Μέγας Αλέξανδρος Vs. George Bush Jr. (και αλλοι κακοι)

νταξει μωρε δεν ηταν σημαντικο αλλα μου κανε εντυπωση:p

ας ειχε ο Μπουσ μακρυ μαλλι,σπαθι και αλογο θα σ λεγα αν τον εβριζε κανεις…

O Αλεξ ηταν επιτυχημενος ιμπεριαλιστης, ο αλλος απετυχε… Το πρωτο ειναι σαφως χειροτερο…

Ρε συ,οτι την ιστορια την γραφουν οι νικητες εννοουσα,εκει κολλησες;#-o:lol::lol:
Ο Χιτλερ επειδη ηταν ισχυρος εκανε οτι γουσταρε,παραβιασε ολα τα συμφωνα και κυρητε πολεμο σε οποιον γουσταρε,ε αμα κερδιζε τωρα θα ηταν αυτος ο ηρωας και οι Συμμαχοι οι δυναμεις του Σκοτους:p

Δεν ξερω αν εχει ειπωθει αλλα ο Μεγας εγινε και τραγουδι των μειντεν στο somewhere in time.:stuck_out_tongue:

Είναι αρκετά αληθές ότι «την ιστορία τη γράφουν οι νικητές», από διάφορες απόψεις. Όμως, τα κριτήρια που χρησιμοποιούμε για να κρίνουμε και τους νικητές και τους ηττημένους, δεν εξαλείφονται. Συνεπώς, διαφωνώ κάθετα με το τελευταίο σου σχόλιο.

ναι και τωρα τους εχει φαει το politicaly correct και κοτευουν να το παιξουν

και στον δρομο για τις πριγκιποπουλες,πηδαγε και τον ηφαιστιωνα.
ον τοπικ:με εχει καλυψη η απαντηση οτι ηταν διαφορετικες οι εποχες κ.λ.π
επισης περα απο αυτους που σκοτωσε,δε θεωρω πολυ σωστη την αναμιξη που εκανε σε ολους τους λαους της τοτε αυτοκρατοριας του.ετσι χανονται τα στοιχεια που εχει ο καθε λαος και τον κανουνε ξεχωριστο

ακυρη συγκριση!!!συμφωνω με την αποψη που ελεχθη οτι συγκρινονται 2 πολυ διαφορετικες εποχες.τοτε οποιος ειχε την δυναμη ξεκιναγε πολεμο για να επεκτεινει τα συνορα του και να επωφεληθει απο το εμποριο και ετυχε ο μεγαλεξανδρος να ειναι ενας απο αυτους.εγω πιστευω τον θεωρουμε μεγα γιατι πολυ απλα διεδωσε τον ελληνισμο μεχρι την ασια.επισης εγω πιστευω οτι δεν απατουσε τον ηφαιστιωνα…:stuck_out_tongue:
πολιτικο παντως δε τον θεωρεις τον αλεκο,αλλα σαν στρατηγος εσπερνε!και κατι τελευταιο,αν ο μπους λαμβανε μερος σε αναλογες μαχες που ελαβε μερος ο αλεκος μαλλον θα ειχε κανει καφε το σωβρακο του…:lol:
η ιμπεριαλιστικη πολιτικη τοτε ηταν πολυ της μοδας οποτε ειναι ενα ελαφρυντικο για οσους ξεκινησαν πολεμους τοτε εν αντιθεση με τωρα που ολα τα συνορα των κρατων ειναι παγιωμενα και κανεις δε δεχεται να ειναι δουλος κανενος!!

Ρε queen rulez λες τον Αλέξανδρο αδερφή ενώ έχεις αβαταρ την αρχηαδερφαρα!:smiley: .Ότι και να λέτε πάντως η Ιστορία τον χαρακτήρισε Μέγα για κάποιους λόγους.Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουμε την τάση να μειώνουμε την άξια του Μεγάλου Αλεξάνδρου ενώ οι ξένοι τον εκθειάζουν.

γιατι ειμαστε κλασικοι εληνες και τρωγομαστε με τα ρουχα μας…

Ενώ τώρα η ιμπεριαλιστική πολιτική δεν είναι της μόδας, και οι άνθρωποι τότε ήθελαν να είναι δούλοι.

Και τι να λέει που κάποιοι ξένοι των εκθειάζουν;

ε καλα δε γινονται και καθε μερα σε τοσο ευρεια κλιμακα πολεμοι τωρα.τοτε καθε τριτη πεμπτη σαββατο ξεκιναγαν πολεμο!!

και τι να λεει επισης που καποιοι ΔΕΝ τον εκθειαζουν…

Τι λες τώρα, ρε.

Για το δεύτερο: τίποτα δε λέει, άλλος το έφερε σαν επιχείρημα.

εχει γινει καποιος πολεμος πολυ μεγαλης κλιμακας??

πάτα ΕΔΩ

Κάτσε, ρε, μην πας τόσο μακριά. Ρε 'σύ, original, από το '95 και μετά μόνο π.χ. δες πόσες εχθροπραξίες έχουν γίνει. Και όχι μόνο από τους ‘‘φονιάδες των λαών’’.

ναι το ηξερα οτι θα παρεξηγησετε το χρονο για τον οποιο μιλαω…λεω για την μετεπειτα εποχη.τοτε ναι ηταν ο τελευταιος ευρειας κλιμακας πολεμος.εγω λεω για τις δικες μας μερες

@leper

ναι ρε συ λεπερ δε διαφωνω για τους φονιαδες των λαων.αλλα μιλαω για μεγαλης κλιμακας πολεμο αντιστοιχο της εκστρατειας του αλεξανδρου.

Με ένα απλό κλικ, ρε παιδάκι μου.

Αλλά υποθέτω επειδή υπήρξε ένας περισκός πόλεμος και ένας πελλοπονησιακός πόλεμος που μας έμαθαν στα σχολειά, εμείς έχουμε την εντύπωση ότι σε όλη την αρχαιότητα γινότανε πόλεμοι ενώ τώραν ζούμε ειρηνικά.

ορίτζιναλ, μην μπερδεύεσαι. Από τον Β’ΠΠ έχουν περάσει 70 χρόνια, ναι.

Αλλά από τη Ναυμαχία της Σαλαμίνας (Περσικοί Πόλεμοι) μέχρι τη Μάχη του Γρανικού (Αλέξανδρος) πέρασαν 150 χρόνια ε!