Watchmen

WHO WATCHES THE WATHCMEN

Το WATCΗMEN ειναι η μεταφορα του ομοτιτλου κομικ του Αλαν Μουρ(v for vendetta,from hell,swamp thing κτλ) με σκιτσα του Nτεηβ Γκιμπονς…
Διαδραματιζεται σε μια παράλληλης πραγματικότητας Αμερική,με την αμερικη νικητρια στο Βιετναμ και τον Νιξον ακομα προεδρο,μεσα 80ς, με τον ψυχρό πόλεμο να συνεχίζεται και να γιγαντώνεται. Η απειλή του πυρηνικού ολέθρου είναι όλο και πιο κοντινή και η απαισιοδοξία για το μέλλον της ανθρωπότητας διάχυτη.Εδω λοιπον,υπαρχουν και οι λεγομενοι ‘‘υπερηρωες’’,με την μονη διαφορα με τους γνωστους υπερηρωες που ερχονται στο μυαλο σας,οτι αυτοι,δεν εχουν κανενα υπερφυσικο στοιχειο-πλην ενος- ενω ακομα, μετα απο ενα ψηφισμα του '77,εχουν κατασταθει ολοι παρανομοι…2 μονο απο αυτους ειναι εν λειτουργια και αυτοι ειναι υπαλληλοι του κρατους…ο κοσμος δεν τους συμπαθει,οι ιδιοι δεν δισταζουν/ζαν να χρησιμοποιησουν σκληρη βια και πλεον ειναι ολοι αποσυρμενοι-εκτος των 2 παραπανω-…ο λογος που διαλεξαν να φορεσουν κουστουμια και να κανουν αυτο το εργο,πισω στις ‘‘ενδοξες’’ μερες τους,διαφερει για τον καθενα και αγγιζει καθε φασμα του ψυχισμου/επιθυμιων του ατομου(λεφτα,φημη,ρομαντισμος κ πολλα αλλα ενδιαφεροντα…)…
Σε αυτο λοιπον το ζοφερο κλιμα,ενας απο τους ‘‘παλιους’’ ,δολοφονειται ξαφνικα και ενας μονο ‘‘υπερηρωας’’ που ειναι και ο μοναδικος που δρα ακομα,παρανομα,πισω απο σκιες,υποψιαζεται πως η δολοφονια ειναι κατι παραπανω απο μια απλη πχ ληστεια,αλλα η απαρχη μιας συνομωσιας,που μπορει να εχει τρομαχτικα αποτελεσματα για ολους…


Το WATCHMEN,για οσους διαβαζουν κομιξ και αποκλειετε να μην το εχουν ακουσει,θεωρειτε ισως και το καλυτερο κομικ που γραφτηκε ποτε…δεν τραβα διαχωριστικες γραμμες,ολοι ειναι αμφιλεγομενοι και αποπνεει μια απιστευτη αισθηση σαπιλας,βρωμιας,μισανθρωπισμου και απογοητευσης για το που βαδιζει το ανθρωπινο ειδος…ο Μουρ τα δινει ολα,δημιουργοντας ενα τρομερο σεναριο,το αριστουργημα του και προβληματιζει οσο λιγα κομικ μπορουν(ή και κανενα) ενω παραλληλα κριτικαρει με το δικο του τροπο,την αμερικη,τον ψυχρο πολεμο,καθως και εκφραζει ολες του τις θρησκευτικες-κοινωνικες-ψυχικες ανησυχιες…
το WATCHMEN ειναι το μοναδικο κομικ που κερδισε το HUGO AWARD,εχει συμπεριληφθει πολλακις σε οτι λιστες γινονται με τα 100 βιβλια του αιωνα,ως το μοναδικο κομικ εκει και οσο για την επιδραση που ασκησε στον ιδιο τον χωρο των κομικ…αφηστε το…η συμβολη του ειναι τοσο σπουδαια,οσο και το μελανι που χρωματιζοντε τα κομικς…πρωτη φορα παρουσιασε υπερηρωες με ανθρωπινα χαρακτηριστικα,τοσο σκοτεινη/ρεαλιστικη συμπεριφορα,τοσο πολυπλοκα και ουσιωδη ηθικα διλληματα καθως και μια τοσο ρεαλιστικη απεικονιση του χωρου των υπερηρωων…προσωπικα μιλοντας,οποιος εχει διαβασει το V FOR VENDETTA(που σαν ταινια γ@μ@ει,αλλα σε σχεση με το πρωτοτυπο υλικο δεν κλ@νει μια,ειναι τουλαχιστον αστειο),το WATCHMEN ουτε καν μπορει να συγκριθει μαζι του…μιλαμε για ενα κομικ-ορισμο της 9ης τεχνης και το τι μπορει να επιτυχει…

Ετσι λοιπον,οπως και καθε κορυφαιο κομικ,και αυτο πηρε τον δρομο της μεγαλης οθονης…αρχικα ηταν να γυριστει απο τον Γκιλιαμ,τελη '80,αλλα ο ιδιος ο γκιλιαμ,το εκρινε μετα απο απειρες προσπαθειες,μη κινηματογραφησιμο…στη συνεχεια,παντα υπηρχε στο μυαλο των παραγωγων,και ονοματα οπως αυτα του Αρονοφσκι και του Γκρινγκρας,περασαν απο τα γραφεια των υπευθυνων,αλλα δεν μπορεσαν να κανουν κατι αξιολογο…και τελικα,ο Ζακ Σναηντερ,σκηνοθετης του πολυ καλου dawn of the dean και του αμφιλεγομενου περιεχομενου αλλα εξαιρετικης αισθητικης 300,ανελαβε τα ηνια…στο καστ,δεν υπαρχει κανενα μεγαλο και ηχηρο ονομα ενω τα γυρισματα ολοκληρωθηκαν προσφατα και η ταινια ντεμπουταρει στις 6 Μαρτιου 2009…προσωπικα,εχω χαμηλες προσδωκιες,μιας και το πρωτοτυπο ειναι τοσο τεραστιο,και σε εκταση και σε ουσια,που μου φαινεται απιθανο να κινηματογραφηθει…οπως και να εχει,τα τρεηλερ φαινονται πολυ πιστα στις εικονες(αν και με παραπανω εμφαση στη δραση,που λιγη υπαρχει στο κομικ),το σχετικα ασημο καστ δινει ελπιδες για εμφαση στο στορυ και οχι στην ανεγκεφαλη δραση και οπως και ναχει,καλο κακο το 300,ο σναιντερ το απεδωσε οσο πιο πιστα μπορουσε…απο την αλλη,οταν ακους απο γκιλιαμ κ αρονοφσκι πως δεν καταφεραν να το κανουν,καπως κολλας…
http://www.youtube.com/watch?v=2VLA0tg5yI0&feature=related
τρεηλερ 2 και καλυτερο,ψαξτε και τα αλλα 2 αν θελετε…

Παντως,κατα προτιμηση,διαβαστε το κομικ πρωτα,μιας και ειναι αριστουργημα(βγηκε και απο ανουμπις στα ελληνικα τωρα σε μια τρομερη εκδοση) και μην σας σποιλεριασει κανεις το φιναλε(αν και ειμαι 99% σιγουρος πως θα υπαρξουν καποιες αλλαγες-ελπιζω οχι τρομαχτικες-)


Oι απαιτησεις ειναι τεραστιες για κατι τετοιας αξιας οπως το WATCHMEN…ειναι σκοτεινο,αντιηρωικο,σαπιο και αποκρουστικο…με ενα φιναλε σοκαριστικο,απροσδοκητο,ηθικα αμφισβητισιμο και προπαντως πολυ σκληρο…οτι ειναι το φιναλε του se7en για ταινιες,ειναι κ αυτο εδω το αντιστοιχο για κομιξ…μιας και η ταινια πλασαρετε ως πρωτο ονομα,και μιας και ειχα ελευθερο χρονο για σκοτωμα σημερα το πρωι(…),οποιος θελει σχολιαζει εδω…

Y.γ.Ρορσακ,ενας εκ των πρωταγωνιστων,ενας απο τους 4-5 κορυφαιους ηρωες κομικ εβερ για μενα…

μ’έψησες κουφάλα λούπιν!

αρνουμε να πιστεψω πως ενας ανθρωπας με δικαστη ντρεντ για πικ,που δηλωνει κομικ φαν κ διαβαζει και slaine,δεν του εχει ριξει ακομα βλεφαρο…

Παρτε μια και καστ και συγκρισεις με παλαιοτερα καστ ανα σκηνοθετη…

λουπεν ωραιος

πολυ ωραιο αφιερωματακι

οντως ο rorschach ειναι κορυφαιος χαρακτηρας

και ναι το τελος ειναι διαφορετικο.δηλαδη αυτο που δειχνει στο τελος του κομικ δεν υπαρχει στην ταινια.
συμφωνα βεβαια με μια συνεντευξη που ειδα του ζακ σναιντερ

οπτικα το εργο σιγουρα θα ναι αριστουργημα

περιμενω ομως να κρατησουν στο ακεραιο το σεναριο, τους διαλογους, τους χαρακτηρες με τους προβληματισμους τους,τα διλληματα τους και ολα αυτα τα στοιχεια που καναν κορυφαιο αυτο το εργο.

ραντεβου στους κινηματογραφους λοιπον

ps. η φωνη του roscharch δεν ειναι κορυφαια???

είναι από τους τίτλους που πάντα έλεγα να τσεκάρω (πολλοί φίλοι μου δηλώνουν φανς), και όλο έβρισκα κάποιο τόμο Judge Dredd μπροστά μου όποτε πήγαινα να επενδύσω… :roll:

η φωνη τα σπαει ασχημα,οπως την ειχα στο μυαλο μου…κατι διαβασα για το τελος,με χαλασε πολυ μαλλον,αλλα ελπιζω να κρατηθουν ακεραια κ γω,οσα προανεφερες και το φιναλε να βγαζει αυτο που πρεπει…

χα,θα κρατηθω και δεν θα αρχισω οφ τοπικ για ντρεντ,μιας και γω ειμαι μεγαλος του φαν:D…τσεκαρε το παντως,χανεις πολλα…μιλαμε για συγκλονιστικο επος…

Έχω δει κανά δύο τρέιλερ και δεν μπορώ να πω ότι μου γέμισαν το μάτι. Μάλλον με έκαναν να βαρεθώ.

Όσο για το κόμικ, δεν είχα ποτέ επαφή, αλλά αγαπάμε Αλαν Μουρ, οπότε πόσταρε ρε Lupin κανάδυο χαρακτηριστικά στριπάκια να δω αν αξίζει να ασχοληθώ.

Oι MCR εχουν κανει το Soundtrack :bounce:

http://www.imeem.com/people/3fGeX-F/music/rpvHP8Y1/stadiala_binedes_malakes_sto_imeem/

Dylan cover εε

Δεν χρειαζεται, ετσι κι αλλιως απο 1-2 δεν θα καταλαβεις τιποτα. Κατεβασε τα οπως εισαι.
Επισης την εχει απορριψει και ο Αρονοφσκις.
Μαλακια διαισθανομαι.

Απλά θέλω να δω σκίτσο και coloring. Ποτέ δεν μ ενδιέφερε ιδιαίτερα το σενάριο σε ένα κομικ. Αν δεν με τραβάνε αυτά τα δύο, δεν με κρατάει.

το τρεηλερ και μενα δεν θα με ενθουσιαζε,αν δεν ειχα διαβασει το κομικ,μιας και ειναι λιγο ακυρο…αλλα αμα αγαπας μουρ,οφειλεις να το διαβασεις,γτ ειναι το magnus opus του,οπως και ο ιδιος θεωρει αλλα και οπως οι φαν του ολοι συμφωνουν…δυστυχως δεν εχω ακομα ετοιμο το σκανερ,οπωτε τσεκ αυτα που βρηκα στο νετ…



ναι μα bro,αλαν μουρ ειναι σεναριο παντα,οχι σκιτσο…

Εντάξει με πρώτη ματιά εγκρίνεται. Μοιάζει πολύ με το V for Vendetta στο στυλ. Όποτε μπορέσεις σκάναρε και τίποτα ακόμα, αν δεν βαριέσαι.

Εννοώ ότι V for Vendetta και Swamp Thing είχαν ωραίο σενάριο, αλλά αυτό που με παρακίνησε να τα διαβάσω αρχικά, ήταν το εικαστικό κομμάτι. Αλλιώς δεν θα ασχολιόμουν.

η ταινιαρα της χρονιας…
τη περιμενω ποσους μηνες!
Ειχε ακυρωθει μαλιστα/παγωσει το project λογω βλακειων με τις εταιριες αλλα ευτυχως θα βγει!!

Εχω λιωσει κ τα comics κ cant wait!

Mετά τις κατατοπηστικότατες pm-πληροφορίες του Lupin το κόμικ βρίσκεται από σήμερα το πρωί στα στα χέρια μου… Θα το ξεκοκαλίσω όταν θα έχω χρόνο αλλά η έκδοση είναι άκρως καυλωτική…

μάνσον πήρες την έκδοση με το σκληρό εξώφυλλο? Εγώ μάλλον αυτή θα χτυπήσω… :slight_smile:

Ναι, ναι… Αυτή πήρα… :smiley:

manson χαιρομαι,ελπιζω να σου αρεσει κιολας και να μην σου εφαγα 45 εουροπουλα ετσι…αν και πιστευω πως δεν γινεται καποιος να το διαβασει και να τον αφησει αδιαφορο…ωραιος bro:D…