WATAIN Live @ Kyttaro 04-04-14 & Thessaloniki 05-04-14 @ TBA

Το θέμα δεν είναι ΤΙ θα πει κάποιος, το θέμα είναι ακόμα και ΑΝ τολμήσει να πει κάποιος κάτι αρνητικό είτε για τους Death είτε για οποιαδήποτε άλλη μπάντα που έχει πάρει legendary status λόγο θανάτου ή επειδή διαλύθηκαν, σου πετάγονται άποιροι λυσασμένοι φανμπόιδες που είναι έτοιμοι να σε φάνε ζωντανό. Εντομεταξύ αν δεν είχε πεθάνει ο Τσακ δεν θα ήταν τόσο εξτριμ τα πράγματα. Αυτό αποκαλλείτε θεοποίηση νεκρων, μόλις πεθάνει κάποιος γίνεται instant legend. Εύχομαι να με πιάνεις.
Α και δεν έχω τίποτα με τους Death, απλός πιστεύω ότι έιναι ένα πολύ καλό παράδειγμα και γιαυτό τους ανέφερα.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Δεν με κατάλαβες. Η φυσική εξέλιξη που ανέφερα πριν ισχύει μέχρι το lawless και μέχρι εκεί μου αρέσουν. Απο εκεί και πέρα μπήκαν σε μεγάλο label, ξεπούλησαν και απο εδώ και πέρα θα τους βλέπουμε σε επίπεδα dimmu κτλ.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Δηλαδή η Season of Mist δεν είναι μεγάλο label? Ή περίμεναν φέτος για να ξεπουληθούν οι Watain? Δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τι είναι φυσική εξέλιξη και μη κρίνοντας με το δικό σου γούστο μόνο. Αν σ’ αρέσει κάτι καλώς, σε άλλους δεν αρέσει και το κράζουν. Αν κάποιος θέλει να πάει Watain ας πάει. Κι εγώ το σκέφτομαι για τη φάση. Αν βέβαια δεν αλλάξει ημερομηνία το live Grave Miasma κλπ, ούτε απ’ έξω δεν θα περάσω.

Ο cynic είναι πιο άκυρος από σένα που σε θρεντ για Watain τρέχει να το παίξει δικηγόρος των Death.“Ποιος είπε κακό λόγο για Death να εμφανιστεί να τα βάλει μαζί μου”.
Μην συνεχίζετε την συζήτηση εδώ γι’ αυτό το άκυρο θέμα. Σκατά στην προσωπολαγνεία στο μεταλ,ναι!

Eχω ειδικο app μολις βαραει λεξεις κλειδια - death, chuck κτλ - εμφανιζομαι να αποκαταστησω την τιμη τους…

σοβαρα ? και μετα φταίω εγώ που βρίζω ? Φυσική εξέλιξη λέγεται κάτι το οποίο, όπως άλλωστε υποδηλώνει και το ίδιο του το όνομα, διαφαίνεται από συγκεκριμένα (υπάρχοντα - και όχι διαισθητικά ή φανταστικά ) στοιχεία και μπορείς να υποστηρίξεις με συγκεκριμένα επιχειρήματα. Π.χ οι Βατειν έκαναν το τάδε και τάδε και για αυτό ήταν λογικό να καταλήξουν στο τάδε. απλό.

επίσης τα πρώτα Dissection δεν τα ακουμπάει κανείς, γιατί ήταν τιτανοτεράστιες δισκάρες τηρουμένων των αναλογιών για την εποχή που βγήκαν, παίζοντας κάτι πρωτοποριακό το οποίο οδήγησε ή τουλάχιστον συνέβαλε στην δημιουργία πολλών παρακλαδιών στο σουηδικό ακραίο metal (μαζί ίσως με πρώτα Naglfar,gates of ishtar, dawn). όχι γιατί πέθανε ο νοτβειντ λοιπόν…

Ρε μαλάκα βαρέθηκα.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Mπορείς να αναπτύξεις λίγο στο “κάτι πρωτοποριακό”?

Ωραία, πες μου τότε πώς ορίζεις τη φυσική εξέλιξη των WATAIN μέχρι και το “Lawless…”.

Για το label στα είπε και ο Άξελ, τη Season Of Mist της τελευταίας πενταετίας σίγουρα δεν τη λέει κάποιος μικρό label, ακόμα κι αν δεν είναι μεγέθους Century Media.

Επίσης είναι λίγο αστείο να τα βάζεις αρχικά με τους πιουρίστες που “είτε το καταλαβαίνουν έιτε όχι οι WATAIN είναι από τις μεγαλύτερες black metal μπάντες εκεί έξω” (αλήθεια, μεγαλύτερες ως προς τι;) και τώρα να χρησιμοποιείς ένα κλασικό επιχείρημα των ίδιων γραφικών πιουριστών που λέει “πήγαν σε μεγάλο/μεγαλύτερο label = ξεπουλήθηκαν”.

Τέλος θα ήθελα να μου πεις τι ακριβώς είναι τα “επίπεδα dimmu” και από σημείο της δισκογραφίας τους (των DIMMU BORGIR εννοώ) τα ορίζεις.

είναι λίγο χαζό στην τέταρτη δεκαετία της ζωής σου να μου κάνεις τέτοια ερώτηση , το ξέρεις ε ? :stuck_out_tongue:
πρόκειται για κάτι χιλιο αναλυμένο … αλλά δες το ακόμα πιο απλά , μπορείς να μου αναφέρεις δίσκους προ dissection οι οποίοι έτυχαν μιας κάποιας προβολής και προσομοιάζουν ηχητικά σε αυτόν τον συνδυασμό μελωδίας (της γνωστής σουηδικής) με black metal paterns και συνέβαλαν (ως επιρροή έστω) στην ανάπτυξη και αυτού του nwosdm ?

Έξυπνος, απαντάς με ερώτηση αλλά δε μου απαντάς. Βασικά η απάντηση που χρειάζεσαι δεν υπάρχει, αλλά αν υπήρχε θα ήταν AΙΡΟΝ ΜΕΗΝΤΕΝ! Δε ξέρω τι άλλο να σου απαντήσω, ξέρω πως πχ τα Storm of the Light’s Bane και The Gallery κυκλοφόρησαν τον ίδιο μήνα, και για μένα οι Dissection δεν ήταν επιρροή του NWOSDM, ήταν κομμάτι του.

Επειδή το είδος το πέτυχα στα φόρτε του, όλες οι μπάντες αυτές ήταν πρωτοποριακές τότε. Eγώ το έθεσα από την αρχή πως οι Dissection έπαιζαν στα αυτιά μου heavy metal του κερατά, όπως και oι Dark Tranquillity και οι Inflames και οι At the gates και οι Εdge of Sanity και καμπόσοι άλλοι. Αυτό που έκαναν τότε μου ακουγόταν και μου ακούγεται αυθεντικότατο στα αυτιά μου.

Αυτό που κάνουν οι Watain πάλι όχι, αλλά υφολογικά σχεδόν το ίδιο. Αυτό ήταν το πόιντ μου από την πρώτη στιγμή, ούτε σύγκρινα τους μεν με τους δε. Εν μέρει οι Dissection θεοποιήθηκαν πριν πεθάνει ακόμα ο Νοτβειτ, λόγω της (μα)κακίας που τον έδερνε. Δεν είδα ποτέ το κράξιμο που τρώνε οι Watain, κι ας το άξιζαν καλά και αυτοί από μουσικής άποψης. Εκτός κι αν θεωρούνταν τραγουδάκια τύπου Starless Aeon άξια του μεγέθους των Dissection κι εγώ κάτι έχανα, πολύ πιθανόν τώρα που το σκέφτομαι.

Α, και μιας και θίχτηκε η θεοποίηση, όσοι δεν ήταν μέσα στο live των Death, μάλλον δε θα καταλάβουν ποτέ πως ο Chuck ήταν θεός πριν πεθάνει.

Συνεχίστε.

Απάντησα με ερώτηση για να μην αναλωθούμε σε ανουσιότητες. Το άηρον μέιντεν το προσπερνάω γιατί το βρίσκω άτοπο, δεν μίλησε κανείς για παρθενογένεση, και ούτε θα κάτσουμε να βρούμε αν το αυγό έκανε την κότα. Ρεαλιστικά αυτό που παίζανε τότε οι Dissection δεν είχε παιχτεί με αυτό τον τρόπο.
Όπως θεωρώ και λάθος την σύγκριση της αποδοχής και της αντιμετώπισης δύο μπαντών με μια 15ετία+ διαφορά όπως σου έγραψα και πιο πριν. Βέβαια δέχομαι την γνώμη σου με τα επιχειρήματα που θέτεις (ακούς μαξφακινπειν ? ΕΠΙΧΕΙΡΉΜΑΤΑ). Να διορθώσω απλά ότι το Reinkaos μια χαρά κράξιμο έφαγε εξαρχής από μεγάλη μερίδα κόσμου (στο live θεσσαλονίκη είχαν φάει και μίνι γίουχα παίζοντας νέα κομμάτια και βγάζοντας γυμνόστηθο μωρό )

  • Οι DT ξεκίνησαν ταυτόχρονα, αλλά ακολούθησαν διαφορετική κατεύθυνση η οποία σε μεγάλο βαθμό οριοθετεί το τι χαρακτηρίζεται nwosdm, αντίθετα με τους Dissection οι οποίοι ουσιαστικά έβγαλαν δυο δίσκους μόνο (μετά είχαν φυλακές κτλ) στους οποίους απλά πάτησε πολύς κόσμος. Η ταμπέλα δεν μου λέει κάτι όπως και να χει , χάριν συνεννόησης χρησιμοποίησα τον όρο για να ξέρουμε για ποια “πρωτοπορία” μίλαγα.

Η είδηση της ημέρας:
Είμαστε όλοι άτοποι εκτός από τον μπιμπιμπι.
Άντε βρε κεφτέ.
Χρηστάκο εσένα δεν σου απαντάω, βαριέμαι να αιτιολογώ την γνώμη μου 100 φορές. Αν δεν κατάλαβες κάτι, ξανα διάβασε τα πόστ μου.
Τέλος κουβέντας σε ετούτο το θρεντ από πλευράς μου.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

σοβαρά εκτός από προσωπικές επιθέσεις και (ούτε καν αστείους) χαρακτηρισμούς θες να απαντήσεις με κανα επιχείρημα σε όσα υποστηρίζεις ? το να λέω εγώ ότι κάτι είναι άτοπο δεν πάει να πει ότι όντως είναι, για αυτό γίνεται μια συζήτηση, και για αυτό φέρνεις επιχειρήματα στον συνομιλητή σου … για να του αποδείξεις το αντίθετο. λοιπόν … ?

Ο σκοπός μου ποτέ δεν ήταν να σου αποδείξω ότι αυτά που είπα είναι όντως 100% σώστα και ότι θέλω να σε κάνω να τα πιστέψεις κ εσύ. Την προσωπική μου άποψη εξέφρασα. Απο εκεί και πέρα τώρα αν εσύ θες να με πείσεις ότι έχω άδικο, δεν θα τα καταφέρεις.
Κατάλαβε οτι άλλοι άνθρωποι ίσως έχουν διαφορετικές απόψεις απο σενα.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Εσύ πρέπει να καταλάβεις ότι σε ένα φόρουμ όταν γράφεις τη γνώμη σου, κάποιος μπορεί να σου ζητήσει να την αιτιολογήσεις, ειδικά όταν απευθύνεσαι σε άλλους με τη φράση “καταλάβετε ότι…”.

Ε, λοιπόν, εγώ δεν κατάλαβα και σου ζητάω να μου εξηγήσεις. Κάντο για μία φορά μόνο, δεν θα χρειαστώ τις άλλες 99.