WATAIN Live @ Kyttaro 04-04-14 & Thessaloniki 05-04-14 @ TBA

δεν εχω θεμα με την μελωδια … με την εμπνευση καθαρα και μονο εχω … ήδη το sworn ήταν μέτριο , το λόλες ήταν ακόμα πιο κάτω. προφανώς δεν θα σου χτυπάω τα χέρια αν πας να τα βάλεις σπίτι σου, αλλά μην το κάνεις :smiley:

Το τελευταίο άλμπουμ πάντως είναι πολύ διασκεδαστικό, φαντάζομαι τον τύπο στις ηχογραφήσεις να παίρνει ένα “γαμάω” ύφος μετά από κάθε κομμάτι και να λέει [I]“πωπω τι πλάκα θα πάθουν τώρα τα μεταλλάκια που θα το ακούσουν, μαλάκες θα μείνουν”[/I].

Πολύ διασκεδαστικό το όλο θέμα, όταν οι ντισέξιον έπαιζαν έτσι, οι πιουρίστες βάραγαν προσοχές. Οι βατέην δεν είναι αρκετά ηβολ φαίνεται.

Δηλαδή θες να πεις ότι οι τωρινοί WATAIN έχουν ανάλογη αξία και σημασία για τον ακραίο ήχο με αυτή που είχαν οι DISSECTION στα mid 90s αλλά οι nerd πιουρίστες δεν τους το αναγνωρίζουν?

ο ίδιος ο Eric μου ειχε πει (γιατί είμαστε κολλητοί από το στρατό), λίγο πριν βγει το sworn to the dark, ότι θεωρεί το Reinkaos τον καλύτερο δίσκο ever . Μετά κατάλαβα τι εννοούσε …

α ολα κι ολα, δισκαρα το Reinkaos και δεν το διαπραγματευομαι. ισως το αγαπημενο μου Dissection αλμπουμ

απλα γιναν λιγο νταρκ τρανκουιλιτι/μεταλλικα εκει γι αυτο δε σου κανει κεφι

Εννοώ πως ηχητικά οι βατέην του τώρα παίζουν ακριβώς το ίδιο χέβυ μέταλ που έπαιζαν οι ντισεξιον, αλλά εκεί μέτραγε περσσότερο το ατιντιουντ.

Το αγαπημενο σου γιατι ? Εγω ποτε δεν το συμπαθησα αυτο το αλμπουμ,ποσο μαλλον να
το θεωρω αγαπημενο.Τις ιδιες μπουρδες που ελεγε και ο Ερικ ελεγε και ο μακαριτης αν
θυμαμαι καλα πριν βγαλει το αλμπουμ και εβγαλε αυτο το νεροβραστο πραμα.

Καταρχάς, ηχητικά οι WATAIN σήμερα είναι ένας αχταρμάς. Τα DISSECTION σημεία τους έχουν περιοριστεί, διατηρούν μερικές διάσπαρτες “Casus Luciferi” τζούρες (ηχητικά πάντα, γιατί από έμπνευση ας το αφήσουμε καλύτερα) ενώ κλαυσίγελο προκαλούν οι “προοδευτικές” τους τάσεις και ακόμα περισσότερο τα σημεία που σολάρουν σε παραπονιάρικους μπλουζ τόνους.

Παρολαυτά το τελευταίο άλμπουμ δεν είναι απαραίτητα κακό, απλά το πρόβλημα είναι ότι είναι γεμάτο αχρειάστες φιοριτούρες, δήθεν ψαρωτικά μπλάστμπητς κτλ. Επίσης κανέναν που να ασχολείται σοβαρά με το bm δεν τον ενδιαφέρει αν είναι ΗΒΟΛ, μόνο οι ίδιοι οι WATAIN ασχολούνται με αυτό.

Με λίγα λόγια είναι σαν τον ποδοσφαιριστή που ενώ έχει ταλέντο, αντί να το βάλει σκοπό να κατακτήσει κάποιον τίτλο με την ομάδα του, αυτός ψάχνει τα τακουνάκια, τις ντρίμπλες και τις διαφημίσεις.

ΟΛΟ ΜΕΛΙ ΜΕΛΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΓΑΝΙΤΑ ΤΙΠΟΤΑ που λένε και στα χωριά μας.

red rum σορυ αλλά είσαι εκτός τελείως στην σύγκριση …

ο βατειν επίσης είχε γίνει το πουτανάκι των ντισέξιον πριν τα κακαρώσουνε λένε οι φήμες (είχε και τον σετ τειταν34242 για κιθάρα σε κάποια φάση)

σταματάω το φλειμ πάντως. αστεία μπάντα πλέον κατά την γνώμη μου. κρίμα γιατί αποτέλεσαν μια απο τις μεγαλύτερες ελπίδες τις δεκαετίας που πέρασε , και αντί να γαμήσουνε μάνες όπως άλλες μπάντες τις συνομοταξίας τους που λίγα λένε και πολλά κάνουν, αυτοί προτίμησαν το μεταλ σταριλίκι και την παπάτζα. πούλο .

γιατι εχει κομματαρες. μου αρεσε απ την αρχη και μεχρι σημερα δεν εχω βαρεθει να το ακουω

Καταρχας να συμφωνησω με τους 2 προηγουμενους για αυτα που λενε για τους Watain.
Εμενα το Sworn to the dark μ’αρεσε αλλα το Casus Luciferi ειναι απο αυτα τα αλμπουμ που
δαγκωνουν.

Οσον αφορα το Dissection δεν μ’αρεσει καθολου.Για να μην το πω πατατα/μουφα ή οτι αλλο
παιζει.Στους ανθρωπους που μας εχουν χαρισει μερικα απο τα καλυτερα ριφ που εχουν
ακουστει ειμαστε αυστηροι και το Reinkaos ειναι χειροτερο και απο πατατες μπλουμ του
στρατου.

Είτε το θέλετε είτε όχι οι Watain δεν είναι πια η underground μπάντα που κάποτε ήταν, pre-sworn to the dark. Είναι πλέον μια απ’τις μεγαλύτερες black metal μπάντες εκεί έξω. Επίσης πρέπει μερικοί μερικοί να καταλάβουν οτι όσο και καλό μπορεί να ήταν το Casus δεν μπορείτε να περιμένετε να να βγάλουν το ίδιο άλμπουμ 10 φορές. Αυτό που έχω παρατιρήσει στους Watain είναι μια εντελώς φυσική εξέλιξη και μάλιστα θεωρώ το Lawless Darkness ένα πάρα πολύ καλό δίσκο και ας δεν είναι επιπέδου Casus. Τώρα για το τελευταίο τους… δεν λέει και πολλά και νομίζω πως σιγά σιγά σε το ρίχνουν σε επίπεδα dimmu borgir…

Τώρα για τους Dissection, οι δυο πρώτες κυκλοφορίες τους πάρα πολύ καλές. Το Reinkhaos και πάλι αν δεν είναι στα επίπεδα των πρώτων δυο, αλλά από την άλλη δεν είναι και το σκουπίδι που το θεωρούν μερικοί πιουρίστες…
Α ναι, και κάτι πρέπει να γίνει με την θεοποίηση μπαντών που έχουν διαλυθεί (βλ. Death, Emperor, κτλ). Έχει καταντίσει αηδεία να μην δέχεται κανείς κακό σχόλιο για τέτοιου τύπου μπάντες μόνο και μόνο επειδή έχει πεθάνει ή απλά επειδή διαλύθηκε η μπάντα.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Sorry που πεταγομαι, αλλα για Death τι κακο λογο θα μπορουσε να πει καποιος??

το πιο άτοπο σχόλιο στο τοπικ μαξαφακινπειν …

Γνώμη μου και σ’όποιον αρέσει.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

γνώμη σου και στα αρχίδια μας βασικά … αν έχεις να πεις οτιδήποτε σοβαρό κομπλέ . αλλιώς μάντεψε . πούλο μαζί με τους σουηδους σατανιστές

Γεια σου ρε BBB! Godfather του black metal!
Ζητώ συγνώμη μεγαλοιότατε! Ξέχασα ότι μόνον εσύ έχεις δίκαιο σε ο,τι και να πεις! Αφού λες ότι το Lawless είναι σκουπίδι και ότι συνεχώς λέω παπαρολογίες, θα τολμήσει κανείς να σε αμφισβητήσει? Πάντα έχεις δίκαιο σε ο,τι και να πεις άλλωστε! Και πάλι ζητώ συγνώνη που σου έφερα αντίρριση πασά μου!

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

τώρα μιλάς σωστά :slight_smile:

Εγώ θα ήθελα να μάθω ποια ακριβώς είναι “φυσική εξέλιξη” του ήχου των WATAIN από το ξεκίνημα μέχρι σήμερα, τη στιγμή μάλιστα που μόνος σου παραδέχεσαι ότι το τελευταίο είναι για τα πανηγύρια.