Λογική vs Συναίσθημα

Λογική και συναίσθημα, η αιώνια κόντρα.

Μια ζωή μαθαίνουμε να σκεφτόμαστε, μας γίνεται συνήθεια, όμως πιστεύω ότι στην αναμέτρηση λογικής και συναισθήματος, το συναίσθημα νικά. Τουλάχιστον αυτό παρατηρώ με εμένα.

Τι πιστεύετε? Πρέπει να δρούμε βάσει της λογικής ή του συναισθήματος?

φιλε μου εξαρταται την περισταση αν και τις περισσοτερες φορες η λογικη πρεπει να επικρατει γιατι αλλιως ως συνολο και ως κοινωνια θα εχουμε προβλημα.
Οσο αφορα την πρωσωπικη ζωη πρεπει να δρουμε με βαση το συναισθημα μονο αν αυτο δεν περναει τα ορια της λογικης

Πλεον με λογικη αν και ειναι αρκετα δυσκολο οταν υπαρχουν εντονα συναισθηματα.
Ειναι απλα ενας διακοπτης που με αρκετη προσπαθεια πρεπει να ανοιγοκλεινει καθαρα για λογους αξιοπρεπειας :slight_smile:

Αυτο.Κλειδωστε το τωρα.:stuck_out_tongue:

Λογική αλλά όχι κυνισμός, συναίσθημα αλλά όχι ονειροβασία.

Πολλά και ωραία τόπικς ανοίγεις Bacillus:)

Το καλύτερο είναι αυτό που λέγαν οι αρχαίοι, ‘‘μέτρον άριστον’’, δηλαδή ανάλογα τη κατάσταση ανάλογα να αντιδράσεις και εσύ. Δεν νομίζω ότιυπάρχει κάποιος κανόνας, αυτό εξαρτάται μόνο απο το άτομο και απο το τι θέλει να πετύχει, οπότε ανάλογα χρησιμοποιεί είτε το συναίσθημα είτε τη λογική.
Όσο για εμένα, προσπαθώ να κάνω τα αποπάνω, αλλά δυστηχώς συνήθως πηγαίνω αρκετά προς συναίσθημα, με αποτέλεσμα να κάνω βλακείες και να το μετανιώνω μετά.

ακριβως αυτο. Αν και βλεπω οτι κι εγω και ανθρωποι γυρω μου πολλες φορες γραφουν στα @@ τους τη λογικη και απλα ακολουθουν το συναισθημα…

Λογικη…δυστυχως:D

Και στο τελος παιρνουν/με αυτα που προανεφερες συνηθως.:lol: :stuck_out_tongue:
Χμ, σοβαρα:

Το ιδανικο. Αμα το καταφερνα καλα θα τανε.

Εδιτ:

Ρε καμμενο Μπατσιλους σταματα να ανοιγεις τοπιξ:!: :stuck_out_tongue:

Υπάρχουν πάρα πολλοί συνδυασμοί.

Καλό πιστεύω είναι και το να χρησιμοποιείς τη λογική για τους σκοπούς του συναισθήματος…

Και γιατι οχι το συναισθημα για σκοπους της λογικης? :-k

Δεν ειναι ξεπουλημα αυτο?

γιατί δεν είναι αλφαβητικά :bleh:

Τώρα πλέον-κυρίως- λογική…(μετά από 38 χρόνια)

Γιατι να πρεπει να διαλεξουμε μονο το ενα?

Ειμαι κακουλης :lol:

Γιατι ειναι πολυ λιγες οι καταστασεις αλλα και οι ανθρωποι που μπορουν να ζυγισουν τα σκηνικα και να συμψηφισουν συναισθημα και λογικη.
Ή τουλαχιστον ετσι νομιζω.

passion rules the game…yeah yeah

Γενικα ειμαι υπερ του συναισθηματος αλλα καποια πραγματα πρεπει να τα κουμανταρεις με την λογικη αλλιως δεν συνηθιζεις στην πιο σωστη για σενα επιλογη (που πιστευω, αυτο ειναι το ζητουμενο.). Δεν μπορω να πω “εξαρταται απο την περισταση” γιατι ειναι καθαρα θεμα λογικης τοτενες.

Ο κοσμος ειναι για μας τους δυνατους.

Οκ ενταξει καταλαβαινω. Εκτος απο εμας τους 2 ομως, υπαρχουν και αλλοι στο φορουμ :stuck_out_tongue: