Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

Όχι τόσο, υπήρχε μια ιδιαίτερα προοδευτική τάση της ελληνικής κοινωνίας στη δεκαετία του '60, γι αυτό και επιστρατεύτηκε η χούντα. Για να μετατοπίσει την ελληνική κοινωνία προς τι συντηρητική πλευρά, πράγμα που κατάφερε εν πολλοίς.

:!::!::!:
Τώρα κατάλαβα γιατί είχε τον Τάρτη δικηγόρο.
Κουτσομπόλης mode on: πάω αύριο να μάθω ποιός ήταν :stuck_out_tongue:

Προοδευτική τάση ναι, αλλά η πλειοψηφία ήταν και είναι συντηρητική. Σήμερα π.χ. έχουμε βίντεο με ασφαλήτες α λα κουκουλοφορ μπαχάλ δίπλα σε αστυνομικούς στα Χανιά, έχουμε βίντεο που δείχνει αυτό που πόσταρε ο κάρβου, βίντεο όπου Δελτάς πάει να πατήσει συνανθρώπους μας και η πλειοψηφία της ελληνικής κοινωνίας σχολιάζει πως είναι κρίμα να σπάνε βιτρίνες.

χαχαχαχ, ακούγεται αστεία η απάντηση σου αλλά να δεις που στο τέλος εμάς θα τσούξει. Γιατί και διακριτικά θα συνεχίσουν να μην έχουν, και τα κατασταλτικά μέτρα θ’ αυξηθούν προς το χειρότερο. :slight_smile:

Eγώ πάντως θα επιμείνω σε αυτό που έλεγα χτες.
Η βιντεοκάμερα σήμερα είναι πιο αποτελεσματική από την μολότωφ.

Μαρτυρίες υπήρχαν από πάντα, και θάβονταν.
Τόσα χρόνια, δεκαετίες βασικά, ο μέσος έλληνας έβλεπε μόνο τους καμμένους κάδους και τις βιτρίνες.
Ώρα να δει και την αλήθεια.

ΧΙΛΙΑ μπράβο στο παιδί που τράβηξε το βίντεο και έσωσε τη ζωή ενός αθώου.
Γιατί το παλικάρι που διέπραξε το κακούργημα του να κατεβάσει τα σκουπίδια (και αλήθεια, γιατί να το κάνει? Αφού οι οδοκαθαριστές απεργούν! Ύποπτο! Σίγουρα τρομοκράτης!:p) αν δεν υπήρχε το βίντεο θα’χε φάει μια 15άρα χρόνια στο νερό και θα καταστρεφόταν η ζωή του.

Εν τω μεταξύ είναι τόσο χρυσοαρχίδης ο τύπος που να το δεις, δεν θα εφαρμόσει αυτό που έλεγε περί διακριτικών… και αυτά τα κωλογούρουνα απειλούν ότι θα φύγουν από το σώμα, σκέτη μούφα. Απλά τους τσούζει που θα έχουν έναν ενδοιασμό στο να ρίχνουν το άπειρο ξύλο σε αθώο κόσμο, άλλωστε τα μπαχαλόπαιδα με τα παλούκια έρχονται face to face και λίγο πολύ ξέρουν ποιός είναι ποιός:wink:

Αυτό θα πει πολεμάω το σύστημα με τα ίδια του τα όπλα. Κινητά με κάμερες σου πλασάρουν? Τις χρησιμοποιείς για να τους ξεβρακώνεις όπου σταθείς κι όπου βρεθείς.

διαβαζω τα γραφομενα διχως να σχολιαζω ιδιαιτερα μιας κ δεν ειμαι απο τα ατομα που εχουν δει τα γεγονοτα απο κοντα(πορειες κλπ) κ δεν μπορω να το παιξω κ τοσο επαναστατης εκ του ασφαλους

αλλα το ενστικτο μου λεει οτι οι παρακατω 2 γραφουν αληθειες κ εχουν το σεβασμο μου


ban
zouglau

κ το σχολιο του karvou οτι σε 20 χρονια απο τωρα θα εκμεταλευεται την υπεραξια της εργασιας του κλπ

με εκνευρισε κ με ανατριχιασε γιατι μου φανηκε τοσο γαμημενα αληθινο απο το μελλον του karvou

οκ για πλακα το ειπες αλλα πως λεει το ρητο ‘καμια φορα η πλακα εμπεριεχει αληθειες’…

karvou φιλε μακαρι να βγω ψευτης αλλα η σταση σου να δικαιολογεις ακομα κ τα αδικαιολογητα με κανει να σε ‘βλεπω’ σε 20 χρονια να νιπτεις τα χερια σου διαρκως βολεμενος πισω απο το δερματινο καναπε σου αγορασμενο απο το ΙΚΕΑ καθως χαζευεις στην 42’’ τηλεοραση σου :frowning:

κακο το σχολιο για τα ΙΚΕΑ, εχουν φθηνους καναπεδες.

Εγώ γιατί πάλι τον καρβού το βλέπω πρύτανη του ΕΜΠ να κάνει λογκίν από κλινική νοσοκομείου να ποστάρει για τα ανάλογα επεισόδια? :p:lol:

awake καλά εσένα σε ξέρουμε συχνάζεις στα Εξάρχεια και σε συναυλίες και δεν μετράμε τη γνώμη σου :stuck_out_tongue:

Ο υπουργός ΠροΠο έχει δηλώσει πως όποιος αστυνομικός χτυπήσει πολίτη θα φεύγει απτο σώμα. Στην περίπτωση Κουτσουμπού γιατί δεν στέλνει τον επίδοξο δολοφόνο σπίτι του? Βίντεο υπάρχει να μπει στο indymedia να το δει ή ας του το στείλουν στο μειλ του οι αναρχικοί φίλοι του.

Α , μιας και μπορεί κάποιοι να μιλήσουν για ΕΔΕ.

πρωταθλητές στη διαφθορά είναι και οι αστυνομικοί, καθώς από 5.184 υποθέσεις που έχουν εξεταστεί από το σώμα των «αδιάφθορων», μόνο… 76 αστυνομικοί καταδικάσθηκαν.

από τβχσ

zouglau

αμα δω εσενα κ τον ban με καμια μερσεντες σε 10 χρονια (λογω εργασιακης υπερεκμεταλλευσης της εργασιακης σας αξιας εις βαρος του καρβου) θα σας γιαουρτωσω οποτε κανονισε :smiley:

σοβαρα τωρα βλεποντας ποσο ζωα ειναι το 98% του κοσμου εκει εξω , φωνες σαν εσενα κ του ban ειναι βαλσαμο.

προσεξε μονο μη τη πεις σε κανα φιλο του ξηγα εκει εξω κ σε βαρανε σε ρυθμους ντεθ-μεταλ

ον τοπικ : ποσο σιχαμενη ρατσα ειναι καποιος που χαιρεται να βαραει κ να ‘δινει’ απλους πολιτες ???

Λοιπον…Επειδη ειδα μια μεγαλη επιθεση προς εμενα πρεπει να απαντησω…Λοιπον,περσυ ενα 15χρονο παιδι δολοφονηθκε…Ντροπη για την αστυνομια η οποια εχει κανει παρα πολλα λαθοι.Δεν τασσομαι κατα της διαδηλωσης της κραυγης,του μισους…Τασσομαι ομως κατα της τρομοκρατιας,του βανδαλισμου,της βιας της χυδαιοτητας.Ολα αυτα συνεβησαν της προηγουμενες μερες οχι απο ολους φυσικα και χωρις καποιο λογο…Το να σπας μαγαζια και αυτοκινητα δεν θα κανει τιποτα καλυτερο.Ολοι οι βανδαλισμοι ειμαι σιγουρος πως δεν εγιναν για τον Αλεξη.Πολλα παιδια διαδηλωσαν ειρινικα για τα θεματα που τους βισκουν αντιθετους.Ας θυμηθουμε το πολυτεχνειο λιγο,εκει που υπηρχαν απειροι λογοι για βανδαλισμους δεν εγινε ουτε ενας…Και αυτο συναιβει γιατι με τετοια μεσα δεν λυνονται προβληματα…Η αστυνομια τονιζω δεν ειναι τελεια αλλα δεν μπορει να αφησει τους οποιουσδηποτε να τρομοκρατουν την Αθηνα…Ακουσα επισης πως θα μπορουσα να ημουν και εγω στην θεση του μικρου Αλεξη,οντως θα μπορουσα.Γιαυτο τον λογο δεν κατακρινω την ΕΙΡΗΝΙΚΗ διαδηλωση.Θα μπορουσα ομως να ειμαι και ο γιος ενος ανθρωπου που του εκαψαν το μαγαζι η το αυτοκινηο.Η οικογενεια μου δεν ειναι ειναι πλουσια και αυτο το αυτοκινητο δεν μπορουμε να το αγορασουμε καθε μερα(δεν εχουμε τετοια οικονομικη ανεση βλεπετε)…Για να ολοκληρωσω θελω να πω πως ειμαι υπερ της ηρεμης διαδηλωσης και του διαλογου γιατι ειναι οι μονοι τροποι για να λυθουν καιρια ζητηματα…

Σορρυ για το διπλοποστάρισμα αλλά αξίζει. Παραιτήθηκε ο Κίττας. Στο τέλος της επιστολής του γράφει

Τελειώνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω επίσης τους φοιτητές μας που ευρισκόμενοι για την ειρηνική τους πορεία στα πολυβασανισμένα «Προπύλαια», με παρέλαβαν συντετριμμένοι για να με συνοδεύσουν σε ένα πιο ασφαλές για μένα μέρος. Θα ήθελα όμως συνάμα να απευθύνω μια έκκληση προς αυτούς, μια έκκληση από έναν άνθρωπο που γνωρίζουν καλά πόσο τους αγαπά, να καταλάβουν πια ότι με τις καταλήψεις υποθάλπουν, άθελά τους πιστεύω, αυτούς που πιστεύουν στη βία. Είναι πια καιρός να μάθετε να διεκδικείτε τα δίκαια αιτήματά σας με άλλους τρόπους. Είναι βέβαιο ότι έτσι θα κερδίσετε περισσότερα.
Για μια ακόμη φορά σας ευχαριστώ θερμά όλους και σας παρακαλώ να με συγχωρήσετε για τα όποια λάθη μου.

Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, δεν ήμουν φοιτητής του, σοβαρός μου φαίνεται αλλά για μένα αξίζει να σχολιάσω το μπολνταρισμένο. Ο λόγος για τον οποίο υπάρχει τέτοια πόλωση ( και νομίζω ότι θα έπρεπε ένας μορφωμένος άνθρωπος να το καταλάβει και να το θίξει) είναι επειδή  κανείς δεν βγαίνει να πει τα πράγματα με το όνομα τους. Μισόλογα, γενικότητες και αοριστολογίες. Κανονικά θα έπρεπε ο Χρυσοχοίδης και ο Πρετεντέρης να ακούνε Χριστοπαναγίες και να τους διώχνουν με κλωτσιές από τα πάνελ. Ανταυτού κάθονται και συζητάνε πατάτες με ανθρώπους που μιλάνε για δημοκρατία όντας βαθύτατα αντιδημοκρατικοί.

Λέει ο κάθε Χρυσοχοίδης την φασιστοατάκα του και αυτή νομιμοποιείται επειδή είναι υπουργός. Η βία του κράτους παράγει τη βία που βλέπουμε στη κοινωνία. Τα ψέμματα, η αδικία , η αναξιοκρατία, η διαφθορά, οι μίζες, η ανελευθερία, η ολιγαρχία…αυτά δημιουργούν τη βία. Να ζητηθούν ευθύνες, αλλά να καταμεριστούν όπως πρέπει . Δίκαια. Όχι να εξισώνουμε τη βία της πέτρας που σπάει μια τζαμαρία, με τη βία του δελτά που παρασέρνει διαδηλωτή. Να τα καταγράψουμε και να τα συζητήσουμε και τα δύο δεν λέω. Αλλά να τα “ζυγίσουμε” και να τα κρίνουμε αναλόγως.

Ρε αγόρι μου billrocki, πάρτο χαμπάρι, ούτε μαγαζιά έσπασαν ούτε αυτοκίνητα κάηκαν.
Ξεκόλλα!

Όσο για τις “δακύβρεχτες” δηλώσεις του πρύτανη, ντάξει θα ψαρώσουν πολλούς. Ούτε τι έγινε μας είπε, ούτε τη θέση του για το άσυλο, ούτε για τη δημόσια παιδεία. Γενικότητες και ποίηση. Not my cup of tea…

ok ok

Απάντησέ μου απλά αν η γνώμη σου προέρχεται από αυτά που είδες στην τηλεόραση.

Oxι μονο…Εχω ξαδερφο που ειχε παει στην διαδηλωση…Και απο πολλα ακομα ατομα…Anyway δεν θελω να τσακωθω με κανεναν ρε παιδια απλα λεω πως εχει κανει και η αστυνομια και οι κουκουλοφοροι λαθοι…Δεν υπαρχει χρυση τομη αναμεσα τους και δυσκολο να υπαρξει…

θεωρω επισης την τηλεοραση ως ενα απο τα χειροτερα μεσα ενημερωσης…Δυσολα βγαζεις αληθειες απο δ’αυτους…

Ωραία, τώρα συζητάμε σε πολύ καλύτερη βάση.
Και ούτε εμείς θέλουμε να τσακωθούμε. :slight_smile:

Για τη διαδήλωση, ασχέτως τι σου μετέφεραν ο ξάδελφός σου και τα υπόλοιπα άτομα, μια βόλτα στο κέντρο της Αθήνας θα σε έπειθε πως τα μαγαζιά είναι καλά στην υγεία τους. Το μόνο που προκαλεί ελεεινή εντύπωση είναι τα βουνά των σκουπιδιών που κοντεύουν να θάψουν την πόλη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Από κει και πέρα όταν ένας κόσμος που διαδηλώνει δέχεται επίθεση από ομάδες καταστολής τότε η ειρηνική διαδήλωση μόλις πήγε περίπατο.

Eδω μου το χαλας:DΣτην μαθητικη διαδηλωση που ειμασταν ολοι οι μαθητες για δεν δεχθηκαμε επιθεση;Μηπως προκαλεσαν λιγο παραπανω και οι αλλοι.Δεν ειναι λιγο παραξενο επισης πως πας σε μια διαδηλωση χωρις να θες να προκαλεσεις κακο με κουκουλα και κρυμμενο προσωπο;:-k