Warrel Dane-Praise to the war machine

  1. When We Pray
  2. Messenger (ft. Jeff Loomis)
  3. Obey
  4. Lucretia My Reflection (THE SISTERS OF MERCY cover)
  5. Let You Down (ft. Chris Broderick)
  6. August
  7. Your Chosen Misery
  8. Praise To The Warmachine (ft. James Murphy)
  9. Brother
  10. Patterns (PAUL SIMON cover)
  11. This Old Man
  12. Aeon

με αγωνια και αυτο

το εχει γραψει μαζι με τον wichers των soilwork

βασικα υπαρχει αρκετη περιεργεια.
ενας κιθαριστας με προιστορια στο σουηδικο μελωδικο death hrash,κλασσικα σολο και ταλεντο σε συγχρονα πιασαρικα κομματια

ενας τραγουδιστης με προιστορια σε us power και μοντερνο\σκοτεινο\τεχνικο\heavy metal

γκεστ
a. chris broderick b. james murphy c. jeff loomis

διασκευες σε 80’s gothic rock και 60’s rock

=

???

Εχω πολυ καλο προαισθημα!

Άντε να το ακούσουμε επιτέλους. Όπου ναναι βγάζει και ο Loomis τον προσωπικό του.

Έχω καλό προαίσθημα για το solo του Dane αντίθετα για του Loomis δεν ξέρω πολλά info ξέρουμε πότε βγαίνει σε τι περίπου στυλ θα κινείται ποιός θα τραγουδάει κλπ???:-k

Δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες. Βρήκα κάτι που είπε ο ίδιος σε μια συνέντευξη.

Jeff Loomis: “Yeah, I have a lot of the music written for it already. I am going to try and focus on that and having some time off. I’ll get in the studio and get that recorded. A lot of people have been talking about it and I always wanted to do something like that my whole life, I’m going to do that. It’s going to be kind of like a Jason Becker / Marty Friedman kind of thing.

Ok thnx a lot:) Tou dane έχει ανακοινωθεί ημερομηνία η έστω κάποιο χρονικό περιθώριο στο οποίο αναμένεται να κυκλοφορήσει?

29 Απριλίου στην Ευρώπη.:slight_smile:

Aντέ μακάρι να είναι καλό :smiley: thnx gia t info παίδες:)

Κατα μια εννοια ειμαι στην αντιθετη φαση. =p

Ακουμε πολλα κερασια απο τον Dane και δε ξερω τι να περιμενω (αισιοδοξος παντως δεν ειμαι). Ο Λουμις απ την αλλη, οντας βασικος συνθετης των Νεβεμόρων ειναι σταθερη αξια.

Οι συμμετοχες στο προσωπικο του Dane δε μου λενε κατι. Δηλαδη ειδαμε και τους Annihilator τι βγαλανε…

Επισης, μιας και αναφερθηκε κατι σχετικα με Friedman, Ο Λουμις προκειται να κανει μια guest εμφανιση στον επερχομενο του δισκο.

Ελπίζω να μην είναι στο στυλ των Nevermore. Θα έχει πιθανότητες να μου αρέσει:p

εχει συν-γραψει το δισκο μαζι με τον πρωην κιθαριστα των soilwork.δεν πιστευω να θυμιζει nevermore!!!

νεα:

Before beginning this new venture, Dane went out and surrounded himself with some of the best musicians that he could find. This search ultimately resulted in landing the renowned Peter Wichers (ex-SOILWORK) on guitars and bass, Dirk Verbeuren (SOILWORK) on drums and Matt Wicklund (ex-HIMSA) on guitars. The effort was also recorded and mixed by Wichers (co-producer of SOILWORK).

Commented Dane: "Right around the time NEVERMORE was recording ‘This Godless Endeavour’, I started talking to Peter Wichers about maybe doing something together. I think we both wanted to do something different and that’s ultimately what got the ball rolling. I had always wanted to work with a songwriter that had a more song based approach rather than focusing on technical skills and Peter was exactly that. We collaborated on almost everything and I wrote all the lyrics and melodies. Peter had great ideas at times for harmonies, that’s what a good producer does, and I think he’s really come into his own as a producer with this record.

“The purpose of doing this project was to step out of the confines of NEVERMORE and focus on coming up with memorable songs instead of constructing songs that showcased everyone’s skills. The material is more straightforward than NEVERMORE, but I don’t know what to call it. I think my influences have really played a part of the sound. I love old-school goth and I love thrash metal, and every other kind of metal, there’s a little bit of all of that in the record.”

απο τι δειχνει θα ναι διαφορετικο απο nevermore
θα χει και dirk στα τυμπανα!!!

υπαρχουν κατι φοβοι,συμφωνα με αυτα που λεει,αλλα ειμαστε αισιοδοξοι!!! :smiley:

Ωω, το περίμενα αυτό.
Δεν ξέρω γιατί, μου φαίνεται το είχα διαβάσει κάπου παλιότερα, έχω μείνει με την εντύπωση ότι θα είναι αρκετά πιο ήρεμο από Nevermore. Βέβαια με τέτοιο τίτλο δε νομίζω. :stuck_out_tongue:

Λογικα θα είναι πιο ηρεμο απο εχει βγαλει με τους Nevermore…Ειδωμεν :-k (Φοβαμαι στο τελος μην ακουσουμε καμια ντεθιά made in sweden…:lol: )

Όχι ρε παιδιά. Ασφαλώς και θα είναι πιο βαρύ και κατά πάσα πιθανότητα πιο αμερικάνικο

Και τι σημασια θα χει αν ειναι βαρυ η ελαφρυ?
Αμα εχει ομορφη μουσικη μεσα ας ειναι και trip-hop…

:ban: :please:

O Warrel είχε δηλώσει πάντως σε περιοδικό -δε θυμάμαι πού- ότι το άλμπουμ θα είναι αρκετά πειραματικό και ατμοσφαιρικό… Στοιχεία τα οποία μπορούμε να ερμηνεύσουμε με διάφορους τρόπους :stuck_out_tongue: Σίγουρα πάντως θα είναι κάτι διαφορετικό από Nevermore.

μακαρι να μην μοιαζει με nevermore…γιατι ετσι δεν θα εχει και κανενα ιδιαιτερο λογο υπαρξης.αλλα απο μια τεραστια metal persona οπως warrel μονο εξαιρετικα αποτελεσματα μπορουμε να περιμενουμε!!:slight_smile:

Λοιπον εχω την τυχη να ακουω το κομματι Messenger απο μια συλλογη με νεα κομματια του καταλογου της Century Media…το κομματι θυμιζει σε σημεια Nevermore στα αργα τους…σιγουρα δεν χαρακτηριζετε βαρυ παντως…αρκετα μελωδικο θα το χαρακτηριζα στο ρεφραιν ειδικα…τιποτα το ιδιαιτερο αλλα περιμενουμε το δισκο φυσικα για να εχουμε πληρη αποψη :slight_smile: