίσματα δοντιών, λίγο διάβασμα και ύπνο των παιδιών.

Το ύφος μου ήταν όντως παραπάνω επιθετικό από ότι χρειαζόταν. Κούραση είναι μια δικαιολογία αλλά να ξέρεις ότι δεν μου αρέσει να μου εξηγούν γιατί κάνω κάτι και μάλιστα ειρωνικά και μετά να αναρωτιούνται “εγώ; πότε;”

Δεν σε καταδίκασε κανείς. Είπα ότι πουλάς τσάμπα ηθική ανωτερότητα, την ακούω βερεσέ, λόγια του αέρα. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα πώς θα αντιδρούσα εγώ σε παρόμοια περίπτωση, πού να ξέρω για σένα για να σε καταδικάσω κιόλας;

Από εκεί και πέρα ελπίζω να κατάλαβες την χοντράδα περί τοξικής σχέσης, εκτός και αν όντως πιστεύεις ότι είναι διαφορετικά για τις γυναίκες γιατί είναι πιο αδύναμες ξέρω γω.

3 Likes

Οκ εσυ μπορεις να μην ξερεις πως θα αντιδρουσες. Εγω ξερω. End of Story. Και δεν ειπα καμια χοντραδα. Οταν υπαρχουν σημαδια για τοξικη σχεση, σηκωνεσαι και φευγεις. Δεν λεω οτι μπορει να το κανει ο καθενας. Ομως ο καθενας μας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του. Και δεν εκανα ποτε διαχωρισμο μεταξυ γυναικων και αντρων. Τωρα το αν υπαρχει μεγαλυτερη τοξικοτητα απο αντρες προς γυναικες απο οτι το αντιθετο, ειναι γενικα μετρησιμο, μετρημενο, και αναμφισβητητο.

1 Like

ΟΚ, χωρίς καμία ειρωνία, μπορείς να με παραπέμψεις σε αυτές τις πηγές; Εδώ ζορίζομαι να αντιληφθώ τι εννοείς με “μεγαλύτερη τοξικότητα”;

Αν εννοείς “βία” προφανώς ισχύει 100% αυτό το πράμα. Αλλά “τοξικότητα” και “βία” δεν είναι συνώνυμα.

Για τον Alejandro: η αλήθεια είναι ότι περίμενα ότι κάποιος θα μπορούσε να γράψει αυτό που έγραψες, γιατί όντως ο τρόπος που το έγραψα (ή ίσως όχι μόνο ο τρόπος -η γενικότερη λογική μου) θα μπορούσε να ερμηνευθεί ως αυτό που έγραψες κι εσύ: τσουβαλοποίηση, συλλογική ευθύνη -δηλαδή φαινόμενα που (όπως σωστά αναφέρεις κι εσύ) συνήθως βλέπουμε “από την άλλη πλευρά” και ειδικότερα εναντίων των μεταναστών, των ισλαμιστών, παλιότερα των μαύρων και των Εβραίων κλπ.

Δύο παρατηρήσεις έχω να κάνω σ’ αυτό. Η πρώτη είναι ότι ο τρόπος σκέψης μου διαφέρει από αυτό που λες στο ότι ενώ η “κακή” λογική (θα την πω έτσι για χάρη ευκολίας) προσπαθεί να βγάλει όλους τους μαύρους, μετανάστες κλπ. κλέφτες, δολοφόνους και βιαστές, εγώ ουδέποτε ισχυρίστηκε ότι ΟΛΟΙ οι άνδρες είναι εκ φύσεως βιαστές ή δάρτες γυναικών επειδή ΚΑΠΟΙΟΙ άνδρες το κάνουν αυτό. Δεν πιστεύω, δηλαδή, σε κάποια φυσική ροπή των ανδρών προς το σεξισμό, γι’ αυτό και δεν είμαι με τη συλλογική ευθύνη. Πιστεύω στις κοινωνικές σχέσεις που διαμορφώνουν χαρακτήρες και πρόσωπα. Επίσης πιστεύω ότι ο σεξισμός, ενώ είναι μία σχέση από την οποία (σαφέστατα) οι άνδρες έχουν να κερδίσουν πολλά παραπάνω από τις γυναίκες, αυτός συντηρείται κι από τις γυναίκες σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό (για διάφορους λόγους που μάλλον θα πρέπει να τους συζητήσουμε σε άλλο topic κι όχι εδώ), ενώ σ’ αυτήν τη διαδικασία και οι άνδρες χάνουν πάρα πολλά (παρομοίως).

Η δεύτερη παρατήρηση μου είναι ότι αυτός ο “γενικός κανόνας” που λέω δεν οδηγεί σε διακρίσεις εις βάρος των εξαιρέσεων, όπως λες, αλλά στο ακριβώς αντίθετο, την ανάδειξη τους! Κι αυτόν το “γενικό κανόνα” δεν τον προτείνω ώστε να καταδικάσω πρόσωπα, αλλά να αναδείξω καταστάσεις που μάλλον περνάνε αόρατες. Θέλω να επιμείνω σ’ αυτό γιατί μάλλον περνάει στο ντούκου ενώ το έχω αναφέρει πολλές φορές σ’ αυτό το topic: δε μ’ ενδιαφέρει το “ειδικό”, δε μ’ ενδιαφέρει ο τραγουδιστής των Vektor (ή οποιοσδήποτε άλλος), δε μ’ ενδιαφέρει η κάθε συγκεκριμένη περίπτωση. Μ’ ενδιαφέρει να επεκτείνω τη συζήτηση με αφορμή όλα αυτά. Και δεν είναι τυχαίο ότι χρησιμοποίησα τον όρο “αόρατος”. Θα μιλήσω με παραδείγματα: όλοι ξέρουμε ότι έγινε μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσπάθεια από το σύνολο των media ν’ αναδειχθεί ο Κύπριος Ορέστης ως ένας “serial killer” (σαν αυτούς που βλέπουμε στις ταινίες), ως ένας παρανοϊκός, ως μία εξαίρεση, τέλος πάντων. Βγήκε κανένας να μιλήσει για τη μοίρα των υπόλοιπων (χιλιάδων) Φιλιππινέζων οικιακών βοηθών στην Κύπρο; Αυτές δε δολοφονούνται, βέβαια, απλά ζούνε σ’ ένα καθεστώς μαύρης εργασίας, καταναγκασμού κι εκβιασμών. Βγήκε κανείς να μιλήσει για όλες τις άλλες γυναίκες που βιάζονται καθημερινά; Όχι βέβαια, “μεμονωμένες περιπτώσεις”.

Θέλω να καταλάβεις ότι τα παραπάνω ερωτήματα δεν πετυχαίνουν στο να “καταδικαστεί” κάποιος, αλλά ν’ αναδειχθούν άλλα γεγονότα, πιο “light” που ίσως δε μας περνάνε από το μυαλό ότι αποτελούν τη βάση του παγόβουνου, με την κορυφή να είναι ο κάθε Ορέστης. Είναι άραγε “τσουβάλιασμα” αν με αφορμή το βιασμό και τη δολοφονία της Τοπαλούδη στη Ρόδο εγώ πω ότι αυτά τα δύο τσογλάνια δεν είναι μία εξαίρεση, αλλά βλέπω τις συμπεριφορές τους να καθρεφτίζονται σε άλλους τόσους που “γαμάνε και δέρνουν” κυριολεκτικά, που βιντεοσκοπούν κοριτσάκια με το έτσι θέλω για να περηφανεύονται μετά, που το σεξ γενικά γι’ αυτούς είναι μία πράξη επιβολής και κυριαρχίας παρά παιχνιδιού; Η δολοφονία της κοπελιάς από τον πατέρα της στην Κέρκυρα κι αυτή “ξεχωριστή περίπτωση”; Η σύνηθες περιστατικό επιβολής της πατρικής φιγούρας που απλά “έσπασε ο διάολος το ποδάρι του” και ο τύπος χτύπησε λίγο πιο δυνατά την κόρη του; Όπως καταλαβαίνεις, ο “γενικός κανόνας” δε χρησιμεύει ώστε να καταδικάζουμε τυχαίους, αλλά ν’ ανακαλύπτουμε καθημερινές καταστάσεις που θρέφουν το τέρας. Αλλιώς απλά ζούμε σε μία κοινωνία τυχαιοτήτων και ακροτήτων.

Για το Vic:

Δε δίκασα κανένα, επιμένεις ν’ αναφέρεις μία λέξη που δε χρησιμοποίησα και αναφέρθηκα αρνητικά εναντίον της. Έκρινα ή έκανα κριτική, ναι. “Μα δεν είναι το ίδιο;;;”. Ε όχι, δεν είναι, αλλιώς δε θα έλεγα κιόλας.

Πραγματικά όλες αυτές οι αγγλικές λέξεις δεν είναι στη κουλτούρα μου να τις χρησιμοποιώ και τις περισσότερες από αυτές δεν τις γνωρίζω κιόλας (αλήθεια, δε μου απάντησες και τι σημαίνει το soap box). Το ότι το τόνισα το έκανα επίτηδες ώστε να καταλάβεις (αν και στο έκανα ήδη λιανά) ότι ΔΕ μ’ ενδιαφέρει να κατηγοριοποιηθώ ως προς τις αντιλήψεις μου σύμφωνα με το τι είναι μόδα στο internet φέτος, και ως προς το που θεώρησες ΕΣΥ ότι εγώ ανήκων παρερμηνεύοντας τα όσα έλεγα (και βραχυκυκλώνοντας όταν σου τόνιζα τις αντιφάσεις σου). Μ’ αρέσει που το άλλαξες τώρα και λες ότι δεν είμαι όχλος, αλλά προσφέρω στον όχλο, lol.

6 Likes

Χιλιάδες κτλ. Χωρίς να θέλω να ακούστω κυνικός, γιατι δεν είμαι, αν δεν ενδιαφέρεσαι για το “ειδικό”, το συλλόγικοτερο δεν παυεί να είναι πολλά μεμονομένα περιστατικά. Αναλογικά με βασει του ποσό πλυθισμό έχεις, τα εγκλήματα είναι λίγα. Πχ βιασμοί αν είναι 3000 σε 10.000.000 πλυθισμού και (1-2 μυρια λαθρομεταναστών μεταξύ των οποιών συμβαίνουν 1000 +) αυτο σημαίνει 2000 σε 10.000.000 απο τον πλυθισμό της χώρας (με αναγωγή κιολά γιατι στην Ελλάδα μόνο 300-400 καταγγέλονται. οποτε το ποσοστό είναι 0.0002 αν λοιπον δεν μπορείς να τα δείς μεμονομένα, μην τα δείς και καθόλου. Αν έχεις την ευαισθησία, δεν μπορεί να την έχεις γενικά, για να αισθάνεσαι “σωστός”, πρέπει να μπορείς να επενδύσεις αυτη την ευαισθησία και να κάνεις κάτι γι αυτό. Αλλιώς μιλάς, αλλά παραμενεις απαθής και αμετόχος. Εγω απο πλευράς μου δεν βιαζώ και δεν εγκρίνω την πράξη. Κανώ αυτό. Δεν μπορώ, δεν έχω την γνώση να υποστηρίξω ένα θύμα. Αλλά δεν θα δεχτώ και την απριορί θυματοποιήση ανδρών ή γυναικών, με το ετσι θέλω, επειδή κάποιος θέλει να νιώθει, πολιτικά ορθός. Σκύψε στην κάθε περίπτωση, δες τα γεγονότα και τις αποχρώσες ενδείξεις και προσπαθησε να βγάλεις ενα μη καταλικτικό συμπέρασμα. ΑΝ θες.

Κατανοώ πλήρως αυτό που λες και μάλιστα συμφωνώ, όμως η μη ανάδειξη του πως περνάνε οι υπόλοιπες Φιλιππινέζες στην Κύπρο (μαύρη εργασία, πολύ κακά αμοιβόμενη και χίλιες άλλες προβληματικές το λιγότερο καταστάσεις) δεν έχει να κάνει με το ότι είναι γυναίκες, αλλά με τη γενικότερη σαπίλα της κοινωνίας μας, όσο σκατόψυχο και απόλυτο κι αν ακούγεται αυτό. Στη Μανωλάδα ένας αλήτης πυροβόλησε έναν παράνομο μετανάστη που δούλευε στα κωλοχώραφά του όλη μέρα μαζεύοντας τις κωλοφράουλές του για 5 ή 10 ευρώ. Έγινε κάτι με τους υπόλοιπους Πακιστανούς, Αυγανούς, Ινδούς μετανάστες που δουλεύουν κάτω από το ίδιο καθεστώς ημι-σκλαβιάς; Σταμάτησε κανείς μας να αγοράζει φράουλες ή άλλα προϊόντα που πάνω-κάτω όλοι ξέρουμε με τι τρόπο φτάνουν στο πιάτο μας; Ελάχιστοι πιστεύω (ίσως ούτε καν ελάχιστοι). Αλλά αυτό έχει να κάνει με το ότι αν κάποιος είναι ας πούμε σε μια θέση “ισχύος”, δεν ενδιαφέρεται και τόσο πολύ για το τι γίνεται γύρω του.

Δηλαδή το φαινόμενο που περιγράφεις είναι γενικότερο και δε νομίζω ότι εστιάζεται στις γυναίκες. Υπάρχουν πάρα πολλές ομάδες ανθρώπων που υπόκεινται σε τέτοιες συμπεριφορές από “ισχυρότερους”.

Από την άλλη μεριά, ο καθένας μας βάζει κάπου και τα όριά του στην ανοχή. Γιατί αν δε βάλουμε όρια, στο τέλος θα πάμε να αυτοκτονήσουμε όλοι ε. Το θέμα είναι το πού ακριβώς βρίσκονται αυτά τα όρια.

3 Likes

Nα πω απλά ότι ο συλλογισμός μου ξεκινούσε έχοντας το γενικό κανόνα σαν βάση, με τις καταστάσεις που αναφέρεις (επιβολή κλπ) σαν γεγονός και πάω ένα βήμα πιο πέρα λέγοντας πως πρέπει να έχουμε την ψυχραιμία (εμείς, οι τρίτοι, όχι το θύμα προφανώς) να κρίνουμε ΚΑΙ κατά περίπτωση. Το σκεπτικό μου δεν είναι να δώσουμε χώρο και χρόνο σε θύτες, αλλά να μη δώσουμε όπλα στα χέρια των ηλιθίων να γενικεύσουν (και εδώ) την εξαίρεση της ψευδούς κατηγορίας.

Στα υπόλοιπα δε διαφωνώ σε τίποτα, προφανώς.

1 Like

Δεν βρίσκω καμία λογική στο να ξεκινήσεις να καταδικάζεις καταστάσεις εντελώς άσχετες με ένα έγκλημα

Δεν δολοφονήθηκαν οι γυναίκες στην Κύπρο επειδή δουλεύουν σαν σκλάβες

Αν είναι έτσι να κάτσουμε 3 μέρες να συζητήσουμε επειδή ένας χτύπησε σε σημείο αναπηρίας τη Μυρτώ

Να πούμε άλλες μέρες για τον Βαγγέλη Γιακουμακη

Και άλλες τόσες για τη μητέρα που έπεσε απ το μπαλκόνι αφού πριν έριξε το μωράκι της στον Νέο Κόσμο. Ωπ λάθος, δεν εμπλέκονται άνδρες εδώ

Επίσης το σίχαμα ο Κύπριος δεν είναι εξαίρεση, είμαστε όλοι έτσι

Ζητείται ορθολογισμός

1 Like

Παίζουμε με τις λέξεις τώρα… “Δεν δίκασα, έκρινα”. Σε διαβεβαιώ ότι κανείς δεν μπερδεύτηκε ότι έβγαλες δικαστική απόφαση ενοχής των χρηστών του φόρουμ που κάνουν κουτσομπολιό βαρώντας ένα σφυρί στην έδρα, ΟΚ; Ρώτα αν θες. Νομίζω ότι απλώς βλέπουν μια κοκορομαχία εδώ.

Το γεγονός ότι καταπίνεις αμάσητο κάθε επιχείρημα που σου λέω και μετά διαμαρτύρεσαι για τα πλέον επουσιώδη, τι να σου πω… Μου αρέσει και μένα πάρα πολύ lol

Παίρνω πίσω ότι έχεις αντανακλαστικά όχλου πάντως. Όχι γιατί δεν έχεις αλλά γιατί εσύ μυρίζεις διαφορετικό αίμα εν προκειμένω. Βλέπεις ένα θέμα να συζητιέται και ορμάς να σχολιάσεις “για το ευρύτερο πρόβλημα” και στηλιτεύεις, κρίνεις (ποτέ δεν δικάζεις, είπαμε) αυτούς που ασχολούνται με αυτό που εσύ βρίσκεις αδιάφορο: την αλήθεια σε μια ιστορία, αν ένας άνθρωπος είναι τέρας ή απλώς άνθρωπος κ.ο.κ. “ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΙΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ;”

ΚΑΝΕΙΣ δεν σε εμπόδισε ποτέ να ανοίξεις ένα τόπικ να μιλήσεις για τον σεξισμό, για την βία, για τις κοινωνικές νόρμες κλπ. ΚΑΝΕΝΑΣ. ΕΣΥ μπήκες σαν αυτούς που δεν θες να σε βάλουμε στο ίδιο κουτάκι και άρχισες να μιλάς για γελοίους που δεν λένε δημόσια “αυτό που πρέπει” και κουτσομπόληδες οπαδούς. Λυπάμαι που στο λέω πάντως, εσύ μπορεί να μην θέλεις να σε κατηγοριοποιήσουν για τις αντιλήψεις σου, δυστυχώς όμως οι αντιλήψεις σου μπορούν να κατηγοριοποιηθούν και ναι, είναι μόδα, ειδικά τα τελευταία 2 χρόνια. Δεν πρωτοτυπείς με τις αντιλήψεις σου. Δεν είναι καθόλου κακό αυτό το πράγμα και δεν αλλάζει την ποιότητα των αντιλήψεων σου το γεγονός ότι τις υιοθετεί κόσμος. Έτσι δεν είναι;

Τέλος, μάρκαρε τη λέξη “soap box” κάνε δεξί κλικ και google it, όταν σου εξήγησα τον ορισμό του κουτσομπολιού δεν είδα καμιά προκοπή (μου άρεσε πολύ αυτό λολ) οπότε δεν βλέπω τον λόγο να το κάνω τώρα, προτιμώ να γράφω άλλα σεντόνια και να σε αφήσω να αναρωτιέσαι τόσο πολύ που θα με ρωτάς τρία ποστ αντί να το ψάξεις μόνος σου.

Και πες με καχύποπτο, νομίζω ότι είσαι πολύ ενήμερος και για τους άλλους όρους μια χαρά. Α, ξέχασα και το calling out. Ούτε αυτόν θα τον ξέρεις αλλά είναι ενδιαφέρων.

Πάω βόλτα τα παιδιά μου να πάμε να φάμε. Καλή συνέχεια στο τόπικ των Vektor αδέρφια.

ΥΓ: Αλοίμονο αν δεν κρίνουμε κατά περίπτωση, αλοίμονο. Στα πάντα. Το αντίθετο είναι το βούτυρο στο ψωμί της ιδεοληψίας, του φανατισμού και του όχλου.

5 Likes

Τη γυναίκα δε θα την πάρεις μαζί;

2 Likes

Ειναι ρισκο, αν την παρει μαζι μπορει καποιος απο ολους αυτους τους κακους ανθρωπους που θα τους δουν στο δρομο να παρερμηνευσει κατι και να τον κατηγορησει για βια κατα της γυναικας του απο το πουθενα, δε βλεπεις ολα τα θυματα τους αντρες εκει εξω?

Μπορει να την αφησε να πλυνει κανα πιατο, οπως συνηθιζεται.

Μπαν στο Βικ ως τρολλ και wife-beater σε 3,2,1… Φυσικα τα σχολιακια “ο βικ φοβαται να βγαλει τη γυναικα βολτα/την αφησε στην κουζινα” δεν ειναι τρολλιες, ειστε καλα παιδια και ποιοτικοι συνομιλητες εσεις.

Απολαμβανω τη συζητηση μεταξυ Vic και Leper και ως παρατηρητης, ευχαριστω για τον πολιτισμο και την τροφη για σκεψη παρα τη διαφωνια σας. Σε ενα φορουμ που παρακαλατε για μπαν η λετε “μη μου ξαναμιλησεις ποτε” οταν καποιος διαφωνει με την αποψαρα σας, ειστε οαση ρε μαγκες <3

Κριμα για κατι τρολλακια εκατερωθεν που εχουν αποψη για ενα τοσο σοβαρο θεμα μονο μεσα απο reddit και memes και ερχονται να την πουν εδω μεσα με στομφο και ειρωνια, μη μπορωντας να ακολουθησουν την όποια ποιοτητα της συζητησης. Sign of the times.

1 Like

Για να μην παρεξηγηθω και επειδη αυτο που ηταν μπορει να το παρει καποιος και σαν που χοντροκομμενο, απευθυνομουν στον Κουιντομ και στα δυο προηγουμενα ποστ μου, οχι στον Βικ. Ο ιδιος το καταλαβε και μου απαντησε κιολας, οποτε συνεχισα κι εγω την παραθεση στερεοτυπων.

Συγγνωμη αν καποιος το εξελαβε διαφορετικα, δεν ειχα τετοια προθεση.

4 Likes

Βρε Vic μου, μήπως σε ξέρω κι από χτες για να μ’ ενδιαφέρουν κοκορομαχίες σε ένα ιντερνετικό forum σ’ ένα θέμα για μία μπάντα που δεν έχω ακούσει ποτέ; Σ’ αντίθεση με ‘σένα, δεν έχω κάποιο προσωπικό/συναισθηματικό δέσιμο με την μπάντα ώστε ν’ αγανακτώ για όσους πούνε (ή δεν πούνε, χμ… λίγη σημασία έπαιξε τελικά) άσχημη κουβέντα γι’ αυτούς. Ελεύθερο χρόνο έχω, περήφανος αργόσχολος δηλώνω, κι όποτε πιστεύω ότι χωράει η γνώμη μου τη λέω, κι ας είναι σεντόνι, δε με πειράζει. Εδώ κρατούσα τη νηφαλιότητα μου όταν σφαζόμασταν με γραφικούς Κ.Κ.Ε.-έδες του forum για το Σύνταγμα, λες να υπερεκτιμώ τόσο πολύ εσένα;

Άλλος έπιασε τη μύγα στον αέρα όταν είδε τη λέξη “κουτσομπολιό”. Που μ’ αρέσει που επιμένεις για το διαφορετικό νόημα που της έδωσα εγώ, όταν αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίσει ακόμα περισσότερο αφού εγώ δεν της έδωσα την (τόσο) αρνητική χροιά που της έδωσες εσύ -αντίθετα τη χρησιμοποίησα ως μία λέξη που εκφράζει τις “αποκλειστικές πληροφορίες” που οι λίγοι, ελάχιστοι έχουν και με βάση αυτές “γνωρίζουν” σ’ αντίθεση με άλλους. Μιλάμε για ΤΗΝ προσβολή!

Δε μ’ ενδιαφέρει ν’ ανοίξω ένα topic και να μιλάω για σεξισμό με τους λίγους που μπορεί να ενδιαφέρονται. Είδαμε και τόσα χρόνια το Podium τη χρήση έχει. Μ’ ενδιαφέρει, όμως, όταν προκύπτουν τέτοια ζητήματα σε άσχετα topics και διαβάζω απαράδεκτα post τύπου Primal Rager να λέω την άποψη μου. Που ξέρεις, μπορεί η προπαγάνδα να πιάσει κάναν’ αγνό μεταλά!

Δυστυχώς έχεις μαύρα μεσάνυχτα για τις αντιλήψεις μου, αν τις θεωρείς μόδα. Δυστυχώς μέχρι και αντιφεμινιστή μ’ έχουν χαρακτηρίσει (όχι στην ιντερνετική ζωή, αλλά την πραγματική). Αλλά δεν πειράζει, “femi-nazis” όλοι, τόσα ξέρουμε τόσα λέμε.

Για το soap box, καλέ μου, σε ρώτησα από την πρώτη στιγμή, με ειλικρινή απορία και διάθεση μπας και φιλοτιμηθείς και μου απαντήσεις, αλλά η αγανάκτηση σου στην αρχή και η περηφάνια σου τώρα δε σου επιτρέπουν ούτε καν αυτό να κάνεις. Από την πρώτη στιγμή θα μπορούσα να το google-άρω, δεν το έκανα (κι ούτε θα το κάνω) γιατί ξέρω ότι με τέτοιου είδους ερωτήσεις δίνεις ένα στίγμα στον άλλον ότι δεν το βλέπεις ως τον νο.1 εχθρό σου, παρά τις διαφωνίες, τις ειρωνείες και τις μπηχτές εκατέρωθεν, υπάρχει ακόμα χώρος για ερωτο-απαντήσεις, που να πάρει η ευχή! Αλλά ζητάω πολλά στους καιρούς των απόλυτων κυβερνομαχιών, ε;

Υ.Γ. Το ίδιο ισχύει για το calling out, μα το θεό!

1 Like

Εντάξει Λέπερ, όπως αγαπάς. Είναι κουραστική η κουβέντα πια και έχει πάρει χαρακτήρα προσωπικής αντιπαράθεσης (εξού και κοκορομαχία), είπε ο καθένας την άποψή του, δεν χρειάζεται να το κουράζουμε άλλο.

Δεν καταλαβαίνω την λογική πίσω από το “τι σημαίνει αυτό, πες μου εσύ” ως διαλεκτικό πολιτισμό, δεν βοηθάει και ο γραπτός λόγος, εδώ θα βγώ φαλλοκράτης και εγώ στο τέλος. Τέλος πάντων, να’σαι καλά και καλή καρδιά.

Η γυναίκα μου δεν μπορούσε να έρθει, είναι απασχολημένη να χτενίζει τα γούνινα σώβρακά μου.

3 Likes