-wannabe guitarist-

Hθελα απο μικρος να μαθω ηλεκτρικη κιθαρα αλλα δεν εκατσε δυστυχως ποτε.:frowning: Βεβαια ποτε δεν ειναι αργα,εχω μια ηλεκτρικη κιθαρα απλη,την ειχα παρει μικρος πιστευοντας οτι καποια μερα θα ξεκινουσα και τελικα εμεινε στην κουτα για χρονια.:stuck_out_tongue:

Κατι που ειχα σαν απορια ηταν εαν για να μαθεις ηλεκτρικη θα επρεπε πρωτα να μαθεις την κλασσικη κιθαρα,αυτο ειχα ακουσει σε καποια ωδεια που ρωτησα,οτι πρεπει πρωτα να μαθεις τα βασικα και μετα να πας στην ηλεκτρικη,προφανως κατι τετοιο δεν ισχυει η μηπως ισχυει?

Απο εκει και περα πως ξεκιναει καποιος εντελως ασχετος με το αντικειμενο? Δλδ τα βιβλια απο μονα τους λιγο δυσκολο να βοηθησουν,εαν δεν εχεις καποιον διπλα σου να σου μαθαινει βημα βημα δεν γινεται.

Αληθεια εσεις πως ξεκινησατε? Παιζεται κομματια των αγαπημενων σας συγκοτηματων?:stuck_out_tongue:

χεχ και εγω ενας απο σας…4 χρονια κλασσικη εκανα και δεν το μετανιωσα καθολου…

εγω ειμαι ακομα 15…ξεκινισα απτα 10-11 κλασσικη αν και ηθελα πραγματικα ηλεκτρικη…εχει τωρα 2-3 χρονια που καθομαι και λιωνω στην ταστιερα μονος μου αν και φετος ξεκινησα κανονικα μαθηματα ηλεκτρικης…παντος αυτο που ηθελα να πετυχω το πετυχα οσο επαιζα μονος…να παιζω κομματια savatage…και συνεχιζω να τα παιζω…αν και τωρα ο καθηγητης μου με μετεφερε σε αλλο επιπεδο της κιθαρας…σε πιο arpeggios kai shredding φαση…

Αδερφε κι εγω ασχετος ημουν(δεν ηξερα καν να την πιανω) και πριν απο ενα χρονο περιπου αγορασα μια ακουστικη. Μου εδειξαν οι φιλοι μου καποια βασικα και απο τοτε πειραματοζομαι μονος μου με τραγουδια (κυριως εισαγωγες) γνωστων συγκροτηματων. Πιστευω οτι για ενα χρονο που παιζω και χωρις δασκαλο ειμαι σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο και τωρα ψαχνομαι για ηλεκτρικη.

Ενα προβλημα που εχω ειναι οτι οταν καμια φορα ηχογραφω στο κινητο καποια τραγουδια ακουγονται πολυ …καπως. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν φταιω εγω ή η προχειροτητα της ηχογραφησης. Αν καποιος ξερει ας μου απαντησει

Ειναι αναλογα την περιπτωση!!!
εγω πχ ειμαι σε μια παρομοια φαση!!Φετος τον κοτωβριο ξεκινησα ηλεκτρικη!αλλα προσπαθησα να μαθω μερικα πραγματα μονος μ απο το καλοκαιρι και απο οτι διαπιστωσα πολλα πραγματα τα επαιζα λαθος!!

Πως το διαπιστωσες? Σου εδειξε καποιος ή μονος σου (και πως)?

πολλές φορές σαν αρχαριοί βλέπουμε ταμπλατούρες που πολλές φορές είναι λάθος αλλά λόγω απειρίας δεν καταλαβαίνεις με το αυτί σου οτι αυτό που παίζεις είναι λάθος.:wink:

Ενταξει πολλες φορες το καταλαβαινεις αμα ειναι μεγαλο το λαθος. Τις περισσοτερες φορες βρισκεις μια ταμπλατουρα που ειναι κομπλε, αλλα μετα βρισκεις μια αλλη ταμπλατουρα για το ιδιο κομματι και ειναι πολυ καλυτερα. Πραδειγμα στην εισαγωγη του Iron Man των Sabbath το επαιζα 0-3-3-5-5 στην Μι και 3-2 στην Λα, ενω ειναι 7 στην Μι, 5-5-7-7 στην Λα και 5-4 στην Ρε.

Αμα ειμαι λαθος δεχομαι διορθωσεις, εννοειται:wink:

εγώ το ξέρω αλλιώς…με power chord 2 χορδες την ΛΑ κ την ΡΕ στην αρχή αλλά αμα το γράψω εδώ θα χάσει η μάνα το παιδί κ το παιδί την μάνα!!

κοιτα οσον αφορα αυτο που λες για την ηχογραφηση…ειναι λογικο οταν εισαι αρχαριος και οχι μονο οι νοτες να μην ακουγονται τοσο “καθαρες” οπως απτα δαχτυλα ενος εμπειρου πανω στο οργανο…σιγουρα ομως παιζει και ρολο το με τι θα το ηχογραφησεις…

Καλα δεν ειναι να ξεκινησω με μια τετοια ως αρχαριος που ειμαι???:p:p:lol::lol:

Ναι ρε συ ο δασκαλος που μου κανει μαθηματα μου τα υπεδειξε αυτα…και να ξερεις οτι αμα συνθισεις κατι λαθος μετα ειναι δυσκολο να το διορθωσεις…

Ναι με μια τετοια πιστευω θα εισαι κομπλε:lol:

Α, δεν ηξερα οτι πας σε δασκαλο!
Πραγματικα στην εισαγωγη του Fade to Black δεν επαιζα δυο νοτες, μου το εδειξαν και μεχρι να το συνηθισω… :?:?

Ναι ρε συ,ειπα να παω σε δασκαλο γτ εδω που ειμαι το ωδειο κανει 50% εκπτωση στου φοιτηττες!!!
Και ετσι μαθαινω και σωστα!!ασε που ο teacher ειναι και αλανι!!!

8O

Θελω κι εγω :lol:

Eισαι φοιτητης???
αν ναι πες σε ποια πολη εισαι…8)

Ναι φοιτητης ειμαι και μενω Γλυκα Νερα (ανατολικα προστια Αθηνας αν ξερεις)

Λιγο ακυρο μερος, ε?

Φοιτητης στην αθηνα και μενεις στα γλυκα νερα??Εκτος και αν εισαι απο εκει οποτε no big deal!!:smiley:

Εγω ειμαι φοιτητης Βολο και εδω στο δημοτικο ωδειο κανουν την εκτπωση του 50% στους φοιτητες.
οπου και να ειχα ρωτησει μου ελεγαν 70-80 Ε το μηνα και τωρα πληρωνω 27,5 Ε.

Παντως στην αθηνα ολο και καπου θα βρεις.Ρωτα στο πανεπιστημιο και εκεινη θα σου πουνε.Εγω τουλαχιστον ετσι το εμαθα…

Απο εκει ειμαι, αλλα σπουδαζω στην Χαλκιδα οποτε δεν παιζει να βρω ωδειο προς το παρον γιατι μενω εκει…

Έπρεπε να είχες γράψει το ποστ αυτό πριν από 10 χρόνια όταν ξεκίνησα κλασσική στην 1η λυκείου. :stuck_out_tongue: Το αποτέλεσμα ήταν στην 3η να την παρατήσω (κάτι πανελληνιες κάτι ότι είχα βαρεθεί τα κλασσικά κομμάτια, τις σπουδές για κιθάρα νο 5628 - 5736 και τα σχετικά - το παράτησα το άθλημα). Τώρα την έχω ξαναπιάσει εδώ και λίγο καιρό (2 μήνες περίπου) και μάλλον από του χρόνου θα ξεκινήσω ηλεκτρική ή ακουστική (δεν έχω αποφασίσει ακόμα τί από τα δύο) σε ωδείο. Επίσης τώρα που την έχω ξαναπιάσει δεν έχω ασχοληθεί ούτε με μισό κομμάτι κλασσικής μουσικήςι. Ασχολούμαι κυρίως με κομμάτια που έχουν σχέση με αυτά που ακούω. :stuck_out_tongue:

Απλά το έγραψα αυτό για να σου πω πως και γω είμαι της άποψης να κάνεις αυτό που θες να μάθεις και όχι κάτι παραπλήσιο. Γιατί δυστυχώς το έμαθα με τον άσχημο τρόπο.