Villagers of Ioannina City - Age of Aquarius (2019)

Αν είσαι τόσο ελιτιστής και δεν αντέχεις τους φασαίους που λέει ο λόγος. Προφανώς και είναι ηλίθιο να σταματήσεις να ακούς μια μπάντα που σου αρέσει, επειδή την ακούνε και φασαίοι.

3 Likes

Μα αυτο που λέμε ειναι οτι ακούμε μουσική πρώτα απο όλα για να νιώσουμε εμείς. Οπότε αν η μουσική μας ικανοποιεί… ουδέν προβλημα.
Πχ. Metallica. Κανανέ μια υφολογική στροφή. Δεν ακολούθησα, οχι επειδή είμαι ελιτιστής ή οχι, απλά επειδή δεν μου έκανε κλίκ η αλλαγή ύφους. Το πιο ευκολο είναι να σου αρέσουν οι Metallica, οι maiden ή καθε μπάντα. Απλά, υπάρχει ο τυφλός οπαδός "Σκορπιονάρες, μονο maiden, metallica family, που μπορεί εξώ να φτύνουν αλλα να νομίζει οτι βρέχει. Και μαγκιά του, αν το νιώθει τόσο βαθιά.
Απλά είναι οι μόδες… φέτος θα φορεθεί πολύ το μπλέ … Π#$#Δ μπλέ.
Μπάτσος του γουστού είναι αυτός που προσπαθεί να επιβάλει κατι συγκεκριμένο. Οχι αυτός που προτείνει πράγματά, εστω και αναφορικά.

@potofgold εγινε ποτέ θέμα με κάποιον που εκανέ επαινο σε κατί ? Δεν νομίζω. Αλλά ο πλουραλισμός είναι ωραίος. Μια άποψη ανώνυμη ή επώνυμη δεν νομιζω οτι έχει μεγαλύτερο βάρος απο μια άλλη, εκτός και αν προκειτέ για επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψή πανω σε ζητημά που δύναται να εχει απολυτή θέση/αποδειξη αλήθειας ισχυρισμού τροπον τινά. Το να θέλει κανείς η δικιά του φωνή να είναι η δυνατότερη μες το δωμάτιο, δεν τον δικαιώνει αυτόματα…

Άλλο ένα θεμά/τροφη για σκέψη.
Θεωρώ την Florence Weltch, εξαιρετή καλλιτέχνιδα. Είμαι φασαίος ? H απλά συμπίπτουν τα γούστα μου με μια μεγάλη μερίδα του κοινού ? Αξίζουν άλλοι καλλιτέχνες να παίξουν στο Ηρώδειο, λιγότερο ή περισσότερο γνωστοί ? Σίγουρα. Αυτό δεν μειώνει την αξιά αυτής.

Αμέ και θα ξαναγίνει. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα μιας και καταλαβαίνεις το πόιντ με την τελευταία σου παράγραφο:

Πας εσύ, ο Νίκος Παππάς π.χ και γράφεις θετική ανταπόκριση για την Φλόρενες στο λάηβ της για λογαριασμό έντυπου ή ηλεκτρονικού Τύπου κι από κάτω σχολιάζει ο Πάτρικ ο Αστερίας ότι Νίκο Παππά, και κλανιά ν αφήσει η Φλόρενς εσύ θα νομίζεις πως μοσχοβολά

Ιδού η διαφορά του ανώνυμου με τον επώνυμο σχολιασμό και η παρουσία του γουστόμπατσου

5 Likes

Κάτι τέτοιο είχα υποψιαστεί κι εγώ :stuck_out_tongue:. Αφήστε ρε τον κόσμο ήσυχο :grin:!

6 Likes

Κώστας, λεγε με Κυριο Κώστα, όπως έλεγε και ο Γκουσγκούνης. Δεν είμαι του συριζά, ουτε μπασκετμπολίστας.

Θεωριτικά, η αποψή που αναπαράγεταί σε ενα “εντυπό” έχει κάποια βαρύτητα, γιατί ο δυνητικός αναγνώστης αναμένει ενα κείμενο με καλλη σύνταξη και ροη του λόγου, απο έναν ειδήμονα. Πολλά αρθρά στον ημερήσιο και περιοδικό τύπο, έχουν όμως αρχισεί να γράφονται απο αμισθούς ή χαμηλοαμοιβωμενους υπαλλήλους που πολλές φορές μεταφράζουν και παραθέτουν ανακοινώσεις απο υπευθήνους τύπου. (οχι πάντα, όχι παντού)
Ως προς τον σχολιασμό : Αν έχεις ενα ανώνυμο “κράξιμο” ως προς τον έξω κόσμος θα έχεις μια ανώνυμη “κακεντρέχεια” που μασκαρευεται σαν άποψη. Αν την αποκλείσεις δεν αφηνείς να εκφραστεί μια διαφορετική άποψη όμως, και δη σε ένα φόρα ποια είναι η λειτουργία αν όχι η ανταλλαγή αποψέων (πιθανά διαφορετικών). Αλλά και έστω να είναι η ίδια άποψη επωνυμή. Ποιά η διαφορά (ως προς την άποψη).
Και ακόμα πιο πέρα, η φλοράνς μπορεί να φορά και απο αυτά τα patch ενεργού ανθρακά. Θελω να πω, οτι Είτε πει κάποιος οτι η Φλορενς είναι επος ή ΓΤΠ, η Φλόρενς, παραμένει αυτό που είναι. Οτι κι αν είναι.
Είτε πω οτι οι VIC είναι η καλύτερη ή η χειρότερη μπάντα στο γαλαξία, είναι αυτο που είναι.
Σοφιστίες αμολάμε εκατέρωθεν.

Λευτεριά στον Πατρικ τον Αστερία ! Το μπάμπη το σουγιά κτλ κτλ.

Εγώ δε καταλαβαίνω πως γίνεται κάποιοι να γουστάρουν primordial ή όταν οι Rotting christ βαλαν γκάιντες αλλά ταυτόχρονα να κράζει VIC για τα κλαρίνα. Το ότι το κάνουν για τη μόστρα πως προκύπτει; οι Primordial και οι RC δηλαδή γιατί δε το κάναν για τη μόστρα;

1 Like

Άλλες εποχές και έπαιζαν και κάτι πολύ ιδιαίτερο οι μπάντες που αναφέρεις

Επωνυμέ φίλε. Οι Rotting το εκαναν στο Theogonia τον 9ο τους δίσκο και απο άποψη, για να αλλάξουν τον ήχο τους. Είχαν ήδη πορεία δεν πιασανε καρακολιά, χαλασιά, γιαννη μ κτλ, ούτε βουτηξανε το “μαργούδι” (το οποίο το έχουν σκισεί 5-6 μπάντες έχουν "δανειστεί τη μελωδία) , κτλ ούτε βγήκαν μέλη να παίζουν μαντινάδες με “εντεχνάδες”, που ναι κι επικερδές.
Οπως εφαγαν diss όσοι hip/hop άδες πηγαν σε σκυλάδικα, έτσι κι εδώ πάνω κάτω. Αν κάνεις κάτι “φτηνιάρικα” μπορεί και να την ακούσεις. Δεν παίζει ρόλο. Αμα το νιώθεις κάνε το. Πρώτο tip για κάθε επιδοξο καλλιτέχνη. Toughen up your a$$ or it will break. Αν δεν μπορείς την κριτική, μην θέτεις εαυτόν σε θεση οπού μπορεί να σου γίνει.

την αναρχίλα

ρε συ αυτό είναι ξεκάθαρα bluegrass , ούτε ροκ ούτε στονερ , ούτε φολκ . Και μάλιστα εξαιρετικά παιγμένο :+1:

1 Like

Ρε σεις τι συζηταμε;
Αυτό που έκαναν οι Vic μέχρι τον τελευταίο δίσκο ήταν παραδοσιακή μουσική συνοδευμένη από βαριά όργανα (κιθάρες, ντραμς κ.λπ.).
Αυτό που κάνανε και κάνουν οι Rotting Christ, Primordial κ.λπ. είναι metal με επιρροές από παραδοσιακή μουσική ή εν πάσει περιπτώσει την μουσική παράδοση της χώρας τους.

Αυτό που έκαναν οι VIC ήταν ουσιαστικά metal covers παραδοσιακών τραγουδιών. Πως κάνουνε οι youtubers metal covers την Britney Spears κ.λπ.; Ε αυτό!

Το ότι έγραψαν και 1-2 δεν ξέρω πόσα τραγούδια σαν το Zvara δεν αλλάζει και πολλά.

1 Like

Ούτε θα καταλάβεις ποτέ, αφού ο καθένας ξέρει καλύτερα ακόμη κι από τον ίδιο τον καλλιτέχνη. Είμαστε πολύ υποψιασμένοι σαν λαός ναούμ, θα έπρεπε να το έχεις καταλάβει ως τώρα. Μόνο με τους πολιτικούς δεν είμαστε υποψιασμένοι γιατί κατά βάθος είμαστε αγράμματοι/αμόρφωτοι, οπότε άσε τον καθένα να λέει ότι θέλει και πες και εσύ τα δικά σου όμορφα κι ωραία.

4 Likes

Children Of Bodom θες να πεις λογικά! (ουφ το πρόλαβα το εδιτ)

edit2: Τελικά αφού κατασταλλάξουμε αν θα κρίνουμε την πρωτοτυπία, την ιδεολογία του καλλιτέχνη, το τι ήθελε να πει και πόσα λεφτά να βγάλει που εμείς το ξέρουμε, το αν είναι δούρειος ίππος για ιδεολογίες (γελάω κλείνοντας την tv), αφού αποδομήσουμε εντελώς την προσφορά μιας μπάντας γιατί δεν γουστάρουμε μερίδα του κοινού της, να μείνουμε ον τοπικ για τον νέο δίσκο;

6 Likes

Αμα την κάνεις για πλάκα τη διασκευή Britney, πλάκα έχει. Αν όχι… ολα καλά που λέει και ο φασάκης ρουβάς.

Αναρχίλα και βιγκανική λεσβιακότητα, αυτό μόνο, τέλος.

Ας μείνουμε στα του δίσκου. Μου άρεσε κάπως, αλλα όχι πολύ. Φωνη δεν μ αρέσει, στα υπολοιπά, οκ δεν εντυπωσιαζομαί αλλα το θεωρώ πιο γνησίο και ειλικρινές απο το Ριζα και το σινγκλ. Δεν τοποθετούμε παραπέρα, παρα μόνο για να απαντήσω/ υπεράσπισω αυτή τη θεσή

Εγώ είμαι ήδη στα 22 λεπτά του δίσκου και βαριέμαι, καταλαβαίνω πάντως την Tool ριφφολογία. Πραγματικά όταν μπαίνουν τα παραδοσιακά όργανα υπάρχει έναν ενδιαφέρον όμως. Φωνητικά μέτρια με κακή προφορά.

1 Like

Εμένα πάντως περισσότερο μου άρεσε το ΕΡ και το Ριζα απ το φετινό τους πόνημα

Και σαν ήχος και σαν συνθέσεις ( το αφήνω όπως το έγραψα αν και μάλλον ενορχηστρώσεις είναι πιο σωστό )

1 Like

Στο “For the Innocent” άκουσε κανείς άλλος στο background κάτι σαν mouth harp;

1 Like

Voice box μου θύμισε εμένα αλλά παίζει να έχεις και δίκιο.

Λοιπόν, αληθινή ιστορία: πριν από 4-5 χρόνια είχε ανακοινωθεί ότι θα παίζανε live εδώ, οι περί ων ο λόγος. Παίρνει λοιπόν ένας γνωστός τηλέφωνο στο μαγαζί που θα εμφανιζότανε και λέει το αμίμητο: “Θα ήθελα να κλείσω ένα τραπέζι για τους VIC”!
Έχει μείνει σαν σλόγκαν από τότε!

2 Likes

Ο δίσκος δεν μου είπε πολλά πράγματα, αλλά χαίρομαι που μαζεύουν τόσο κόσμο στα λαηβ τους. Μόνο καλό μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο στην ελληνική σκηνή. Δεν θα ήθελα να παίζουν οι μπάντες με 30 άτομα από κάτω έτσι για την τρουηλα…

5 Likes

Αλήθεια ε; Δλδ τόσος κόσμος που ένιωσε κι άλλοι τόσοι που πήγαν στο λάηβ είναι κουφοί; Μάλλον δεν είσαι του τυριού, οπότε δεν πας σε κανα άλλο θρεντ, εκεί στα στόνερ που το έχεις κάψει με αυτά να αποθεώσεις καμιά μπαντούλα της σειράς που είναι 1000 φορές χειρότερη από τους VIC. Και στην τελική ποιος σου ζήτησε την αποψάρα σου;

Ελπίζω να καταλάβατε το ύφος και την σημασιολογία του ποστ, τουτέστιν batsos mode off.

Peacelove ζουγκλάρα μου

2 Likes