Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

Billrocki αγορινα μου εγω δε θα σου μιλησω σαν μωρακι παρα το μικρο(τερο) της ηλικιας σου. Οσο πιο νωρις τα ακουσεις τοσο το καλυτερο (για μενα τουλαχιστον) για να μην καταληξεις κι εσυ σαν το φασισταριο που βλεπω να λεει “μπραβο στην αστυνομια μας, χειροτερα επρεπε να τους κανει”.

Η επιθεση εναντιον σου εγινε γιατι εχουμε απο τη μια πλευρα τους “εξεγερθεντες” με τις οποιες ομαδες εχουν εκεινοι μεσα τους (αναρχικους, φοιτητες, κουκουλοφορους, μπλα μπλα) και απο την αλλη εχουμε τον κρατικο μηχανισμο καταστολης και τρομοκρατιας, τους μπατσους και τις αλλες γνωστες αγνωστες που λειτουργουν για χαρη τους. Απο αυτες τις 2 ομαδες, πραγματικα πιστευεις οτι οι χειροτερες “ζημιες” προερχονται απο την πρωτη ομαδα? Σε ανησυχουν περισσοτερο τα 5-10-20-50 μαγαζια που θα σπασουν (και σαφως και για μενα κακως θα τα σπασουν γιατι ο καταστηματαρχης δε τους φταιει τιποτα), ή το οτι οι μπατσοι εχουν αφηνιασει και καταχραζονται την εξουσια που τους εχει δοθει σε επιπεδο που να θυμιζει εντονα εποχες χουντας, και οτι αυτο μπορει να φερει και στο μελλον?

Απο τη μια εχουμε ας πουμε 50 αναρχικους (λεμε τωρα) που πανω στη μαλακια που τους δερνει θα σπασουν 10 μαγαζια και 20 φαναρια, και απο την αλλη ενα ολοκληρο σχεδιο καταπατησης των περισσοτερων δικαωματων σου και τρομοκρατιας εναντιον οποιουδηποτε τολμαει να βγει στο δρομο και να βγαλει γλωσσα. Δεν ξερω αν εχεις κανει τον κοπο να πας σε καποια πορεια, αλλα αν δεν εχεις παει, ειναι καθαρα ΒΛΑΚΕΙΑ σου να αμφισβητεις το οτι τους συλλαμβανουν χωρις λογο. Εχω δει πολλες περιπτωσεις προληπτικων προσαγωγων και μπατσους να την πεφτουν σε διαδηλωτες που δεν εκαναν κυριολεκτικα τιποτα, να τους σαπιζουν στο ξυλο και να τους τραβολογανε στη ΓΑΔΑ. Εγω σου προτεινω να ξεκολλησεις απο την τηλεοραση λιγο και να σκεφτεις καθαρα. Νομιζεις οτι τις ζημιες και τα αμαξια τα καινε μονο οι αναρχικοι/κουκουλοφοροι? :wink:

Μιλησες για ΕΙΡΗΝΙΚΗ διαδηλωση. Πες μου λιγο πως μπορει να γινει μια διαδηλωση ειρηνικα οταν ενω ολοι οι διαδηλωτες δεν εχουν κανει το παραμικρο, οι μπατσοι ορμανε -επαναλαμβανω σε διαδηλωτες που δεν εχουν κανει το παραμικρο- με δακρυγονα για να τους σπασουν? Και προτου το αμφισβητησεις και αυτο, θα σε διαβεβαιωσω και εγω οπως και πολλοι αλλοι οτι τα καλα μας τα γουρουνακια το εχουν κανει και αυτο. Ημουν μπροστα.
Αν τασσεσαι εναντιων της τρομοκρατιας της βιας και της χυδαιοτητας ε δε μπορεις ρε φιλε να λες οτι εισαι με το μερος των μπατσων που κανουν οτι γουσταρουν με τη δικαιολογια “γιατι ετσι γουσταρω και αμα εχεις προβλημα, λυσ’το με το γκλοπ μου”.

Η οικογενεια σου δεν ειναι πλουσια και το αμαξι που μπορει να καει, δε μπορειτε να το αγορασετε καθε μερα. Συμφωνω. Μπορειτε ομως να το αγορασετε. Τα κεφαλια των παιδιων που εσπασαν οι μπατσοι ή ακομα χειροτερα, τη ζωη του Αλεξη, για ρωτα τις οικογενειες τους, ποτε και πως μπορουν να τις αγορασουν, φιλε?

Edit: Κι εγω ημουν σε μαθητικες πορειες οταν πηγαινα λυκειο (λιγο πιο παλια θα μου πεις αλλα δεν εχει διαφορα) και παλι εφαγα ξυλο απο μπατσο. Η προκλητικη συμπεριφορα μου? Ο φιλος μου εχει σκολιωση και δε μπορουσε να τρεξει. Οποτε τον πηρα στα χερια (ηταν μικροσωμος :p) και τρεχαμε μαζι προς το μετρο πριν τον πιασουν και τον μπαγλαρωσουν. Τωρα ενας απο τους μπατσους που μας ειδε μαλλον νομιζε οτι ημουν ακρως επικινδυνος προφανως γιατι αν εξφενδονιζα τον φιλο μου πανω του θα απειλουσα θανασιμα τη ζωη αυτουνου και ισως και της υπολοιπης διμοιριας, οποτε θεωρησε σωστο να μας σταματησει και τους 2 με το γκλοπ του. Καλα να παθω τετοιο προκλητικο τσογλανι που ειμαι

καλά άμα φας τον καρκίνο (των δακρυγόνων) στη μάπα θα σου πω πως θα τρέχεις κουκουλομένος

επίσης ακούσα από κάποιον ότι ο χρυσοχοιδης μίλησε για κατάργηση δακρυγόνων και κουκουλονόμου…Ισχύει αυτό???

Πρόσοχη! το πρώτο απ’ τα 2 φαινομενικά μπορεί να ακούγεται καλύτερο, αλλά δεν είναι…

Αντιεξουσιαστές ήταν και 2-3 συνδικαλιστές μάλλον … :lol::lol:

προστασία από τα δακρυγώνα , πιθανον να μην θες να προταγωνιστείς σε κάθε πλάνο, 1000 λόγοι …
το να φορας κουκούλα δεν σημαίνει ότι θες να τα σπάσεις … :wink:

Ρε συ alukard δεν διαφωνουμε πουθενα.Ξανατονιζω πως και οι 2 πλευρες εχουν αδικο.Συμφωνοι οτι η αστυνομια εχει καταχραστει την εξουσια που εχει,αλλα δεν λεω για ολους τους διαδηλωτες αλλα για ορισμενα κωλοπαιδα που πανε για να μαλακιστουν.Λεμε σχεδον τα ιδια και δεν το καταλαβαινουμε.Φυσικα και δεν τασσομαι υπερ της αστυνομιας αλλα ουτε και ολων των διαδηλωτων,αν και οι περισσοτεροι δεν κανουν μαλακιες.Υπαρχουν ομως λιγοι οπως προειπα που -να στο πω καθαρα-ΧΕΣΤΗΚΑΝ για τον αλεξη,και θελουν να κανουν τα δικα τους,σε αυτους ντροπη,οπως ντροπη και σε πολους αστυνομικους.

Ναι ρε τσολια μου αλλα εξ’αιτιας λιγων που κανουν μαλακιες, βγηκες και ειπες οτι υποστηριζεις την αστυνομια. Αντι να αναφερθεις στη ζωη που χαθηκε και στα κεφαλια που εσπασαν, σταθηκες στα αμαξια και τις βιτρινες. Αυτο τι λεει για το τι θεωρεις σημαντικοτερο και πιο επικινδυνο? Απο το πρωτο σου ποστ, εγω βλεπω οτι διαφωνουμε σε παρα πολλα. Τωρα παντως καπως το σωζεις.

Λοιπον για να τελειωνουμε.Το αν συμφωνουμε μου ειναι και λιγο αδιαφορο.Δεν τασσομαι υπερ της αστυνομιας θα χιλιοξαναπω,αλλα σε ορισμενες πραξεις τους.το ιδιο ισχυει και για τους διαδηλωτες(λιγους μεν)που εχουν αλλους σκοπους…

Εχω πεσει κατω

Πάντως ισχύει ότι έχεις τηλεορασάκικες απόψεις…

Βγες λίγο παραπάνω στο δρόμο δεν κάνει κακό

ενιγουει

Θα ήθελα να πω κάτι κάπου εδώ για να σταματήσουν ορισμένα πράγματα να λέγονται όπως να 'ναι. Δεν είναι σωστό να συγχέουμε τους αναρχικούς με το κάθε πιτσιρίκι που 'χει κατέβει καυλωμένο στον δρόμο ή τον κάθε πούστη ασφαλίτη που κυκλοφορεί ανάμεσα μας. :slight_smile:

Οι αναρχικοί δεν είναι τύποι που θα ξεφύγουν μόνοι τους στο άκυρο για να πάνε να σπάσουν το μαγαζί με τα είδη θαλάσσης ή τα αρώματα του κάθε τυχάρπαστου. Υπάρχουν μερικοί πολύ συγκεκρικεμένοι στόχοι, αυτοί λέγονται: τράπεζες, κάμερες, κρατικά κτίρια (βλ. υπουργεία, ασφαλιστικά ταμεία ίσως κλπ). Τα υπόλοιπα είναι δουλειές άλλων. Ορισμένα αυτοκίνητα παίζει να καούν, αν συμβεί αυτό, να ξέρετε πως δεν έγινε από αναρχικό. Ορισμένες βιτρίνες μαγαζιών παίζει να σπάσουν, αν συμβεί αυτό, να ξέρετε πως δεν έγινε από αναρχικό. Δεν αμφισβητείται το ενδεχόμενο να υπάρξουν τύποι που να δηλώνουν ή να νομίζουν οτι ταυτίζονται με τον αναρχικό χώρο, μπορεί να είναι και χωμένοι σε αυτόν, παρόλα αυτά επιλέγουν στάση χουλιγκανισμού και τίποτα περισσότερο. Όλα αυτά τα γράφω γιατί το θέμα είναι πολύπλοκο, και ακόμα και αριστεροί είναι μπλεγμένοι στην διασαφήνιση του, πόσο μάλλον άσχετος κόσμος που τρώει ό,τι του σερβίρει η τιβι. Το λάθος του χώρου, αν θέλετε, είναι η ανοχή που δείχνει σε τέτοιες ενέργειες και χαρακτηρίζει αδίκως κατ’ εμέ τέτοια άτομα “συντρόφους”. Πολλές φορές χωρίς να γνωρίζει την ταυτότητα τους (καλά αυτό δεν λέει απαραίτητα κάτι γιατί δεν είμαστε ασφαλίτες). Αυτό συμβαίνει επίσης για πάρα πολλούς λόγους που μου είναι αδύνατον να εξηγήσω σ’΄ενα φόρουμ, εδώ δεν γίνεται να τα βρουν μεταξύ τους σε πολύ συγκεκριμένα θέματα οι αναρχικοί. Anyway, πολυλογία χωρίς λόγο θα πει κάποιος, αλλά όντως ΕΛΠΙΖΩ μέσα από αυτό το ποστ να υπάρξουν αυτοί που θα κατανοήσουν τι συμβαίνει. Και να μην ακουσω παραλληλισμό “για την αστυνομία συμβαίνει το ίδιο” γιατί θα σας σπάσω το μαγαζί και θα σας κάψω το αυτοκίνητο.

worst enemy ο χρυσοαυγίδης καταργεί τον κουκουλονόμο από τον Οκτώβριο, δεν το ξέρεις;

Καταργήθηκε όμως ή έχει μείνει στην διαδικασία? (Για τα δακρυγόνα δεν ήξερα, για το κουκουλονόμο αμυδρά θυμάμαι κάτι)

Στα ύπολοιπα συμφωνώ μαζί σου…Και μάλιστα έχω δει ζωντανά και περιπτώσεις όπου 2-3 πουθενάδες σπάγαν διάφορα μαγαζιά και είχαν πάει αναρχικοί επί τόπου και τους είχαν κράξει/τραμπουκίσει άπειρα…Αυτό φαντάζομαι θα γίνεται εν μέρη και στην Αθηνα από αναρχικούς και μέλη της ΑΚ, αλλά ακριβώς λόγω του μεγάλου μεγέθους της Αθήνας, οι πουθενάδες είναι πάρα πολύ και καθίσταται ορισμένες φορές δύσκολο

Σιγά μην τον καταργούσε πριν τον Δεκέμβρη. =)
Υπάρχουν πολλές προσαγωγές τις τελευταίες μέρες που έγιναν βάσει κουκουλονόμου.

Αυτό να μου πεις!

Πάντως για να το κλείσω αυτό με τα δακρυγόνα…Αν καταργηθούν από τη μία θα απαλαχτούμε από τον καρκίνο, από την άλλη όμως αν δεν εφαρμόσουν την μέθοδο αντλιών νερών (που είναι οδυνηρότατο), τότε στις συγκρούσεις σώμα με σώμα θα πέφτει πάρα πολύ ξύλο, όπως γινόταν στα ιουλιανά και στην χούντα, οπου οι μπάτσοι έδερναν αλύπητα

Νερό με χημικές προσμίξεις ε.

Bλέπω πάντως σε πολλά ντοκιμαντέρ τις συγκρούσεις αστυνομίας-διαδηλωτών επί Χούντας και η τότε αστυνομική βία μοιάζεια αστεία μπροστά σε αυτό που γίνεται τωρα.

Δεν είχε ίδια οργάνωση, εκπαίδευση και εξοπλισμό η τότε αστυνομία με τα σημερινά ΜΑΤ. Λογικό. Α. Και τόση ΓΚΑΒΛΑ.

Moνο που τωρα δεν εχουν τη φαλλαγα. Εκει να δεις πονος.
Βασικα κατσε… δεν παιρνω ορκο γι’αυτο… :-k

εγω παλι εβλεπα κατι βιντεακια απο κατι κινες,αργεντινες και πολλες αλλες χωρες(καλα οι περισσοτερες ειναι και θεμα πολιτευματος αλλα λεμε τωρα…)που εκει πυροβολουν…σκοτωνουν με χτυπηματα και μονο και σκεφτομαι…αν ηταν ετσι κ εδω…ποσοι θα ειχαν τα @@ να κετεβουν σε πορειες(,γιατι θελει μεγαλα αν εχετε δει ντοκυμαντερ σχετικα με αυτες τις δυναμεις καταστολης)…γιατι τωρα και ειμαστε λιγοι…φαντασου με τετοιες αστυνομιες…

@μανσον: Ντάξει τι να σου πω, έχω δει κι εγώ σε ντοκιμαντέρ (στα ιουλιανά νομίζω) που μπάτσος βάραγε τύπο όχι με γκλομπ αλλά μ’ ένα άλλο μεταλλικό παλούκι…Ντάξει…Ανεξαρτήτως με το τι γινόταν τότε, το πιστεύω ότι θα αυξηθεί ακόμη περισσότερο η αστυνομική βία αν γίνει κάτι τέτοιο

βάλε και κι αυτό που λέει η/ο παξ του τι γινόταν/γίνεται σ’ άλλες χώρες

Εγω παντως νομιζω οτι οσο πιο βιαιες γινονται οι μεθοδοι καταστολης, τοσο πιο βιαιη ειναι και η απαντηση.
Αν ειχαμε τετοια εδω, θα γινοταν ακομα περισσοτερος χαμος. Θα ξεχωριζαν οι “βολεψακηδες” απο τους “επαναστατες” βεβαια μιας και σιγουρα θα ειχαμε και αυτους που θα προτιμουσαν τη σιωπη και την οποια ασφαλεια του σπιτιου τους, αλλα η αντιδραση και παλι θα ηταν σθεναροτατη.

σιγα μετά απο 5-10 πορεις θα προφαγαν όλοι οι αντιδρούντες και θα ήταν όλα μια χαρα και σοσιαλιστικά !!! 8)8)8)