Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

Αν εγραψες 100 πραγματα, διαφωνω στα 99,9. Μου φαινονται ολα αυτα μια μιξη ευαγγελατου και χατζηνικολαου. Ειδικα με ορισμενα μου βγηκαν τα ματια. Εγκληματικοτητα στα Εξαρχεια… Ας γελασω. το πιο βαρυ εγκλημα τα τελευταια χρονια ελπιζω να θυμασαι απο ποιον διαπραχτηκε. επισης, ναι υπαρχει εγκληματικοτητα στα εξαρχεια εφοσον υπαρχουν τραπεζες πχ… τωρα για το αν επεμβαινει αστυνομια στα εξαρχεια αν κανεις λιγες σελιδες πιο πισω σ αυτο το θρεντ θα δεις πολλα συμβαντα του τι συμβαινει σε μια τετοια περιπτωση
Επισης, μονο γελιο μου προκαλει η αιτια του γιατι 17χρονα βρισκονταν με μολοτωφ στο ΕΜΠ.
Επισης εχεις αναφερει (και γενικοτερα) τοοοοσες φορες τη λεξη κουκουλοφορος, την βαζεις στην ιδια προταση με τη χρυση αυγη, ενα δημοσιογραφικο τουρλουμπουκι και δειγμα ασχετοσυνης και κατανοησης. τουλαχιστον αυτοι εξυπηρετουν καποια συμφεροντα, εσυ πως κ ετσι???

  1. ευχάριστο αυτό. άρα το κείμενο μου είναι μια χαρά :smiley:

  2. δεν ξέρω, έχω να δω ελληνική τηλεοραση πάνω από χρόνο. Κακώς όμως σε αφήνουν οι γονείς σου να βλέπεις τέτοια σκουπίδια.

  3. τίποτα δεν υπάρχει. Αυτός που δολοφονήθηκε μέρα μεσημέρι πάνω στο παπάκι του στην πλατεία Εξαρχείων, ήταν ένας κάτοικος των Εξαρχείων που πάλευε να φύγουν τα λουλούδια από τα Εξάρχεια κι όχι τα ναρκωτικά. Μάλλον κάνω πάλι τόσο τρομερό λάθος και τα ναρκωτικά βρίσκονται μόνο στη Μύκονο

  4. εντάξει, δεν ήθελα να πω πως επίσης αιτία είναι το πως είναι ανώριμα παιδάκια δίχως κριτική σκέψη που κάποιοι τα εκμεταλλεύονται και προπαγανδίζουν. Σκέψου, πως ζούμε σε εποχές που οι ανθρωπολόγοι εντοπίζουν ως ηλικία ενηλικίωσης και τέλος της ανδρικής εφηβείας τα 20 και μερικοί πιστεύουν πως τα 17χρονα με τη μολότωφ κάνουν μια ώριμη και συνειδητή επιλογή…

  5. Λάθος. έγραψα “κουκουλοφόρος με μολότωφ”. Όχι σκέτο “κουκουλοφόρος”. Αν θες δίπλα πρόσθεσε και “κρανιοφόρος με μολότωφ”. Απέφυγα όπως είδες την παγίδα να τους πω “αναρχικούς”, γιατί αν και αυτοαποκαλούνται, πολλοί δε τους θεωρούν τέτοιους. Εσύ δικαίωμα σου να θεωρείς τον βλάκα της χρυσής αυγής, διαφορετικό από τον βλάκα κουκουλοφόρο με μολότωφ. Για μένα και οι δύο βλάκες είναι. Στην παρένθεση μου όμως δε μπήκαν γιατί ο κοινός παρανομαστής της παρένθεσης δεν ήταν η βλακεία, αλλά η προσπάθεια αυτών των ομάδων να ανατρέψουν πολιτευματα και παγιωμένες εξουσίες. ΗΠΑ και ΕΣΣΔ π.χ. μόνο χαζές δεν ήταν. Αν θες, στην παρένθεση πρόσθεσε και τον όρο “επαναστάτες”. Απλά μιας και ο καθένας διεκδικεί τον όρο για τον εαυτό του, είπα να μη τον βάλω

  6. καλύτερα να διάβαζες πιο προσεκτικά τον Bleedin. Είπε αντρίκιες απαντήσεις. Όχι παιδιάστικες

  1. H ερώτηση μου δένει με αυτά που είπες ως προς το αν η αστυνομία φυλάει μόνο αυτά που γράφεις στο ποστ σου. Δεν ξέρω αν το παράδειγμα που επικαλέστηκα όντως δεν ισχύει όπως λες. Όταν ο Oλυμπιακός έπαιζε στη Ριζούπολη και ήμουν εκεί κάθε 15 μέρες θυμάμαι όποτε περνούσα από έξω να έχει περιπολικό και αστυνομία. Μπορεί και να ήταν ειδικά λόγω των αγώνων με βάση όσα μου γράφεις…
    Ας μην κολήσουμε εκεί, η επικαιρότητα μας δίνει καλύτερο παράδειγμα.

2)Χθες το πρωί πάντως ένας άνθρωπος/αστυνομικός δολοφονήθηκε με πραγματικές σφαίρες από πραγματικούς δολοφόνους. Η γυναίκα του είναι μία πραγματική χήρα και το παιδί του ένα πραγματικό ορφανό. Είναι λοιπόν εντελώς αδόκιμο να γράφεις για “μπαμπούλα” της τρομοκρατίας. Είμαι ο πρώτος που εναντιώνεται στο όταν η τρομοκρατία χρησιμοποιείται από ΜΜΕ και κυβερνήσεις για τον περιορισμό δημοκρατικών δικαιωμάτων αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα πρόβλημα τρομοκρατίας και πως πρέπει να εθελοτυφλούμε.
Ο αστυνομικός αυτός χθες δεν σκοτώθηκε φυλάσσοντας τίποτα από αυτά που γράφεις στο ποστ σου. Ήταν εκεί για να προστατεύσει το βασικό δικαίωμα ενός μάρτυρα να καταθέσει σε δικαστήριο χωρίς φόβο.
Προφανώς αυτή τη στιγμή ο μάρτυρας θα νιώθει πως αυτό το δικαίωμα του δεν μπορεί να προστατευθεί αρκετά στη σημερινή Ελλάδα. Αυτό είναι κάτι που θε έπρεπε και εσένα να σε ενοχλεί.

Κατά τα άλλα, σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα περισσότερα που σου απάντησε ο Κάρβου στο αρχικό σου ποστ.

σωστά αυτά που λες, σημειώνω μόνο ότι η εν λόγω μάρτυρας βρίσκεται σε πρόγραμμα προστασίας από το 2002… επίσης, κάπου πήρε το αυτί/μάτι μου ότι είχε παραβιαστεί προ 8-10 ημερών υπολογιστής με στοιχεία σχετικά με την προστασία μαρτύρων. αν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν έχω λόγια!

  1. Χιουμαρακι…
    2)Τις πετας μια μια και δεν βγαινει ακρη. Σου επαναλαμβανω η φρασεολογια σου ειναι τηλεοπτικη, και δειγμα ασχετοσυνης. Και το λεω με πασα σιγουρια.
    3)Ξερεις τι εγινε και πως. Καααπου γραφτηκε αυτο που αναφερεις αλλα δεν προκυπτει απο πουθενα. Γτ κανεις εκτιμησεις γτ η πραγματικοτητα μπορει να απεχει. αφου ουτε εσυ ουτε εγω ξερουμε καλυτερα να μην μιλαμε για ενα τετοιο θεμα.
  2. την εχουμε ξανακανει την ιδια κουβεντα…
    5)ο,τι να ναι…
  3. ΟΚ. θα αρχισω να κανω παρεα με το bleedin μπας και γινω λιγο αντρας και δινω κ αντρικειες απαντησεις.

cynic, δεν έχω πρόβλημα να ειρωνεύεσαι εμένα, να με αποκαλείς δημόσια άσχετο, να αφήνεις υπόννοιες για τους σκοπούς των ποστ μου και να νομίζεις ό,τι μου τη μπαίνεις, όταν τα κάνεις όλα αυτά.

Είναι όμως κουραστικό (και άρα εκνευριστικό) το να μη λες τίποτα και εγώ να πρέπει να απαντήσω στο δικό σου τίποτα. Δώσε κάποιο επιχείρημα αν θες για να απαντήσω, αλλιώς μη μου απευθύνεις το λόγο περιμένοντας να απαντήσω. Έχεις κάνει 2,200 ποστς, ανάθεμα κι αν θυμάται κανείς 5 ποστς σου με επιχειρήματα…

Απο το να νομιζουν ατομακια σαν τον καρβου οτι του την μπαινω, το κοβω εδω και δεν ξαναγραφω στο podium. υπομονη στα παιδια που θα κατσουν να ανεχτουν ποστ σαν αυτα του καρβου κι ας ειναι και ολοκληρος τομος…

Εμένα γενικώς μου άρεσε το post σου, χωρίς να σημαίνει ότι συμφωνώ με αυτό, βέβαια. Θέλω να σταθώ σε κάποια σημεία:

Βάζεις ένα δίπολο. Το δίπολο ‘‘άμεσα- πραξιπηματικά’’ και ‘‘αργά- νόμιμα’’ (πολύ χοντρικά, πάντα, καταλαβαίνεις τι εννοώ). Σε αυτό δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ. Φέρνω σαν παράδειγμα μορφές δράσεις όπως οι συμβολικές καταλήψεις δημόσιων κτηρίων ή οι παρεμβάσεις σε δημόσια δρώμενα. Υποθέτω τις κατατάσσεις στον πρώτο πόλο. Ο σκοπός τους, όμως, δεν είναι να καταλύσουν το πολίτευμα εδώ και τώρα, θα ήταν χαζό να πιστεύεις κάτι τέτοιο. Ο σκοπός τους μπορεί να είναι η ενημέρωση για κάτι, η διαμαρτύρία για κάτι κλπ. Ναι, μακρόχρονα μπορεί να αποσκοπούν σε μία άλλη κοινωνία, αλλά ο σκοπός ο άμεσος είναι ακριβώς αυτό που λες, να παρέμβουν κοινωνικά, να θέσουν προβληματισμούς. Με σκοπό όλο και περισσότεροι πολίτες π.χ. να συμμετέχουν σε τέτοιες δράσεις ή να τις νομιμοποιήσουν κοινωνικά (που αυτό πάνω- κάτω έχει γίνει). Οι πορείες, οι καταλήψεις, οι συγκρούσεις, για ΄μένα έχουν σκοπό να διαμορφώσουν συνειδήσεις, όχι να καταλύσουν το πολίτευμα. Άσχετα αν είναι νόμιμες ή παράνομες.

Θέλω να καταλήξω στο ότι βρίσκω λάθος το δίπολο που βάζεις. Αν ίσχυε αυτό που λες, τότε όλοι αναρχικοί θα έπρεπε να είχαν σηκώσει όπλα. Δε συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Οι 2-3 ομάδες (προβοκατόρικες ή όχι) που είναι κλεισμένες στο καβούκι τους και σκοτώνουν μπάτσους, έχουν κάνει μία επιλογή. Να αποκοπούν από το κοινωνικό σύνολο, να σταματήσουν την επιρροή του και να παίξουν μία άνιση μάχη. Προσωπικά μόνο αυτούς μπορώ να κατατάξω στον πρώτο πόλο που βάζεις.

Ο δεύτερος, όμως, είναι λάθος. Οι περισσότερες δράσεις π.χ. αναρχικών είναι άμεσες, βίαιες κάποιες φορές, παράνομες κάποιες άλλες, αλλά δεν μπορείς να τις βάλεις στον πρώτο σου πόλο. Είναι σε επαφή με την κοινωνία (με διάφορους τρόπους), παρεμβαίνουν σε αυτήν, δέχονται ερεθίσμτα, δίνουν ερεθίσματα κλπ. Παρόλα αυτά ούτε στο δεύτερο του ‘‘νομιμοποιημένα και αργά’’ μπορείς να τις βάλεις, αφού ακολουθούν αδιαμεσολάβητους τρόπους και παράνομους πολλές φορές. Αυτοί που μπαίνουν π.χ.;

Νομίζω είναι πιο σωστό ένας διαχωρισμός ‘‘κοινωνικά ή μη κοινωνικά’’. Το κοινωνικό, όμως, μπορεί να είναι και βίαιο και παράνομο. Το ένα δε διαχωρίζει το άλλο.

Τώρα στο γ) σου, βάζεις πολλά θέματα, θέλω να σταθώ σε 2. Σαφώς και η αυξανόμενη αστυνόμευση είναι σκοπός του συστήματος, τι άλλο θα μπορούσε να είναι; Είναι σαφής ο σκοπός του κράτους να αλλάξει από κράτος πρόνειας σε κράτος ασφάλειας, και αυτό μπορείς να το δείς τουλάχιστον από το 2000 και μετά.

Το δεύτερο σημείο που θέλω να σταθώ είναι εκεί που λες ότι δεν είναι δουλειά των κατοίκων. Θέλω να εξηγήσεις λίγο τι εννοέις. Συνελεύσεις κατοίκων και αυτοοργανωμένες προσπάθειες π.χ.;

Τέλος: το ότι μετά την πορεία ο κόσμος θα μάθει μόνο για το ντου των μπάτσων, είναι ευθύνση των Μ.Μ.Ε., όχι της πορείας. Πώς ρίχνεις το φταίξιμο στην πορεία;

Επίσης στο τέλος που μιλάς για συνδικαλιστικό κίνημα, επειδή αυτός ο όρος είναι λίγο διφορούμενος, μάλλον εννοείς γενικώς ‘‘αγωνιστικό κίνημα’’, έτσι; Δεν εννοείς π.χ. ΓΣΕΕ κλπ.

Aπό το ποστ του καρβου, με κάποια συμφωνώ, με κάποια όχι. Είναι τεράστιο, και δεν μπορώ να κατεβάσω σεντόνια αυτή τη στιγμή. Στέκομαι εδώ.

Παρατήρηση σωστή.
Η εικόνα ενός μπάχαλου μένει πιο εύκολα στο μυαλό από μια λίστα αιτημάτων.
Το θέατρο τώρα στην οθόνη σας. Λετ δε γκέιμ μπιγκίν!

Τα περί συνδικαλισμού είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο και σηκώνει ΠΟΛΛΗ συζήτηση! Επιφυλάσσομαι να επανέλθω στο μέλλον.

Άντε κανονιστείτε να πάμε καμιά μπαρότσαρκα να σας μάθω πως γράφονται τα αντρίκεια ποστς! 8):stuck_out_tongue:

ειδικότερα θα μπορώ να απαντήσω το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι. Μία παρατήρηση μόνο, μιας και το είδα πάνω πάνω και για να μη σταματήσει η συζήτηση:

Στο πρώτο δε τις κατατάσσω, γιατί δεν έχουν βία. Η πραξικοπηματική πράξη (τουλάχιστον όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ) έχει μέσα και την έννοια της βίας. Από τη στιγμή που δεν έχουν βία, τις κατατάσσω στη 2η κατηγορία (ναι, είναι χοντρικές οι κατηγορίες μου, συμφωνώ αλλά δε νομίζω πως μου ξέφυγε κάποια άλλη χοντρική κατηγορία, αλλά με χαρά να την προσθέσω αν μου την υποδείξετε). Είναι ουσιαστικά οι ενέργειες που κάνεις για να αλλάξει η κοινωνία, μέσα από τους ίδιους της τους θεσμούς (εσύ ενημερώνεις π.χ. τον κόσμο για να αλλάξει στάση στις εκλογές και στην καθημερινότητα του). Εγώ προσωπικά τις κατατάσσω στη 2η κατηγορία, αυτούς που εμμέσως παραδέχονται πως το “υπάρχον σύστημα” τους δίνει έστω τη δυνατότητα να ακουστούν και το εκμεταλλεύονται. Για τις παράνομες καταλήψεις, θα γράψω αργότερα.

(Πάντως το ότι μερικές από αυτές είναι παράνομες δε σημαίνει πως η κοινωνία σου κόβει το δικαίωμα να ακουστείς, απλά εσύ επιλέγεις τρόπους που η κοινωνία έχει πει “όχι”. Πριν από μερικές δεκαετίες αν κάποιος σε κατηγορούσε για αριστερό κατέληγες στις φυλακές Αιγίνης και τα ίδια πέρναγες αν ήσουν στην Πίνδο κατά τον εμφύλιο και κάποιος σε “κατηγορούσε” για δεξιό. Η χρήση βίας, με σκοπό να ακουστείς, σε τέτοιες εποχές, είχε πολύ μεγαλύτερο νόημα από σήμερα. Τότε δεν υπήρχε νόμιμος τρόπος να ακουστείς. Σήμερα υπάρχει κι απλά μερικοί δε τον επιλέγουν)

Ρε γαμώτο, νιώθω πως δε τα γράφω σωστά, οπότε δίνω παράδειγμα. Ας πάρουμε την περίπτωση Αλιέντε. Ο άνθρωπος πίστεψε πως μέσα από τους υπάρχοντες θεσμούς μπορεί να αλλάξει την κοινωνία της Χιλής. Είδε πως υπάρχει η δυνατότητα να πάρει την εξουσία, δίχως ένοπλο αγώνα, όπως γινόταν στην υπόλοιπη Λ. Αμερική. Δε στήριζε το υπάρχον πολίτευμα, δε στήριζε τις υπάρχουσες δομές όμως συνεργάστηκε με όσους διαφωνούσε (μέσω της συμμετοχής τους σε θεσμούς όπως οι Χιλιανές εκλογές) και πήρε την εξουσία. Ο Πινοσέτ από την άλλη, είδε πως η κοινωνία δε μπορεί να αλλάξει προς τα δικά του πιστεύω με τις εκλογές (αφού ο λαός ήθελε Αλιέντε) και έκανε πραξικόπημα (χοντρικά τα λέω). Και οι δύο ήθελαν η Χιλη να διοικείται όπως αυτοί πίστευαν πως έπρεπε (άλλος για το καλό της Χιλής κι άλλος για το καλό της τσέπης του, αλλά άλλο θέμα). Ο ένας το πέτυχε μέσα από τους υπάρχοντες θεσμούς και ο δεύτερος πραξικοπηματικώς.

Ελπίζω να έγινε καταννοητό το τι λέω. Πάντως, δεν έχω πρόβλημα να βάλουμε και 3η επιλογή: Όσους επιλέγουν ειρηνικούς αλλά παράνομους τρόπους για να αλλάξουν την υπάρχουσα κατάσταση. Περισσότερα το βράδυ

Κατι σχετικο με την αστυνομια (αν υπαρχει πιο καταλληλο θρεντ μετακινηστε ελευθερα το ποστ…):
Εβλεπα χτες ενα ντοκυμαντερ για την υποθεση Σορίν Ματέι, “…Συγκεκριμένα ο Ρουμάνος δραπέτης Σορίν Ματέι το βράδυ της Τετάρτης της 23ης Σεπτεμβρίου 1998 εισέβαλε σε διαμέρισμα πολυκατοικίας στην οδό Νιόβης θέτοντας υπό καθεστώς ομηρίας τους τέσσερις ενοίκους αυτού με την απειλή χειροβομβίδας. Παράλληλα τηλεφώνησε στον τηλεοπτικό σταθμό Σκάι όπου σε απευθείας τηλεοπτική μετάδοση συνομιλούσε για τέσσερις περίπου ώρες με τον κεντρικό παρουσιαστή ειδήσεων του καναλιού, Νίκο Ευαγγελάτο.” (απο wiki).
Μπορειτε να το δειτε απο δω


ειναι χωρισμενο σε 5 parts 9 λεπτα το καθενα δεν ειναι μεγαλο.
Εγω δεν το ειχα δει τοτε στην τηλεοραση. Απο αυτα που ειδα χτες περαν του απιστευτης εξεληξης της υποθεσης, φαινεται η ανικανοτητα της αστυνομιας να χειριστει το θεμα. Οχι μονο δεν εκαναν στην ουσια τιποτα, αλλα και οι λιγες αποφασεις που πηραν ηταν ακρως καταστροφικες τελικα… Και βεβαια αφησαν εναν ανθρωπο κυριολεκτικα να πεθανει μεσα στο νοσοκομειο του Κοριδαλου… Δειτε το οσοι δεν το θυμαστε αξιζει…

ελα φρεσκο πραμα εχω…

παρτε να χετε…

http://troktiko.blogspot.com/2009/06/video-ntokoymento.html

Μια εβδομάδα μέρα έχουμε! 8O 8O

Ντροπη…εγω πιστευω οτι ειναι μια ομαδα αστυνομικων που κινουνται σε ολη την Ελλαδα και προκαλουν μεμονομενα περιστατικα.Ε δεν μπορει να ειναι ολοι τετιοι…

Πρέπει να είναι και ιδιοφυίες γιατί έχουν εφεύρει την τηλεμεταφορά. Σε 100 μέρη ταυτόχρονα δε γίνεται με ένα απλό Tour ακόμα και αν είχαν Support τους Ζιτάδες.

Τον Χλαπάτσα τι τον είχες? :stuck_out_tongue: Και ήλπιζα πως την είχα σκαπουλάρει γιατί δεν προλαβαίνω/βαριέμαι να γράψω πάλι τεράστιο κείμενο :lol:

πω ρε φιλε…πως και δεν κατεβηκαν να τους κοπανησουν οι υπολοιποι που βλεπανε το σκηνικο?πουλαγε και τραμπουκισμο ο μπατσος…ενα σχολιο θα κανω μονο: μεγαλοι μαλακες οι τυπαδες(μπατσοι) του βιντεο!!!

ε μαλακες ειναι να κατεβουν??? νυχτιατικα να βρεθουν δαρμενοι και με κατηγοριες αντιστασης/εξυβρισης κατα της αρχης στο τμημα??? απο τα μπαλκονια καλυτερα…


Listening to: Click here to start download…
via FoxyTunes

εντωμεταξυ ενας απο αυτους που τραβαγε το βιντεο την ελεγε στο μπατσο και αυτος τον εβριζε ή κανω λαθος??

ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι δε παιζει ολοι οι μπατσοι να ειναι τραμπουκοι και μαλακες αλλα με τετοια σκηνικα ειλικρινα καταρρεει σιγα σιγα αυτο που πιστευω…

νομιζω ο μπατσος ειπε τον κατοικο βλακα αρκετες φορες, και προς το τελος καθως φευγαν πεταξε και 1-2 χριστοπαναγιες.


Listening to: Click here to start download…
via FoxyTunes