-wannabe guitarist-

παλιικαρι αυτα που λενε για ακουστικες δεν πολυ ισχιουν .απλως οι ακουστικες εχουν nylon χορδες και σκληρενουν πιο πολυ τα δακτυλα αλλα αμα θελεις ηλεκτρικη ξεκινα με ηλεκτρικη οσο αφορα ωδειο οι slash , marty friedman(megadeth) , jeff loomis(nevermore) ηταν αυτοδιδακτοι

Και οι hetfield,hammet,k.king και παρα πολυ αλλοι αυτοδιδακτοι ξεκινησαν αλλα στην αρχη της καριερας τους μαθητευσαν διπλα στον Satriani…οποτε…καλο ειναι και το ωδειο αμα ειναι καλος ο δασκαλος!!

H ακουστικη δεν εχει ναυλον χορδες. :expressionless:

Τα ωδεια εχουν τοση σχεση με τη μουσικη, οσο η παιδεια με τα σχολεια στην ελλαδα…:?

πηγα στην αρχη της χρονιας σε ενα ωδειο ψαχνωντας για καθηγητη ηλεκτρικης…και με ρωταει ξερω γω ο υπευθηνος τι κιθαρα θες να παιζεις?τι στυλ?..του λεω εγω μεταλ κυριως…αααα μου λεει αυτο θα αλλαξει…εγω τα πηρα…τ λεω ακουω ποσα χρονια μεταλ,απο σκατο,και θα με αλλαξετε εσεις???αααντεεε γεια…βρηκα τωρα εναν τρελαρα και ειμαι ευχαριστημενος…!:stuck_out_tongue:

Ε οχι παντα. Μερικές φορές πρέπει να σου δείξει κάποιος το σωστό για να το κάνεις. Εγώ σε κάθε μάθημα κάνω αρκετά λάθη τεχνικής, παρόλο που μου τα έχει δείξει πολλές φορές ο δάσκαλος, φαντάσου να μην είχα κάποιον να με διορθώνει.

εγω παιδια σκεφτομαι να παρω μια φτηνη κιθαρα(ακουστικη) γυρω στα 100 ευρω αλλα οχι τιποτα εξεζητημενο απλα για χομπυ να παιζω με την παρεα μου(συνοδεια φωνης ξερετε…) (με συγχορδιες ισως?) και αν μου τη βαρεσει μετα να παω για ηλεκτρικη αλλα βλεπουμε…τι λετε ειναι ευκολο και πως να αρχισω αμα ειναι??προτιμω να μη μου πειτε για βιβλια και τετοιες ιστοριες…

Βασικα δεν ειναι και οτι πιο ευκολο αν δεν εχεισ ξαναπιασει κιθαρα στα χερια σ.Για να να μπορεις να παιζεις πχ συγχορδιες που λες εσυ…που κατ εμενα ειναι λαθος βεβαια.Μπορεις να κοιταξεισ στο ιντερνετ και στο Youtube oπου υπαρχουν πολλα βιντεακια και πολλες σελιδες με μουσικους που σου δινουν συμβουλες και ασκησεις πχ για να ανοιξουν τα δκατυλα σ,να μαθεις να παιζεις χρονους,αρπες και αλλα πολλα.

Δεν ειναι πιο ευκολο να μαθεις πρωτα κλασσικη και μετα ηλεκτρικη. Εχουν διαφορετικες ιδιοσυγκρασιες. Μαθε το οργανο που θελεις να παιξεις. Αν κατοπιν σ’ενδιαφερει να αποκτησεις κλασικη παιδεια και να μελετησεις συνθεση αρχισε μαθηματα σε ωδειο, νομιζω οτι μονο οταν καταλαβεις τι σημασια εχουν αυτα θα τα παλεψεις και δε θα τα σιχαθεις απο βαρεμαρα :wink:

Just my 2 cents. Καλη τυχη σε οτι επιλογη κανεις :slight_smile:

αμα σαρεσει εστω και για χομπυ,να το κανεις.η κιθαρα ειναι φοβερο οργανο(μεχρι να σου σπασει τα νευρα και να την κοπανας.:lol: )
αμα θες να παρεις μια κιθαρα για να παιζεις συγχορδιες οπως λες και συνοδεια φωνης τοτε αυτο ειναι το πιο απλο πραγμα…οπως σου πε ο παρανοιντ υπαρχουν πολλοι τροποι που σου δειχνουν.οι πιο γνωστες συγχορδιες ειναι 20 το πολυ 30.8α τις παιξεις 100 φορες την καθε μια και θα τις μαθεις.:slight_smile:
αλλα ακομα και γιαυτο χρειαζεται να εξασκησεις τα δαχτυλα σου.:wink:

Παιδία και εγώ με κλασική ξεκίνησα (έκανα τέσσερα χρόνια). Δεν το μετάνιωσα γιατί ο δάσκαλος ήταν φοβερός και έπαιζα παράλληλα με τα κλασικά κομμάτια και κομμάτια που μου άρεσαν. Τώρα έχω και ήλεκτρική και έκανα και για λιγο καιρό μάθημα με δάσκαλο, αλλά μετά την έκανε για αμερική και έμεινα στον αέρα. Ξέρει κανείς που παίζουν αυτή την περίοδο οι τιμές για μάθηματα ηλεκτρικής;

20 ευρα την ωρα πανω κατω…:slight_smile:

Ειναι αναλογα που θα βρεισ…εγω πχ εχω βρει 27.5 ευρα το μηνα…

Φιλε μ πηγαινε κοιτα στα [SIZE=“3”]δημοτικα [/SIZE]ωδεια και δεν θα χασεις…

Ε ρε γμ τη τρελα μου,παντα ηθελα να μαθω κιθαρα απο μικρος και μαλιστα κατευθειαν ηλεκτρικη γιατι η κλασσικη δεν με τραβουσε τοσο,ειχα παρει και μια ηλεκτρικη κιθαρα ,ψιλομαπε ητανε βεβαια αλλα για αρχη την ειχα παρει και τελικα εμεινε…στην κουτα.#-o#-o Τωρα που να τρεχω σε ωδεια,ασε που ζητανε και πολλα φραγκα…:frowning:

E και γτ δεν το κανεις???Εγω παιζω μονο εδω και περιπου 6 μηνες(αντε και λιγο παραπανω…)και ουσιαστικα η πωρωση μου ηρθε στις διακοπες που ο κολλητος μ εμαθε την αρχη απο το One(που την μαθαινει και 5 χρονο για πλακα) και επαιζε αυτος το σολο!!Εκει εγινε το κλικ…Αμα το γουσταρεις θα ασχοληθεις ειτε πασ σε ωδειο ειτε μονος σ…

Λοιπόν άρχισε κατευθείαν το όργανο π σου αρέσει αλλά πήγαινε στο ωδείο γιατί πρώτον θα μάθεισ τεχνική και δεύτερον θα μάθεις θεωρία που θα σε βοηθήσει πολύ στην σύνθεση…

Βασικα σε ποσο καιρο μπορει να πει καποιος οτι ξερει απο κιθαρα,δλδ ποσα χρονια πανω κατω πρεπει να κανει κανεις μαθηματα/εξασκηση για να ειναι σε θεση να παιζει ανετα κιθαρα και τα κομματια που γουσταρει ας πουμε.

Κοιτα φιλε μου θα περασει πολυς καιρος μεχρι να μπορει καποιοσ να το πει αυτο!!και ειναι χρονια πυ θα πρεπει να πεις…Δυστυχως…Αλλα πιστεψε με καθε φορα που θα μαθαινεις κατι καινουριο και θα μπορεις να το εφαρμοσεις πανω σε ενα τραγουδι που σου αρεσει θα πωρωνεσαι ακομα περισσοτερο…Για μενα αμα το γουσταρεις καντο!!!

εγω ειμαι σε διλλημα…αρχισα να μαθαινω sweeping Κ τετοια και φοβαμαι μην πορωθω με αυτα και μετα δεν μπορω να βγαλω απλα feelingατα σολος…

αυτό που λες δεν ισχύει…αν γουστάρεις τέτοιες τεχνικές, εξάσκησε τις…καλό θα σου κάνει…και δεν πρόκειται να σου κόψει την έμπνευση…:slight_smile: