Virgin Steele

Ένα thread για ένα απο τα κορυφαία συγκροτήματα του επικού αμερικάνικου ήχου! Προσωπική μου αδυναμία, μπάντα των οποίων τα άλμπουμ έλιωνα στα 19 μου, και εξακολουθώ να γουστάρω. Ανέκαθεν ήταν πιο πολύ του γούστου μου σε σχέση με τους Manowar. Αν οι δεύτεροι ήταν επικοί στο στυλ του Κόναν του βάρβαρου, οι Virgin Steele θυμίζουν περισσότερο τους Ρωμαίους και την αρχαία μυθολογία.

Συγκρότημα των Jack Starr και David DeFeis κατά κύριο λόγο στις αρχές του, δημιούργησαν μαζί στις αρχές των '80ς το ντεμπούτο ομώνυμο άλμπουμ και το θρυλικό Guardians of the Flame. Ο Jack Starr την έκανε στη συνέχεια, και το συγκρότημα έμεινε ως τις μέρες μας υπό την ηγεσία του DeFeis. Κατά τη δεκαετία του 80 κυκλοφόρησαν ακόμα τις δισκάρες Noble Savage και Age of Consent, άλμπουμ με σήμα κατατεθέν τους τον συνδυασμό τoυ ρομαντικού πνεύματος των πλήκτρων και της ιδιαίτερης φωνής του DeFeis, με τις πιο δυνατές μεταλλικές στιγμές, με αποτέλεσμα ένα πολύ επικό και ατμοσφαιρικό ταυτόχρονα συναίσθημα (συν κάποιες ποζεριές χαρακτηριστικές της εποχής!).

Το 1993 κυκλοφορούν τον πιο αδύναμο ως τότε δίσκο τους, το Life Among the Ruins, αλλά επανέρχονται δριμύτεροι τα επόμενα 2 χρόνια με τα Marriage of Heaven And Hell, parts 1 και 2, δύο απο τους καλύτερους κατά τη γνώμη μου δίσκους τους. Ακολουθεί το “βαρβαρικό-ρομαντικό” Invictus του 1998 και τα συμπαθητικά concept albums βασισμένα στην ελληνική μυθολογία House of Atreus 1 και 2. To 2006 κυκλοφόρησε το Visions of Eden, το οποίο δεν έχω ακούσει ως τώρα, αν και έχω την αίσθηση πως δε θα φτάνει τα άλμπουμ του παρελθόντος.

Αυτά τα ολίγα λοιπόν, για να ψηφίσουμε τώρα και αγαπημένο άλμπουμ! Στο poll δεν συμπεριέλαβα το Life Among the Ruins, δε νομίζω πως θα το ψήφιζε και κανένας! Προσωπική μου αδυναμία το Age of Consent, με την απίστευτη κομματάρα The Burning of Rome… :slight_smile:


Ωραίοι:thumbup:

νταξ με το Noble Savage ειχα παθει την πλακα μου.
πραγματικο αριστουργημα
οχι οτι οι αλλοι δισκοι πανε πισω!!!
αλλα ειναι το αγαπημενο μου!!!
φοβερο γκρουπ
με ατελειωτες τραγουδαρες!!
κριμα που τωρα εχουν γινει μια ακομα καλη “μπαντα” του παρελθοντος!!! :frowning:

Mεχρι και το Invictus ηταν φοβεροί…Μετά επεσε η ομαδα…Το marriage of heaven and hell part 2 είναι το απόλυτο τους δημιούργημα…Κομματια σαν τα Emalaith,Crown of glory,Victory is mine,Unholy water θα είναι για πάντα χαραγμένα στην μνήμη μου…

φοβερη μπαντα…για να μη λετε οτι θαβω το epic/power:p
πριν κανα χρονο ημουν τρελλος κ παλαβος μαζι τους…με το που ακουσα το marriage pt.1 ξετρελλαθηκα κ πηγα την επομενη κ αγορασα ολα τα cd τους…για τετοια τρελλα μιλαμε…
ο David τρελλη μορφη…κριμα που δν ειναι τοσο γνωστη μπαντα…το τελευταιο τους ηταν οντως πατατα…
ευχομαι να μην το μαμησουν τωρα στα γεραματα…:lol:

Ειναι μεγαλη μπαντα…αγαπημενα αλμπουμ Noble Savage και το Invictus!!

πλεον
γιατι πριν 10 χρονια ητανε τρελα δημοφιλεις!!αυτη ειναι η ειρωνια και καταδικη της μουσικης
λιγα χρονια να μεινεις ανενεργος με εναν μετριο δισκο,αμεσως ξεχνιεσαι!!κριμα

Ναι ειδικα Ελλαδα ειχαν πολυ κοινο!!Εποχη Invictus θυμαμαι…χαμος!!Ωραιες εποχες…

Guardians of the Flame

Τρελή δισκάρα, με παραγωγή “αποθήκη στο υπόγειο” αλλά όμως με κομμάτια όπως τα Cry in the Night, Don’t Say Goodbye, Hell or High Water και φυσικά το ομώνυμο τα οποία γουστάρω απίστευτα ακόμη και σήμερα. Η αλήθεια πάντως είναι ότι δεν τους έχω παρακολουθήσει καθόλου μετά το Αge of consent και δεν ξέρω τα υπόλοιπα…

Δε ξέρω δίσκους αλλα οτι εχω ακουσει μ αρεσει πολύ…Πολύ λυρικοί…Κ τωρα που ανακάλυψα κ το goear παρτε κ αυτα…

http://www.goear.com/listen.php?v=d25e6ae

http://www.goear.com/listen.php?v=22b190d
Aπο τα πολύ αγαπημενα μου απο δαυτους…:wink:

Δε το ήξερα το goear, καλή φάση! Και το Perfect Mansions ειδικά είναι κομματάρα, σίγουρα στο τοπ-10 των Virgin Steele… Απο το ίδιο site βρήκα και το καταπληκτικό Emalaith, που ήταν και το πρώτο τραγούδι που άκουσα ποτέ απο αυτούς και έπαθα μεγάλη πλάκα… :wink:

http://www.goear.com/listen.php?v=8ebd65e

Ωπ δεν περίμενα αυτό το θρεντ από Ellanor
:thumbup:

Όποιος θέλει να τους μάθει καλή επιλογή είναι και το book of burning (συλλογή).
Όσο για τον καλύτερο δίσκο τους, έχουν πολύ μεγάλη δισκογραφία και μην έχοντας ακούσει όλη, δε θα ψηφίσω.

Επίσης δεν ανέφερε κανείς αν πρόσεξα καλά τη δισκάρα Guardians Of The Flame. (εδιτ:Το έκανε ο about music)

Όσο για το τελευταίο τους, με τέτοιο εξώφυλλο πραγματικά δε μου έκανε εντύπωση να το τσεκάρω :lol: :lol:

Eχω ακουσει μονο Guardians of the Flame και Marriage of Heaven and Hell I & II.

Ε απο αυτα σαφως ψηφιζω το γκαρντιανς.

Ανοίγω τόπικ για τους θεούς VAST, μου λέει ο Angmar οτι δεν το περίμενε. Ανοίγω τόπικ για τους Virgin Steele, μου λες εσύ οτι δεν το περίμενες! :lol: Τι περιμένετε απο μένα δηλαδίς? :stuck_out_tongue:

On topic: Το Guardians of the Flame είναι απίστευτος δίσκος, καθ’ολη τη δεκαετία του '80 μάλιστα θεωρούνταν cult στους επικομεταλλικούς κύκλους, μια που οι Virgin Steele δεν ήταν ακόμα τόσο γνωστοί όσο έγιναν στα '90ς… Η εισαγωγή του Don’t Say Goodbye Tonight πρέπει να είναι απο τα πιο εντυπωσιακά in-your-face ξεκινήματα μέταλ δίσκων. Το ίδιο και το Burning of Rome του Age of Consent…

Ολα τα albums των 80’s (με εξαίρεση το πρώτο) είναι κορυφαία. Ενώ στα 90’s ξεχωρίζω τα 2 Μarriage…
Αγαπημένα τραγούδια: The Burning of Rome, Noble Savage, Don’t Say Goodbye Tonight, Symphony of Steele, I Will Come for You, Kingdom of the Fearless, Victory Is Mine κ.α.

το guardians of the flame καλος δισκος δεν διαφωνω απλα εχει κ μερικα χαζοτραγουδα που οι αλλοι πχ δν εχουν…γιαυτο κ δν μ λεει πολλα…η παραγωγη δε πολυ σκατε ολε…
το cry in the night ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ παντως…8)

Το οποίο έχει βγεί και σε μια βερσιον στα 00’s αλλά δεν λέει μία μπροστά στην αυθεντική που μου θυμίζει λίγο πίανο - μπαρ και τρελαίνομαι λέμε…

ναι την εχω κ αυτη…το σπαστικο με δαυτη ειναι οτι ολα τα οργανα ειναι ψευτικα…κ τα μπασα κ ολα…απο συνθεσιαζερ ειναι…
τα φωνητικα παντως σαφως πιο ωριμα απο τοτε που ο david τσιριζε σαν κοριτσακι…:lol:

Είναι κρίμα να υπάρχουν τέτοια groups και η πλειοψηφία να αγνοεί την υπαρξή τους!Στο θέμα μας τώρα,Noble Savage…ένα κι ένα είναι τα κομμάτια του album.

το pt.2 γιατι εχει το crown of glory