Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

ποιος εισαι κι εσυ ρε?ο κακομοιρης κακομοιρογλου?:p:lol::lol::lol:
δεκτα αυτα που λες, κι αν εγιναν οπως τα λες καταλαβαινω την οργη σου.
ξερεις ομως κατι που με προβληματιζει?
σε μενα, που κι εγω εχω μακρια μαλλια και δεν ειμαι συμβατικος ως προς τον τροπο ντυσιματος ή διασκεδασης, μου εχουν τυχει ελαχιστα τετοια περιστατικα.
ουτε και σε φιλους μου που εχουν παρομοια χαρακτηριστικα.
να φανταστεις, εχω φτασει σε σημειο να θελω να προκαλεσω για να πιστω οτι ειναι ζωα, αλλα τις περισσοτερες φορες μου φερονται κανονικα.
περα απο αυτο οι περισσοτεροι που γνωρισα ηταν normal ατομα, που μονο να κακοποιησουν δεν ειναι ικανοι.
και ξαναλεω, δεν αρνουμαι το οποιο ποσοστο ηλιθιων.
ισως να φταει το οτι παλια εμπαιναν στην αστυνομια καθε λογης ανθρωποι, ισως να φταει οτι στην πορεια ‘‘χαλανε’’, αλλα μου τη σπαει η γενικευση.
δεν εχω λογο να τους υποστηριξω.
δηλαδη σε αλλες κοινωνιες ζουμε ρε?αυτο με προβληματιζει…
παρολ’ αυτα πιστευω οτι οταν σου βριζουν μανες οι καθε ‘‘αναρχικοι’’ στις πορειες(που ισχυει) οση υπομονη και κατανοηση του καθηκοντος εχεις οταν καταφερεις και τους συλλαβεις θα τους τις βρεξεις ή θα κανεις τον αδιαφορο.αυτο το θεωρω ανθρωπινο ως αντιδραση, αν και λαθος λογω της λειτουργιας του επαγγελματος.

Το θέμα είναι οτι περιστατικά σαν αυτά του Isis είναι η νοοτροπία που υπάρχει στις σχολές και στο σώμα της αστυνομίας. Απλώς υπάρχουν και λίγοι που απλώς δε την αφομοιώνουν.

δεν γνωριζω τη νοοτροπια, γιατι δεν εχω σχεση με το σωμα…
πως γινεται ομως η πλειοψηφια αυτων που γνωρισα να ανηκουν στους ‘‘λιγους’’?
τελοσπαντων, αυτη η συζητηση εχει ξαναγινει πολλες φορες και μονο καρπους δεν εφερε…
πρεπει να συνεχισω το διαβασμα γιατι αυριο το βλεπω μεγαλο το αγγουρι…

Έτυχε, όπως έχει τύχει και σε μένα, με εξαίρεση 3-4 κραυγαλέες περιπτώσεις όπου οι “άνθρωποι” ήταν πραγματικά για σφαλιάρες.

Τώρα ποιοί είναι λιγότεροι, ποιοί είναι περισσότεροι δεν το γνωρίζω. Ούτε εγώ έχω σχέση με το σώμα, αλλά όταν προωθείς την ατιμωρησία των αστυνομικών, κάτι δε πάει καλά τότε.

Νάτα μααααααας… Για μια ακόμα φορά βρισκόμαστε μπροστά στο γνωστό αδιέξοδο: Το πόσους αστυνομικούς γνωρίζει ο καθένας από τον προσωπικό του κύκλο, από συγγενείς, φίλους, αδερφούς κολλητών και δεν ξέρω και γω τί, για να είναι πιο “έγκυρη” η γνώμη του πάνω σε τί; Το αν οι αστυνομικοί (όλοι, στην πλειοψηφία τους κλπ. εκδοχές) είναι “καλοί” ή “κακοί”. Μάλιστα.

Θα πω λοιπόν το εξής, σε μια προσπάθεια να θέσω το ζήτημα στις σωστές του βάσεις, χωρίς να θέλω να πέσει από τα σύννεφα ο indifferent sun.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ (Ή ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΙΜΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ ΣΑΔΙΣΤΕΣ. Η ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΠΗΡΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΡΟΛΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ.

Ποιός είναι αυτός ο ρόλος της αστυνομίας: Πολύ απλά η περιφρούρηση του κρατούντος κοινωνικο-οικονομικού συστήματος, η υπεράσπιση των συμφερόντων της κοινωνικής τάξης που έχει την εξουσία, δηλαδή της αστικής τάξης (της τάξης των βιομήχανων, των εφοπλιστών, των τραπεζιτών). Πώς φαίνεται αυτό; Από το γεγονός ότι αστυνομικές δυνάμεις είναι συνεχώς (σχεδόν καθημερινά) σε θέση ετοιμότητας ώστε να επιτεθούν στον αγωνιζόμενο λαό. Να διαλύσουν κινητοποιήσεις/συγκεντρώσεις/πορείες. Να σπάσουν απεργίες. Να τραμπουκίσουν στους μετανάστες ώστε να συνεχίσουν να έχουν κάτω το κεφάλι, φοβισμένοι, χωρίς να τολμούν να διεκδικήσουν στοιχειώδη δικαιώματα, ένα μεροκάματο της προκοπής. Να διασφαλίσουν με κάθε τρόπο τα κέρδη των επιχειρηματιών, τη σταθερότητα του πολιτικού συστήματος. Την ίδια ώρα που οι πραγματικοί εγκληματίες, οι καπιταλιστές κλέβουν καθημερινά τον ιδρώτα και την εργασία των εργαζομένων. Και την ίδια ώρα που οι πολιτικοί τους εκπρόσωποι, οι προπαγανδιστές/υπερασπιστές της “μεταπολιτευτικής μας δημοκρατίας” και της “ομαλότητας του σύγχρονου πολιτικού μας συστήματος”, συναλλάσσονται με ξένους επιχειρηματικούς ομίλους, κάνουν μπίζνες με οφφ-σορ εταιρείες, αδειάζουν τα ασφαλιστικά ταμεία κτλ. κτλ.

Ο “εικονικός” ρόλος της αστυνομίας προφανώς είναι η πάταξη της εγκληματικότητας και η προστασία των “πολιτών”. ΑΠΛΑ ΑΔΥΝΑΤΟΝ, όσο ευσυνείδητος, συνεπής και με ειλικρινές προθέσεις κοινωνικής προσφοράς κι αν είναι ο αστυνομικός της γειτονιάς. Αυτός θα περιοριστεί, στην καλύτερη, στα “μικρά ψάρια”. Το διαρρήκτη, τη μικροσπείρα/μικροσυμμορία, τον τσαντάκια. Τους πραγματικούς κλέφτες όχι μόνο δεν έχει τη δύναμη να τους αγγίξει με βάση τις εντολές που έχει πάρει και το δοσμένο ρόλο του σε όλο αυτό το πλέγμα του συστήματος που συμπεριλαμβάνει εκτός της αστυνομίας και τη δικαιοσύνη και τους “θεσμούς”, αλλά τους συνοδεύει/φυλάει με το περιπολικό ή τη μηχανή γύρω από τις λιμουζίνες τους. Αλλά ακόμα και τα μικρά ψάρια ποτέ δε θα τα πιάσει όλα. Όσο μένει άθικτο το κοινωνικό σύστημα που υπερασπίζεται (θέλοντας και μη, συνειδητά ή ασυνείδητα) και ο ίδιος, το οποίο αναπαράγει τις ανισότητες και την αρπαγή του πλούτου από αυτούς που τον παράγουν για να συγκεντρωθεί στα χέρια μιας χούφτας ανθρώπων που κατέχουν τα μέσα παραγωγής, τόσο θα πολλαπλασιάζονται οι φτωχοδιάβολοι που απλά θα οδηγούνται στην κλοπή και ενδεχομένως και το έγκλημα, ακολουθώντας το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.

Αυτά τα ξέρουν οι πολιτικοί διαχειριστές αυτού του συστήματος, οι εκάστοτε κυβερνήσεις. Και προσπαθούν και αυτήν την κατάσταση να την εκμεταλλευτούν. Ρίχνουν το δόλωμα της μεγαλύτερης αστυνόμευσης. Εσύ τι θα κάνεις; Θα τσιμπήσεις και θα πεις “είναι μια σωστή κίνηση γιατί έτσι θα πιάνουν περισσότερους κλέφτες” ή θα σου περάσει καθόλου από το μυαλό ότι αυτοί οι περισσότεροι αστυνομικοί απλά θα ενταχθούν κι αυτοί στην αντιμέτωπιση του “εχθρού λαού” (δηλαδή θα τους βρείς και μπροστά σου, αργά ή γρήγορα); Ή μήπως και τότε θα επαφίεσαι στην ακεραιότητα που “δεν μπορεί”, “στατιστικά” ακόμα ακόμα θα χαρακτηρίζει ένα μέρος τους, παραβλέποντας ότι η δίκαιη/ανθρώπινη αντιμέτωπιση που εσύ αφελώς περιμένεις δεν είναι στο δικό τους χέρι;

Το δεύτερο ενικό πρόσωπο δεν πάει σε κάποιον συγκεκριμένο χρήστη.

Nαι, αλλά δεν είναι όλοι ίδιοι…

Oλοι ειχαμε συμμαθητες που γιναν μπατσοι (κι αν δε γιναν, γιναν σεκιουριταδες:p)…
Ε, δεν ξερω ποσοι μετα ειχαν σχεση με αυτα τα ατομα, αλλα νομιζω πως μπορεις να κρινεις…
Εμενα συμμαθητητς μου παλιος, απο κανονικο τυπακι που φοβοτανε μεχρι και να κανει χαβαλε μπροστα σ, μην του ριξεις καμια σφαλιαρα, εχει αρχισει να λεει θα γαμησουμε τους μεταναστες, να τους διωξουμε κτλ.
Και φυσικα ολα αυτα που λεμε τα “μεμονωμενα περιστατικα” δεν κανουν για γενικευσεις. Δλδ δεν κοιταω αν ο μπατσος μου κανει να παμε να πιουμε μπυρες μαζι του ή ειναι κωλοπαιδαρας. Ειναι ενα οργανο εξουσιας, επιβολης της ταξης… Κοιταω το ρολο του μεσα σε μια πληρως ιεραρχικα δομημενη κοινωνικη οργανωση. δεν ειμαστε δλδ ισα κι ομοια… το με ποιον τροπο και αν απανταει κανεις σ αυτο, ειναι αλλου παπα ευαγγελιο…

Γρήγορη ερώτηση προς Γράκχο:

-To “σπίτι του λαού” στον Περισσό φυλάσσεται από αστυνομικούς/μπάτοσυς ή όχι; :-k

Εντιτ 8:00πμ

"Νεκρός είναι ο αστυνομικός που δέχθηκε περίπου 20 πυροβολισμούς από δύο αγνώστους στον πεζόδρομο της Δημητρακοπούλου στα Πατήσια στις 6:30 το πρωΐ, ενώ φρουρούσε βασική μάρτυρα σε δίκη του ΕΛΑ.

Ο αστυνομικός, ηλικίας 40 ετών, που όπως μεταδίδει η ΝΕΤ, εργαζόταν στο τμήμα επιχειρήσεων της Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας, μόλις είχε αναλάβει τη βάρδιά του και βρισκόταν μέσα στο αυτοκίνητο, όταν δέχθηκε επίθεση."

Άπό naftemporiki.gr

Πριν προλάβει να συνεχιστεί η κουβέντα, η επικαιρότητα μας δίνει τροφή για σκέψη…

Θέλουμε να ζούμε σε μία χώρα όπου όχι μόνο υπάρχει τρομοκρατία αλλά και οι όποιοι μάρτυρες εναντίον της θα εκφοβίζονται με επιδεικτικές δολοφονίες έξω από τα σπίτια τους;

Ϊσως ορισμένοι να θέλετε να αναλογιστείτε το πως μεταφράζονται στην πράξη όσα γράφετε σε θεωρητικό επίπεδο…

Γρήγορη απάντηση προς Mule:

ΟΧΙ. Τα κεντρικά του ΚΚΕ έχουν φύλακες (κομματικά μέλη και μισθωτούς) οι οποίοι δεν ανήκουν στην ΕΛΑΣ. Και αυτή η κουβέντα ούτως ή άλλως είναι εντελώς άσχετη με την ουσία αυτών που είπα.

Και για να απαντήσω και στη δεύτερη ερώτηση, εγώ θέλω να ζω σε μια χώρα στην οποία το λαϊκό κίνημα θα οργανώνει τη δράση του με βάση τους στόχους πάλης που θέτει και όχι τα περιθώρια που θα του αφήνει η αστική εξουσία, επικαλούμενη μια ασφάλεια που προϋποθέτει λιγότερα δικαιώματα και ανεμίζοντας τον μπαμπούλα της τρομοκρατίας (ούτως ή άλλως η δράση αυτή πάντα τρομοκρατία θα χαρακτηρίζεται, οπότε επί της ουσίας μιλάμε για ψευτοδίλημμα).

Από Ελεύθερο Τύπο:

Διάρρηξη - μυστήριο
Παρασκευή, 08.05.09
Ιδιαίτερη ανησυχία προκάλεσε το γεγονός ότι στο γραφείο του ανώτερου δικαστή υπήρχε ηλεκτρονικός υπολογιστής με απόρρητα αρχεία από υποθέσεις τρομοκρατίας και οικονομικών σκανδάλων. Ανάμεσά τους στοιχεία από καταθέσεις μαρτύρων υπό προστασία και άλλα έγγραφα.

Από Ελεύθερο Τύπο:

Εν ψυχρώ εκτέλεση αστυνομικού
Γάζωσαν με περισσότερες από 20 σφαίρες άνδρα της Αντιτρομοκρατικής στα Πατήσια
Τετάρτη, 17.06.09
Ο 41χρονος αστυνομικός της αντιτρομοκρατικής, που είναι πατέρας ενός παιδιού, εκτελούσε υπηρεσία έξω από το σπίτι της συζύγου ατόμου που είχε κατηγορηθεί για την υπόθεση του ΕΛΑ και βρίσκεται στο πρόγραμμα προστασίας μαρτύρων.

Ιδίως ο manson21 σε παλαιότερα post του έχει δικαιολογήσει πολύ ώριμα το ότι ΔΕΝ είναι όλοι οι μπάτσοι ίδιοι, αλλά έχουν όλοι μερίδιο ευθύνης. Ακόμα και ο ‘‘καλός’’ μπάτσος που δεν έχει βαρέσει μύγα. Αν δεν έχεις διαβάσει το post του ψαξ’ το, αξίζει.

Από προσωπική εμπειρία να σου πω ότι στο 99% των περιπτώσεων οι προκλήσεις αρχίζουν πάντα από τους μπάτσους, είτε λεκτικές, είτε με κινήσεις. Όχι ότι έχει και τόση πολύ σημασία, αλλά τέλοσπαντων.

Επίσης ο μπάτσος δεν έχει κανένα δικαίωμα να ‘‘τις βρέξει’’ στον αναρχικό αφού το συλλάβει. Δεν είναι θέμα υπομονής. Την τιμωρία την επιβάλλουν τα δικαστήρια, όχι ο μπάτσος. Για να μη λέμε ό,τι θέλουμε.

Εγώ πάλι κατάλαβα ότι δεν ήταν έξω από το σπίτι του, αλλά και να ήταν τι σημασία έχει;

Επίσης, δικαιολόγησε μου λίγο γιατί δεν καταλαβαίνω, ποιανών λόγια ‘‘μεταφράστηκαν’’ στην ένοπλη αυτή επίθεση; Γιατί έγω τόσο καιρό δεν έχω προσέξει post που να λέει ‘‘σκοτωστε όλους τους μπάτσους’’, αλλά βλέπω διάλογο με επιχειρήματα. Για αυτό σε ρωτάω, ποια post είναι το θεωρητικό επίπεδο αυτής της επίθεσης.

EDIT: Και ένα τελευταίο. Γιατί όλοι θυμόσαστε τη λέξη ‘‘τρομοκρατία’’ όταν σκοτώνεται ένας μπάτσος ή πολιτικός, και όχι όταν μαζεύουν μετανάστες, όταν χτυπάνε φοιτητές ή όταν σκοτώνουν παιδιά;

ηταν εξω απο το σπιτι του μαρτυρα.οχι εξω απο το σπιτι του…
οταν τετοια γεγονοτα πολλες φορες μεταφραζονται ως η οργη του λαου στην κρατικη βια ή οταν η σταση απεναντι σε τετοιες επιθεσεις ειναι μετριοπαθης απο τη μερια των αναρχικων, προσωπικα καταλαβαινω που το παει ο mule και συμφωνω…
οταν ενας αστυνομικος θεωρειται το ιδιο με εναν πολιτικο κι οχι με εναν οποιοδηποτε απλο πολιτη οταν μιλαμε για δολοφονια το θεωρω τουλαχιστον γελοιο.φυσικα και πολιτικο να σκοτωσεις σε καμια περιπτωση δεν χριζει επιδοκιμασιας, οσο καθικι και να ειναι.
οταν ενας αστυνομικος σημερα θα δει εναν ακομη συναδελφο του νεκρο απο τρομοκρατικη επιθεση και αντιληφθει την σταση των αναρχικων, που απο οσο καταλαβαινω σαν φυσιολογικο το βλεπουν ακομη κι αν διαφωνουν, ειναι δυνατον να μην τους μισησει???ο καθενας που δε λεει ψεματα στον εαυτο του αυτο θα εκανε λεω εγω…

Λέπερ, δεν είναι το ίδιο. Όλα είναι μορφές τρομοκρατίας, δε μπορείς να πεις πως κάτι είναι πολύ τρομοκρατία και κάτι λίγο. Η διαφορά είναι πως η επίθεση κατά της αστυνομίας, αποτελεί και πραξικοπηματική πράξη, ενάντια σε όποιον συνεργάζεται με την υπάρχουσα δημοκρατία και μήνυμα προς όλους όσους στηρίζουν ενεργά το παρόν πολίτευμα, πως κάποιος θέλει να τους σκοτώσει.

Θα επανέλθω με μακροσκελέστατο ποστ

Προσωπικά βρίσκω την “επίσημη” τρομοκρατία πολύ πιο επικίνδυνη. Δεν διαφωνώ με την ουσία των όσων λέει ο Κάρβου (το δημοκρατία θα έλεγα μόνο να μπαίνει σε " "). Ισχύουν, σύμφωνοι… Όταν όμως η τρομοκρατία προέρχεται από την “δημοκρατία” τι γίνεται; Θέλω να πω ότι το ένα είναι μια καταδικαστέα πράξη από όλους ενώ το άλλο κάτι που “πρέπει” να ανεχόμαστε. Δηλαδή ίδιας σημασίας είναι μια τρομοκρατική πράξη από κάποιον άγνωστο και παράνομο και το ίδιο μια τρομοκρατική πράξη από θεσμοθετημένα όργανα του κράτους;

Επί του θέματος δεν μπορώ να αποφασίσω αν αυτός ο “Επαναστατικός Αγώνας” είναι απλοί ηλίθιοι, τα αντίστοιχα μπαχαλάκια των πορειών, που έτυχε να πέσουν στα χέρια τους κάποια όπλα ή παρακρατικοί προβοκάτορες. Τα χτυπήματά τους πάντως μέχρι στιγμής είναι πολύ ύποπτα για να ειναι απλά ηλίθια.

Sorry, δικό μου λάθος, παρέφρασα το ‘‘του’’ του Mule.

Επίσης, όσοι μιλάτε για ‘‘μετριοπαθή στάση των αναρχικών’’, εξηγείστε μου λίγο τι εννοείτε. Ποιοι είναι αυτοί οι αναρχικοί, και ποια ακριβώς είναι η μετριοπαθής τους στάση. Πήγατε σε μία συνέλευση; Μιλήσατε με κάποιο όργανο; Πώς βγάζετε συμπέρασμα για τη στάση ενός ολόκληρου (και πολυποίκιλου) πολιτικού χώρου;

Αν είναι αυτό πραξικοπηματική πράξη τότε όλα τα σκάνδαλα και οι καταπατήσεις του συντάγματος τι είναι;

Επίσης εγώ πραγματικά απορώ πόσοι πολίτες φοβούνται επειδή έφαγαν τον μπάτσο σήμερα. Αλλά ας μη λέω μεγάλες κουβέντες.

Στη Σέχτα το φορτώνουν από ό,τι άκουσα, όχι στον Ε.Α.

σιγουρα φοβουνται κοντα στα 40000 πολιτες, που ειναι το συνολο των αστυνομικων…
θυμησου λιγο καιρο πριν, που την τελευταια στιγμη απενεργοποιηθηκε μια βομβα-νομιζω στην κηφισια-
που αν εσκαγε, περα απο την τραπεζα(ή κατι τετοιο), που ηταν ο στοχος θα ειχε γινει πουτανα τεραστια εκταση γυρω, κατα συνεπεια θα την πληρωνε ο καθε τυχοντας.επισης, νομιζω πως θα εσκαγε μερα-μεσημερι.
περα απο αυτα, δεν εχει σχεση ποιος φοβαται και ποιος οχι…οταν εχει γινει μια σοβαρη αποπειρα φονου και ενας φονος ο καθε υγιης πολιτης πρεπει να προβληματισθει.

Πάντως για να ξέρουμε τί λέμε ο αστυνομικός εξ’ ορισμού δεν είναι πολίτης ε.

Άσχετο θα μου πείτε, αλλά άσχετα με το ζουμί του θέματος είναι κι αυτά που συζητάτε εδώ και τόσες και τόσες σελίδες.

Παρακαλώ συνεχίστε την ουσιώδη κουβέντα σας :!:

Καθαρά τυπικά, ούτε αυτό είναι πραξικοπηματική πράξη (αφού δεν πρόκειται για επίσημο στρατιωτικό σώμα) αλλά κατάλαβες τι εννοώ μωρέ. Πάει κόντρα στο υπάρχον πολίτευμα και με διάθεση να το ανατρέψει και να μη λογοδοτήσει σε αυτό. Αυτός που κλέβει από τη Siemens, α) δεν προσπαθεί να καταρρίψει το πολίτευμα, λεφτά θέλει να βγάλει β) είναι επώνυμος και θέτει τον εαυτό ενώπιον δικαιοσύνης και ελεγκτικών μηχανισμών (ΣτΕ, εισαγγελέας, κλπ).

Μη ξεχνάς πάντως, πως εσύ ρώτησες (και σου απάντησα) γιατί ο κόσμος λέει αυτά τρομοκρατικές πράξεις, κι όχι τα άλλα :wink:

Επίσης, τρόμος προκαλείται σε όλους τους αστυνομικούς που πλέον θα κάνουν σκοπιά και θα έχουν το δάχτυλο στη σκανδάλη για να πυροβολήσουν όποιον ύποπτο πλησιάσει. Κι αν το επόμενο θύμα είναι δικαστικός;

[spoiler] Τρομοκρατία είναι και η ψευδής είδηση (ακόμα δεν έχει επαληθευθεί) που ποσταρίστηκε από το τροκτικό της προάλλες και το έκραξα. Τρομοκρατεί τους πολίτες, κάνοντας τους να νιώθουν πολίτες μιας κοινωνίας που αθωώνει δολοφόνους για ρουσφέτι και τους επιτρέπει να κυκλοφορούν ελεύθερα ανάμεσα μας. Τρομοκρατία με σκοπό την περαιτέρω δυσφήμιση (προπαγάνδα κοινώς) των υπάρχοντων θεσμών.

Και αν αύριο-μεθαύριο η είδηση βγει αληθής (που εγώ θα πόνταρα πως δε θα βγει), τότε πάλι τα ίδια θα πιστεύω. Όταν έχεις είδηση, βάζει το όνομα σου…[/spoiler]

Το ποστ μου δε χωράει, οπότε διαγράφω το quote…

Είμαι λίγο χώμα, λόγω πολύς δουλειάς, αλλά θα προσπαθήσω να απαντήσω γιατί δε θέλω να απαντήσω όταν θα έχετε αλλάξει θέμα :oops:

α) Το θέμα, όπως σωστά θέτεις δεν είναι το πόσοι αστυνομικοί έιναι “καλοί” και πόσοι “σκάρτοι”. Το θέμα είναι η γενικότερη λειτουργία της αστυνομίας και τι σκοπούς εξυπηρετεί. Τα τελευταία χρόνια έχει εμφανιστεί μία έξαρση αστυνομικής βίας (όχι, δεν ήταν πάντα τόσο πολύ) και για αυτό δεν ευθύνεται ο κάθε αστυνομικός, αλλά η ηγεσία τους και ο τρόπος με τους οποίους τους διαχειρίζεται (όπως εδώ και χρόνια δηλώνω, ακόμα κι αν αύριο με μαγικό τρόπο αλλάξει η συμπεριφορά της αστυνομίας, πάλι από το ίδιο καλάθι θα “ψωνίζεις” αστυνομικούς). Κατά τα άλλα, ο έλληνας αστυνομικός για μένα είναι τυπικότατο δείγμα του τυχαίου Έλληνα. Προσωπικά είμαι βέβαιος πως και κάποιος που δηλώνει αναρχικός, αν γινόταν αστυνομικός και τον άφηναν ελεύθερο να κάνει ό,τι θέλει, πάλι σε υπέρβαση της εξουσίας του θα κατέληγε. Επομένως το θέμα είναι ποιος και πώς ελέγχει την αστυνομία.

β) Επομένως συμφωνούμε και οι 2 μας τουλάχιστον, πως η αστυνομία δεν είναι το πραγματικό πρόβλημα. Η αστυνομία είναι το σκυλί που δαγκώνει το λαό. Κατ’εσέ την εντολή τη δίνει το κεφάλαιο, κατ’ εμέ ο λαός. Και εδώ είναι η βασική μου διαφωνία. Εγώ πιστεύω πως η αστυνομία ελέγχεται από τις 3(=1,5) εξουσίες. Εκτελεστική, νομοθετική και δικαστική. Δέχομαι επίσης πως νομοθετική και εκτελεστική εξουσία (δυστυχώς) ταυτίζονται πλέον και επηρεάζουν σε κάποιο βαθμό και τη δικαστική. Άρα, όποιος ελέγχει αυτές τις 3 (=1,5) εξουσίες ελέγχει και την αστυνομία και το πως συμπεριφέρεται. Είναι με λίγα λόγια ο αφέντης του λυκόσκυλου. Αυτές οι εξουσίες όμως, δεν ελέγχονται από κάποιο βασιλιά ή από την εκκλησία ή από κάποιο δικτάτορα. Ελέγχονται από το λαό. Επομένως, η αστυνομία υπάρχει για να επιβάλλει τις αποφάσεις του λαού. Το ότι ο λαός είναι βλάκας, επιτρέψτε μου να δηλώσω πως είναι πάγιο μου πιστεύω (δείτε και τόπικ manos87 περί 80% ηλιθίων). Το ότι ο λαός είναι αυτός που πάει και ψηφίζει πολιτικούς με βρώμικο παρασκήνιο κι όχι οι ΗΠΑ, τα media και οι εξωγήινοι,για μένα είναι προφανές. Όμως, δυστυχώς, ο λαός τους ψηφίζει, επομένως θα ήθελα να μάθω την εναλλακτική.

Ο “πόλεμος” με την αστυνομία, δε βλέπω πως ακριβώς θα λύσει το πρόβλημα, μιας και πάλι οι ίδιοι πολίτες θα ψηφίζουν και πάλι θα χρειάζεται ένας θεσμός να επιβάλλει τις αποφάσεις του λαού (και όχι, ακόμα δεν είμαστε η ιδεατή κοινωνία που οραματίζονται κάποιοι με άμιλλα, κοινωνική υπευθυνότητα και ενδιαφέρον για το καλό όλων μας) ο οποίος, ακόμα κι αν λέγεται “flower power”, τη λειτουργία αστυνομίας θα έχει.

Πριν από 35 χρόνια, ναι, δεν έδινε ο λαός την εντολή για το ποιον να δαγκώσει το σκυλί γιατί δε του επιτρεπόταν. Έκτοτε όμως έχουν γίνει πολλά βήματα προόδου και καλό θα είναι να μη τα ακυρώνουμε, θεωρώντας την αστυνομία προέκταση των συμφερόντων των “κακών καπιταλιστών” και η οποία δεν επιτρέπει στο λαό να αποφασίσει για τον εαυτό του (προσωπικά για αυτό καταλαβαίνω κι όσους μεγαλύτερους ψηφίζουν φανατικά ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ. Είναι γιατί θυμούνται την Ελλάδα πριν από τη μεταπολίτευση και τη συγκρίνουν με το τώρα). Ο εμφύλιος και η χούντα τελείωσαν. Ναι, υπάρχουν αυτοί που τους λείπει, αλλά είναι γραφικοί κι ακίνδυνοι.

Επομένως, όπως το βλέπω εγώ, προκύπτουν 2 τρόποι να ενεργήσει κάποιος, για να πάψει το κεφάλαιο να πείθει τη μάζα να το στηρίζει

  1. να κυνηγήσει κάτι διαφορετικό από αυτό που έχουμε τώρα (δημοκρατία κατ’ εμέ, μεγαλοαστική εξουσία κατ’εσέ) και να αναγκάσει την κοινωνία με “πραξικοπηματικούς” τρόπους να εφαρμόσει τις απόψεις του (τρομοκράτες, 17Ν, Χρυσή Αυγή, κουκουλοφόροι με μολότωφ, ΗΠΑ -ΕΣΣΔ) - και για τους οποίους υποθέτω μιλάει ο Mule όταν ρωτάει πως μεταφράζονται τα γραφόμενα σου.

  2. να προσπαθήσεις να αλλάξεις μυαλά στον κόσμο και να τους πείσεις για την ορθότητα των θέσεων σου ώστε να υπάρξει αργά αλλά σταθερά μία μετάλλαξη της κοινωνίας (είτε ρεφορμισμός - το χρησιμοποίησα σωστό τον όρο; είμαι χώμα τώρα και δε σκέφτομαι). Τότε όμως παραδέχεσαι εμμέσως την ύπαρξη της δημοκρατίας στις μέρες μας. Πράγμα που όμως δεν προκύπτει 100% από τα γραπτά σου πως το πιστεύεις (και για αυτό ίσως να ενίσταται ο Mule και θεωρεί πως το κείμενο σου μεταφράζεται αποκλειστικά με το 1ο τρόπο).

Αν υπάρχει τρίτος τρόπος, δε τον έχω ακόμα βγάλει από το κείμενο σου που (τελικά ΔΕΝ :p) quotαρα. Θα χαρώ αν τον ποστάρεις.

γ) Το δεύτερο στο οποίο θα διαφωνήσω είναι η αντιμετώπιση που θεωρείς πρέπει να έχει ο συνειδητοποιημένος πολίτης απέναντι στην αυξημένη αστυνόμευση. Δεν υποστηρίζω να κλείσεις τα μάτια σου, ούτε να λες “σωστά κάνουν και βαράνε τον καψερό, δίχως να έχει κάνει τίποτα”. Το να μεταφράζεις όμως πάντα όλες τις μορφές αστυνόμευσης ως “προσπάθεια του συστήματος (sic)” να σε ελέγχει είναι το άλλο άκρο και υπερβολικό. Το Δεκέμβρη είχα υποστηρίξει (και σε πολλούς δεν άρεσε), πως τα Εξάρχεια έχουν όντως εγκληματικότητα και δεν είναι δουλειά του πολίτη να ασχοληθεί μαζί της, αλλά της αστυνομίας. Και πως όντως έπρεπε η αστυνόμευση να ενταθεί στην περιοχή εφόσον υπήρχε πρόβλημα. Τότε και τώρα θεωρώ πως το πρόβλημα στην περιοχή και που οδήγησε 7 μήνες μετά να γαζώνεται ένας αστυνομικός με σφαίρες και οι αστυνομικοί να συμπεριφέρονται σε όλους λες και είναι ζώα, ήταν και είναι η μη διάθεση μεγάλων ομάδων στα Εξάρχεια να δεχθούν την ύπαρξη της αστυνομίας στην περιοχή (για λόγους ίδιους με αυτούς που λες στο γ), με αποτέλεσμα να έχουμε το μείγμα “κακή αστυνομία” και "κόσμος που αναζητά την αφορμή για να επιτεθεί’. Αυτό από μόνο του είναι ασταθές μείγμα και οδήγησε στις απανωτές εκρήξεις που βιώνουμε.

Μέσα σε όλα, τη ζημιά την πληρώνουν οι καημένοι οι κάτοικοι, με τα αυξημένα ασφάλιστρα (κι ας κάηκαν μόνο τράπεζες και τα Ζάρα :!:), οι παράπλευρες απώλειες αυτής της διαμάχης (γαζωμένος φρουρός, μετανάστες, κλπ), οι κάτοικοι της περιοχής που έχουν να αντιμετωπίσουν μια αστυνομία που δε τους προσάπτει το τεκμήριο της αθωότητας και οι λίγοι που προσπαθούν να λύσουν το πρόβλημα που όντως υπάρχει και οι οποίοι καταλήγουν δολοφονημένοι μέρα μεσημέρι στην πλατεία εξαρχείων (κανείς πλέον δεν ασχολείται με το πρόβλημα τους, γιατί αστυνομία και “εχθροί του λαού” ασχολιούνται ο ένας με τον άλλο).

Ποιος κερδίζει από αυτή τη διαμάχη;
α) Κερδίζουν οι κακοί αστυνομικοί, γιατί όσο υπάρχει βία κι εγκληματικότητα, είναι απαραίτητοι και έτσι γίνονται τα στραβά μάτια
β) κερδίζει η πολιτική ηγεσία που θα επιλέξει σκληρή στάση για να κερδίσει δημοτικότητα σε όσους δε γνωρίζουν (δηλαδή πολλά εκατομμύρια ψήφοι)

γ) Και το κυριότερο, κερδίζει η άρχουσα τάξης εντός βουλής, μιας και κανείς δεν ασχολείται με το τι κάνει αυτή, αλλά με το τι κάνει η αστυνομία. Ακόμα, άτομα που εν δυνάμει θα μπορούσαν να κινηθούν εναντίον της, καταλήγουν να κινούνται ενάντια στην αστυνομία και να ξοδεύουν εκεί ΟΛΕΣ τους τις δυνάμεις για να προσπαθήσουν για κάτι καλύτερο σε ένα μάταιο και δίχως ουσιαστικό αποτέλεσμα σκοπό ( είναι σαν να θες να διώξεις μια αποικία μυρμηγκιών από το σπίτι σου και αντί να κυνηγάς τη βασίλισσα που τα γεννά, να κυνηγάς τους “στρατιώτες” μυρμήγκια που θα γεννιούνται επ άπειρων…).

Εγώ νιώθω άσχημα όταν βλέπω τόσους πολλούς πολίτες, ενώ έχουν ανιδιοτελείς σκοπούς, να καταλήγουν να πέφτουν στην παγίδα που τους έχους στήσει και να σπαταλάνε τις δυνάμεις τους έτσι. Ακόμα κι αυτοί που φοράνε την κουκούλα και πετάνε την κοτρόνα-δικαιολογία για το ντου της αστυνομίας, άτομα που έχουν το πιστεύω που ανέπτυξες είναι, αλλά που δεν έχουν το νιονιό να καταλάβουν το τι πράττουν (για αυτό βλέπαμε το Δεκέμβρη φώτος με 15χρονα και 17χρονα με μολότωφ μέσα στο παλιό ΕΜΠ). Δεν καταλαβαίνουν, πως αντί να ακούσει ο κόσμος τα αίτια της διαδήλωσης, ακούει τα αίτια του ντου της αστυνομίας. Δεν είναι βολικό να θυμούνται όλοι το ξύλο ανάμεσα σε αστυνομία και συνταξιούχους/μαθητές/συνδικαλιστές αστυνομικούς και κανείς να μη θυμάται ποια ήταν τα αιτήματα τους;

Και αυτό συνεχίζει και προκαλεί ακόμα μεγαλύτερα προβλήματα. Όταν το συνδικαλιστικό κίνημα αποτυγχάνει σε τόσο μεγάλο βαθμό να κάνει γνωστά τα τίμια αιτήματα του, τότε α) απογοητεύονται όλο και περισσότερο όσοι συνδικαλίζονται, β) άλλοι εργαζόμενοι δεν ξέρουν πως κάποια πράγματα μπορούν και πρέπει να τα διεκδικήσουν, γ) όλα αυτά σημαίνουν λιγότεροι συνδικαλιζόμενοι, δηλαδή λιγότεροι πολίτες που 2-3 φορές το μήνα ασχολούνται σοβαρά με τις προτεινόμενες λύσεις στα προβλήματα τους, συμμετέχουν σε πολιτικό διάλογο και διαμορφώνουν άποψη πέρα από τα 30λεπτα σποτ των μεγάλων κομμάτων και πάρα πολλά ακόμα, που βαριέμαι να τα αναλύσω, γιατί πήγε αργά και έχω γράψει πάρα πολλά :stuck_out_tongue:

(το παρόν κείμενο, γράφτηκε δίχως πλάνο, δίχως 2η ανάγνωση, με κεφάλι καζάνι, ζητώ την επιείκια σας με τυχόν πράγματα που μου έχουν ξεφυγει και πριν μου τα χώσετε, ρωτήστε με μπας και πρέπει να επαναδιατυπώσω τίποτα)

φιου

Καρβου:Οταν η υποσχεση γινεται πραξη !

Ε ΑΥΤΟ το ποστ του Καρβου σηκώνει αντρίκεια απάντηση από Γράκχο ε!

(Δεν το διάβασα ακόμη… :oops:)