-wannabe guitarist-

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Θέλω να μάθω ηλεκτρική, αλλά σκέφτηκα το εξής: να πάω πρώτα σε ωδείο να μάθω κλασσική κιθάρα (χωρίς να αγοράσω) και να μάθω τα βασικά και μετά να προχωρήσω σε εκμάθηση ηλεκτρικής, για να μου φανεί ευκολότερη υπόθεση :D.

Ακόμα ήθελα να μου πείτε αν ένας ενισχυτής 15W είναι καλός για αρχή (συμπεριλαβάνεται σε πακέτο ηλεκτρικής κιθάρας (αυτή εδώ ακριβώς) μάρκας Behringer, και ο ενισχυτής και η κιθάρα) ;

[SIZE=“3”][FONT=“Book Antiqua”]Σας ευχαριστώ.[/FONT][/SIZE]

Δε γνωριζω περι εξοπλισμου, αλλα γιατι να μαθεις πρωτα κλασσικη?
Δλδ ξερω ατομα, αλλα και εγω, που ξεκινησαμε απο εκει και μετα καταληξαμε και στην ηλεκτρικη. Αλλα αφου θες εξαρχης ηλεκτρικη γιατι να κανεις κατι διαφορετικο? Αν ειναι ξεκινα και μπασκετ :Ρ

Δεν πιστεύει ότι θα με βοηθήσει δηλαδή.

(Μπάσκετ παίζω ήδη xDD)

Πιστευω οτι ειναι κατι τελειως διαφορετικο. Νομιζω ειναι καλυτερο με την μια να πας ηλεκτρικη -μιας και αυτο θες- για να προσαρμοστεις με την μια σε αυτην. Ο τροπος που θα την πιανεις μπλα μπλα μπλα. Ας μιλησουν και οι ειδικοι βεβαια…

Λοιπόν είμαι ειδικός και έχω να πω ότι ΔΕΝ θα χει πολλά να κάνει με τον τρόπο που την πιάνεις ,αλλά πως την χειρίζεσαι.

[SIZE=“3”][FONT=“Book Antiqua”]Σας ευχαριστώ.[/FONT][/SIZE]

Να σαι καλά τεκνον μου

Θα κάνει όμως διαφορά αν πάω πρώτα κλασκή και μετά προχωρλησω στην ηλεκτρική;

Πραγματικά δεν έχω ιδέα γι’αυτό…Μπάσο παίζω ο καημένος!
Υποθέτω θα παίζεις σαν τον Knopfler από τους Dire Straits…Δήλαδη θα μπορείς να χρησιμοποιείς ΠΟΛΥ τα δάκτυλα όταν πάιζεις ηλεκτρική…

απλα τα πραγματα!
θελεις να μαθεις ηλεκτρικη θα πας να μαθεις ηλεκτρικη!
η κλασικη με την ηλεκτρικη δεν εχουν σχεδων καμια σχεση!
ασε που με την κλασικη μουσικη που θα σε διδαξουν το πιο πιθανο ειναι να συχαθεις την ιδια την μουσικη κ να μην θελεις να βλεπεις κιθαρα μπροστα σου!

γενικα στην Ελλαδα κυριαρχει η αποψη μαθε πρωτα κλασικη κ μετα ηλεκτρικη για να μαθεις νοτες θεωρια κ κλασικη μουσικη για να μπορεις μετα να παιζεις πιο ευκολα ροκ μια που ειναι πιο “ευκολη” μουσικη απο την κλασικη!

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΤΗΣ ΚΛΑΣΙΚΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΗΜΙΜΑΘΕΙΑΣ

Γενιές ολόκληρες έχουν καταστραφεί από αυτές… [-X:p

3Guitarist ξεκίνα από ηλεκτρική αφού αυτό θέλεις.

Xwris deuterh skepsh hlektrikh kateutheian!Opws eipan kai pio panw den exei sxedon kami sxesh h mia me thn allh!Teliws diaforetikh texnikh!

Κανε αυτο που νιωθεις και οχι αυτο που σου λενε τα ωδεια για να σου πουλησουν εξτρα μαθηματα που απ οτι φαινεται δεν τα εχεις αναγκη!επισης…η κλασσικη οταν τη σπας δεν κανει καθολου καλο εφφε…:lol: σε αντιθεση με την ηλεκτρικη…Ελπιζω να σε επεισα!:wink:

Eμενα παντως αυτο με το σπασιμο,με φερνει αντιθετο.Το μπασο σπαει πιο ωραια απο τα παντα.Εχει και μεγαλη ταστιερα για να το πιανεις.

Καλα λεω οτι οι μπασιστες ειστε οι πιο τρελλαρες!!

lol Και γω την πατησα, αλλα δεν το μετανιωνω.

Κατι αρπισματακια μουρλια που βγαζω τωρα δεν θα μπορουσα αλλιως.

Καλα το αλλο σαββατοκυριακο που παιρνω και μπασο να δεις.

+1 :slight_smile:
Ειμαι και γω σε αυτους που την πατησαν. Αλλα δεν μετανιωνω, γιατι αυτα τα 7-8 χρονια κλασσικης μου εχουν κανει απιστευτα δαχτυλα.Και φυσικα καποιος που εχει κανει καποιο καιρο κλασσικη σε συγκριση με καποιον που μπηκε κατευθειαν στην ηλεκτρικη θα εχει το προνομιο των μεγαλων ανοιγματων(η κλασσικη εχει πιο φαρδια ταστα…)
Αν θες ηλεκτρικη μην πας για κλασσικη, απλα εγω και ο mrwhats προσπαθουμε να παρηγορηθουμε απο την καταντια μας(τζαμπα τη γρατζουναμε?):stuck_out_tongue:
Απλα κανε καποια μαθηματα θεωριας για να μαθεις τα βασικα, αξιες μετρα κλιμακες κλπ, αλλιως δεν πας πουθενα.

μην τα πετατε αυτα ετσι!
αμα καποιος μελετισει σωστα ειτε ηλεκτρικη ειτε κλασικη θα αποκτισει κ ανοιγματα κ θα μαθει πολυ καλο αρπισμο κ με δαχτυλα ακομα!

Μπαστα κοπελια :stuck_out_tongue:

2-3 εκανα, και αυτα τα σκυλοβαρεθηκα μεχρι που μου μαθανε το Dust in the Wind :stuck_out_tongue:

εγω πιστευω πως ειναι προτιμοτερο κανεις να μαθει πρωτα ηλεκτρικη και μετα κλασικη

Ο ναι. +1 εδω. Αρχισε να μου αρεσει καλυτερα να παιζω γνωστα τραγουδια παρα βαλς και αριες. Καποια στιγμη ρωτησα τον καθηγητη μου αν μπορω σε εκεινο το σταδιο που ημουν να μαθω ηλεκτρικη(μιλαμε για 1η γυμνασιου). Φυσικα αυτος μου αρχισε τις γνωστες θεωριες για να μη χασει το μαθημα. Τερμα το οφφ τοπικ:p Αν θες να μαθεις ηλεκτρικη κατ εμε ξεκινα κατευθειαν. Ειναι αλλη η τεχνικη. Και καλο ειναι να εχεις και γνωσεις θεωριας. Αλλα νομιζω θα κανεις ετσι κι αλλιως.:-k