Αναγνωστήριο vs απομόνωση

Πού σας αρέσει να διαβάζετε; Προτιμάτε να είστε στο σπίτι με ένα casual outfit ή να βρίσκεστε μεταξύ άλλων σε κάποιο αναγνωστήριο συνδυάζοντας το τερπόν μετά του ωφελίμου ; Τα αναγνωστήρια πχ. Ιπποκράτους 15 ή Παπουλάκειο Ιατρικής σας λένε τίποτα; Τελικά το διάβασμα μπορεί να είναι η αιτία ή/ και η αφορμή για την αναζήτηση μιας θέσης στα πιο πολυσύχναστα κατά την περίοδο της εκάστοτε εξεταστικής φοιτητικά στέκια; :-k

Τα αναγνωστηρια και οι βιβλιοθηκες ειναι πολυ καλα…αλλα κατα τη γνωμη μου μονο για γνωριμιες:D…Σπιτι…σε γραφειο κρεβατι πατωμα κηπο κλπ…εδω δεν μπορω να συγκεντρωθω σπιτι θα συγκεντρωθω σε χωρο με τοσα ατομα?Το μονο καλο ειναι η αποσταση απο pc:)

Το αναγνωστήριο στην Ιπποκράτους (η Ίριδα, σωστά? το ίδιο λέμε?) είναι τρελή φάση. Ακόμα πιο τρελή είναι η βιβλιοθήκη στο Πάντειο, μάλλον η κορυφαία βιβλιοθήκη σε πανεπιστήμιο στην Αθήνα. Χαμηλός φωτισμός, πάρα πολλά βιβλία (και πολύ ενδιαφέροντα κιόλας), ό,τι πρέπει…

Δυστυχώς αυτά προσφέρονται αν κάποιος σπουδάζει εκεί, ή μένει εκεί κοντά, ή τον φέρνει ο δρόμος του. Εμένα που πλέον δε μου συμβαίνει τίποτα απο τα τρία, καταφεύγω στην κλασική και αγαπημένη ησυχία του σπιτιού μου.

Γενικά, όταν ήμουν φoιτητής, επέλεγα δημόσιους χώρους μόνο για συγκεκριμένα διαβάσματα. Η πολλή δουλειά γινόταν πάντα σπίτι. Το καλύτερο με τον δημόσιο χώρο γενικά είναι οτι κόβεις και λίγο κίνηση, βλέπεις κόσμο… Το ομορφότερο απο την άλλη με το σπίτι είναι το να σαι ξαπλωμένος με ένα αγαπημένο βιβλίο στο χέρι. Κλασικές αξίες…

Α, και για να πω και τι προτιμώ:

To πάρκο. είναι τέλειο να σαι αραγμένος κάτω απο το δέντρο και να διαβάζεις στη σκιά! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Για να πω την αλήθεια, δεν έχω κάτσει ποτέ σε αναγνωστήριο, μόνο στη βιβλιοθήκη που λέει ο από πάνω (κι εκεί είναι πραγματικά inspiring). Προτιμώ στο δωμάτιό μου, ξάπλα, και με μουσικούλα να παίζει.


Listening to: Astarte - Dark Infected Circles
via FoxyTunesν

δεν διαβάζω πολύ, αλλά όσοι έχετε ταξιδέψει με αεροπλάνο και δεν έχετε διαβάσει κατά τη διάρκεια της πτήσης, δεν ξέρετε τι χάνετε! Αλήθεια!

Νταξ’ ίσως να έπαιζε ρόλο ότι διάβαζα Judge Dredd βέβαια… 8)8)8)

Έχει δίκιο ο απο πάνω, έχει φάση μέσα στο αεροπλάνο. Ακόμα καλύτερα για μένα στο τρένο, ενώ αυτό περνάει απο καταπράσινα λιβάδια πέρα μακριά στην κεντρική Ευρώπη κάπου… (και μετά ξύπνησα).

Και η απο πάνω απο τον απο πάνω έχει δίκιο για τη μουσική. Ορισμένα αναγνώσματα την επιβάλλουν.

H ιριδα ειναι το θεατρακι οπου δραστηριοποιειται ο ΠΟΦΠΑ με κινηματογραφικο φωτογραφικο κλπ…το αναγνωστηριο ειναι ιπποκρατους 7 λιγο πιο κατω αλλα ειχε υπερβολικα πολυ κοσμο οταν ειχα παει(πριν απο εξεταστικη)…Στη βιβλιοθηκη στο παντειο υπαρχει κατανυξη:D…

Ειχα παει αναγνωστηριο κεντρο παλιοτερα,3-4 χρονια πριν,αλλα κυριως για γνωριμιες κτλ:D…αλλα περαν της πλακας,μετρανε πολυ!Ειδικα βιβλιοθηκη Παντειου,οπως ειπε κ ο Ελανορ,ειναι παρα πολυ καλη για διαβασμα,παρα πολλα βιβλια και ωραια ατμοσφαιρα…απομονωση γινεται και αυτο σπιτι,αλλα οι πειρασμοι ειναι πολλοι(με πρωτο και καλυτερο το pc)…αλλα πιστευω πως αμα οντως θες να διαβασεις,την παλευεις και σπιτι μια χαρα…παντως,κλινω προς βιβλιοθηκες/αναγνωστηρια,γτ σε βγαζουν και απο την ιδια ρουτινα του σπιτιου,ξεκολλαει και λιγο το μυαλο σου,σου βγαινει και το φοιτητηλικι(ιμαι φοιτητης,διαβαζω μαζι με αλλους φοιτητες,ολα ομορφα) αλλα κυριως,αμα πας και μονος σου,δεν θα μ@λ@κιστεις αφου δεν θα εχεις και αλλη επιλογη και θα αφοσιωθεις σε αυτο που διαβαζεις…

Τελικά στα αναγνωστήρια όλοι γκόμενα πάνε να βγάλουν?

βασικά ναι, διαφορετικά κάθεσαι σπίτι σου να γίνεις επιστήμονας

το 'ξερα πως κάτι έκανα λάθος τόσα χρόνια!

Σε αναγνωστήριο δεν έχω πάει ποτέ, ότι διαβάζω στο σπίτι ή στο τρένο μέχρι να πάω στην σχολή…
Αν και θα ήθελα να πάω, γιατί η ιδέα του επιστημόνι δεν μου αρέσει:D:D:D


Now playing: My Dying Bride - Under Your Wings and into Your Arms
via FoxyTunes

Συμφωνώ ακόμη και στα σημεία στίξης.

:lol::lol::lol::lol:

Βασικά ναι, πηγαινε σπίτι σου ρε φίλε και διάβασε !!! Και εγώ όταν ημουν νέος και φοιτητης και διάβαζα στην βιβλιοθήκη, πάντα, αλλά παντα υπηρχε κάτι ικανό να σου αποσπάσει τη πρόσοχη, ειδικα την Ανοιξη… :roll::-s

νεο ειδυλλιο
ταραραραρα ραραραρουριιι

Αναγνωστήρια και βιβλιοθήκες δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Προσωπικά μ’ αρέσει το σπίτι μου. Μπορώ να βολευτώ παντού. Και στο αμάξι ή στην παραλία πχ είναι καλά. Κανά δυό φορές έχω πάει στην Πανεπιστημίου κι έχω κάτσει να διαβάσω στο ξεκάρφωτο. Δεν την πάλεψα τελικά. Σπίτι και πάλι σπίτι.

εχω διαβασει μια φορα σε αναγνωστηριο,μια αλλη σε κυριλε βιβλιοπωλειο,στη παραλια και στο σπιτι μου.Μονο σπιτι μπορω να συγκεντρωθω πληρως τελικα… :stuck_out_tongue:

Κατά κανόνα διάβαζα στο σπίτι αλλά σε κάποια μαθήματα που είδα τα σκούρα αποφάσισα να πηγαίνω βιβλιοθήκη και δικαιώθηκα. Ειδικά στη βιβλοθήκη του ΕΜΠ που πήγαινα έχει αρκετούς χώρους να απομονωθείς εντελώς αν θες.
Στο αεροπλάνο πάντως, όσες φορές έκανα το λάθος να μην πάρω μαζί βιβλίο ένιωθα ότι ο χρόνος έχει σταματήσει…

Σπιτάκι και για μένα αν και ώρες που έχεις πήξει ωραία είναι και η βιβλιοθηκούλα αλλά για πραγματική συγκέντρωση σπίτι και πάλι σπίτι!
Τώρα αν είναι για λογοτεχνικά βιβλία εκτός απο σπιτάκι με ήρεμα τραγουδάκια και ένα τσαγάκι δίπλα ενώ είσαι στο κρεβατάκι, μπορώ παντού με προτίμηση πρωινό καθώς ο άλιος ανατέλει σε καμία παραλία που είσαι μόνος η τίποτα τέτοιο όμορφο ααα και στο πανεπιστήμιο που έχουμε το απίστευτο πράσινο(βέβαια αυτό όταν δεν έχει άσχημο καιρό, δηλαδή σχεδόν ποτέ!) .
Περί αεροπλάνου true και μιας και κάνω αρκετές πτήσεις τον χρόνο, είναι must αν και που και που βάζουν και καμία καλή ταινιούλα και καθομαι και βλέπω.

Αν και εμεις δεν έχουμε και πολυ διαβασμα, αλλά στο μόνο μάθημα που εχουμε το διαβαζω σπίτι…
Για λογοτεχνικά books διαβαζω παντου…αλλα προτιμω στο κρεβατι πριν πεσω για ύπνο! Σε παραλία δεν μπορω γιατι εχω ενα θέμα με τα βιβλια δεν θέλω να λερωθουν…και στην παραλια ειδικα ειναι πολυ ριψοκινδυνο…