Μέγας Αλέξανδρος Vs. George Bush Jr. (και αλλοι κακοι)

Συμφωνω. Επομενως, γιατι να τον ονομασουμε “μεγα”?

Απλά ο κάθε λαός διδάσκει ιστορία μεροληπτικά, με συμφέρον δικό του. Όλες τις καταπιέσεις σας θα τις βγάλετε σε ένα άτομο που έζησε στην αρχαιότητα; Πραγματικά απορώ με κάτι σκαλώματα ;Ρ

Εδω ονομασαμε "Μεγαλο"τον Κωνσταντινο και τον Θεοδοσιο,στον Αλεξανδρο κολλησες?:stuck_out_tongue:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί χαίρονται κάποιοι για τον περιβόητο “εκχριστιανισμό” και “εξελληνισμό” που έκανε ο Μ. Αλέξανδρος, λες και αυτοί οι λαοί που εκχριστιανίστηκαν και εξελληνίστικαν δεν είχαν τη δική τους γλώσσα και θρησκεία αλλά περίμεναν εναγωνίως να τους τα φέρει κάποιος έτοιμα.

εμείς πιστεύουμε στον Άη Βασίλη, κι αυτοί στο Μεγαλέξανδρο! :stuck_out_tongue:

Γελοιο και ηλιθιο τοπικ.Ο Μεγαλεκος ηταν ΕΛΛΗΝΑΣ!

Σοβαροτατο επιχειρημα ομως!

Ειρωνικα το εγραψα ρε Τολκι,αφου γιαυτο θεωρουμε τον Αλεξανδρο ηρωα και τον Μπους εγκληματια,ολοϊδια πολιτικη ακολουθησαν:p

ολοιδια πολιτικη αλλα μην ξεχνατε τις κοινωνικοπολιτικες συνθηκες τοτε+ το η θα φας η θα φαγωθεις που ισχυε τοτε

Κοιταξτε, η ολη ουσια ειναι στο πρεστιζ, πως νοιωθει ο λαος που θα υποταχθει. Αλλιως ειναι να σε γαμει ο Μεγας Αλεξανδορς η καποιος αλλος μεγαλος κατακτητης κι αλλιως ο Bush. Στην πρωτη περιπτωση ρε παιδι μου θα ενιωθες και ενα δεος. Θα ελεγες χαλαλι. Αλλα τωρα να σου γαμησει τη χωρα ο Bush? δηλαδη ξεφτιλα.

Οι κοινωνικοπολιτικες συνθηκες παντα οι ιδιες ειναι,ο ισχυρος κανει οτι γουσταρει και μετα γραφει την ιστορια.

Το Περσικο κρατος αποτελουνταν απο ενα σωρο υποδουλωμενους λαους.Το οτι αλλαξαν αφεντη δεν εκανε καμμια διαφορα γιαυτους,γιαυτο και τον αποδεχτηκαν τοσο καλα,και τον ηρωοποιησαν για τους “λογους πρεστιζ” που ειπες κι εσυ,γιατι σιγουρα ειχε μεγαλη αιγλη σαν προσωπικοτητα.Ολα τ’ αλλα ειναι να 'χαμε να λεγαμε και φιλολογιες κατα τη γνωμη μου

Kαι οι Μεσανατολίτες μια ζωή εξαθλιωμένοι ήτανε και πολεμούσαν ο ένας τον άλλο.

Σιγά, τι αλλάζει με το να τους εξαθλιώνει και να τους σκοτώνει ο Μπους.

Αυτό μου θύμισε από το Life of Brian των Monty Python τον επικότατο διάλογο (δικά μου λόγια):

"- Ρωμαίοι μας δυναστεύουν και δε μας έχουν προσφέρει τίποτα. Ούτε ένα καλό δε μας έχουν κάνει.

  • Εεεε, έφτιαξαν το αποχετευτικό μας σύστημα…
  • Χμ, ναι σωστά. Αλλά εκτός από το αποχετευτικό μας σύστημα δεν έχουν κάνει τίποτα άλλο.
  • Εεεε, πλέον έχουμε και υδραγωγείο
  • Ναι, ναι. Αποχέτευση και υδραγωγείο. Αλλά ως εκεί. Τίποτα άλλο δε μας έχουν προσφέρει.
  • Ιατρική Περίθαλψη?
  • Παιδεία?
  • Δουλειά?
  • Ναι, έχετε δίκιο… Αλλά εκτός από αποχέτευση, υδραγωγείο, ιατρικη περίθαλψη, παιδεία και δουλειά δεν έχουν προσφέρει τίποτα στον Εβραϊκό λαό! Πρέπει να τους διώξουμε!"

Ναι, ναι, προπάντων είναι έτσι όπως τα λες ρε συ.




βασικα σορρυ κιολας αλλα επειδη διαβασδα σε καποια ποστ για “εκχριστιανισμο” των χωρων απο τον αλεξανδρο…
εχετε υποψη σας οτι τοτε δεν υπηρχε καν χριστιανισμοις, ετσι? μιλαμε για το 320 πχ

Ρε σεις τι τόπικ ανοίγετε; #-o

Eπειδή ο Παπαχελάς και το κανάλι του αποφάσισαν να κάνουν την ιστορία reality δεν υπάρχει λόγος να τους μιμούμαστε και εδώ… :wink:

Red Rum δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με το τελευταίο ποστ σου…:-k (εκτός και αν έψαχνες αφορμή να ποστάρεις την τελευταία φωτογραφία που πόσταρες…) :offtopic:

Καταρχήν μη με σέρνεις οφτόπικ. Μάλλον δεν τον έπιασες το συσχετισμό που έκανα. Ο Ρέστλες είπε ότι η ιστορία είναι πάντα η ίδια και τη γράφει ο ισχυρός. Εγώ λοιπόν με εικόνες παρέθεσα τα ιστορικά γεγονότα εν είδη πρωτοσέλιδων, για το τι έγραψε η ιστορία για το Χίτλερ αλλά και για το ποιος γράφει την ιστορία, αφού δεν την γράφουν πάντα οι ισχυροί. Δεν πιστεύω να βιάστηκες και να μη διάβασες τον τίτλο του τόπικ, που λέει " και άλλοι κακοί", και να μην πρόσεξες λοιπόν ότι δεν είμαι οφτόπικ. Τώρα για την τελευτάια φωτογραφία δεν τό χα κατά νου, ίσως να βρώ μια αφορμή να την ξαναποστάρω για να σου κάνω δώρο κι ένα Clearasil. Άντε τυχερέ, θα σου φέξει κιόλας…:p:lol:

Η αλήθεια πάντως είναι πως τον Χίτλερ δεν τον λες και κερδισμένο σε βάθος χρόνου…:stuck_out_tongue:

Ναι, προσπάθησα να τον πιάσω τον συσχετισμό σου, δεν τον έπιασα και για αυτο ζήτησα διευκρίνιση…
Γιατί τα πρωτοσέλιδα είναι επικαιρότητα δεν είναι ιστορία…
Ο Ρεστλες έγραψε “οι ισχυροί” αλλά μάλλον εννοούσε πως η ιστορία γράφεται από τους νικητές, κάτι που σε μεγάλο βαθμό και για προφανείς λόγους ισχύει.

Ευχαριστώ για την ευγενική προσφορά Clearasil αλλά δεν το έχω πλέον ανάγκη: Δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ακμής μετά τα 17, τα οποία -κατά διαβολική σύμπτωση σχετικά με την κουβέντα μας :roll:- έκλεισα το φθινόπωρο του '89! :lol::stuck_out_tongue:

Τεσπα, όσο και να θεωρώ άκυρο το θρεντ, έχεις δίκιο: Aς μην σε σύρω off topic. :slight_smile:

Αχαχα έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο ρε συ, εγώ το είχα γράψει πιο πίσω. Είμαι ηλίθια, αποσυντονίστηκα. Βασικά ήθελα να αναφερθώ στην “ελληνική θρησκεία” ας πούμε, ε και συνειρμικά περισσότερο έγραψα για τον εκχριστιανισμό μαζί με τον εξελληνισμό, πακέτο :Ρ Χοντροπατάτα, αλλά οκ ;Ρ