Τι ακούτε τώρα Vol. 666

Πενήντα χρόνια συμπληρώθηκαν πριν λίγες μέρες από την κυκλοφορία του πέμπτου δίσκου των θρυλικών Who, του συγκροτήματος που εκτιμώ ίσως περισσότερο από κάθε άλλο.

Το Who’s next με το εμβληματικό εξώφυλλο που απεικονίζει τα μέλη της μπάντας να έχουν μόλις “ανακουφιστεί” πάνω σε έναν τσιμεντένιο ογκόλιθο και θέτει την ερώτηση “ποιος έχει σειρά;”, διεκδικεί τον τίτλο του καλύτερου LP των Who, και, κατά φυσική συνέπεια, του καλύτερου γενικώς όλων!
Καθόλου άσχημα για μια επιλογή τραγουδιών που επιβίωσαν από το αποτυχημένο μεγαλεπήβολο LIfehouse project που είχε οραματιστεί ο Townshend, κομμάτια που άφησαν την ανεξίτηλη σφραγίδα τους στην Ιστορία του rock ‘n’ roll, με ελάχιστες ισοϋψείς τους κορυφές στον μισό αιώνα που παρήλθε!

11 Likes

Το έχωσα κι εγώ, επηρεασμένος από το post σου. Μιλάμε για μουσικούς επιπέδου Zeppelin. Αυτός είναι σίγουρα ο αγαπημένος μου δίσκος τους, όχι ίσως :grin:.

3 Likes

27 χρόνια από την κυκλοφορία ενός απ’των καλύτερων ντεμπούτο άλμπουμ όλων των εποχών

Maybeeeeeeeeeeeee

3 Likes

4 Likes

9 Likes

Καλά όσα λέτε, αλλά σαν σήμερα γεννήθηκε η μουσική.

Καλησπέρα σας

9 Likes

Και κάπως έτσι έμαθαν να παίζουν μουσική αυτοί, για να βγάλουν αυτό έπειτα από 11 χρόνια

Long live η περούκα haters

9 Likes

Καλησπέρα σας, εχώθη…

2 Likes

Wimps and posers κλείστε την πόρτα φεύγοντας.

11 Likes


4 Likes

@kbil

7 Likes

:green_heart:

1 Like

Τρομερό κλείσιμο με All Or None… μόνο στα τρία τελευταία μου τα έχουν λίγο χαλάσει με τα τελευταία κομμάτια στους δίσκους (το Stupid Mop δεν είναι κομμάτι ε, το Vitalogy τελειώνει με το Immortality, εξηγούμαι).

1 Like


Όσοι γουστάρουν Reifert (όλοι δηλαδή) να τσεκάρουν πάραυτα. Τίτλος της προηγούμενης δεκαετίας two middle fingers whiskey and beer

3 Likes

Πάει να βρει τη διαστημική φυλή του ο τεράστιος

2 Likes
9 Likes

2 Likes
2 Likes

Δύο από τα πιο “μουσικά” του άλμπουμ, μετά το 2000 κιόλας:

Και ένα από τα πολλά collaboration που έκανε, εδώ με Dubblestandart και πάρα πολλούς producers με το διαστημικό dub διπλό άλμπουμ Return from planet dub

Και ένα από τα πιο “ζωντανά” επίσημα live:

Long live the mighty upsetter…

Κανονικά ήθελε thread δικό του αλλά anyway…

3 Likes
1 Like