Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

Tην λυπητερή να δουμε πόσο θα πάει στο τελος…:?

Την Κυβερνητική Επιτροπή συγκάλεσε εκτάκτως το βράδυ της Δευτέρας ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής, καθώς ανεξέλεγκτη μοιάζει η κατάσταση στην πρωτεύουσα και σε άλλες πόλεις. Σύμφωνα με πληροφορίες, εξετάζεται η πρόταση κήρυξης κατάστασης εκτάκτου ανάγκης.

πήρε μπρος και το ντηζελοκίνητο…

Ναι τώρα μας πήρε ο πόνος για τις καταστροφές που θα πληρώσουμε ως έλληνες πολίτες. Μας πηδάνε κανονικά και κατεξακολούθηση, για την ακρίβεια μας κλέβουν τράπεζες κράτος αλλά και άλλοι συνάνθρωποι μας , για χρόνια ολόκληρα και τώρα σκεφτόμαστε το κόστος. Είμαστε large πλέον δεν έχουμε πρόβλημα :stuck_out_tongue:

Θέλω να τονίσω ότι η κατάσταση εξελίσσεται όπως εξελίσσεται όχι επειδή δολοφονήθηκε ένα παιδί στα Εξάρχεια από μπάτσο, αλλά επειδή ξεχείλισε το ποτήρι. και όταν ξεχειλίζει δεν ξεχειλίζει σωστά ή με τρόπο ή με κανόνες. Απλά ξεχειλίζει…

Και άλλο πράγμα είναι να λες ότι κάτι είναι αναμενόμενο να γίνει και άλλο πράγμα είναι να το υποστηρίζεις να το επικροτείς ή να το απορρίπτεις. Έτσι , είναι διαφορετικά πράγματα αυτά. το ξεκαθαρίσαμε ε? :stuck_out_tongue:

Στην χώρα έχουμε τεράστιο έλειμα δημοκρατίας δυστυχώς. Το πληρώνουμε όλοι μας…

Θα παρω τηλ τωρα να ρωτησω.Αν δουλευει εχω φυγει επι τοπου να το καψω κι αυτο!

Έχει πάει βόλτα εδώ και 25 χρόνια…

zouglau + 1

Εγκυκλοπαιδικα ρωταω,το ποσοστο του ΑΕΠ που θα δωσουμε “δανειο” στας τραπεζας για την οικονομικη κριση που αυτες ξεκινησαν το ξευρει κανενας;:–

Για ολους εσας που κοπτεστε για τους φορους το λεω.Και τωρα στρωθειτε και συγκεντρωθειτε στα διαβασματα σας,πρεπει να βγαλετε χρημα να πληρωσετε αυτους που θα σας αφησουν χωρις δουλεια

Φοβαμαι οτι πιθανον θα συμβει κατι, νυχτα ειναι, πανικος γινεται, ανετα σκοτωνεται καποιος σε τετοιο κλιμα.
Και αυτος ειναι ενας λογος που δεν κατεβηκα στην πορεια.

Οσο για το ποιον οφελουν τα γεγονοτα, ισως βραχυπροθεσμα να μην οφελουν την κυβερνηση αλλα μακροπροθεσμα νομιζω αυτο που μενει στην σκεψη του απλου κοσμου ειναι οι αλητες που καψαν τα μαγαζα των ανθρωπων, μετα απο εναν ηλιθιο μπατσο που σκοτωσε ενα παιδι. Ισως και να μην βολευουν την κυβερνηση, αλλα καποιον βολευουν, αλλιως δεν θα γινοντουσαν. Δεν ειναι πρωτη φορα(ειναι πρωτη φορα σε τετοια εκταση ναι) και ποτε δεν γινονται ουσιαστικες συλληψεις.

Καρβου αστο, καποια αλλη φορα θα συννενοηθουμε καλυτερα. :stuck_out_tongue: Κανε επενδυσεις προς το παρον.:stuck_out_tongue:

Δεν ειναι δυνατον να επιτρεπουν να γινονται αυτα τα πραγματα.

Και ολοι ξερουμε οτι αν ΘΕΛΟΥΝ, τοτε ΜΠΟΡΟΥΝ να τα σταματησουν ολα αυτα.Αλλα βεβαια πανω απο το συμφερον του λαου, ειναι το συμφερον των γαμωπολιτικων.

Το θέμα είναι πως, όταν αγωνίζεσαι, θέλεις την κοινή γνώμη μαζί σου. Αλλιώς, σε λένε αλήτη και δεν έχουν κι άδικο.

Τα βίαια επεισόδια και οι καταστροφές μόνο να ήξεραν εκείνοι που τις προκαλούν πόσο αντίθετα αποτελέσματα φέρνει στον σκοπό τους… (εκτός αν ξέρουν, χμμ). Αν έλειπαν οι καταστροφές και αντί αυτών είχαμε περιστατικά μαζικής υποστήριξης προς το παιδί που χάθηκε, περιστατικά που θα μπορούσαν να συσπειρώσουν τον κόσμο, εκείνο που θα εγγραφόταν στη συλλογική μνήμη θα ήταν το εξής: το αίσχος της αστυνομίας και του κράτους. Αντίθετα, οι καταστροφές επανεμφανίζουν τους μπάτσους ως “προστάτες”, που θα ενεργήσουν με τρόπο τέτοιο ωστε να διαφυλάξουν την ατομική περιουσία των κοινών ανθρώπων απο τις “συμμορίες”.

Με λίγα λόγια, εκεί που θα στιγματιζόταν ανεπανόρθωτα το αστυνομικό σώμα, με αυτά που γίνονται μετατρέπονται ξανά σε “φύλακες” της τάξης στα μάτια του - απολιτικ - κοινού. Ένας απο τους λόγους που αυτού του είδους η βία δεν οδηγεί πουθενά…

Επαναφέρω ίσως το πιο του-δε-πόιντ ποστ που έχει γίνει στο θρεντ μέχρι τώρα.

Εχεις δίκιο …τα σημερινά εγιναν επειδή εχασε ο Ολυμπιακός απο την Μεταλιστ…Καμια απολύτως σχεση…

Ασε με Καρβου…1/1/09…Νεα εποχή…Κατεβαστε όλοι παντελόνια και σκύφτε!!!
Οι επαναστάσεις ήταν καλες και αγιες οταν υπήρχε συμπνοια…και αρ…δια.Τα πρωτοπαλίκαρα θα λένε το μακρυ και το κοντό τους τωρα…Οταν θα ερθει το μπουγιουρντί να τους δουμε.Το γεγονός ειναι αδικος θανατος ενος παιδιου απο αστυνομικό και λεηλασία μιας χωρας απο τα παιδιά της…Και το τίμημα σε 3 μερες ειναιο αβασταχτο…Μα τί λεω?Που πηγε η ευαισθησία μου?
Emoticon που τρομπαρει

Οσοι συνεχιζουν να πιστευουν οτι τα 2 γεγονοτα εχουν καποια σχεση μεταξυ τους περαν της “για τα ματια του κοσμου” σχεσης τους…Αυταπατωνται.

To γεγονος οτι συμφωνα με μαρτυριες, ομαδες κουκουλοφορων βγαινουν απο τις ταξεις τις αστυνομιας γιατι περναει τοσο μα τοσο ασχολιαστο. Σε καθε πορεια μεγαλη με επεισοδια υπαρχουν αναλογες μαρτυριες, και μαλιστα κ γω ο ιδιος βεβαιωνω παρομοια περαστικα στο παρελθον.

Εχει χαθει τελειως η επικοινωνια. Και καλα της λουνατικ τι να της πω.
Καρβου θες να ξεδιπλωσεις την σκεψη σου; Που διαφωνεις;

Πληρωνεις φορους εσυ?

ρε λουνατικ λιγο αργα δεν αρχισες να ανησυχεις για την λεηλασια της χωρας? και αφου παραδεχομαστε οτι τιποτα καλο δεν βγαινει γιατι να σκαμε ε? αφου τιποτα δεν προκειται να γινει καλυτερο τι με νοιαζει αν η χωρα λεηλατειται απο αναρχικους η απο πολιτικους και παπαδαριο? ε στα @@ μου ? ε ετσι κι αλλιως εγω φορους δεν πληρωνω, πληρωνε εσυ χεστηκα. Ουτε εγω ειμαι ευαισθητος.

Του ΣΔΟΕ εισαι εσυ ρε;:stuck_out_tongue:

@ σόφι
Μα πως μπορώ να διαφωνώ με δικό σου κείμενο? Copy paste σε έκανα.

http://krogias.blogspot.com/2008/12/blog-post_1162.html

το διαβασα χτες και αν το καλοσκεφτειτε, δεν ειναι και τοσο αστοχο…

Βακιλους βγαλε μια μερα αγορι μου το ψωμί σου…προσπ’αθησε να σταθεις μεσα στην ανασαφάλεια και μετα ειρωνευεσαι…Οχι οτι με νοιαζει αλλα να ,λίγος σεβασμός και στους κοπους και στα αγχη των ανθρωπων που ζητούν μια ασφάλεια ,που δεν τα γραφουν ολα στα αρχ…δια τους και που βλεπουν τους κοπους μιας ζωης να καταστρεφονται…Για την Ελλαδα ρε γαμωτο…Πες μου τί αποκόμισες εσυ απο το dogville εν τέλει…
Vangelis οχι και αργα…απο την πρωτη στιγμη εξαγριωνομαι και σορυ αλλα η λογικά σε" αλλουνου τον κ…λο και οπου θελει ας μπαινει δε μου κανει"