Wasp

Μπανταρα οι lizzy borden αλλα imo οι wasp ειναι σε αλλο επιπεδο. Οκ ξεφτιλα το σετλιστ εδω κ τοσα χρονια οπως κ τα ηχογραφημενα αλλα οσες φορες κ να ρθουν εγω θα παω :wink:

Ας ακουσουμε κ ενα απτα κορυφαια μεταλ κομματια που γραφτηκαν ποτε

5 Likes

Και μένα το Heretic είναι μάλλον το αγαπημένο τους κομμάτι.Μαζί με το Chainsaw Charlie ίσως.Όσο και αν τους αγαπάω μια ματιά παρακάτω με κάνει να βάζω τα γέλια…

https://www.setlist.fm/setlists/wasp-63d69e37.html

1 Like
2 Likes

εγώ πάλι όχι , αλλά η γνώμη μου για την μουσική που έχε γράψει αυτή η μπάντα δεν αλλάζει . Αγαπημένη μπάντα , κρίμα

Πωωωωω τα φωνητικά πραγματικά δεν υπάρχουν έτσι;

1 Like

Δηλαδή πραγματικά θα συνεχίσεις να επιβραβεύεις έναν τέτοιο μουσικό με το εισιτήριο σου ενώ ταυτόχρονα ξέρεις ότι σε κοροϊδεύει, μόνο και μόνο επειδή πριν 20 χρόνια έβγαζε γαμάτη μουσική?

4 Likes

Μετα το βιντεακι που εχει ανεβασει πιο πανω ο παντελης λεω να τους κοψω, αληθεια. 3 φορες που τους εχω δει δεν ειχα καταλαβει κατι για προηχογραφημενα παντως, ειναι κ η καυλα που εχω για τη μπαντα και οτι τραγουδαω κ ολους τους στοιχους. :wink:

Εντιτ για αποφυγη κωλοτουμπας
Αν διπλασιαστει το σετλιστ ή αν μπει καποια στιγμη το heretic θα παω γονατιστος

1 Like

Πάντως δεν είναι όλο το live κονσέρβα. Χρησιμοποιεί προηχογραφημένα στις συναυλίες του, αλήθεια είναι αυτό. Δεν είναι όμως mad awards η φάση. Αν ήταν lip sync όλη η συναυλία ούτε εγώ θα γούσταρα να πάω.

Όσον αφορά το βίντεο που πόσταρε ο Παντελής, το είχα δει την επόμενη που ανέβηκε. Τσέκαρα τα σχόλια από κάτω, θα αναφέρω εδώ πέρα 3 μόνο σχόλια γιατί έχει σημασία να βλέπουμε και τι λέει ο κόσμος εκεί έξω εκτός από τον μικρόκοσμο του rocking.

Let’s be reasonable. Many of our nostalgic rock stars are in their 60s, including Blackie. Backing tracks or not, I’m just glad he’s still out there trying. His vocal style was and still is very abusive and very difficult to do for 40+ years. I’m sure he’d rather sit at home and rest on his laurels but since people no longer buy records, it forces the older guys to go out and tour… or work a different job. I’d rather see some unfortunate backing track slip-ups than a hologram. All Hail W.A.S.P.!

Using backup vocals tape is a common practice for a complex songs. Stop whining about the so called “lip sync”… He does sing for most of the show. Listen to the whole thing. He clearly is really singing for most of it.

You are retarded for not getting that the Crimson Idol has so many vocals that a tape is needed to get them all right. No other part pf the show has overdubs like that. Listen to the music before you try to accuse someone of something. You dumb fuck

1 Like

2πλές φωνές ειχαν ΠΑΝΤΑ οι WASP. Τώρα έχει κλάσει και είναι 50-50. Εχει και αρκετά lead όχι μόνο τα backing.

Μπορεί να είναι εγγαστρίμυθος ρε, αμέσως να πέσετε να τον φάτε τον άνθρωπο :stuck_out_tongue:

5 Likes

Παιδια, ο καθενας μπορει να βλεπει ο,τι θελει.

Απο το επισημο live DVD “The Sting” του 2001. Που δεν ηταν “60 χρονων” και που ακομα “πουλαγε CD”.

Γι’ αυτο λεω οτι καλα σας κανει.

6 Likes

o καθενας ας βλεπει οτι θελει αλλα μην τρελαθουμε,οσο κ να αγαπαω τους wasp το καραγκιοζιλικι αυτο δε χωνευεται.

3 Likes

Αυτο πρεπει να ειναι σχεδον ολο κονσερβα οχι μονο η φωνη

1 Like

Σε λίγο θα διαβάσουμε ότι δεν είναι καν οι W.A.S.P. στο DVD αλλά είναι το ολόγραμμα τους! :sunglasses:

Να τους κράξουμε που χρησιμοποιούν προ-ηχογραφημένα, συμφωνώ. Αν και ξαναλέω ότι δεν είναι όλα τα φωνητικά κονσέρβα. Να τους κράξουμε όμως ότι το κάνουν σε επίσημη κυκλοφορία live DVD, είναι λίγο κάπως. Λες και δεν ξέρουμε πόσο “live” είναι οι live κυκλοφορίες που βγάζουν τα συγκροτήματα.

Τόσα συγκροτήματα εκεί έξω βάζουν overdubs στα επίσημα live CD/DVD που κυκλοφορούν, ο Blackie δεν θα το έκανε; Και για να μιλήσουμε με συγκεκριμένα παραδείγματα, αρκεί να δούμε την κριτική που είχε κάνει ο Σάκης Φράγκος για το Live in Ancient Kourion των Iced Earth. Γράφει σε ένα σημείο:

Ηχητικά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Αυτή τη φορά τα overdubs είναι πιο φυσιολογικά συγκριτικά με αυτά του “Alive in Athens”, όπου η διαφορά των «καθαρών» σημείων με εκείνα που είχαν παραμόρφωση ήταν τεράστια και έδειχνε υπερβολικά ότι η περισσότερη δουλειά έγινε στο στούντιο.

Παίρνει η μπάλα και το Alive In Athens όπως βλέπουμε. Για να ξαναγυρίσω σε αυτό που έγραψα στην αρχή, δηλαδή τώρα υπάρχει άνθρωπος που βλέπει αυτό το μεγαλειώδες guitar solo του Chris Holmes (από το 2:44 και μετά) και θεωρεί ότι το σολάρισμα αυτό είναι απάτη; Ούτε καν όμως. Καταρχήν ο άνθρωπος το νιώθει, πορώνεται και δεύτερον είναι τελείως διαφορετικό και πολύ μεγαλύτερης διάρκειας από το σόλο που έχει το τραγούδι στο δίσκο. Μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο κάθε φορά που το ακούω. Η μαγεία της μουσικής…

1 Like

Το live at the sting γαμαει ρε. Απτα πρωτα live dvd μπαντας που ειδα γυρω στα 17-18.

Τη “μαγεια της μουσικης” στο σημειο που λινκαρα την ειδες; Σκηνοθεσια επιπεδου Live & Loud του Ozzy, που στο ιδιο τραγουδι τον εμφανιζει ντυμενο, γυμνο και παλι ντυμενο. Βρε παπαρες, κανετε που κανετε πλεημπακ, ουτε στο μονταζ δεν το κοβετε;

4 Likes

Το “Live & Loud” πάντως γαμάει, από τα λίγα DVDs που έχω αγοράσει. Θυμάμαι τον παλιό καλό καιρό σε κάποιο rock bar της Αθήνας (Revenge of Rock στην Αλεξάνδρας μάλλον…) να παίζει συχνά στην οθόνη το “Mr Crowley” με Zakk σε αργή κίνηση και την κιθάρα με τους ασπρόμαυρους κύκλους, εγώ είχα πειστεί!

Αυτό με τον Ozzy να είναι ντυμένος, γυμνός και πάλι ντυμένος δε με είχε πειράξει! :stuck_out_tongue:

Φαντάζομαι ότι στις συναυλίες από τις οποίες έγινε το κολλάζ του DVD θα τραγουδούσε κανονικά ο θείος, άλλο που στο DVD ακούγεται κονσέρβα.

Κλείνω το off topic. Υπάρχει κοροϊδία και κοροϊδία και ο Blackie είναι ξεκάθαρα στη δεύτερη κατηγορία ο μεγάλος αρχηγός. Γουστάρω 3-4 άλμπουμς των WASP, με αποκορύφωμα το “The Crimson idol”, αλλά δε θα πήγαινα σε συναυλία του για κανένα λόγο.

5 Likes

Ο Zakk να δεις πόσες κιθάρες άλλαζε στο ίδιο τραγούδι :stuck_out_tongue:

Αλλά ναι, το λατρεύω αυτό το dvd… Απίστευτο lineup τότε ο Ozzy

5 Likes