Velvet revolver

Αρχικός μου σκοπός δεν είναι να συγκεντρώσω πληροφορίες για αυτούς αλλά να με βοηθήσετε γιατί μπερδεύτηκα…Νόμιζα ότι η μπάντα ήταν: τα 3 μέλη των G n R και ο weiland(το έγραψα σωστά?) ο οποίος προέρχεται από stones pilot?(ή κάτι τέτοιο)
Βλέποντας το videoclip στο mad μέτρησα 5 μέλη, μόνο τον τραγουδιστή και τον slash μπόρεσα να αναγνωρίσω(αν μπορεί να μου πει κανείς ποιος είναι ο ξανθός κιθαρίστας…)και το drummer…Μόλις τέλειωσε το τραγούδι η παρουσιάστρια είπε ότι “Μόλις είδαμε το νέο Video clip των πολύ καλών Velvet revolver που προέρχονται από G n R και Queens of the stone age” και εγώ έμεινα κάπως έτσι 8O 8O 8O Τραγούδισε ο weiland σε Queens of the stone age??? Ο ξανθός κιθαρίστας από εκεί έρχεται???

Όπως και να’χει,άκουσα 2 τραγούδια τους ως τώρα και τους βρίσκω πολύ καλούς! Σίγουρα δεν είναι G n R και παίζουν πιο δυνατά, αλλά είναι καλοί! Τι πιστεύετε?

γεια χαρα…το τι πιστευω 8α το δεις λεπτομερεστατα σε καποιες μερες -εχουμε και συναυλιες να παμε βλεπεις… :roll:

η μπαντα αποτελειτε απο τους slash- lead guitars , duff ‘rose’ mckagan-bass , matt sorum-drums .αυτοι οι τρεις ηταν μελη των guns n roses.οι πρωτοι δυο ιδρυτικα και ο ματ μπηκε στο γρκουπ το 1991 , ο οποιος επαιζε στους cult drums.

o τυπας στα φωνητικα ειναι ο τραγουδιστης των stone temple pilots .

ο αλλος κι8αριστας -μαντεψε ! => rythm guitars , ειναι ενας τυπας που επαιζε για λιγο καιρο στους suicidal tendencies …

να σου πω επισης οτι ο σλασ ειχε και αλλο γκρουπ παλια που λεγοταν slash’s skanepit και ειχε κυκλοφορησει δυο αλμπουμια : it’s 5 o clock somewhere : GUARANTEE :wink:
kai ain’t a life grant : guarantee part 2 :smiley:
αν γουσταρεις βρωμικο ροκ με κωλοριφαρες και τον σλας να σε βαζει στην διαδικασια κα8ε φορα να λες οτι ειναι πραγματικα πολυ καλος κι8αριστας , προσπα8ησε να τα βρεις… και αν δεν σου αρεσουν 8α σου στειλω τα λεφτα με καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο :roll: :twisted:

ε τι αλλο τωρα? ξερω γω ? αν 8ες κατι ρωτα.

παρε και τα λινκια απο τα γκρουπ…

http://www.velvetrevolver.com/home/home.asp και σλας

http://www.slashonline.com/

να σου πω επισης οτι ο πρωην κι8αριστας των guns n roses ειχε εχει ενα γκρουπ που λεγονται izzy stradlin and the juju houns -ναι ακουγεται αστειο αλλα ειναι ενα ονομα που εβγαλε την μπαντα γιατι ηχογραφουσανε ενα τραγουδι και ακουγοταν οτι ο ιζι ελεγε κατι τετοιο …λολ

εχει κατσε να θυμιθω …ε τρια αλμπουμ ,’ izzy stradlin and the juju hounds’, 117 degrees , ride on .

pare linki http://www.izzy-stradlin.com

ο πρωην drummer ton gnr ,εχει ενα γκρουπ που λεγεται adler’s appetitte και δεν εχω κυκλοφορησει τιποτα ακομη , ειναι με πρωην μελη των ratt, love/hate- tracii guns και κατι τετοια…δεν τους εχω μελετησει ακομη οποτε δεν ξερω και πολλα … παρε

http://www.adlersappetite.net/

τωρα εχω και αλλα λινκ απο αλλους αλλα αστο καλυτερα γιατι 8α ξημερωσω.

οι adlers appetite 8α παιξουν μονο σαλονικα στις 06/07/2004 και εγω η τρελλη 8α ερ8ω απο αγγλια να τους δω… φημολογειται οτι μπορει να παει και ο ιζι αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο , γιατι λεει ενας κι8αριστας εφυγε…ΑΜΗΝ ενιγουει

επισης ενα πολυ καλο σαιτ στα ελληνικα ειναι αυτο , εκει 8α βρεις πολλες λεπτομεριες κα8ως και ακυκλοφορητα κτλ …

http://www.gunsnroses.gr/home.htm

παρε και ενα ξενο το οποιο καλο ειναι αλλα τες πα …

http://www.mygnr.com/

εχουν και οι guns n roses σελιδα αλλα ο 8εος και η ψυχη τους :frowning:

http://gunsnroses.us/main.html

αυταααααααα! ελπιζω να σε βοη8ησα. :smiley:

Ε Ν Η Μ Ε Ρ Ω Τ Ι Κ Ο Τ Α Τ Η ! ! !Thanks!!! Αν και μερικά links τα είχα δεν ήξερα τπτ για τις "προσωπικές"μπάντες των πρώην μελών των G n R! Θέλω να ελπίζω ότι οι Velvet revolver θα είναι κάτι σαν συνέχεια των G n R με λιγότερο θεϊκή φωνή…Αλλά δε το βλέπω γμτο…Πάντω τα 2 τραγούδια τους που άκουσα είναι πολύ καλά…Όσο για τον slash θα το ψάξω, μάλλον Μοναστηράκι θα το βρω

Καταρχήν Estranged αναφερόταν στους Velvet Revolver, τα υπόλοιπα θα μπορούσαν να έχουν ειπωθεί σε αντίστοιχο thread.

Οι Velvet Revolver είναι όντως κάτι πολύ ανανεωτικό σε σύγκριση με τους Guns N’ Roses, για να μην πω “καμία σχέση”. Μόνο τα riff στην ουσία του Slash είναι κάπως παρόμοια, τα περισσότερα στοιχεία είναι αρκετά διαφορετικά, πιο μοντέρνα.
Καλύτερες στιγμές του album κατά τη γνώμη μου: Set Me Free, Slither, Do It For The Kids. Κατέβασε κάποιο από αυτά και θα ψιλοκαταλάβεις το στυλ.

ρε kourou , ποιο ειναι το προβλημα σου ? εγω εια την ορεξη και εγραψα οσα ηθελα
υποδειξεις γιατι κανεις?

Έχει δίκιο Στέλλα. Που να χωρέσει τόση καλή μουσική σ’ ένα topic… Οι Guns εδώ είναι πολύ δημοφιλείς και θέλουμε να τα μαθαίνουμε όλα…

Αυτός ο ξανθός που λες, εννοείς τον πρώην μπασίστα των Guns n’ Roses? :?

επειδη δν τους εχω ακουσει και θελω ποια ειναι τα καλα τους κομματια με τι να ξεκινησω?:?

Με καποιο αλλο συγκροτημα μαλλον.

Το μόνο κομμάτι τους που μ’άρεσε πολύ ήταν το fall to pieces γιατί θυμίζει guns…:-s

Kατά τ’άλλα έχω ακούσει μόνο το contraband (απ’όπου και το fall to pieces) αλλά δεν εντυπωσιάστηκα αρκετά έτσι ώστε να ακούσω και το επόμενο…έχω ξεχάσει και πως το λένε…:-s .

Πάντως αν ο λόγος που θες να τους ακούσεις είναι γιατί σου αρέσουν οι guns n roses… δεν προτείνονται,γιατί δεν υπάρχουν ομοιότητες πέρα από τα πρώην μέλη και το σχετικά χαρακτηριστικό παίξιμο του slash…ενίοτε όχι πάντα.

Μου άρεσoυν πολύ αλλα και οι Revolver kai o Slash με απογοήτευσαν οικτρά προπερσι στηΜαλακάσσα…

Το Fall To Pieces μου αρέσει κι εμένα και έχει όμορφη κιθάρα! Αρκετά καλά και τα Set Me Free, Slither.

Γενικά πρέπει να πω ότι παρά την… αδυναμία στα πρωην μέλη των GNR, δεν με ενθουσιάζει το συγκρότημα. Συγκεκριμένα, πιστεύω ότι η μουσική τους είναι καλή ποιοτικά, χωρίς όμως να έχει την έμπνευση και τη φρεσκάδα που τους χαρακτήριζε στους Guns. Βρίσκω κομμάτια λίγο αδιάφορα. Επίσης, δεν μου αρέσει ο τραγουδιστής. (Η αλήθεια είναι οτι και πέρα από την ερμηνεία με ξενερώνει το φλώρικο στυλ όταν τον βλέπεις…)

Για μένα η μαγκιά των Revolver είναι οτι έχουν τον δικό τους προσωπικό ήχο και δεν πάτησαν πάνω στην φόρμουλα των Guns…

μετα απο ενα προτο ακουσμα μπορω να πω οτι ειναι απλα μετριοι:!:

τιποτα ουσιαστικο οι ριβολβερ,μια απλη μετρια μπαντα

η απολυτη μετριοτητα , εντελως αδιαφοροι…
τι να πω…μαλλον ο slash κραταει τισ γαματες συνθεσεις για το reunion, δεν εξηγηται αλλιως!

Αν και fan, το πρωτο σιντακι (Contraband) δεν ελεγε και σπουδαια πραματα… Απο κει, θα υπογραμίσω τα: Spectacle (Κομματαρα!), Fall to Pieces, Do it for the Kids, Slither, You Got no Right, και Loving the Alien

Το δευτερο που βγαλαν τον Ιουλιο (Libertad), αξιζει πολλα, και προτεινω να παει να τ αγορασει κανεις… Ειναι τελειως διαφορετικο και πιο ψαγμένο απ το πρωτο… Τα αγαπημενα μου απ αυτο ειναι:

Let it Roll, ο υμνος The Last Fight, Pills Demons & etc, Mary Mary,Just Sixteen, Can’t Get it out of my head (απιστευτη διασκευη απο ELO με ενα τρελο σολο σε Wah που εκανε ο Slash one take…), For a Brother, και Gravedancer…

Κυκλοφορει και ενας απιστευτος υμνος, το Messages, το οποιο βγηκε μονο στιν εκδωση του δισκου στα itunes αλλα υπαρχει και στο limewire:p

αυτα…:smiley:

Μιας κ ο κιθαριστας τους ειναι ο Slash θα πρεπει να μαθατε ολοι την πραγματικη αληθεια για αυτον τον τυπο…
http://frikipaideia.wikia.com/wiki/Slash :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

[I] * 20-Ιανουαρίου-2008 Το διαλύουν οι Velvet?

Από τότε που οι Velvet Revolver τελείωσαν το 2ο τους δίσκο με τίτλο Libertad, ο Duff McKagan κάνει (τι άλλο?) μαθήματα μπάσου…

“Έχω μεγάλη αυτοπεποίθηση σχετικά με το πόσο καλά παίζω μπάσο, αλλά αγόρασα ένα εξάχορδο μπάσο και κάθομαι στον καναπέ μου παίζοντας μπάσο και ανακαλύπτω ότι υπάρχουν τόσες μελωδίες που δεν γνώριζα ότι θα μπορούσα να παίξω. Ήμουν σε punk συγκροτήματα όλη μου τη ζωή αλλά ποτέ δεν έκανα μαθήματα μπάσου.”

Αλλά το μεγάλο νέο είναι αυτό που ακολουθεί:

“Ποτέ δεν προσπαθώ να σχεδιάσω το μέλλον μου. Η εμπειρία μου με έχει διδάξει, υπάρχουν τόσες πολλές ζωές που εμπλέκονται σε ένα συγκρότημα, μερικοί άνθρωπο νοιώθουν την ανάγκη να γυρίσουν σε μια οικογένεια με παιδία. Ελπίζω να κάνουμε ένα τρίτο άλμπουμ, αληθινά το ελπίζω. Αλλά αν δεν το κάνουμε, τουλάχιστον θα μπορώ να λέω ότι περάσαμε καλά.”

Διαβάστε όλες τις δηλώσεις του Duff εδώ: http://www.luminomagazine.com/mw/content/view/2341/1

Στο μεταξύ λάδι στην φωτιά ρίχνει ο Weiland που δηλώνει ότι πρέπει να περιμένουμε ένα reunion των Stone Temple Pilots μέσα στους επόμενους μήνες!!

Και ο Slash μας ενημερώνει ότι τον Απρίλιο μπαίνουν στο στούντιο για νέες ηχογραφήσεις…[/I]

Χμμμ περιεργες δηλωσεις που μπορει να μην σημαινουν και τπτ αλλα…που ξες καμια φορα τι γινεται…

[I]Κι άλλο λάδι στη φωτιά ρίχνει ο Duff McKagan ενισχύοντας τις φήμες περί διάλυσης των Velvet Revolver.

Το περιοδικό Classic Rock επικοινώνησε με τον Duff McKagan, τον μπασίστα των Velvet Revolver, και τον ρώτησε για τις τελευταίες δηλώσεις του τραγουδιστή των VR Scott Weiland.

Ακολουθούν τα σχόλια του Duff:

Για το φεστιβάλ Sundance:
“Εγώ τραγούδησα το “It’s So Easy” και το “I Wanna Be Your Dog” και μετά πανικοβληθήκαμε λίγο για το τι θα παίξουμε οπότε ο Matt [Sorum] ανέβηκε και τραγούδησε το Patience, ο Matt είναι πολύ καλός τραγουδιστής, είναι στα αλήθεια. Γιατί δεν είναι ο Scott εδώ? Ο Scott έχασε την πτήση του, ναι, ας πούμε αυτό, ο Scott έχασε την πτήση του…”

Για την επανένωση των Stone Temple Pilots:
“Αυτή είναι η φήμη που άκουσα και εγώ, καλό γι’ αυτόν. Δεν μπορείς να κάνεις μακροχρόνια σχέδια γιατί αν το κάνεις θα απογοητευτείς. Μην με παρεξηγείτε, μου αρέσει να παίζω ζωντανά και αγαπάμε αυτό το συγκρότημα, αλλά δεν έχω προσδοκίες πλέον. Είναι ένα σπουδαίο συγκρότημα και είμαι περήφανος που είμαι μέλος του, αλλά δεν με ορίζει πια.”[/I]

Αυτοι αντε να βγαλουν κανα δισκο ακομα και μετα τους βλεπω να το διαλανε…