Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

Eντάξει ανοίγουμε μεγάλο θέμα τωρα αλλά κατά την άποψή μου η τακτική της αστυνομίας αποτελεί παντα τον δείκτη της δημοκρατικότητας σε μια χώρα. Και όσο μεγαλύτερη είναι η καταπίεση σε μια χώρα αντίστοιχα τόσο μεγαλύτερες είναι και οι διαμαρτυρίες. Οπότε μην σου κάνει εντύπωση πως σε αυτές τις χώρες βγαίνουν πολλοί περισσότεροι άνθρωποι στον δρόμο απ’ ότι εδώ παρά το γεγονός ότι η αστυνομία είναι πιο δολοφονική εκεί. Λες: “αν ηταν ετσι κ εδω…ποσοι θα ειχαν τα @@ να κετεβουν σε πορειες”. Αν η αστυνομία ήταν έτσι και εδώ τότε οι συνθήκες αντίστοιχα θα ήταν πολύ χειρότερες συνεπώς ο κόσμος θα είχε μεγαλύτερη ανάγκη για διεκδίκηση, πολύ λιγότερα να χάσει άρα θα είχε και τα αντίστοιχα @@ να κατεβαίνει σε πορείες, ίσως και με πολύ μεγαλύτερη μαζικότητα.

Παράμετρος που δεν πρέπει ακόμη να ξεχαστεί όμως, είναι πως στην Ελλάδα όπως και στην υπόλοιπη Δύση οι πολίτες έχουν πολλά παραπάνω πράγματα να χάσουν αν κάτι πάει στραβά σε μια διαδήλωση. Ο κάτοικος από τις φαβέλες της Βραζιλίας αργοπεθαίνει σωματικά από την πείνα και έτσι το να βγει και να διαδηλώσει με θάρρος κατά των όσων των έχουν καταδικάσει σε αργό σωματικό θάνατο του φαίνεται λογικό και μονόδρομος.

Στους φτωχούς κατοίκους της Αθήνας (και της υπόλοιπης Δύσης) τους δίνεται η δυνατότητα να πετυχαίνουν ένα τρόπο ζωής που τους εξασφαλίζει την κάλυψη των βασικών κατά Μάσλοου αναγκών (τροφή, ρούχα, στέγη) και έτσι το να διαδηλώσεις για κάτι καλύτερο όσον αφορά την ποιότητα της ζωής σου (αλλά και για να εκπληρώσεις τις υπόλοιπες ανάγκες σου (τις ανάγκες ασφάλειας, τις ανάγκες κοινωνικής αποδοχής, αυτοεκτίμησης και αυτογνωσίας)) πρέπει να “ρισκάρεις” την εκπλήρωση των “φυσικών” σου αναγκών.

Με λίγα λόγια, στην Ελλάδα υπάρχουν τόσοι πολλοί πολίτες του καναπέ (και εγώ δεν εννοώ ως καναπέ αυτούς που δεν κατεβαίνουν στις πορείες) γιατί αυτοί έχουν καναπέ. Όσο πιο “σκληρή” (και άδικη στη συγκεκριμένη περίπτωση) η “πρόληψη” και η “καταστολή” τόσο μεγαλύτερο το ρίσκο να χάσεις και αυτό τον καναπέ που έχεις…

Εντιτ: Ευχαριστώ όποιον σχολίασε το θέμα με τον καναπέ από το ΙΚΕΑ. Δεν ήμουν ον λάιν για να πω το προφανές. Οι καναπέδες του ΙΚΕΑ είναι για το λαουτζϊκο. Όχι για μένα! :stuck_out_tongue:

:wink:

Έλα ντε… Τι διάβασα και αποφάσισα να προσθέσω τα ίδια;

(αλλά δεν πειράζει. Ας γράφω ξανά ακόμη κι αυτά που με βρίσκουν σύμφωνο γιατί γράφοντας μόνο τις διαφωνίες μου καταλήγω οπαδός του Χρυσοχοϊδη για μερικούς:p)

Με την ουρά στα σκέλια λοιπόν…

10-12-2009: Ανακοίνωση Αρχηγείου Ελληνικής Αστυνομίας σχετικά με Ε.Δ.Ε. και έρευνες για διάφορα περιστατικά

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ
ΑΡΧΗΓΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ

Αθήνα, 10 Δεκεμβρίου 2009

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σχετικά με δημοσιεύματα και φωτογραφικό ή ψηφιακό υλικό, που έχει έρθει στο φως της δημοσιότητας, και αφορά ενέργειες ή συμπεριφορές αστυνομικών, ιδιαίτερα κατά το τριήμερο των εκδηλώσεων (04 έως 07/12) για τη δολοφονία του Γρηγορόπουλου Αλέξανδρου, ανακοινώνεται ότι από τις αρμόδιες Υπηρεσίες της Ελληνικής Αστυνομίας έχουν διαταχθεί άμεσα σε όλες τις περιπτώσεις Ένορκες Διοικητικές Εξετάσεις, προκειμένου να διερευνηθούν πλήρως όλα τα περιστατικά και να αποδοθούν τυχόν πειθαρχικές ευθύνες σε βάρος των υπαιτίων.

Ειδικότερα:

· Χθες (09/12) από τη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Περιφέρειας Κρήτης διατάχθηκε κατεπείγουσα Ένορκη Διοικητική Εξέταση για τις εικόνες και το ψηφιακό υλικό, που προβλήθηκε σχετικά με την παρουσία μεταξύ των αστυνομικών, που είχαν διατεθεί για λήψη μέτρων την 07/12 στα Χανιά, ατόμων με αλλοιωμένα - κρυμμένα τα χαρακτηριστικά του προσώπου τους.

· Χθες επίσης διατάχθηκε Ένορκη Διοικητική Εξέταση από τη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης για το περιστατικό της σύλληψης και παραπομπής στον ανακριτή 23χρονου ημεδαπού, ο οποίος συνελήφθη γιατί σύμφωνα με τη δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος του βρέθηκε στην κατοχή του σακίδιο που περιείχε βόμβα μολότοφ, ενώ εκ των υστέρων διαπιστώθηκε ότι δεν ανήκε σε αυτόν. Επισημαίνεται ότι το περιστατικό της Θεσσαλονίκης είναι εξαιρετικά σοβαρό και θα διερευνηθεί σε βάθος.

Η Ελληνική Αστυνομία εκφράζει δημόσια συγνώμη στον 23χρονο για την ταλαιπωρία που υπέστη.

· Σήμερα το Αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας διέταξε τη διενέργεια άμεσης Προκαταρκτικής Διοικητικής Έρευνας σχετικά με φωτογραφίες, που έχουν δημοσιευτεί και απεικονίζουν αστυνομικούς, κατά το τριήμερο των προαναφερομένων εκδηλώσεων (04 έως 07/12) στο κέντρο της Αθήνας, να προβαίνουν σε πράξεις οι οποίες χρήζουν διερεύνησης ως προς τη νομιμότητά τους. Σε περίπτωση που διακριβωθούν ευθύνες θα επιβληθούν αυστηρότατες πειθαρχικές κυρώσεις.

Για τα αποτελέσματα των Ένορκων Διοικητικών Εξετάσεων και των Προκαταρκτικών Διοικητικών Ερευνών θα υπάρξει σχετική ενημέρωση.

Η Ελληνική Αστυνομία εκφράζει για άλλη μια φορά την πάγια θέση της για την άμεση και πλήρη διερεύνηση όλων των περιστατικών που εγείρουν αμφιβολίες για τη νόμιμη συμπεριφορά των αστυνομικών.

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&lang='..'&perform=view&id=2620&Itemid=486&lang=

Πού είναι ο Χρυσοχοϊδης να θριαμβολογήσει πάλι?

A και έντιτ:

Οι παρανόμως προσαχθέντες δεν υποχρεούνται να δακτυλοσκοπηθούν

Δικαιώθηκε από το Α΄ Τριμελές Πλημμελειοδικείο νεαρός που είχε προσαχθεί χωρίς νόμιμο λόγο κατά τη διάρκεια των επεισοδίων της Κυριακής στη Θεσσαλονίκη και αρνήθηκε να υποβληθεί σε δακτυλοσκόπηση. Η δικαστική αυτή απόφαση-σταθμός αποτελεί πλέον δεδικασμένο και νόμιμο έρεισμα ώστε οι παρανόμως προσαχθέντες και ειδικά οι διαδηλωτές που προσάγονται ομαδικά χωρίς νόμιμο λόγο να μην έχουν νόμιμη υποχρέωση να υποβάλλονται σε δακτυλοσκόπηση. Επομένως έχουν το δικαίωμα να την αρνούνται.

http://www.tvxs.gr/v28093

Πραγματικά, αναρωτιέμαι πόσες χιλιάδες Έλληνες νομικοί πρέπει να μαζευτούν για να εξηγήσουν στους Έλληνες δημοσιογράφους πως το νομικό σύστημα της Ελλάδος δεν είναι σαν της Αμερικής που βλέπουν στις ταινίες κι έτσι δεν υπάρχει η έννοια “δεδικασμένο” όπως τη χρησιμοποιούν στα κείμενα τους!

τι ειν η δακτυλοσκόπηση ρε? σου βάζουν δάχτυλο?

οχι, τους βαζεις εσυ!
διαστροφες, μην την ψαχνεις.

Δεν είναι ακριβώς τα αποτυπώματα, αλλά η τελευταία “λέξη” της μόδας σε συστηματα ασφαλείας (αποκαλούνται “βιομετρικό σύστημα”). Μοναδικά σου φυσικά χαρακτηριστικά (για τα χέρια είναι π.χ. το αποτύπωμα, σημάδια, σχήμα, κλπ) αποθηκεύονται ηλεκτρονικά και επιτρέπουν πιο γρήγορη και έγκυρη ταυτοποίηση. Χρησιμοποιείται ευρέως στο εξωτερικό (εμάς δε μας έχω τόσο ικανούς…) και πλέον μέχρι και laptop έχουν βγει στην αγορά που χρησιμοποιούν τέτοια συστήματα ασφαλείας για να ανοίξουν (αντί για password π.χ.)

8O8O Ξεκίνησε ΕΔΕ;;; Μιλάμε για πρωτοφανή γεγονότα! Είναι σοβαρά τα πράγματα δηλαδή, θα φτάσει το μαχαίρι στο κόκαλο! #-o

πολυ σωστο ποστ!!

να και σε κατι που συμφωνουμε:)

ΒΑΝ, οι αναρχικοί που λες όμως, τι ακριβώς περιμένουν πως θα πετύχουν αν επιτήθονται σε τράπεζες, υπουργεία, κλπ; Και όταν αυτό το κάνουν ενώ παράλληλα 200,000 άνθρωποι προσπαθούν να διαδηλώσουν ειρηνικά, τότε αυτές τους οι ενέργειες τους οδηγούν πιο κοντά στους στόχους τους ή απλά ζημιώνουν και την ειρηνική διαδήλωση;

Γιατί το “είμαι αναρχικός και κατά του κεφαλαίου, οπότε ας σπάσουμε μια τράπεζα” στα αυτιά μου ηχεί σαν “θέλω να σταματήσω να βρέχει, οπότε ας σπάσω την ομπρέλα μου”…

Δεν είμαι αναρχοπατέρας και δεν εκπροσωπώ κανέναν πάρα μόνο τον εαυτό μου σ’αυτά που λέω, γι’ αυτό θα σου συνοψίσω την δική μου εκδοχή που δημουργείται συνεχώς μέσα από συζητήσεις και αναζήτηση, κι αν κάποιος ταυτίζεται με αυτά που λεω, πολύ όμορφα. Σ’ ένα καπιταλιστό κράτος και στον αστικό πολιτισμό (λολ) που αυτό εμπεριέχει, δεν υφίσταται αλλαγή με ειρηνικές πορείες. Αυτό συμβαίνει λόγω της αδυναμίας του λαού να αλλάξει κάτι στα πράγματα ΕΙΡΗΝΙΚΑ (αλήθεια το αστείο με το “ο λαός έχει την δύναμη” στην ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ μας το ξέρετε;;; ). Ειδικότερα στην Ελλάδα το πράγμα γίνεται δύσκολο, όταν κάποιοι πολύ σημαντικοί παράγοντες, όπως ήθος και παιδεία, δεν διαπρέπουν στην πλειονότητα του πληθυσμού και πόσο μάλλον στον πολιτικό/εξουσιαστικό χώρο. Τώρα θα μου πεις πως “αφού η πλειοψηφία είναι έτσι, τότε για ποιές αλλαγές που θέλει ο λαός μας λες ρε φίλε”; Δεν πιστεύω ότι η πλειψηφία είναι σκουπίδια, θεωρώ τον περισσότερο κόσμο ανώριμο (χωρίς να θέλω να φανώ ο ώριμος) και αδιάφορο πάνω σ’αυτά τα πράγματα. Το πόρισμα αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο, μπορεί ο καθε συνειδητοποιημένος άνθρωπος να το ψάξει κάνοντας μερικές κουβέντες με απλούς τυχαίους τύπους που θα συναντήσει στον δρόμο. Όλοι όμως θέλουν το κάτι καλύτερο για τον εαυτό τους, έστω και σε ατομικό επίπεδο σκέψης, είναι κάτι που ισχύει. Όλοι αυτοί όμως, είναι τύποι με αδιέξοδα που προσπαθούν να πετύχουν αυτό το καλύτερο με λάθος τρόπους, γνωρίζουμε πολύ καλά τι εννοώ (σε πρόσφατη έρευνα που δημοσιοποιήθηκε χτες ή προχτες η Ελλάδα είναι πρώτη χώρη στην Ευρώπη στη διαφθορά, έπειτα υπάρχει το βόλεμα, το γλείψιμο, η κουτοπονηριά και το σκεπτικό του να την φέρεις στον άλλον και πολλά ακόμα). Εδώ πέρα κανονικά σκάνε λοιπόν οι σκεπτόμενοι, που κανείς δεν τους ακούει και τους γράφει στ’αρχίδια του γιατί οι συνθήκες είναι έτσι ώστε να απορρίπτει ο κόσμος κάτι διαφορετικό και άγνωστο προς αυτόν. Αυτοί οι τύποι είναι ανοιχτοί σε κάθε διάλογο για να εξηγήσουν όλα όσα έχουν να πουν, κομμουνιστές ή αναρχικοί (αφήνω απ’ έξω το ΚΚΕ που τους μισώ γιατι οι τύποι πνίγονται στον εσωτερικό φασισμό τους, δεν θα κάτσω να κάνω κόντρα με κνίτη, προσοχή!), και είτε εγώ διαφωνώ με κάποιους από αυτούς, οφείλω να παραδεχτώ ότι τουλάχιστον σκέφτονται με έναν θετικό τρόπο για το σύνολο του κόσμου και εμένα με καλύπτουν ακόμα κι αν δεν εχουν την άμεση υποστήριξη μου. Επειδή όμως κανείς δεν είναι διατεθειμένος να τους ακούσει, γυρίζουμε στον αγώνα που λέγαμε. Ο οποίος αγώνας σε κάποια αντικειμενικά μάτια μόνο συμβολικός μπορεί να φανεί, καθώς δεν υπάρχουν όντως οι αλλαγές μιας επαναστατικής περιόδου, ούτε καν η αποδοχή αυτών. Μέχρι λοιπόν ο λαός να ξυπνήσει και να καταλάβει ότι του γαμάνε τη μάνα από το πρωί μέχρι το βράδυ μια χούφτα χοντρομαλάκες, οι τράπεζες απλώς θα καίγονται και τα υπουργεία θα σπάνε, συμβολικά και προς ένδειξη ότι το όραμα υπάρχει ακόμα.

Ωραία τα λέω, μπράβο μου!
Μόλις διαβάσω μερικά βιβλία που έχω κατα νου και γίνω όντως αναρχοπατέρας θα ποστάρω το μανιφέστο μου και τότε τον ήπιατε.

Που τους ειδες ολους αυτους?
Το σπασιμο τζαμαριων-τραπεζων συμβολικο ειναι. αλλιως θα μπαιναν μεσα και θα κλεβαν.
Αρκετοι αναρχικοι περιμενουν την κοινωνικη αφυπνιση. Κανουν μια πραξη και οποιος θελει ας ακολουθησει.
Παντως αμα θες πραγματικα να “χτυπησεις” μια τραπεζα ληστεψε την.:wink:

Πάντως η πλάκα είναι ότι πλέον από πολλούς ουδέτερους (όχι απολιτίκ απαραίτητα) πολίτες ακούς όλο και συχνότερα το:

“Τι σας φταίνε τα μαγαζάκια και τα αυτοκίνητα του κοσμάκη, πηγαίντε να κάψετε τράπεζες και τη βουλή!”

2 Απορίες

Πρώτη

Δέχομαι πως είναι συμβολικό το κάψιμο του μικρού υποκαταστήματος ενός τεράστιου οργανισμού με μετόχους σε όλες τις γωνιές της Γης. Τόσα χρόνια που γίνεται όμως, θεωρείς πως αφύπνισε τόσο πολύ κόσμο; Με το κάψιμο της τράπεζας ακολουθεί μετά μια συγκεκριμένη διαδικασία που συμπεριλαμβάνει ΜΑΤ, δημοσιογράφους και βία (καλώς ή κακώς έτσι είναι η κατάσταση). Όλα αυτά “κόβουν” πολύ κόσμο από τις ειρηνικές μαζικές διαδηλώσεις (διάλογος πριν με manson) που καλώς ή κακώς τόσα χρόνια, αποδεδειγμένα, έχουν “αφυπνίσει” πολύ περισσότερο κόσμο από το συμβολικό κάψιμο τραπεζών.

Ο κόσμος που “αφυπνίζεται” από το συμβολικό κάψιμο τράπεζας καλύπτει πιστεύεις τη χασούρα από τον κόσμο που τελικά δε θα “αφυπνιστεί” από μια ειρηνική πορεία είτε γιατί κόσμος φοβήθηκε τα επεισόδια και δεν κατέβηκε στην πορεία κι έτσι δεν ήταν μαζική για να έχει απήχηση, είτε γιατί ακόμη κι αν είναι μαζική καπελώνεται η δημοφιλία της από τα διάφορα “καψίματα”;

Γιατί αν το κάψιμο κάνει μεγαλύτερη ζημιά από ότι κέρδος, τότε δεν έχει και νόημα να το κάνεις.

Απορία 2η.

Λες πως οι αλλαγές δε μπορούν να γίνουν ειρηνικά. Διαφωνώ αλλά για να εκφράσω την απορία μου ας συμφωνήσω. Αφού το κάψιμο δεν έχει ως σκοπό να αλλάξει κάτι, αλλά είναι συμβολιστικού χαρακτήρα, γιατί δε θα μπορούσε ο ίδιος συμβολισμός να γίνει με λιγότερο βίαιο τρόπο και να έχει έτσι ακόμη μεγαλύτερη απήχηση και πάτημα για “σκέψη” και “συζήτηση” από την κοινωνία;

@ Destroyer
Δήλωση Χρυσοχό ήταν οι 200,000 ειρηνικοί διαδηλωτές, όπως πληκτρολογούσα στα γρήγορα το έγραψα. Είχα ρωτήσει κάποτε για το νούμερο, αλλά δε μου απάντησε κανεις για αυτό και χρησιμοποιώ αυτό.

Νομίζω ότι η απάντηση στην πρώτη απορία είναι ότι μια “ειρηνική διαδήλωση” με 200.000 ανθρώπους που κάνουν τη βόλτα τους στο κέντρο της Αθήνας μάλλον δεν επιφέρει και κανένα καίριο χτύπημα είτε στο κράτος είτε στο κεφάλαιο. ΟΚ, βγήκαμε, περπατήσαμε, φωνάξαμε και πέντε συνθήματα και τώρα ας πιούμε κι ένα καφεδάκι. Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος θα δώσει συγχαρητήρια στους διαδηλωτές που εξέφρασαν τη διαφωνία τους με κόσμιο τρόπο και στο τέλος της ημέρας η διαδήλωση θα είναι ως μη γενόμενη.

Βέβαια όλα τα παραπάνω δεν σημαίνουν πως για εμένα προσωπικά, το κάψιμο τραπεζών και υπουργείων (έστω και ως συμβολική κίνηση) προσφέρει έστω και λίγο στο κίνημα, αλλά αυτή είναι απλά η άποψή μου.

Karvou ακόμα και αν οι διαδηλωτές αποφάσιζαν ότι δεν θα γίνει κανένα σπάσιμο τζαμαρίας τράπεζας ή Atm, οι ασφαλήτες θα έσπαγαν και θα έκαιγαν αμάξια και βιτρίνες.
Άρα και πάλι θα έχουμε καψίματα και σπασίματα. Αν και για μένα αυτά δεν είναι το μείζον ζήτημα.

Προσωπικά και εγώ θα ήθελα να δω κάτι πιο δημιουργικό όσον αφορά το επίπεδο των συμβολισμών. π.χ. όποτε έχω δει μουσικούς σε πορείες με ταμπουρλα κλπ έχω γουστάρει πιο πολύ από το να βλέπω να σπάει ένα ΑΤΜ.

Ειρηνικές πορείες δεν γίνεται να έχουμε από τη στιγμή που τα Ματ παίρνουν εντολές να σπάνε τις διαδηλώσεις με χημικά και επιθέσεις. Αν υπάρχει αφορμή την εκμεταλλεύονται, αν δεν υπάρχει απλά την δημιουργούνε 8)

ρε σεις σοβαρα τωρα…τι αλλαγη μπορει να γινει σε μια χωρα που κλεβουν απο τον υπουργο και τον τελευταιο δημοτικο συμβουλο μεχρι τον προεδρο του 15μελους οταν πανε πενταημερη στη τριτη λυκειου…???

χειροτερη ρατσα απο αυτη του νεοεληνα δεν υπαρχει…η ποιο πουστικη ρατσα…αυτοι μας αξιζουν…