Μέγας Αλέξανδρος Vs. George Bush Jr. (και αλλοι κακοι)

Αυτό προσπαθώ να πω κι εγώ, ρε bleedin. Έχουμε μάθει 2-3 μεγάλους πολέμους της αρχαιότητας και νομίζουμε ότι κάθε μέρα γινότανε πόλεμοι. Ενώ σε συχνότητα, στις μέρες μας είναι πολύ περισσότεροι.

ισως λογω μη δημοσιοτητας απο τα καναλια των περισσοτερων απο τις συρραξεις που υπαρχουν στο λινκ να μην εχω δωσει τοσο σημασια.οποτε παω πασο.

βεβαια δεν αλλαζει η γνωμη μου οτι η συγκριση της τοτε εποχης δε μπορει να γινει με την τωρινη εποχη.απλα δε μου καθεται καλα μια τετοια συγκριση.καλο ειναι να συγκρινουμαι πραγματα κοντινων σχετικα εποχων.

Η σύγκριση που έγινε τώρα είναι απόλυτα εφικτή. Μιλάμε για συχνότητα πολέμων.

για σενα.για μενα δεν ειναι εφικτη.ειναι μακρια η εποχη του μεγαλου αλεξανδρου με την σημερινη εποχη και κατα την γνωμη μου δεν επιδεχεται συγκρισης

Μα, καλά, με δουλεύεις;;;

Εσύ έκανες τη σύγκριση! Είπες ότι παλιά γινότανε συνέχεια πόλεμοι σε αντίθεση με τώρα.

έχει να κάνει με την χρονική απόσταση που μας χωρίζει από αυτά τα γεγονότα.
π.χ. σήμερα εγώ θυμάμαι τον πόλεμο που είχε γίνει στο Ναγκόρνο Καραμπάχ προ δεκαπενταετίας. Κάποια αντίστοιχη σύρραξη που ίσως συνέβη στη Φρυγία το 635π.Χ. ξερωγώ έχει σβηστεί από τον Χρόνο.

Επίσης το ανθρώπινο μυαλό αδυνατεί να κατανοήσει πλήρως τις μεγάλες χρονικές αποστάσεις της Ιστορίας. Για πολλούς λόγους. Πόσοι έχουν συνειδητοποιήσει ότι π.χ. από τον Τρωικό Πόλεμο ως την Αθηναϊκή Δημοκρατία μεσολαβούν κάπου 600 χρόνια? Σε όλων τη συνείδηση μάς φαίνεται πολύ μικρότερο το διάστημα.

@leper

ωχ μπερδευτηκαμε!!!
αν δεις το αρχικο μου ποστ πιο πισω λεω ΑΚΥΡΗ ΣΥΓΚΡΙΣΗ. στην συνεχεια ειπα την γνωμη μου αν καποιος μου ελεγε οτι θαπρεπε οποσδηποτε να συγκρινω.μετα μπηκες εσυ και παρεθεσες καποια στοιχεια που δεν ειχα υποψη μου και αλλαξαν την γνωμη που παρεθεσα.

Προσθέτω σε όσα λέτε: (πρέπει να μάθω να βάζω το quote στο quick reply γιατί πάντα κάποιος απαντάει και μένει ξεκρέμαστο το ποστ μου :()

Επίσης, οι σύγχρονοι πόλεμοι είναι πολύ πιο αιματηροί από αυτούς της αρχαιότητας.

@ karvou

ναι πολυ πιο αιματηροι θα ελεγα.οι πολεμοι των αρχαιων χρονων ηταν πολυ πιο αντρικειοι!!!σκοτωνες τον αλλον face to face και σκοτωνες επισης καποιον αξιομαχο.οχι οπως στην συγχρονη εποχη που με το πατημα ενος κουμπιου φευγει μια βομβα η οποια μπορει και να σκοτωσει αρκετους αμαχους

(ουτε εγω ξερω να βαζω το quote στο quick reply!!:()

Για να επανέλθω στο θέμα όμως, θα πω το εξής:

Ίσως αυτοί οι δύο έκαναν όντως το ίδιο πράμα. Όμως:

[INDENT]- Ο Αλέξανδρος έζησε στην Εποχή του Σιδήρου.

  • Ο Μπους στην Εποχή του Χρήματος. :wink:[/INDENT]

Τα σχόλια δικά σας.

Ακριβώς! Αν πήγαινε κάποιος στον Μέγα Αλέξανδρο και του έλεγε
“Συγγνώμη κύριε αλλά εγώ γράφω σε φόρουμ και πιστεύω ότι δεν είσαι πολιτικά ορθος”
θα τον έστελνε στο διάολο!:lol:

Συφωνώ ότι το Σκάι εκμεταλεύεται τον πατριωτισμό και πως πολλοί από τους Μεγάλους Έλληνες (όχι απαραίτητα η τελική δεκάδα) δεν ήταν ούτε μεγάλοι όυτε Ελληνες, όπως π.χ ο Καραμανλής που όπως και ο Παπανδρέου φέρει μεγάλη ευθύνη για τον ερχομό της Χούντας. Το '67 ο κόσμος πανυγήριζε ότι “έχουμε Χούντα, έφυγαν οι απατεώνες πολιτικοί”. Σε τέτοια κατάσταση φέρανε τον κόσμο αυτοί. Και σήμερα ακόμα στην επαρχία πολλοί θέλουν Χούντα λόγω των τωρινών πολιτικών…:!:

Τον καιρό του Μέγα Αλέξανδρου το να πεθάνει καποιος δεν ήταν κάτι το τρομερό γιατί ήταν τιμητικό να πεθάνεις σαν άντρας στην μάχη, τώρα το να πεθάνεις είναι κάτι το τρομερό έστω και αν το 90% του κόσμου ζει μια γελοία ζωή που δεν αξίζει πεντάρα…[-X

Τόλκι άντε να κάψεις καμιά Ελληνική σημαία για να αισθανθείς οτι κάτι κάνεις στην μίζερη ζωή σου. Και μόνο που συγκρίνεις τον Αλέξανδρο με τον βλάκα Μπους (ή με οποιονδήποτε πρόεδρο του κράτους-εκτρωμα των Η.Π.Α) είναι από μόνο του μέγιστη μαλακία. Τηλεφώνησε στον λαζόπουλο να σε πάρει στην εκπομπή του να λέτε παπαριές μαζί. :stuck_out_tongue:

Θελετε και αλλο λογο?:pΣυμφωνα με αυτο,δεν ειμαστε ολοι παιδια του θεου,αλλα οχτεγγονα το αλεξ του μεγαλου.:stuck_out_tongue:

δεν εχω προβλημα με τη σεξουαλικοτητα του αλεξανδρου απλα εκανα ενα σχολειο πανω στο προηγουμενο ποστ

Λιγα με τον mercury ε…

χωρίς να έχω διαβάσει όλο το topic και μονο αποσπασματικά και στην τύχει μερικά…το θέμα είναι το εξής…

Ο M.Aλεξανδρος πήγε τότε στους
βαρβαρους και τους έδωσε πολιτισμό και τους έκανε ανθρώπους σε μια εποχή που όλα ήταν δύσκολα τους έδωσε γλώσσα θρησκεία τεχνολογία και γενικά παιδιά κλπ κλπ κλπ
και μην ξεχνάμε ότι πήγαινε και ο ίδιος στους πολέμους. για αυτό ακόμα από εκεί πάνω βλέπεις ακόμα κόσμο που και λέει ότι είναι απόγονοι του μεγάλου Αλεξάνδρου

ενώ το αμερικανικο εκτόπλασμα
απλά έδινε διαταγές από το γραφείο του και σκοτωνόντουσαν για χαβαλέ τα παιδάκια αμερικανάκια και μη… και τι πρόσφερε…ΤΊΠΟΤΑ ακόμα και οι αμερικανοι ντρέπονται για λογαριασμό του

και ναι λιγα για τον Mercury…

οκ.
Τα ονόματα Κύρος και Ζαρατούστρα σου λένε τίποτα?:roll:

αμε πως δεν μου λένε
χρονολογικά δεν ξέρω ποιος ήταν πιο παλιός
αλλα ο δικός μας έκανε την διαφορα πιο αισθητή από ότι λέει η ιστορία και όχι εγώ…

αυτό είναι άλλη κουβάντα. Γιατί δηλαδή επικράτησε στον Δυτικό κόσμο η Ελληνική κληρονομιά και όχι κάποια Ασιατική.

όμως:

Ο M.Aλεξανδρος πήγε τότε στους
βαρβαρους και [SIZE=“5”]τους έδωσε πολιτισμό[/SIZE] και [SIZE=“5”]τους έκανε ανθρώπους[/SIZE] σε μια εποχή που όλα ήταν δύσκολα [SIZE=“5”]τους έδωσε γλώσσα θρησκεία τεχνολογία[/SIZE] και γενικά παιδιά κλπ κλπ κλπ

τέρμα φάουλ να λες ότι πηγε ο οποισδήποτε να τα διδάξει αυτά στη ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑ

όπως είπα και πριν δεν τα είπα εγώ… η ιστορία τα είπε…
για αυτό ακόμα χαίρονται που πάτησε εκεί το ποδαράκι του

όσο για τους δυτικούς δεν ξέρω τι να σου πω…
αυτό που έχω να πω όμως.

είναι ότι η αρχαίοι έδωσαν φώτα
σχεδόν σε όλο τον πλανήτη και οι νέοι έσβησαν από εμάς…όπου ιστορικά και αυτό είναι αναμφισβήτητο…

Δε με πιάνεις όμως.

Κανείς δεν αμφισβητεί τη σημασία του Αλεξάνδρου και του Αρχαίου Ελληνικού Πολιτισμού.

Είναι όμως τέρμα λανθασμένη η απαξίωση των υπόλοιπων Αρχαίων Πολιτισμών έναντι του Ελληνικού.
Οι κάτοικοι της Περσικής Αυτοκρατορίας ΔΕΝ ήταν απολίτιστοι νομάδες. Ίσα-ίσα που είχαν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ πολιτισμένη ιστορία από μας.
Και στην Ασια, η Περσική Αυτοκρατορία αποτελεί μέχρι και σήμερα σημείο αναφοράς τουλάχιστον τόσο όσο αποτελεί στην Ευρώπη η Ρωμαϊκή.