Warlord

Aπλα ντροπη τοσο καιρο να μην υπαρχει θρεντ για τους υπερτατους θεους του Heavy metal!!!

Προσωπικα ειναι απο τις λιγες heavy μπαντες που μου αρεσουν πλεον.Και οχι απλα μου αρεσουν!
Κριμα μου εχουν διαλυσει αν και φημες λενε για reunion (ισως απο τα λιγα reunion που θα ειχαν τρελο ενδιαφερον)

Maiden δε θελω να αναφερεις ποσες φορες τους εχεις δει για θα με πιασει καταθληψη

All HAIL στους θεούς του επικού ήχου…!!! Λίγα συγκροτήματα, με τόσο λίγα άλμπουμ, υπήρξαν τόσο επιδραστικά…

Τι να πω για τις δισκάρες Deliver Us και And the Cannons of Destruction Have Begun?.. Θυμάμαι είχα ακούσει πριν 2 χρόνια το Lost and Lonely Days στο Rockwave και είχα συγκινηθεί, χρόνια είχα να το ακούσω! Τι να πω για τον Tsamis και τον Zonder? Τραγούδια-ύμνοι του επικού ήχου, δυστυχώς όμως μόνο ο πρώτος τους τραγουδιστής άξιζε (βγάζοντας έξω τον Joacim Cans).

Δεν έχω ακούσει το άλμπουμ της επανασύνδεσης, έχω μείνει στα παλιά, αλλά δε βαριέμαι ποτέ να τους ακούω.

The Hammer will Fall on you!

Ω επιτέλους topic για τους Warlord! :thumbup:

Tι να λέμε τώρα!! Και λογαριάζεται για EP! Ξεκινάει με την υπερκομματάρα Deliver Us From Evil, με την χαρακτηριστικότατη και επικότατη κιθάρα του Bill Tsamis (τότε με το όνομα Destroyer). Οι κιθαρίστες που μπορούν να γράψουν συνθέσεις με τόσο συναίσθημα όσο αυτός είναι μετρημένοι. Και να ήταν μόνο το Deliver Us From Evil… Child of the damned, Penny for a poor man, Lucifer’s hammer, όλα τους είναι διαμάντια του κλασσικού επικού heavy metal όπως ορίστηκε εκείνη την εποχή. Και οι Warlord ήταν από τους πρωτοστάτες του είδους.

Στα drums ο Thunderchild, ή αλλιώς Mark Zonder. Τέλος


To πρώτο τους Full Length ήταν το 1984. And the cannons of destruction have begun!!! Και το εννοούσαν!! Μόνο που κανείς δε μας προειδοποίησε ότι θα κρατούσαν τόσο λίγο. Δηλαδή, μόνο για ένα άλμπουμ και μετά παύση 18 χρόνων. Παρόλα αυτά, το άλμπουμ αυτό στάθηκε ικανό να τους χαρίσει πιστούς λάτρεις της μουσικής του Ελληνοαμερικανού.
Μερικές συνθέσεις είναι του EP ελαφρώς αλλαγμένες, αλλά υπάρχουν και καινούριες όπως Lost and lonely days και Soliloquy (:bow:) Απλά δισκάρα που έχει μείνει πια στην ιστορία.

Μετά τη διάλυση και ένα τεράστιο διάλειμα, επήρθε η επανένωση και αυτός ο δίσκος του 2002. Νέος Damien King ο Joacim Cans και -κατά τη γνώμη μου- η καλύτερη φωνή που είχαν ποτέ στ διάθεσή τους οι Warlord (συγχωρείστε με αλλά θεωρώ τη φωνή του Cans μία από τις 5 καλύτερες αυτήν τη στιγμή στο χώρο του power metal). To Rising Out Of The Ashes το είχα αγοράσει σχεδόν με το που βγήκε και το είχα λιώσει! Περιείχε ως συνήθως καινούριες συνθέσεις αλλά και επανηχογραφήσεις παλαιότερων. Winds of Thor, War in Heaven (που πραγματεύεται το γνωστό θέμα του John Milton), Achilles revenge και η απογειωτική επανηχογράφηση του Lucifer’s Hammer… Τι να λέμε τώρα.

Ελπίζουμε σε επαναδραστηριοποίηση τους. Κρίμα που δεν πήγε καλά το Rising Out Of The Ashes. In Bill we trust.

Υ.Γ.: Πορώθηκα τώρα. Πάω να βάλω το Deliver Us…
Y.Γ.2: Oι Warlord παίζει να είναι από τις λίγες μπάντες που ακούγονται καλύτερα σε βινύλλιο και μάλιστα χιλιοπαιγμένο

Είμαι πολύ μικρός για να μιλήσω για το μεγαλείο των Θεών!

Η απόλυτη μπάντα του λυρικού επικού ήχου, που κατόρθωσε με ελάχιστα τραγούδια να μείνει στην ιστορία και να μνημονεύεται με δέος από όλους! :bow:

Η ηγετική φιγούρα του Βασίλη Τσάμη με την αστείρευτη έμνευση σε συνεργασία με το αχαλίνωτο παίξιμο του Mark Zonder δημιούργησε ασύλληπτες συνθέσεις που κοσμούν το χώρο του heavy metal! :metal:

Μου αρέσει κάθε περίοδος τους, από το demo του 1981 μεχρι και το reunion του 2002, αλλά φυσικά η αγαπημένη μου είναι η διετία 1983 - 1984, όπου με ένα EP, μια VHS και το αντίστοιχο soundtrack της και ένα single, έκαναν το όνομά τους αθάνατο! :respect:

Δεν θα αναφερθώ στις φορές που τους είδα live, γιατί κάποια συναισθήματα απλά δεν περιγράφονται…

Ξερει κανεις που θα βρουμε το συγκεκριμενο DVD?
Ειχαπ αει τις προαλλες σε ενα δισκαδικο στην Αθηνα (δε θυμαμαι ονομα) και ειχε σε βινυλλιο το Deliver us 60 ευρα.Την αλλη βδομαδα παω να το χτυπισω :smiley: :smiley: :smiley:

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]…Κωλόπαιδα…πάω να δω πάλι το dvd…Συγκινήθηκα :cry: :cry: :cry: …“Mrs Victoria”…[/SIZE][/FONT]

H μουσική τους απλά δεν περιγραφεται…
Εγώ τα λέω σε όποιο τόπικ κάτσει αλλα δεν ξέρω αν με ακούει κανείς. Δεν ξέρω αν θα είχε νόημα η δραστηριοποίηση τους σημερα (αλλώστε υπάρχουν αμέτρητες ΜΠΑΝΤΑΡΕΣ τα τελευταία χρόνια, που χώρος για καποιους αγνωστους Warlord) πάντως με την έστω μικρή ποσοτικα αλλά τέραστια ποιοτικά συμβολή τους άφησαν έντονα χαραγμενο το σημαδι τους στην εποχή τους, το οποίο παραμένει ως σήμερα…

Σωστο αυτό για το βινύλιο. Δυστυχώς το έχω χασει ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

λιγο καλυτερη παραγωγη να ειχε το ντεμπουτο μονο…
παντως,τα leads του Tsamis ειναι πραγματικα μνημειωδη!!!:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Jack Rucker μεγάλος τραγουδιστής και ο δεύτερος ο “ποζεράς” Rick Cunningham.Kαλή μπάντα που της άξιζε καλύτερης τύχης στα σίγουρα.

[SIZE=“6”]Ω ΝΑΙ! ! ! ![/SIZE]

ΤΟ ΣΥΝΩΝΥΜΟ ΤΟΥ ΕΠΟΥΣ!!!
Τι να πω για το cannons of…

(tollki με ποβληματισες σε αλλα topic αλλα τωρα που ειδα οτι ανοιξες WARLORD για topic…:vibrate: :vibrate: ,σου δινω ψηφο εμπιστοσυνης:) )

Τρομερή μπάντα οι Warlord, δεν το συζητάμε αυτό.

Η Τελευταία τους δουλειά δεν μου άρεσε πάντως.

Τα περισσότερα κομμάτια τα είχε ηχογραφήσει ο Τσάμης με τους Lordian Guard στα 90ς και δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Μπορεί η παραγωγή να είναι ψιλοχάλια, αλλά οι πρώτες εκτελέσεις των Guard έχουν πιο … Warlord ατμόσφαιρα.

:o :o :o :o

Χμμ… Έχω εντελώς αντίθετη γνώμη! :slight_smile:

Η παραγωγή είναι άθλια, το drum machine εκνευριστικό, η φωνή της τύπισσας ελεϊνή και η ατμόσφαιρα σχεδόν ανύπαρκτη… για μένα πάντα…

Το τελευταίο Warlord, ούτε εγώ το έχω τόσο ψηλά όσο το παλιότερό τους υλικό, αλλά τουλάχιστον έχει αξιοπρεπή παραγωγή, πολύ καλό τραγουδιστή, αληθινό drummer (και τί drummer!) και πολύ πιο δυνατό παίξιμο γενικά! :metal:

Tι μιλας εσυ για Warlord ρε.Τους εχεις δει και λαιβ να πουμε?:expressionless:

Εχω το υπερεπος Cannons…και μεσα εχει μερικα απο τα αγαπημενα μου τραγουδια ever(Child of the Damned,Lost and Lonely Days,Deliver us From Evil,Soliloquy).Φοβερο αλμπουμ,φοβερος ντραμερ,εξαιρετικος κιθαριστας.
Τιποτα πιο προσφατο δεν εχω ακουσει.

Έτσι ακριβώς !!!

Και νομίζω ότι πρόκειται για ένα απο εκείνα τα άλμπουμ που κυκλοφορούσαν κάποτε που δεν μπορούσες να διαλέξεις κομμάτι γιατι όλα ήταν φοβερά και καλοδουλεμένα. Ντάξει τότε βάζανε το πολυ 9-10 τραγούδια σε κάθε άλμπουμ άλλα νομίζω ότι το πιο σημαντικό ήταν ότι αυτα που γουσταραμε πολύ τα ακούγαμε 100άδες φορές. Δεν μαζέυαμε και ότι να’ναι γιατί έιχαμε και λιγότερα μέσα στη διαθεσή μας οπότε…

Πάντως δεν ανέφερε κανείς τον πρώτο δίσκο-ανθολόγιο “Thy Kingdom Come” που κυκλοφόρησε το '86 λίγο μετά την οριστική διάλυση του γκρουπ (και λίγο πριν την προσχώρηση του Zonder στους Fates).
http://www.vinylrecords.ch/W/WA/Warlord/Thykingdom/warlord_kingdom_come.htm

Το '94 κυκλοφόρησε από τη Metal Blade το “best of Warlord” (που μέλλον θα έπρεπε να λέγεται all of Warlord :lol: ), η πρώτη κυκλοφορία της μπάντας σε CD. Το εξώφυλο του cd ήταν αυτό του Thy Kingdom. Ακούγοντας προσεκτικά το CD μπορεί κανείς να ακούσει τις γρατζουνιές από τον δίσκο βυνιλίου που χρησιμοποίησαν για να το γράψουν #-o Προφανώς δεν μπορούσαν να βρουν τα αυθεντικά master των ηχογραφήσεων…

Ααααχχχ αναμνήσεις…
Να πηγαίνω ημερήσια εκδρομή με το γυμνάσιο (το '95) και να “λιώνω” στα γουόκμαν εναλάξ Best of Warlord, Dreamspace,Kings of Metal… ενω οι υπόλοιποι μου ταπρηζαν με τη μόδα της εποχής, το Ελληνικό ροκ (Σιδηρόπουλος, Τρύπες, Μωρά στη Φωτιά, Ξύλινα Σπαθιά), που ευτυχώς για όλους μας, δεν κράτησε πολύ. :lol: :stuck_out_tongue:

Τεράστια μπάντα, μεγάλη αγάπη και το συγκρότημα που πιστεύω με ωρίμασε μουσικά. Προσωπικά πιστεύω ότι οι παλιοί τραγουδιστές ήταν πολύ καλοί (άσχετα αν οι περισσότεροι τους θάβουν) ενώ το album με τον Caans ενώ μου άρεσε μουσικά, φωνητικά ήταν εκνευριστικό. Ο Caans είναι απίστευτα λίγος για να πιάσει τον λυρισμό και το Έπος που βγάζουν οι συνθέσεις του Tsamis! Όσο για τα Lordian Guard είναι εξαιρετικά αν και φτωχά στην παραγωγή. Αλλά αν οι συνθέσεις είναι φοβερές ποιός νοιάζεται για την παραγωγή!

thy kingdom come…ήταν το μόνο που είχα απο τις metal μέρες μου ack to nineties…Eπικός δίσκος με αποκορύφωμα το lack mass k το lucifer;s name…:metal:

Γιεεεεαααααααα
Εμενα ενας φιλος του αδερφου μου μου ειχε φερει κατι μεταλ σιντι που δεν ηθελε πια!Μεσα σε αυτα ηταν το and the cannons…Τοτε δεν τους ηξερα…Γενικως μαθαινα τα βασικα μπορω να πω…Το βαζω να το ακουσω και καραγουσταρα…Και ακπου μπαινει το aliens!!ΕΕΕΕ το χω ξανακουσει αυτο!!!Και ναι το χα ξανακουσει στον ατλαντι:p γυρω στι 99-00…Ε φοβερος δισκος απλα…Απο τους αγαπημενους μου…Και φοβερο γκρουπ…Και παιζει και ο ζοντερ…

Και πριν 4-5 μερες βρηκα 6,9 στα μετροπολις το τελευταιο τους και το πηρα!Ε ειναι παρα πολυ καλο…Το εχω ακουσει καμια 10 φορες!Μην σας πω οτι αν τραγουδουσε ο damien king II θα ηταν και καλυτερο…8) …Ρε παιδια θελω να δω και την κασσετα…πρεπει να ειναι φοβερη…υπαρχουν τα βιντεο στο γιουτιουμπ βεβαια!

Ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ RESPECT στους Warlord !!!

True metal at its best !!!

Το πηρα πριν εναμιση χρονο απο το ιδιο μερος με 2,80 Ε . Πολυ καλος δισκος και γενικα μαρεσε και η επανεκτελεση του λουσιφερ χαμερ .