Αναγνωστήριο vs απομόνωση

Το ριψοκίνδυνο δε καταλαβα :-k

Εχει αμμο, εχει νερα…μπορει να πεσουν πανω στα βιβλια…

Εγώ κάποτε διάβαζα μόνο σπίτι και γενικά ήθελα ησυχία για να συγκεντρωθώ. Τελευταία μου αρέσει πολύ να διαβάζω στα αναγνωστήρια. Στο σπίτι με τον υπολογιστή, την τηλεόραση, τις ταινίες και το τηλέφωνο όλο και κάπου θα χαζολογήσεις και πάει περίπατο το διάβασμα. Αλλά και στο σπίτι πλέον για να διαβάσω συγκεντρώνομαι μόνο αν ακούω ταυτόχρονα και μουσική :stuck_out_tongue:

Στα πρώτα έτη πήγαινα στο αναγνωστήριο του γεωλογικού ή του μαθηματικού. Πλέον η απόλυτη ησυχία που επικρατεί στα αναγνωστήρια δεν μου αρέσει και τη βγάζω κάπου που νά χει λίγη βαβούρα - λίγη όμως όχι πολλή. Κατά προτίμηση μου αρέσει να διαβάζω με κάνα δυο ακόμα ώστε όταν κουραστούμε να πούμε και τη μαλακία μας και να γελάσουμε. Επίσης απαραίτητο όταν διαβάζω είναι πάααααααααρα πολύς καφές. Ενώ όταν δε διαβάζω μου αρκεί απλά πολύς καφές. :stuck_out_tongue:

+1

Στα βιβλία μου δε γράφει ποτέ κανείς με στυλό ή με υπογραμμιστικό. Το μόνο που επιτρέπω είναι μολύβι κι αυτό για σημειώσεις στα περιθώρια βιβλίων. Και δε μιλάω μόνο για λογοτεχνία. Μία φορά συνάδελφος μου υπογράμμισε με στυλό στο βιβλίο των μαθηματικών μας για το 3ο εξάμηνο, ώστε να μου δείξει κάτι που έψαχνα και μου πήγε το αίμα στο κεφάλι.

Για να απαντήσουμε και επί του θέματος, αναγκαστικά στο σπίτι, καθότι νυχτερινός τύπος. Ξεκινούσα διάβασμα στις 7 το απόγευμα της παραμονής και τέλειωνα 4 ώρες πριν την εξέταση. Κοιμόμουν 4 ώρες (είναι απαραίτητο να έχεις κοιμηθεί 4 ώρες πριν από εξέταση, για να προλάβει ο εγκέφαλος να αποθηκεύσει σωστά τις πληροφορίες) και πήγαινα να δώσω. Βιβλιοθήκες, κλπ δεν είχαν νόημα για μένα :frowning:

και αναρωτιομουν γιατί η βιβλιοθήκη μας είναι 24/7 αν και έχω δει και χειρότερα όπως να έρχεται άνθρωπός στη βιβλιοθήκη στις 4 το βράδυ για να ξεκινήσει διάβασμα :stuck_out_tongue:

Ε ναι ρε συ. Κοίτα:

Προπαραμονή, δεν έχεις ανοίξει βιβλίο και δε θα ανοίξεις. Τι θα κάνεις; Προφανώς και θα βγεις. Βγαίνεις έξω, περνάς καλά, ξενυχτάς και πας για ύπνο αργά. Ξυπνάς το μεσημέρι. Τρως πρωϊνό, ακούς Καρπετόπουλο- Πανούτσο μέχρι τις 2 σερφάροντας στο ίντερνετ. Πας μετά για μεσημεριανό και αρχίζεις να βλέπεις τις μεσημεριανές σειρές που έχει σε επανάληψη (Κωσταντίνου&Ελένης, Σ’αγαπώ/μ’αγαπάς, Δύο ξένοι, κλπ). Έχει φτάσει 6 το απόγευμα. Ακόμα όμως δεν έχεις διάθεση για διάβασμα. Βάζεις ένα δίσκο και τον ακούς διαβάζοντας εφημερίδα ή βλέπεις καμιά σειρά στο ίντερνετ ή παίρνεις κανένα τηλέφωνο, για κουβεντούλα.

Στις 7 ξεκινάς. Διαβάζεις κάθε φορά 40 λεπτά και μετά κάνεις 20 λεπτά διάλειμμα με μουσική (Tool κατά προτίμηση και συγκεκριμένα Lateralus). Τη νυχτερινή πείνα την αντιμετωπίζεις με νυχτερινή επιδρομή στο ψυγείο, βλέποντας τελεμάρκετινγκ. Πας το άλλο πρωί στην εξέταση με μαύρους κύκλους στα μάτια, ξέρεις πως πάλι παραμονή κατέληξες να διαβάσεις και ανυπομονείς να φύγεις για ύπνο. Το καλό είναι πως μετά από 5 χρόνια ΕΜΠ, έχεις μάθει όλες τις νότες του Lateralus :lol:

:lol::lol::lol:

Πάντως ρατσισμός σε εμάς να είναι κλειστή η βιβλιοθήκη από τις 8. Αν και προτιμώ να βγαίνω από το να διαβάζω, το διάβασμα τη νύχτα (αν δεν έχεις να κάνεις κάτι το πρωί) είναι προτιμότερο - νιώθω μια ηρεμία… Α, και μετά από κανα ποτάκι μπορεί να μου έρθει όρεξη καμιά φορά :stuck_out_tongue:

Το καλό με τις βιβλιοθήκες είναι αυτό που λέει κι ο Lupin: νιώθεις τη συμπαράσταση των άλλων φοιτητών στο διάβασμα της εξεταστικής, ενώ στο σπίτι προσωπικά χαζεύω συνεχώς…

Οσο για νυχτερινο διαβασμα…Κατηγοριματικα οχι…Δεν γινεται με τιποτα…Πρωι μολις ξυπναω μεχρι το μεσημεριανο…διαλειμμα κλπ και μετα απογευματακι λιγο ακομα…

:-k:-k:-k

Κάτι που αναφέρθηκε με τις παραλίες… Το’χω προσπαθήσει (και μάλιστα με το Σιλμαρίλλιον, η άκυρη). Δεν την πάλεψα.
Εκεί που χρειάζεται απαραίτητα βιβλίο είναι στα πολύωρα ταξίδια με πλοίο. Φέτος που πήγα Σαντορίνη (16 ώρες ταξίδι!) αν δεν είχα το The other Boleyn girl θα είχα πεθάνει απ’ τη βαρεμάρα.


Listening to: TURISAS - Battle Metal
via FoxyTunes

Παραλίες χαχα. Σε κάποια φάση παλιά είχα πάρει να διαβάσω… Ντοστογιέφσκυ στην παραλία!! #-o:p

(να διαβάζεις για την συνομιλία του Ιβάν Καραμαζόφ με τον διάβολο κάτω απο τον καυτό ήλιο δεν είναι και ό,τι πιο ταιριαστό ομολογώ. :stuck_out_tongue: Αλλά οκ, ήμουν σε περίεργη φάση τότε :P)

Έχω διαβάσει και εγώ Ντοστογιέφσκυ στην παραλία. Δεν είναι και τόσο άκυρο. Μια χαρά μπορείς να διαβάσεις τα βιβλία του και ρίχνεις και καμιά βουτιά για να γίνειλίγο πιο ανάλαφρο το κλίμα

όλοι του ΕΜΠ είστε, μελετηρά παιδιά :smiley:

στη βιβλιοθήκη του ΕΜΠ λαμβάνει χώρα το εξής φαινόμενο

λέγεται “string-hunting”

όπου μικρές παρές αγοριών ψάχνουν εναγωνίως μέρος να διαβάσουν και κατά τη διαδικασία περιδιαβαίνουν όλους τους ορόφους και τις αίθουσες, τσεκάροντας ζηλευτούς πωπους, οι οποίοι προεξέχουν και αποκαλύπτονται σε όλο τους το μεγαλείο, καθώς οι κάτοχοι προσπαθούν (?), να διαβάσουν (??), στη βιβλιοθήκη (???). ειδικά την περίοδο του καλοκαιριού, τα πράγματα αγριεύουν κ πραγματικά δε ξέρω ποιος διάβασε εκεί κ πέρασε μάθημα…

εγώ πάντως μόνο καμιά εργασία με παρεα έκανα…

σπιτι με μουσικη και με ωραριο 20,00-9,00…ο,τι καλυτερο…σε αναγνωστηριο ειναι αδυνατο να διαβασω γι αυτο και δεν παω σχεδον καθολου (μιας που οι ηλεκτρολογοι στη θεσσαλονικη δεν εχουν και την πολυτελεια του string hunting, καθως αυτο προυποθετει την υπαρξη θυληκων υπαρξεων) :stuck_out_tongue:
ενω σπιτακι αν κουραστω βαζω και κανα μανατζερ (με ξυπνητηρι παντα γιατι αλλιως θα ξεμενα να παλευω να κρατησω την korona kielce στην πρωτη εθνικη πολωνιας :lol:) εχω και φαγωσιμα, τσαγια, καφεδες…αρχοντας

Κι εγώ έχω διαβάσει ένα βιογραφικό του Γκεβάρα, την Πανούκλα και άλλα διάφορα. Δεν είναι κάτι τραγικό. Εκτός αν σπας την παρέα πχ.

Λογοτεχνικά βιβλία μπορείς γενικά να διαβάσεις παντού. Αλλά τα βιβλία της σχολής δεν θα μπορούσα να τα πάρω στην παραλία να τα διαβάσω…εκτός από ξενέρωτο δεν θα ήταν και αποδοτικό :lol:

ε, σκάει και κανα ραβασάκι ενίοτε, αλλά το διάβασμα διάβασμα. :stuck_out_tongue:

:lol::lol::lol:

ΕΙΔΙΚΑ στη βιβλιοθήκη του ΕΜΠ, και η Μέγκαν Φοξ να επιδείκνυε τον ζηλευτό πωπό της, τουλάχιστον οι μισοί χαμπάρι δε θα έπαιρναν

Ολομόναχη… Εδώ με φίλους μαζευτήκαμε σε σπίτι να διαβάσουμε μαζί (άσχετες σχολές) και τους έπρηξα στο μπιρι μπιρι. Κακή επιρροή:( , δε μπορώ να συγκεντρωθώ με κόσμο.

Και το παράξενο είναι ότι ξαφνικά στη βιβλιοθήκη μας η αναλογία είναι σε ανεκτά επίπεδα, σε αντίθεση με τον έξω κόσμο. Ούτε ο θεός δε θέλει να διαβάσουμε:!: