Τι ακούτε τώρα Vol. 666

4 Likes


Πολύ μεγάλο album

4 Likes

Μπορεί να αμφισβητήθηκε από μερίδα οπαδών όταν κυκλοφόρησε, σαν σήμερα 33 χρόνια πριν (εμφανώς καλοκαιρινός δίσκος!), όμως το South of Heaven δικαιωματικά πήρε τη θέση που του αξίζει σαν ένα από τα κλασικά πέντε πρώτα LPs των Σφαγέων.
Κινείται βέβαια σε πιο… μεσαίες ταχύτητες από τα προηγούμενα του, είναι όμως εξίσου ακραίο - για τους Slayer ήταν εύκολο τότε!

17 Likes

Σκέφτομαι καμιά φορά, “τι τεμπέλης είσαι ρε Page, τίποτα δεν έκανες μετά τους Zeppelin”. Από την άλλη, σκέφτομαι σχεδόν στο καπάκι “και τι άλλο να κάνει δηλαδή;” Ήταν ο ηγέτης ενός των πιο τεραστίων συγκροτημάτων που έχουν υπάρξει, με ίσως τους πιο προικισμένους συνοδοιπόρους που είχε rock μουσικός. Τι μπασογραμμή είναι αυτή ρε δγιάολε…

Παρεμπιπτόντως, το έχω ξαναπεί σίγουρα εδώ πέρα, αλλά η περιοδεία που είχε κάνει με τους Black Crowes το '99-2000 ήταν φανταστική. Το τελευταίο σπουδαίο πράγμα που έχει κάνει (δε μετράω το one-off στο O2 Arena).

12 Likes

5 Likes

Ισύχει για το τραγούδι, για το άλμπουμ, για τη δισκογραφία τους γενικά.

Ον τόπι:

4 Likes

3 Likes

Δεν είναι επέτειος, αυτή τη φορά πρόκειται για κακή είδηση. Σκέφτηκα να άκουγα τους τρομερούς Lucifer’s Friend, αλλά επέλεξα τελικά έναν μοναδικό δίσκο, από ένα μοναδικό συγκρότημα.

Αν δεν κάνω λάθος, ο Lawton ήταν guest των Uriah Heep στο Magician’s Party του Νοεμβρίου 2002, το οποίο είχα παρακολουθήσει. Δυστυχώς τα χρόνια πέρασαν, η μνήμη δεν με βοηθάει (περιορισμένη χωρητικότητα), ο JL είχε ήδη παίξει μαζί τους ένα χρόνο νωρίτερα στο dvd που είχαν βγάλει και ίσως τα έχω μπερδέψει, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ήταν εκεί. Ίσως και ως support αφού είχε βγάλει έναν προσωπικό δίσκο τότε.

You and I are masters of our destiny
We look for consolation all the time

RIP JL, η μαγευτική φωνή σου θα παραμένει για πάντα ζωντανή. Σίγουρα και σε αυτό το διαμάντι από πάνω.

10 Likes

Ενδιαφέρουσα πιασάρικη στροφή από τους Born Of Osiris
https://www.youtube.com/watch?v=8rvZSm2dXMg

1 Like
2 Likes
7 Likes

6 Likes

image

7 Likes

Πολύ καλό μου φάνηκε στις πρώτες ακροάσεις

6 Likes
6 Likes

Χαλαρό μέταλ μιξ με ότι μου έρχεται στο μυαλό μέχρι να αρχίσει η μπαλίτσα. Τώρα είμαι δώθε:

8 Likes
12 Likes
3 Likes

^

Heavy metal and mullets is how we were raised
Maiden and Priest were the gods that we praised
:smiling_face_with_three_hearts:

Ον τόπι:

2 Likes

Γιατί όχι και αυτό…

Μπορεί να μην είναι ένα “τυπικό” Μotörhead album, μπορεί να μην ταίριαξε με τους υπόλοιπους σαν σκηνική παρουσία ο Robbo, αλλά παραμένει ένα αριστούργημα!
Πραγματικά είχαν το χάρισμα να μετατρέπουν σε “χρυσάφι” ότι κι αν άγγιζαν τότε!

10 Likes