Αγαπημένο video game genre

Απλά πράματα που λέει κι ο Γράκχος8)

(Γενικά αγαπημένο ε,μην αρχίσετε “από κονσόλες αυτό,από pc εκείνο,απο arcade το άλλο”)

Sports and Racing φυσικα !

Horror, Horror, Horror :slight_smile:

Επίσης, μου αρέσουν τρελά τα strategy, αλλά επειδή ποτέ δεν είχα pc (και όταν απέκτησε η οικογένεια δυστηχώς δεν άντεχε να του βάλω παιχνίδια πάνω) δεν ασχολήθηκα όσο θα ήθελα. Απο αθλητικά μόνο τα μπασκετικά παιχνίδια, αλλά έχω άπως κουραστεί απο αυτά.

Γενικώς δεν ασχολούμαι με παιχνίδια, αλλά ένα είναι το genre που θα με κάνει να ασχοληθώ: RPG 8)


Listening to: Nightwish - Ocean soul
via FoxyTunes

Classic/retro ψηφισα,ομως μεσα σε αυτο,συμπεριλαμβανω και αρκετα παιχνιδια που ειναι RPG,FPS κτλ…ε,τι να πω,μεγαλωσα με sonic,monkey island,discworld noir,tetris,mario,Metal slug,indiana jones and the fate of atlantis,donkey kong,κτλ,οπωτε ολα αυτα εκει τα κατατασω…βεβαια,πλεον,μιας και μερικα απο αυτα ειναι δυσκολο να τα ξαναπαιξω,πλεον παιζω κυριως first personal shooter(bioshock,call of duty,medal of honor κτλ),μιας και γουσταρω το μπαμ μπουμ και κυριως την ασταματητη δραση…(βασ,μονο τα Racing απαξιωνω,μιας και τα βαριεμαι ελεινα…)

οτιδήποτε της (μουσειακής πλέον) Amiga 500

rick dangerous, lemmings, loom, another world, moonstone, cannon fodder, shadow of the beast, turrican, flashback, prince of persia κλπ κλπ.

μερικές από τις καλύτερες μουσικ’ες που γράφτηκαν ποτέ για παιχνίδι

Ωραιοι οι αποπανω.:wink:

Classic/retro,Adventure,Simulation.

Σχεδον ολα (εκτος απο strategy και RPG που δεν εχω ασχοληθει)…Αλλα ψηφισα adventures. Μεγαλη αγαπη!!

Υ.Σ. Τα retro δεν νομιζω πως ειναι διαφορετικο genre!

επειδη ειμαι της πιο νεας γενιας
action(fps)…counter strike=κορυφη!!λιωσιμο ομως!

κατα σειρα προτιμησης ειναι τα

1)pure action(crysis,halo και σχετικα)
2)action adventure(zelda και τα σχετικα)
3) action-rpg(oblivion,mass effect και τα σχετικα
4)strategy(απο age of mythlogy,μεχρι sins of a solar empire kai rome total war)

εξαιρεση το pro που θα παιζω παντου και παντα…επισης καποτε επαιζα και NFS αλλα τωρα εχω αναλωθει σε αυτα τα ειδη!

ΦΠΣ

ΝΤΟΥΜ 3.

με γλίτωσες απο κόπο να σαί καλά…αυτό:!:

Old-school RPG :slight_smile:

Παιχνιδαρες τυπου Chrono Trigger, Final Fantasy και παρα πολλων αλλων, σε ολες τις κονσολες.

Για τον Παναγιωτη:

Μερικα απο αυτα τα εχω παιξει σε επομενες εκδοσεις στο pc ή σε κονσολες (κυριως το Snes)

ΑρΠηΤζηζ ωρε σεις. Σπέρνουν μέχρι το δγιάστημα.
Και μία δόση από Άκτσιον.

αγαπημενο μου ειδος τα rpg αλλα ειπα να τα κοψω και να βρω ξανα τη ζωη μου

Λεπον,ιαπωνικα rpgs και beat’em’ups,sports,λιγα και καλα strategies και adventures.Δηλαδη σχεδον τα παντα.Αν και οπως θα εχετε παρατηρησει τα τελευταια χρονια τα παιχνιδια συνδιαζουν πολλα genres μαζι πχ action-rpg με μια τζουρα απο adventure.

Oντως ειναι η μονη επιλογη της λιστας που δε την εβαλα συμφωνα με το ειδος,για αλλους λογους ομως θεωρεισα οτι πρεπει να μπουν σαν μια κατηγορια μονα τους:wink:

rpg εννοειται , ξεχνιεται το μπαλντουρσ γκειτ !!

Καλά και τα platform, και τα ξυλίκια, και τα αθλητικά, και τα retro (έχω περάσει απο όλες τις φάσεις), ακόμα καλύτερα για μένα όμως τα στρατηγικής και τα rpg. Το κακό με αυτά τα είδη είναι οι ατελείωτες ώρες που καις παίζοντας τα. Είμαι μεταξύ των δύο, επιλέγω rpg γιατί κολλήματα σαν εκείνα που είχα φάει μικρός/έφηβος με κάτι Final Fantasy, κάτι Breath Of Fire, κάτι Chrono Τrigger δύσκολα θα ξεπεραστούν.

αν και η τελευταία μεγάλη μου αγάπη ήταν το Grand Theft Auto San Andreas, που δεν ανήκει σε καμία απο τις πάνω κατηγορίες

Football management simulation games :bow:
Action RPG, RPG “FF , diablo , baldurs gate, dota , fallout , line age , και παει λεγοντας” :smiley:
platform “παλιες αγάπες” μαζί με beat em up
strategy “τα βαρέθηκα πιά”